Šta je novo?

Asus M5A99FX PRO R2.0 PROBLEM ???

Markec

Poštovan
Učlanjen(a)
07.06.2015
Poruke
89
Poena
59
Imam ovu maticnu i AMD 9590 procesor, Nepton 240m hladjenje, 16gb rama , Sapphire R9 280x Trix, CM v1000 napajanje . Racunar nece da se restartuje uopste kada idem preko start menija, medjutim kada pritisnem na dugme restart tada hoce. Juce sam uzeo novo Cooler Master Vanguard V1000 napajanje, mislio sam da je do njega medjutim nije...I desava mi se jos da mi se racunar samo zaledi od jednom , to nekad bude posle 10min a nekad posle 4,5 sati . Kada igram igrice to se desi posle nekih 10-20-30 min ...Temperatura procesora je jako dobra ,kada nista ne radim je 5-15 stepeni,u gejmingu je oko 60. Temperatura graficke je 39,dok je u gejmingu veca. Probao sam sa drugom grafickom ,medjutim i dalje isti problem, zamenio sva moguca mesta ram memorijama,i sve zive kombinacije sam probao ,medjutim i dalje nista,takodje ram memorije su nove,skoro sam ih kupio.Testirao sam ih preko memtesta. Imam SSD i hard od 750gb ,testirao sam i njih ,medjutim i oni su 100% cisti,nemaju bed sektore,nemaju nista....Jel zna neko o cemu se ovde radi ? Pretpostavljam da je do maticne problem,ali da li moze da bude do procesora npr,ako je previse klokovan ili tako nesto slicno ? Maticnu sam uzeo pre nekih mesec dana novu naravno..Zamenio sam i pastu na procesoru malo pre,medjutim nista. Prasine nema uopste jer ga redovno cistim. Ne znam u cemu je problem,pokida mi zivce vise ceo racunar. Ako neko zna neka mi napise nesto molim vas...
 
Poslednja izmena:
60 stepeni je cini mi se limit za FX procesore. Obori malo voltazu i clock na nekih 4.5ghz pa ako se tada ne zamrzava znas do cega je.
 
Ali to mu je fabricki tako,fabricki radi na 4.7ghz i ima boost na 5ghz,ne verujem da moze da bude do toga...
 
Dobro, onda nemoj.
 
Moguće da treba "jaca" ploča za taj CPU. Koja ima bolje peglanje napona
 
Limit za FX i je 62c, ali nemas ti problem sa temperaturom sigurno, imao sam taj cpu a ti imas cak i bolje hladjenje, zapravo temperature jezgra su ti manje za 10c sigurno, proveri u AmdOverdrive termalnu marginu i uverices se... Imao sam slican problem sa zamrzavanjem i to kad palim browser ili neki plejer i tako to, doduse u igrama ne, a resio sam ga resetovanjem biosa i ponovnim podesavanjem svih parametra i na kraju cist reinstal sistema... A i ploca ima podrsku za taj cpu tako da nije do nje, svakako imas jednu od najacih, posle sablje i nanisulje...
 
Hvala druze puno na odgovoru, nisam koristio taj overdrive ali evo sad cu ga instalirati ...
 
Evo proverio sam i ovakvo je stanje: fewg.jpg Reci mi da li je to dobro ili lose ,i sta trebam da uradim po tom pitanju ? Pozdrav
 
Poslednja izmena:
To treba da gledas pri opterecenju.
 
U redu,a da li je sada ok,tj. te temperature ???
 
Ne znace nam apsolutno nista dok je procesor downclockovan, downvoltovan i bez opterecenja... Mislim ok su, ali ne pokazuju apsolutno nista.
 
Evo probao sam reset biosa,i to 2 puta,ali nista...i dalje isto,nece da se podigne sistem posle restarta preko start menija i nece ....
 
Mozda si ti dobro ohladio taj 220w procesor, ali sta se desava sa naponskom?
Proveri hladnjak naponske da li je vreo? mozda bi trebalo promeniti termalnu pastu/trake?
 
