Šta je novo?

WiFi AP za veći broj korisnika

  • Začetnik teme bachi
  • Datum pokretanja
B

bachi

Guest
Preporučite mi neki povoljan WiFi koji ne umire kada se nakači 30 korisnika na njega. Idealno bi bilo kada bi mogao do 50 da izdrži...
 
Zavisno od budzeta. Najjeftinija stvar ti je Ubiquiti UniFi. Ja sam ih postavljao po kaficima i restoranima. U jednom trznom centru je bilo i po 70 ljudi aktivno nakaceno i radio je ok. E sad to su vecinom androidi koji ne vuku neki protok. Ako hoces taj broj korisnika i neki bolji protok onda moras ici na nesto dosta skuplje kao sto je motorola 6522 ili jos bolje ako se ima para uzeti motorolu 8132. Uglavnom moras reci koji je budzet u pitanju. Ubiquiti unifi pro nije losa stvarcica, mozes terati preko 30 ljudi sa dobrim protokom, dok sa motorolama mozes ganjati i preko 100 :).
 
Ma radi se o hotelu Bristol i gomili azilanata koji se motaju tuda... U jednom trenutku je bilo 25 korisnika i običan TP-Link jednostavno umire... Dakle - ko prvi devojci, njegova devojka. Ko uspe, uspeo je, ostali ne mogu da se nakače .

Iza svega toga stoji pFsense sa captive portal autorizacijom i svako od njih dobije DL od 1Mb, dakle nije protok problem, problem je broj konekcija. :(

Ovaj Ubiquiti UniFi deluje zanimljivo i ok je 150€. Je l' on može da se veže u cluster, tako da može da se doda još takvih istih APova i da pravi *pravi* wifi roming, dakle da se klijenti ne diskonektuju kada se prebacuju sa APa na AP?
 
Wifi roaming zaboravi sa budzetom ispod 2k eur, pri tome moras imati kontroler za sve to. Ove motorole sto sam ti pomenuo imaju mogucnost rada sa i bez kontrolera. Ono sto je zapravo problem je sama 802.11 tehnologija. Svaki uredjaj nastoji da zadrzi uspostavljenu vezu sve dok signal iole postoji iako u krugu ima AP-ova isto SSID-a sa jacim signalom. Motorola ima svoj kontroler wing, tako nesto...

Unifi moze resiti problem do neke mere ali ne moze skroz.
 
Eh, vojska i budžet. :D

Koliko sam shvatio, za TP-Link APove koji podržavaju klaster i ovaj Ubikiki :) kontroler je najobičnija Windows mašina sa odgovarajućim softverom? Ako je tako, to nije problem.

Za sada gosti imaju net samo u javnim prostorijama, nema u sobama, ali je i to u planu.

Kolika je pokrivenost Ubiquiti UniFi od 150€? Koji je to tip antene? Omni ili direkciona? - ovo ignoriši, pronašao sam odgovor. :D

E sad, ono što nisam pronašao jeste da li mi treba kontroler ako je samo jedan uređaj u pitanju? Pošto planiram za početak samo jedan da stavim? Može li se on podesiti samostalno i raditi samostalno?
 
Poslednja izmena:
Kontroler moze da bude sam uredjaj kojeg postavis da radi tako, a za pojedinacan uredjaj ti nije potreban kontroler.

Kao sto sam ti rekao, nije problem uredjaja koliko same 802.11 tehnologije sto se roaminga tice. Ubiquiti ima softver za multiplatformu sa kojim mozes da kontrolises sve Unifi uredjaje (ni ovde roaming ne radi bas najbolje. i dalje je najbolje da sam korisnik izabere AP sa najboljim signalom).

Moja preporuka je da ides sa UniFi-em ako vam je budzet problem, ili da ides sa mikrotikom (951UI-2hnd ili 951G)
 
TP-Link EAP220 Ovo bi trebalo da se kod nas sad pojavilo. Captive portal, controller software. Otprilike isto sto ima i Cisco za kompanije.
 
Nazad
Vrh Dno