Šta je novo?

Windows 10 - diskusija o tome da li nas (još više) špijuniraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mene ne interesuje američki sud, živim u Evropi, Srbiji.
Bojim se da to tako ne funkcionise, davalac proizvoda/usluga odredjuje nadleznost suda, sto i praksa pokazuje - npr. brojni ruski, beloruski, ukrajinski hakeri se nalaze po americkim zatvorima, nakon izricanja presude na americkom sudu.
 
4ed83603ecb51c64a0a1692c18bbfe5c.jpg

Preterivanje i troll.
 
Poslednja izmena:
Neki postovi su totalna konfuzija :) Koji je na kraju program dobar za "blokiranje spijunaze" da nije neki Malware ili sicna glupost :D Tj. sta je provereno i sta ljudi koriste ?
 
Najbolji program za blokiranje špijunaže je Windows 7. :) Ajde i Windows 8.1 đene, đene.

Nema tog softvera koji može da blokira špijunski OS, iz prostog razloga što ni jedan program ne može da trči toliko low level kao što može sam OS. Jedino da se stavi da bude iza hardverskog (layer7) firewalla koji ima default deny all politiku izlaznog i dolaznog saobraćaja, pa da se selektivno pušta ko šta i gde može, ali čemu toliko cimanje, lakše terati 7 i 8.1. :D
 
poenta je ostati na windows 10 i zaustaviti to, a ne da se vracamo u kameno doba
 
Sada je uzeo da se frlja sa mreznim slojevima. Prvo kaze ne moze nijedan program da blokira jer je OS ispod (valjda misli na kernel sta ja znam) a onda preporuci fw sa poslednjeg mreznog sloja, i to jos hardverski, verovatno je negde nesto citao o tome pa ajde da napise i to. Ima li kraja?
 
Sada je uzeo da se frlja sa mreznim slojevima. Prvo kaze ne moze nijedan program da blokira jer je OS ispod (valjda misli na kernel sta ja znam) a onda preporuci fw sa poslednjeg mreznog sloja, i to jos hardverski, verovatno je negde nesto citao o tome pa ajde da napise i to. Ima li kraja?
Ma nigde veze jednom prica ovo pa onda ono pa na kraju eula ja sam kod kuci procitao eula i nigde vezom sa onim sta je on postavio , bog zna koji je on eula citao
 
Poenta je ne koristiti Windows 10 i samim tim zaustaviti tu nameru da se kontroliše i špijunira sve i svašta, što je i smisao ove teme.
A kad izumre podrska za win 7 i 8.1 sta onda ? Evo po 2-3 godine kupicemo novi PC nece biti drajvera za w7 i 8.1,kako i da vidis jednog dana moraces da predjes na windows 10 dali hocemo ili necemo vreme ce ne naterati na to
 
Koliko tupljenja, dok svi koristite komunikacije ekvivalentne ovom forumu i otvorenom pismu.
Ova tema će da gura dva meseca, pa se niko neće ni sećati da je bila.
 
Ova tema treba da se završi sa ovim:

Destroy Windows 10 Spying 1.4.3
 
Poslednja izmena:
Aj sto lazes nas al sto sebe lazes, ustani lepo i kazi "Ja sam pomodar i rob marketinga"! Za poslovnu i kucnu primenu 10ka nema niti ce ikad imati prednost u odnosu na 7icu i 8icu, cak ni za te igrice jos nema!

Hajde ne lupaj boga ti. Prije bih rekao da sedmica nema prednost. To sto vi mislite da ste sigurni dok koristite sedmicu te da joj je to prednost to je drugi par opanaka.
 
Interestna tema nema sta u 2015 pricamo u privatnos gde imamo po 20 profila po forumima, gde na svaku stranu ostavljamo kreditnu karticu, na fb imamo po 300+ slika i svaki dan se tag. gde smo na kafu ili u koji smo kafani i sada pricamo za neku privatnost :D