Cela maticna je vrela, iako mi pokazuje da ima 35 - 40 stepeni...Nemoguce je drzati prst na chipsetu ...Dakle vrelo je...I iznad maticne gde se nalazi hladjenje Nepton 240m je takodje vrelo,pumpa potogovo a i radijator i kuleri ? Ne znam sta da radim,ne bih da se petljam nisam nikada menjao nista na maticnoj. Imam garanciju,mogu da im odnesem da pogledaju,samo da zvanicno utvrdim da je do toga problem,da se ne bi ispalio kao za napajanje...
 
Poslednja izmena:
Verovatno nemas dobar protok vazduha u kucistu cim je sve vrelo. A FX na 4.7ghz disipira jako puno toplote.
Imas link u mom potpisu koji ti mozda pomogne da popravis situaciju sa protokom vazduha.
 
Hvala na linku,pogledao sam i pravilo sam postavio sve kulere jos odavno, 2 napred i jedan odozdo (kod napajanja) ubacuju vazduh ,jedan izbacuje i 2 od neptona hlade radijator (tj. izbacuju vazduh odozgo) . Kuciste mi je non stop otvoreno i redovno ga cistim...
 
Moguce je da nema dobar protok vazduha bas zato sto je non stop otvoreno ali to 100% nije razlog da mi se desava taj problem. Nixa sa Youtuba je moj dobar drugar i on ima slicnu konfiguraciju i non stop mu je otvoreno i nema bas nikakvih problema,a ventove je postavio isto kao i ja ...Njemu je vec jednom crkla maticna,posle manje od godinu dana ,ista ova kao moja,i isti procesor ima AMD 9590 ,izgleda da je problem do maticne 95% ...Sta mislite vi,da l da je saljem na servis ,ili jok ? I sta da im kazem kao razlog kvara ... Ili imate jos neki predlog ? Pozdrav Svima.
 
Kako mislis da ti je otvoreno kuciste? otvorena stranica?
Onda ti ventilatori ne vrede nista, gube efekat kod otvorenog kucista...
 
Poslednja izmena:
Da otvorena je stranica,fakticki da. Ali ja sam njih uzeo odavno pa mi tako stoje.
 
Pa onda bolje postavi da ti svi ventovi duvaju unutra.
Tako ce bar imati vise efekta, ovako taj sto izvlaci ne radi nista.
 
Nixa u IT kontekstu, horror :)

Moze da bude da jednostavno VRM maticne bude pregrejan usled ogromne kolicine struje koje tera do procesora.
P.S. pokazi overdrive kada je pod opterecenjem, pusti prime ili nesto slicno. Moze takodje da bude da moras zadnji deo procesora aktivno da hladis jer se sam socket usija.
 
Poslednja izmena:
Taj cpu je ko peć,to bi trebalo da se prave posebne ploče sa aktivnim hlađenjem naponske za njega. :D
 
Drugari hvala vam svima,da li bi jednostavno pomoglo da predjem na Intel i7 4790k haha ? Ovaj procesor i ploca nisu normalni ,ne znam zasto sam uopste prelazio na AMD ,pre imao sam i3 3210. Ovaj em sto trosi ko lud,em sto zeza jos ludje....
 
Poslednja izmena:
Imam slicnu plocu. Sta imas nakaceno na usb konektore? Raskaci apsolutno sve uredjaje sa usb sem ulaznih (mis i kb, njih ubodi u gornja dva), ugasi racunar, uradi clr cmos pa probaj. Zasto ovo kazem? Zato sto sam imao slicne gremline i ispostavilo se da me zeza wifi usb dongle.
 
Poslednja izmena:
Ali pre i7 4790k , da se igramo jos malo haha 4567.jpg evo to sto je erik trazio,to je pod opterecenjem...!?
 
Probao sam i to ,dzabe....Kad se zaledi jednostavno ne mogu nista da uradim,osim da ga ugasim na dugme ili da ga restartujem na dugme. Jednostavno ne radi ni tastatura,ni mis(ne svetli uopste ona crvena lampica na misu)....Bukvalno se iskljuce svi priključci,ali maticna,graficka,procesor,sve se cuje lepo da radi ali ne baca sliku ....Samo stoji tamna slika ...I tako svaki put...
 
Dakle da pojasnim,kada sam na desktopu i kada hocu da ga restartujem preko start menija ili dugmeta za restart on nece da se podigne. Ali kada ,,zakuca'' i kada nista ne mogu da radim ,tada radi dugme restart. Tj. restartuje se i ukljuci normalno.
 
Nazad
Vrh Dno