Šta je novo?

Gasenje racunara

stale96

Poštovan
Učlanjen(a)
15.07.2014
Poruke
170
Poena
69
Pozdrav svima, oko 2011/12 godine je stric uzeo komp u TehnoMS dok je jos uvek postajao, i komp je radion normalno do decembra prosle godine, kada mu je trebala reinstalacija sistema, zbog nekih svojih privatnih obaveza obaveza nisam bio tu i nisam mogao da odradim to stricu, on je odneo svoj racunar negde kod nekog "majstora" u Nisu i nakon instalacije sistema uzeo racunar i dosao kuci. Od tada se racunar gasi sam od sebe,, znaci konstantno gasenje sestra igra Farmu preko fb-a on se ugasi, pustis film on se ugasi i to traje do danasnjeg dana, ali su tako koristili racunar jer se ne gasi odma nego posle sat-dva rada.
Posto znam dosta toga iz tog sveta ja sam odlucio da danas zamenim pastu na procesoru, zamenio sam sve odradio uredno, ocistio racunar od prasine i sve je ook iznutra, s tim sto se i dalje gasi, ja pomislim da je ovo do napajanja, odem kuci sa svog kompa skinem napajanje odnesem kod strica, 10 minuta rada i ponovo gasenje, i sve tako u krug. Zanima me da li postoji neko zdravo objasnjennje sta moze da bude?
Komp je dosta jak i mnogo placen u to vreme a ja sada ne znam da odklonim kvar jer vise ne znam ni zasto se gasi.
Konfiguracija kompa:
CPU: AMD FX (tm) - 4100 Quad-Core 3.60 GHz
Ram: 8 GB (2x4GB Kingston)
Graficka: AMD Radeon HD 7700 Series
napajanje: ATX-500W-54
Maticna: MSI nzm tacno koja ploca je u pitanju ali ako bude neophodno pogledacu sutra.
Zamolio bih sve koji mogu da mi pomognu da otklonim kvar i da komp normalno radi.
 
Gasi se bez plavih ekrana kao kad nestane struje?
Moze biti dosta toga, processor, memorije, naponi, pregrevanje...
Pogledaj na ploci da nema neki naduven kondezator za pocetak.
Reklo bi se pregrevanje neko...gasi se u svakom slucaju za 20 minuta?
Ovo sa farmom I filmom ga samo ubrza.
Izvadi jednu memoriju probaj, pa sa drugom...
Skini AIDA64 okaci temperature ovde.
 
Gašenje

Pogledaj u Biosu na koliko ti je podešena maksimalna temperatura procesora .Meni je nekako bila smanjena max temp na 55c i isto mi se desavalo, nema sta nisam probao dok nisam slučajno skontao da mi je neko ili nešto čeprkalo po biosu i smanjio max temp. procesora.
 
Nema naduvenih kondenzatora u to sam sasvim siguran juce sam gledao to, posto trenutno nisu kuci, okacicu vam kasnije slike temperature. Nema plavog ekrana, jednostavno se ugasi i to je to, ukoliko se odma ukljuci posle gasenja ne moze da radi ni 3 minuta i ponovo se ugasi, ali ako se saceka pola sata uz neko manje opterecenje moze da izgura oko 40 min. Ne pada mi vise na pamet sta moze da bude. Utvrdio sam da nije do harda, jer sam cak i moj hard stavljao i instalirao novi Windows na njemu i ponovo se gasi.
 
ukoliko se odma ukljuci posle gasenja ne moze da radi ni 3 minuta i ponovo se ugasi, ali ako se saceka pola sata uz neko manje opterecenje moze da izgura oko 40 min

Jednostavno je - pregrejava.Tipicni simptomi. Obicno ne moze ni da se upali nakon sto se ugasi.

Moguci razlozi:
lose napajanje, lose naleze hladnjak na procesor (ili uopste ne naleze :) ), nema paste na procesoru, prasina ispod ventilatora ne procesoru...
Sve u svemu probaj drugo napajanje i/ili drugi hladnjak i proveri u BIOS-u temperaturu na kojoj se gasi komp (moguce da ti (bagovit BIOS ili termalna sonda) ne detektuje dobro temperaturu procesora i da zbog toga gasi
 
Poslednja izmena:
Jednostavno je - pregrejava.Tipicni simptomi. Obicno ne moze ni da se upali nakon sto se ugasi.

Moguci razlozi:
lose napajanje, lose naleze hladnjak na procesor (ili uopste ne naleze :) ), nema paste na procesoru, prasina ispod ventilatora ne procesoru...
Sve u svemu probaj drugo napajanje i/ili drugi hladnjak i proveri u BIOS-u temperaturu na kojoj se gasi komp (moguce da ti (bagovit BIOS ili termalna sonda) ne detektuje dobro temperaturu procesora i da zbog toga gasi

Napajanje sam stavljao moje, moj komp savrseno radi, znaci to otpada nije.
Hladnjak naleze na procesor znam to jer je zategnut onom rucicom, nema milimtra prostora i ne pomera se uopste, i to nije znaci to otpada.
Prasine nema sve je cisceno i odrzavano mesecima unazad, i to otpada.
pastu sam zamenio juce, mislim da i to otpada
i sada dolazim do tog stadijuma gde ne znam sta da mislim i da radim...
 
Da nije u zatvorenom prostoru (negde ispod stola kao u kutiji)?
Sunce bije direktno ispod (u) komp, topao spoljnji zid?
Ako se hladi toplim vazduhom onda se ni ne hladi....
:)

Samo nabacujem ideje....
 
Nazad
Vrh Dno