Ima razlike, ovde smo odlucili koje cemo informacije da damo, a na windows 10 ne mozes odluciti o tome, takodje bez obzira da li je i hiljadu foruma, nisu sve informacije na jednom mestu, pa tako i nije toliko opasno. Eventualno moze pomoci nekome ko ce bas vas traziti. Nikako nije isto porediti sve navike i internesovanja, pa cak i ono podsvesno, sa par informacija koje se daju za registraciju na nekom forumu, koje izmedju ostalog i ne moraju biti tacne...
Inace sto se tice FB i slika, svako bira za sebe da li ce koristiti i sta ce staviti na isti, oni koji zagovaraju privatnost verovatno ne obajvljuju koliko puta su isli u wc, vec bih pre rekao da to rade, oni koji ne razmisljaju na koje sve nacine se to moze zlupotrebiti. Tema je otvorena da bi se takvi obavestili sta su moguce posledice takvog ponasanja i MS i korisnika. Nema potrebe za iznosenjem dokaza, jer cesto mogu posluziti kao kontra argument, ako dolaze iz neproverenih izvora. Dovoljno je sto postoji mogucnost da neko to zloupotrebi, i to vec samo po sebi nije dobro, i dovoljno je za zabrinutost. Jer dok god postoji mogucnost za zloupotrebe, jedino pitanje ostaje kada ce neko to zloupotrebiti, ne da li ce, jer sva iskustva, kroz istoriju, govore da se to mora desiti ako postoji mogucnost.
Neko rece da je windows 7 vracanje u praistoriju, ok neka i bude tako, mada win 7 je kompatibilan sa svime. Postoje i drugi operativni sistemi, koji manje ugorzavaju privatnost tako da je sve stvar izbora. Sto se tice navikavanja, svi su se navikli na android, i IOS, i recimo na tom trzistu, 98% korisnika je izabralo nesto sasvim drugacije od windows-a, koji takodje postoji na mobilnim platformama, tako da mislim da nije tesko se navici. Da ne ispadnem linux bot, trenutno pisem sa windows 7 koji za mene nije praistorijski OS, ali dosta vremena vec par godina koristim ubuntu u dual boot, samo eto igram igricu koja postoji samo za win, i bolje radi na win 7, nego u windows 10, bar u mom slucaju.
Jednu stvar samo ne razumem, ovde najvise ima komentara onih koji kazu da se o tome ne treba raspravljati i koji su vec prihvatili tako kako je, pa ako vec vama ne smeta, ne razumem zasto komentarisete, zelite nas da uverite da bi i mi trebalo da prihvatimo stvari kakve vi mislite da jesu, ili imate neki drugi motiv? Ja mislim da se vredi boriti, vase je pravo i izbor da ne ucestvujete u tome, pa ne razumem potrebu za ponavljanjem jednog te istog argumenta 100 puta. Da, slazem se da rade to i drugi i da je MS cak zakasnio u celoj toj prici, ali to je samo razlog vise zasto bi trebalo ljude malo upoznati sa mogucim posledicama, ne samo MS, vec i ostalih.
Mislim da je tema otvorena da bi se govorilo o tome u kakve probleme nas koriscenje windows-a 10 moze dovesti i kako iste preduprediti.


Destroy windows 10 spying mi se svidja zato sto prikaze sve komande, pa ko nije lenj, moze i rucno odraditi iz powershell-a. Deluje prilicno transparentno. Takodje disable Windows 10 spying je otvorenog koda, pa je dostupan kod velikom broju ljudi pa pretpostavljam da nema nista sakriveno u sebi. Sa DoNotSpy 10 nisam toliko upoznat, procitao sam na nekoliko it foruma, i ispada da je poznat blog u pitanju, pa ako neko ima vise informacija ne bi bilo lose da napise nesto vise.
 
EFF: Microsoft ozbiljno krši privatnost korisnika

Nove, prilično ozbiljne optužbe poslate su na adresu Microsofta, ovaj put zbog operativnih sistema Windows 10.


Fondacija za eleketronske granice (EFF), međunarodna neprofitna organizacija čiji je primarni zadatak "obrana prava pojedinca u digitalnom svetu" navodi da Microsoft, "načinom distribucije i agresivnom politikom nadogradnje poslednje verzije svog operativnog sistema ozbiljno krši pravo na izbor, ali i pravo na anonimnost i privatnost korisnika".

EFF objašnjava da je Microsoft odlučio da ignoriše pravo pojedinca na izbor, jednostavno ga "primoravajući da instalira Windows 10", ali je daleko veći problem to što instalacijom OS Windows 10 sa svakog računara ka Redmondu putuje nikad veća sakupljena količina privatnih korisničkih podataka.

Iako je praksa prikupljanja podataka postojala i ranije, EFF smatra da je ovaj put ipak reč o nečemu sasvim drugom, opasnijem i problematičnijem nego bilo šta do sada.

Naime, EFF navodi kako Windows 10 sakuplja i šalje sledeće podatke prema Microsoftu: tekstualne unose, glasovne unose, unose dodirom, telemetrijske podatke o korišćenju računara, lokacijske podatke, sve web stranice koje su korisnici posetili...

Naročito je, smatra EFF, problematično sakupljanje i slanje telemetrijskih podataka - o tome kada ste, kako i na koji način koristili Windows 10, koje ste programe pokretali na svojem računaru, koliko dugo ste ih koristili...

Sve to Microsoft radi anonimno i bez pravog upozorenja, tvrdi EFF, iako postoji mogućnost da korisnik sam definiše kada će se i koji podaci biti poslati Microsoftu.

Stav EFF-a je da to i nije istinsko pravo izbora i da bi Microsoft trebalo transparentnije da upozoriti korisnike o tome koje tipove podataka sakuplja i pruži im jednostavnu mogućnost da to onemoguće.

Ako se to ne promeni, EFF poručuje da bi mogle da uslede brojne tužbe protiv čuvenog tehnološkog giganta.
http://www.b92.net/tehnopolis/softver.php?yyyy=2016&mm=08&nav_id=1168890
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno