Šta je novo?

Ultra-Fast Memory Tehnology

Sa ovim, RAM vise nece biti potreban. A i vec je pocela masovna proizvodnja, sto znaci da ce za par godina ovo zazivjeti. Bar se nadam.
 
One memory to rule them all.
 
Nazalost tesko da ce zameniti RAM, jer je sporija od danasnjeg rama, ali diskove bi mogla jako lako.
Jedva cekam da vidim prvi komercijalni proizvod, racunam da bi to mogao biti neki SSD.
 
Ovo je novi tip memorije i nece, bar u pocetku menjati ram ili storage. Dakle, uskoro ce se sklapati konfiguracije koje uz klasican ram i ssd sadrze i novu 3d memoriju, sa novim tipom slota kao sto je danas sata ili m.2.

DDR ce u jednom trenutku nestati kao sto je i IDE ili PCI nestao na danasnjim plocama. Najjace od svega je to sto ovo ne postoji samo na papiru ili u pdf ko sto rekose na prezentaciji, vec se zaista proizvodi :)
 
Nazalost tesko da ce zameniti RAM, jer je sporija od danasnjeg rama, ali diskove bi mogla jako lako.
Jedva cekam da vidim prvi komercijalni proizvod, racunam da bi to mogao biti neki SSD.

Ako uzmemo up to 1000 times faster bukvalno onda nova memorija ima potencijalno veći protok od DDR4 RAM. Ne znam kako stvari stoje sa latencijama ali protok bi trebao biti veći (25,6 GB/s kod DDR4 spram 1000 x 500 MB/s što je brzina SSDa iliti 500 GB/s kod nove memorije). Čak i da je samo 100 puta brža od SSDa opet je duplo veći protok u odnosu na DDR4.

Nekada je HDD (magnetni disk) bio ubedljivo najsporija integralna komponenta (flopi i cd/dvd to nisu) kompjutera. Međutim, SSD je napravio ogromne pomake kako po pitanju protoka tako i latencija tako dok je radna memorija stagnirala. Iako je SSD i dalje najsporija komponenta, relativni odnos je takav da je DDR faktički postao usko grlo jer je minimalno napredovao. Pogotovo sada kada je pojavila HBM koja ide do 1 TB/s protoka. Treba nam neki HBM kao radna memorija.

Ne znam kako stvari stoje sa potrošnjom struje i limitom koje bi jedan hipotetički HBM štap memorije imao ali uz odgovorajući kontroler moglo bi se smestiti mnogo onih malih čipova na štapić što bi rezultiralo astronomskim kapacitetima i brzinom. Mada to je verovatno nemoguće iz mnogo razloga.
 
Poslednja izmena:
Pa koliko vidim, kapacitet mu je sad u rangu Flash SSD-a. Ako i cena bude slicna, ocigledno je da bi mogao odmah da menja SSD. I naravno storage u telefonima, tabletima i sl. Tj verovatno ce u pocetku premium modeli biti XPoint, a jeftiniji flash, da bi kasnije potpuno istisnulo flash. Hard diskovi nisu nista vise ugrozeni nego do sad, osim ako cena odmah ne bude niza nego za flash. Ako je ova prica o (buducem) kapacitetu, izdrzljivosti i brzini tacna (a i cena bi trebala biti OK, ako je tako velika gustina), ovo bi moglo potpuno da zameni storage dugorocno.
 
Ako uzmemo up to 1000 times faster bukvalno onda nova memorija ima potencijalno veći protok od DDR4 RAM. Ne znam kako stvari stoje sa latencijama ali protok bi trebao biti veći (25,6 GB/s kod DDR4 spram 1000 x 500 MB/s što je brzina SSDa iliti 500 GB/s kod nove memorije). Čak i da je samo 100 puta brža od SSDa opet je duplo veći protok u odnosu na DDR4.

Nekada je HDD (magnetni disk) bio ubedljivo najsporija integralna komponenta (flopi i cd/dvd to nisu) kompjutera. Međutim, SSD je napravio ogromne pomake kako po pitanju protoka tako i latencija tako dok je radna memorija stagnirala. Iako je SSD i dalje najsporija komponenta, relativni odnos je takav da je DDR faktički postao usko grlo jer je minimalno napredovao. Pogotovo sada kada je pojavila HBM koja ide do 1 TB/s protoka. Treba nam neki HBM kao radna memorija.

Ne znam kako stvari stoje sa potrošnjom struje i limitom koje bi jedan hipotetički HBM štap memorije imao ali uz odgovorajući kontroler moglo bi se smestiti mnogo onih malih čipova na štapić što bi rezultiralo astronomskim kapacitetima i brzinom. Mada to je verovatno nemoguće iz mnogo razloga.

Ja bih to up to 1000 times, citao bas tako. Prvo ne znamo sa cim porede, a drugo, to je projektovana brzina koja bi se mogla ostvariti za vise godina. Za to vreme to moze biti sporo za RAM. Sporo bi bilo i danas, jer za ram je vrlo bitno (cak i bitnije) i vreme odziva, a mislim da ovo nema sanse tu da bude brze. Ako tako racunas protok, ispada da bi to bilo brze i od L1 kesa, a to je nerealno.
 
Poslednja izmena:
Sector (minimal read/write unit) read/write je mozda 1000x brzi. Sequential ne, jer da bi bio toliko brz, treba nacina da se negde prebaci tom brzinom, a to ne postoji jos uvek :D
 
Memorija na grafičkim karticama ima nekoliko puta veći bandwith od L1 keša, ali L1 keš ima 0.5 ns odziv.
 
Sequential ne, jer da bi bio toliko brz, treba nacina da se negde prebaci tom brzinom, a to ne postoji jos uvek :D

nvlink 80-200 GB/s
thunderbolt 3 40 GB/s

Jesu proprietary i verovatno jako skupe tehnologije za implementaciju ali se napreduje na tom polju. Jedino gde ne napredujemo kako bi trebalo su CPU i RAM, tu su dobici na 24 meseca mizerni.
 
Compared to Thunderbolt 2, Intel's Thunderbolt 3 controller (codenamed Alpine Ridge) will double the bandwidth to 40 Gbit/s (5 GB/s
To je GBIT, ne GBYTE.
A 1000x veci sequential NAND flash-a bi bio stvarno 500GBYTE/s, sto trenutno nista ni blizu ne moze postici.

Razmisli - sta moze biti brze od memorije i CPU-a? Nista. Tehnicki gledano moze, ali se to nema cime iskoristiti, niti efektivno ni proveriti u praksi van test lab-a, samim tim nije brze.
 
Da pogrešio sam za Thunberbolt. Ali je nVlink stvarno 80-200 gigabajta u sekundi, to je nV verzija pci-e veze koja će u 4.0 verziji biti razočarenje (u odnosu na nVlink). Doduše nvlink će se koristiti za spajanje kartica u sli, osim ako se nvidija ne vrati izradi matičnih.

Nadam se da ćemo se vratiti u 80-te gde će svako svoju spravu da sastavlja. Smorio modularni PC, stagnira a i cene su visoke. Nešto kao AMIGA, sa full nvidija ili amd delovima unutra i odgovarajućom softverskom podrškom bi bile super spravice. Za Intel me iskreno zabole, oni su najgori od sve dece, prodaju iste procesore već pet godina.
 
Kao što rekoše, ova memorija nije tu da zameni bilo šta, već da popuni rupe između postojećih tehnologija. Ali ja se ipak nadam da će ovo brže oboriti cenu SSD-ova :D Rekao sam sebi da neću dati pare na SSD dok ~250GB ne bude bilo 60€
 
Hmm, da, GDDR moze da iskoristi te brzine :) Medjutim van toga, ako je storage u pitanju, nista nece ici brze od brzine RAM memorije, jer mora ici u RAM pre nego sto se negde iskoristi (disk->RAM->disk->CPU->GPU...). CPU je uspesno izbacen kao procesor za disk operacije, ali RAM jos uvek nije.

Koliko videh na wiki-u doduse, ima HPPC sistema sa GDDR5 kao obicnom memorijom? Ili je to i dalje limitirano na sisteme koji GPU koriste za processing podatak uopste?
 
Kao što rekoše, ova memorija nije tu da zameni bilo šta, već da popuni rupe između postojećih tehnologija. Ali ja se ipak nadam da će ovo brže oboriti cenu SSD-ova :D Rekao sam sebi da neću dati pare na SSD dok ~250GB ne bude bilo 60€

Ja u Amerikama na "crni petak" kupio OCZ 460A, 240GB za ~80$. Nije bas 60€, ali nije ni mnogo daleko. :)
Jedva cekam da ovo izadje (taj misteriozni proizvod koji najavljuju) pa da vidimo kako to radi u praksi. I koliko kosta naravno.
Nesto mi govori, da ce verovatno da bude taman toliko skuplji koliko bude i bolji od SSD-a. I naravno u prvoj verziji mozda duplo bolji. :)
 
Poslednja izmena:
Ja nešto nisam pohvatao gde tačno ovo nameravaju da koriste. Kao i te brzine, jel to read, write, ili i jedno i drugo... I kakvi kontroleri će ovime upravljati, i šta kada više modula radi u raid-u (ala bi to bilo brzo), i koji je očekivani radni vek (kod flash memorija nije sjajan).
 
Dobar Intelov overview video:


Prema ovome ispada da je RAM oko 1,5x brži od ove memorije. A na konferenciji na kojoj su objavili su odgovorili na pitanje novinara da onih 1000x puta ubrzanja u odnosu na SSD je od prilike i za read i za write speed.
A što se cene tiče ako je gustina pakovanja u prvoj generaciji oko 10x veća nego za RAM (pominju u promo videu), onda cena po GB može maksimalno bit 10x niža, mada je verovatno mnogo realnije da to bude 2-5x.

U prvoj iteraciji će verovatno ciljati enterprise tržište, jer ovo ima potencijal da napravi mini revoluciju u software-u za data processing (baze podataka, i tome slično). I pri tome za ovako nešto bi verovatno oni kojima treba ovako brz storage bili spremni da plate popriličnu sumu. Tako da ja u početku očekujem da će cena za nekih 200GB biti $500 do $1000. A vremenom bi to trebalo da pada i da počne da se spušta u mase...
 
I u ovom videu dadose hint da bi mogao RAM da se ukloni iz jednacine.
 
a ne daj boze da nekad ponude nesto sto je brze od ssd-a, ali i jeftinije od njega, cak i ako im proizvodni troskovi to dozvoljavaju.
 
Ja nešto nisam pohvatao gde tačno ovo nameravaju da koriste. Kao i te brzine, jel to read, write, ili i jedno i drugo... I kakvi kontroleri će ovime upravljati, i šta kada više modula radi u raid-u (ala bi to bilo brzo), i koji je očekivani radni vek (kod flash memorija nije sjajan).

Pominjali su da je up to 1000x veci nego kod flash memorije.
 
To neka memorija sa večnim trajanjem. Naravno preteruju, kao i sa ovim 1000x brže od flasha. Dovoljno je pet puta brža i pet puta trajnija da napravi revoluciju.
 
taj rad, ne bi se zajebali da izbace nesto sto ce trajati vecno i sa tolkom brzinom, da nemas potrebe da menjas decenijama...
 
