Šta je novo?

Koju distribuciju da odaberem(ubuntu based)?

blazeaster

Slavan
Učlanjen(a)
07.01.2007
Poruke
37
Poena
304
E ovako, koristio sam Mint 3 meseca i da kazem da mi je to prvi susret sa linuxom (ne racunajuci android i razna eksperimentisanja). Ovo je prvi put da mogu da kazem da sam postao Linux korisnik. Sta me muci... Na laptopu imam SSD od 8GB i voleo bih da obrisem Windows XP kao sto sam na desktop racunaru(prethodnom) uradio sa sedmicom. Muci me to sto ne znam koju distribuciju da izaberem, a da mi tih 8GB bude dovoljno za rad (eclipse, adb, android sdk, svakodnevne stvari). Specifikacije racunara su:
Celeron m 1.73GHZ
Ati Mobility radeon x1400
1.5GB DDR2

Hvala unapred na odgovorima!
 
Problem je AMD karta koja je na sve to jos i prastara. Probaj Lubuntu, dobra distribucija (laka, funkcionalna, lepa), ali ces verovatno imati problema sa filmovima, YT-om i bilo kojim graficki zahtevnijim zadatkom. Mislim da bi tu ipak XP najbolje radio.
 
Problem je AMD karta koja je na sve to jos i prastara. Probaj Lubuntu, dobra distribucija (laka, funkcionalna, lepa), ali ces verovatno imati problema sa filmovima, YT-om i bilo kojim graficki zahtevnijim zadatkom. Mislim da bi tu ipak XP najbolje radio.

Hvala, pokusacu. Nisam iskusan Linux korisnik, inace bih koristio google. Gde je vreme kad je x1600 bila najbolja grafika koja moze da se priusti, jer sa njom moze da se igra Oblivion :D
 
Pa pre nekih desetak godina. ( :

Nije toliko problem u zastarelosti karte, moze ona i dalje da tera filmove/yt, problem je sto AMD nema funkcionalne drajvere za Linux, cak ni za novije karte. S mojom 7850 mogu da gledam filmove, ali od igra tesko moze nesto zahtevnije od pasijansa. Pri tom, mislim da za tu seriju grafickih karti vise i nema drajvera.
 
AMD je poznat po losim driverima. Ne vazi samo za linux. Burazer ima R9 i zali se na softver, ali smo se slozili da razlika u ceni za nVidiinu grafiku u toj klasi jednostavno prevelika. Nisu problem ni sami driveri, vec Catalyst. Ovde pricam vec o advanced gaming features, ali to je kartica koja kosta vise od moja oba dva PC racunara realno...
 
Мене би ту више бринуо процесор, графичка ће вероватно да ради са отвореним ;) драјверима. Можда то понегде важи за Ати али вероватно немате појма какве проблеме праве нвидиа старије графичке.
Имам једну х1600Pro и неку интегрушу на лаптопу и све ради без проблема. Имам и пар Интел интегруша које добро раде, једино нека Ati 6450HD неће никако, ено је спакована како је и дошла.
 
Starije grafike nemaju drajversku podrsku, isti djavo koji god da je proizvodjac u pitanju. Mada, cak i tu nVidia karte imaju mnogo duzu podrsku. O performansama vec nema sta da se prica. AMD/ATI je za izbegavanje u svakom pogledu ako je u planu koriscenje Linux-a. Mislim da aktuelnih drajvera za x1000 seriju nema.
 
Starije grafičke nemaju podršku u proprietary drajveru ali su fino podržane u open source drajveru, tu je ATI ipak bolji izbor jer je njihov open source drajver mnogo bolji od Nouveau (open source drajver za nV kartice). Idealno da svi pakuju samo open source drajvere, sve grafičke čiji se drajveri uole održavaju bi imale podršku.
 
Otvoreni drajveri ne podrzavaju mnogo starije serije karti od vlasnickuh. Mozda tek seriju vise, a performanse su znacajno slabije. Zato je kod tih masina bolje staviti WinXP. Jednostavno, bolje radi.
 
Od Linux distribucija meni se svidja Elementary OS Freya. Podseća na Mac OS, koristi Ubuntu 14.04 kao osnovu. Jedino ne znam da li su sredili problem sa kursorom koji se duplira kad radiš drag-and-drop.
Mint važi za jednu od najstabilnijih Linux distribucija. MATE ili XFCE bi fino legli na 1,5GB RAM-. Uvek prvo probaj Live verziju.
 