Jesu proprietary i verovatno jako skupe tehnologije za implementaciju ali se napreduje na tom polju. Jedino gde ne napredujemo kako bi trebalo su CPU i RAM, tu su dobici na 24 meseca mizerni.

to je relativna stvar: ja bih rekao da je problem u software-u.
tacnije u programskim jezicima, kompajlerima...
a onda u programerima: koliko imaju zelje da koriste nove stvari.

Jednostavno je proslo vreme gde ste mogli da uzmete gomilu koda postojeceg softwarea
analizirate sta se najvise, kako i kada koristi
i onda dizajnirate novi chip da postojeci software radi brze.

Pentium 4 i jeste bio fijasko jer nije pratio gore opisanu filozofiju nego je intel napravio procesor koji bi bio jos brzi ako bi se software optimizovao za njegovu arhitekturu (i time dodatno osakatio AMD) ali to se nije desilo vec se desilo da kad mali perica ukljuci stopericu vidi da je AMD Athlon brzi od P4 u postojecem softwareu sto je sasvim normalno s'obzirom na to koje su ciljeve tj. filozofiju imali jedni i drugi prilikom dizajna tih procesora.

Danas smo definitivno dosli do nivoa gde hardwerasi vise nemaju kako da ubrzaju postojeci software bez druge strane tj softwerasa.

Upravo zato ja toliko i navijam za AMD da zaokruzi celu pricu sa GPGPU jer jedino tako mozemo videti neko drasticno ubrzanje.

Nadam se da ćemo se vratiti u 80-te gde će svako svoju spravu da sastavlja. Smorio modularni PC, stagnira a i cene su visoke. Nešto kao AMIGA, sa full nvidija ili amd delovima unutra i odgovarajućom softverskom podrškom bi bile super spravice. Za Intel me iskreno zabole, oni su najgori od sve dece, prodaju iste procesore već pet godina.
i ja bih voleo ali tesko da je tako nesto izvodljivo. Od svih firmi koje prave svoj software i hardware ostao je samo IBM i Oracle (Sun). btw vidim da najnoviji Sparc koristi HMC memoriju (Hybrid Memory Cube - 40GB/s)
 
Poslednja izmena:
Ova memorija nece skoro i skupa je za proizvodnju, barem za sada. Da zameni RAM ne verujem posto ima slabije vreme pristupa.
Sto se procesora tice, dovoljno su brzi obicnoj raji, tamo gde je potrebna sirova snaga napreduju sasvim solidno, Skylake ide do 28 jezgara sa 6 kanala i bice moguca 8s konfiguracija zbog novog UPI linka! RAM bandwith je odavno prestao da bude bitan na desktopu, cak ni single vs dual vise ne pravi razliku kao nekada.
 
Intel , već sada radi eksperimente sa tom tehnologijom. Iako, neće biti dostupna za kućne korisnike kompjutera, uskoro , verovatno im je interesantna za nove serverske arhitekture, mobilne uređaje i Internet of Things. Ne bi intel u to ulagao, pa da posle baci, tek tako, kao HP, što je radio sa svojim inovacijama. A sa ogromnim novcem kojim raspolažu, moći će da nametnu proizvode sa 3D Xpointom, budući da su praktično monopolista za windows servere i da imaju jako prisustvo u industriji tableta i sl.
 
Pa Windows serveri sa Intel procesorima nisu bas neki veliki deo server marketa :D
 
A sa ogromnim novcem kojim raspolažu, moći će da nametnu proizvode sa 3D Xpointom, budući da su praktično monopolista za windows servere i da imaju jako prisustvo u industriji tableta i sl.

pa tesko da sa svojim novce mogu da nametne bilo sta a da to nema veza sa Windowsom. Evo npr. kad su tableti u pitanju:

http://appleinsider.com/articles/15...ablets-microsoft-releases-office-only-for-arm

ili drugi tekst (ako je neko gadljiv na cinjenice i voli lepo upakovano): http://www.androidheadlines.com/2014/11/intel-drop-atom-subsidies-android-tablets-2015.html
 
Nazad
Vrh Dno