Mint Cinnamon je dobar, XFCE Mint nisam probao, ali Mate mi se vec ne svidja. Los odabir aplikacija uz jako nepraktican GUI. Koristio sam ga na jednoj starijoj masini na poslu. Na prvi pogled izgleda OK, ali kad pozelis da menjas malo Mate posta nocna mora, a nije nesto ni brz. Bar ne ono sto sam ocekivao. Za slabije masine, poput ove iz teme, najbolje Lubuntu. Mnogo je prakticniji za rad, osetno brzi od Mint Mate-a i jako stabilan. Ja planiram da ga stavim umesto Mint Cinnamon-a, po meni, i od njega je bolji.
 
Xubuntu možda? Jedina verzija koju sam od ubuntua (osim minta) koristio, meni se sviđa
 
Mate nocna mora za podesavanje? Jedino KDE moze lakse da se podesi (i ima vise podesavanja), onda sledi XFCE pa tek onda ostali. Ako bas mora LXDE onda bolje dodati xfwm4 kako bi to bar licilo na nesto.
 
Mrdnes granicnike u taskbaru i vise nema teorije da ih vratis na mesto. Jos da dodas precice i da sve bude na svom mestu, nema teorije. Sve teme su iste, malo se boja promeni, dok nadjes neku koja radi kako treba i dok je podesis kako treba, jer malo, malo pa sve ukoci oko opcija za temu, pri tom slucajno mrdnes granicnik na taskbaru i eto, fking nocna mora. KDE i Mate nemaju mnogo dodirnih osobina.
 
Nikad mi se tako nesto nije desilo, doduse Mint Mate nisam probao.
 
stari kde 4 se gasi za manje od mesec dana, plasma 5 nije baš lightweight
 
Probaj onda Ubuntu ili Fedoru/CentOS, ja s njima nisam imao problema. Pogotovo tih oko taskbar-a i tema, to prvi put cujem.
 
Nisam probao Mate na drugim distribucijama, ovo sam bio stavio jer je trebalo da bude lagana, a dobra. Medjutim, nista od toga nije bila.
 
Drugari mislim da smo se svi malo razmazili. Hvala na preporuci za Lubuntu, sve drivere je nasao,.. ma nasao je tacno koji je lap u pitanju. Za multimediu nema sta da pricam... YT je radio dok sam instalirao sistem, tako da nemam daljih komentara. Bez ljutnje, ali ovo da je najbolje da koristim XP mi lici na nesto, kao na americkim forumima, kad covek ima problema sa grejanjem procesora, a oni mu preporuce da kupi novu plocu i procesor, ili da kupi nov kompjuter.
 
Nismo se razmazili nego ipak imamo malo vise iskustva. ( :
 
Ja sam probao. ( :

Vish,pisem ti sa PointLinuxa (Debian) koji fura samo MATE DE i sve savrseno radi,dok sam se i ja sa Mint Mate patio zesce i brzo batalio...

Takodje me XFCE urnisao sa nefunkcionalnoscu na par distroa... ali do je sve cini mise stvar ukusa,sta kome lezi najbolje...
 
Poslednja izmena:
Ваљда Point има и XFCE варијанту мада небитно за оно што хоћу да напишем. У принципу не волим те подваријанте линуха. Ако оћеш Debian Mate, онда инсталираш њега а не Point Mate. Ако више волиш Ubuntu тип, онда Ubuntu Mate а не Mint Mate. Ајде да разумем да неко инсталира Mint Cinnamon јер је то Клемов изум али за стандардне варијанте нисам за то. Зашто би Клем и пар сарадника направили бољу КДЕ верзију Ubuntu линуха од онога ко га је измислио? Једино што Mint KDE има преинсталирано пар стандардних програма и неке ситнице које су тотално небитне али нисам сигуран да ли је поуздан као оригинал. Отприлике као неки ХР gold или ХР black у односу на оригинал ХР.

Кад помињем Linux Mint, више пута сам видео да им код тестирања нека верзија није прошла све тестове или још горе, на неким је омашила и та верзија оде у промет. Ево конкретно последња 17.2 верзија у RC варијанти је одбачена на тесту а појавила се на званичном сајту. Поред тога је код мене Mint KDE често умео да брља код старта и нисам се трудио да тражим решење, престао сам да га инсталирам.
 
Da iskoristim ovu temu da pitam calexx-a, koga pratim na vise foruma, sta misli o openSUSE distribuciji, kao i o Tumbleweedu i openSUSE Leap, ako ih je isprobao?
Unapred hvala i pozdrav za calexx-a.
 
Nisam probao Mate na drugim distribucijama, ali na Mint-u ne radi lepo. S druge strane, Mint Cinnamon je odlican. Bas dugo ga koristim bez problema i stekao sam utisak da su AMD vlasnicki drjaveri najfunkcionalniji upravo na njemu. Ima velikog izbora ,,zahtevnijih" distribucija i tu je vec vise u ukusima, meni su zanimljivije ove manje zahtevne i tu mi je Lubuntu trenutno broj jedan.
 
Da iskoristim ovu temu da pitam calexx-a, koga pratim na vise foruma, sta misli o openSUSE distribuciji, kao i o Tumbleweedu i openSUSE Leap, ako ih je isprobao?
Опет ће неко да коментарише да се понављам али ... openSuse од пре две-три верзије брља са фонтовима. Конкретно, ћирилица је неисправна и то како који фонт. Код неких су по 2-3 слова погрешна, код неких по једно, негде и 5-6 док има и исправних. Није да ми нешто значе ти фонтови и није да не могу да их заменим исправним али не могу да верујем фирми која би да буде најозбиљнија а има овако крупан пропуст који се вуче годинама. Ниједан други линух који сам пробао нема такве неисправне фонтове.
Ово пишем кад год ме неко пита, очекујем да и неко од ових чује или пријави али се слабо нешто мења. Док су такви, ја нећу ни да пробам нове верзије. Ионако ме нервирало што се мешају Yast и класично подешавање, требало је да избаце једно од тога.

Или си питао само да ме натераш да опет пишем о овоме? ;)
 
Ja ovako gledam na stvari, zavisno koji DE ti odgovara:
Unity - Ubuntu
Gnome - Arch
MATE - Mint/Arch/Debian
Cinnamon - Mint
KDE - Arch
Pantheon - Elementary
LXDE - Lubuntu
 
@calexx
znam iz ranijih postova da te nervira to sa fontovima, ali ako ostavis to po strani, verujem da openSUSE , mozda je to moje subjektivno nmsljenje, ipak zasluzuje daleko vise paznje, nego sto to je to trenutno, po nasim forumima. Inace sto se tice Yast-a, sva podesavanja radim iz njega. Znajuci da probas razne Linux distribucije, zelja mi je bila da razmenimo neka iskustva u vezi openSuse-a, posobno sto se tice Tumbleweed, i sada openSuse 42.1 Milestone 1 Leap.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Зашто да оставим то кад сваки ћирилични сајт има брљаве текстове? А да мењам фонтове исправним, не намеравам јер ионако не знам шта је још погрешно.
У то време сам пробао све могуће дистрибуције и ово је било довољно да га избацим из комбинације. После сам укапирао да ће већина линуха да ради слично, једина разлика за мене је колико лако ћу да инсталирам програме које хоћу да користим. После неколико месеци сам решио да ћу да користим КДЕ, ту ми је Кубунту био најлакши јер сам имао све програме који ме занимају (неки су ван ризница па их немају сви) а онда је наишао Арчи који још лакше инсталира програме и ту сам остао. Арчи главни, Кубунту резерва и онда повремено набацим неки ако ме заинтересује мада све ређе јер отприлике знам шта да очекујем.
 
Ваљда Point има и XFCE варијанту мада небитно за оно што хоћу да напишем. У принципу не волим те подваријанте линуха. Ако оћеш Debian Mate, онда инсталираш њега а не Point Mate. Ако више волиш Ubuntu тип, онда Ubuntu Mate а не Mint Mate....

Ne razumem ovaj deo,kakav Point Mate... mislim ne postoji Point Mate vec samo Mate na Point Debian Linuxu,nista nisu dirali,prilagodjavali,dodavali,zato mi se i svidja...
A zato sam ga naveo kao primer jer uopste nemaju ostale DE (bar ne zvanicno),drze se jedne "serije",ne setaju i imaju stabilan sistem.
I ja sam kao i ti terorisao distribucije i svaka je negde zakazala (osim Fedore sa G3),ova verzija mi se svidja jer je light i radi od praistorijskih do najnovijih masina...
To je neko moje licno iskustvo...
 
Nazad
Vrh Dno