Šta je novo?

Koju distribuciju da odaberem(ubuntu based)?

Мислио сам на ово, рекао бих да Point нуде као Mate и као XFCE. А оно што сам хтео да кажем је да ако хоћеш Debian са Mate окружењем, онда узми Debian а не сурогат. Ја сам користио Kubuntu, пробао још неке Ubuntu подваријанте са KDE али не верујем да ће неко да направи боље од оних који су и смислили ту дистрибуцију.
Као што користим Арчија а не Manjaro или NetRunner. Оригинал је оригинал. :)

snapshot9.png
 
Archi je zakon kada imas vremena da (doduse samo jednom) provalis sve sta ti treba i namestis kako ti odgovara...
To mi je na "to do" listi kada odem na godisnji,lepo na miru i natenane....

Vidis,XFCE nisu nudili ranije,nisam znao da su ubacili....

Btw probao sam Debian sa Mate,prvi update fatal error... format C :)
 
Већ сам писао о томе, ја не бих ни ушао у Арчи причу да нисам сазнао за Хелмутову скрипту. Уопште ми није циљ да ја као правим неку своју и само своју инсталацију па да инсталирам баш оно што хоћу јер ... не знам толико линух. Ја сам ипак обичан корисник који хоће да на неком ОС-у користи програме а не да зна у цревца шта и како је инсталирано. Не смета ми уобичајен стандард да дистрибуција инсталира основу и неке програме које изаберу а ја ћу после да додам нешто друго ако ми се тако свиђа. Не смета ми неки фајл менаџер или мејл клијент који не користим, инсталираћу оно што ја хоћу а ово не једе леба.

Нажалост, Хелмут је престао са радом на скрипти мада видим да има неких промена баш данас ... најгоре је што је избацио инсталацију КДЕ4 и оставио само новији који ми још не одговара. Зато је добро што сам на главном компу инсталирао бар три КДЕ4 варијанте па ако и нека забрља (што се до сада није дешавало) имам резервне. Бар док ми се нови КДЕ5 не буде свиђао довољно.

Пошто волеш Мате окружење, ваљда то скрипта ради без проблема па можеш за мање од сат да набациш све што те занима. Осим ако баш ниси решио да се бациш на учење. ;)
 
Niko da predlozi Xubuntu? :)

Meni je XFCE generalno, a pogotovo kod Xubuntu najbolje sto sam do sada koristio. Estetski je sasvim prihvatljiv, nema ******ski UX kao Unity. A Cinnamon mi je vecito cudan za rad. Mozda zato sto su mi predefinisane sve keyboard komande iz svih aplikacija koje koristim, mozda mi nesto drugo ne lezi, ali sta znam, nisam zaljubljen. U svakom slucaju sa XFCE sam po prvi put skroz zadovoljan out of the box.
 
Ja sam Xubuntu instalirao na PC-u za matorce, pošto je jednostavan, nezahtevan, ima sve što im treba i lako se održava. Ali za mene nema ništa bez KDE-a :D (poslednje 3 i 1/2 godine vozim openSUSE)
 
XFCE jeste dobar ali LXDE je brzi a ne izgleda losije (ima nesto manje opcija za podesavaje iz GUI-ja) pa bih za stariji racunar ipak uvek preporucio prvo LXDE. XFCE je po zahtevnosti tu negde sa GNOME 2 tj MATE-om. Mozda neznatno brzi i ergonomicniji. LXDE projekat je zvanicno mrtav tj pravi se novo okruzenje, verovatno ce neko uzeti i forkovati LXDE pa ce i to okruzenje nastaviti da zivi.
 
Što se skripte za arch tiče, ja sam u writeru sastavio jednu skriptu sa komandama koje čitam sa telefona dok instaliram, preporodio sam se, jedna strana a4 posle koje imam sve što je potrebno, naravno to je verzija za moj ukus, arch + cinnamon + lxdm, podrška za usb 3g, firefox, thunderbird, itd...
 
Debian xfce testing, ... i tako par godina, JA prezadovoljan.
Radi kao zmaj i ne pamtim kada me je nešto zezao.
Instaliraš, podesiš prvi put sve, i onda godinama on radi, radi, ... , još radi ...:D

Deka Debian ZAKON!
 
Око шеснаест месеци користим Лубунту, а више од годину дана Лубунту 14.04. Ради одлично. Вероватно 14.04 нећу мењати ни кад јој истекне подршка.
 
Da ne otvaram novu temu, preporucite i meni neku Linux distribuciju za sledeci hardware:
i5 4670
B85 chipset
GTX 760
SSD, HDD
12GB RAM
Dva monitora 1080p (jedan HDMI drugi DP)
Racunar ce se koristiti za programiranje (android studio, netbeans, Qt), virtuelizaciju (Win i u njemu Visual Studio), gaming (steam igre sa podrskom za linux), torrenting. Bitno je da bude stabilan, da postoje drajveri za sve uredjaje (open ili ne, samo da radi) i da ima podrsku barem neko vreme.
 
Da ne otvaram novu temu, preporucite i meni neku Linux distribuciju za sledeci hardware:
i5 4670
B85 chipset
GTX 760
SSD, HDD
12GB RAM
Dva monitora 1080p (jedan HDMI drugi DP)
Racunar ce se koristiti za programiranje (android studio, netbeans, Qt), virtuelizaciju (Win i u njemu Visual Studio), gaming (steam igre sa podrskom za linux), torrenting. Bitno je da bude stabilan, da postoje drajveri za sve uredjaje (open ili ne, samo da radi) i da ima podrsku barem neko vreme.

Fedora Workstation ima sve,pogotovo je super za boldovane stvari tipa ima Box,app za virtualne masine,jedostavna i odlicna i sve je vec preinstalled,tj out of box...
 
Ubuntu, ako ti je Unity kao DE dovoljno dobar. Meni nije, pa koristim openSUSE (13.2 KDE) za light programiranje, virtualbox (ništa ozbiljno, samo za testiranje novih OS-ova), gaming (steam i FOSS igre), torrenting (uglavnom skidam nove linux distribucije :d )

koristan link:
http://www.dedoimedo.com
 
Hvala na predlozima!
Pogledacu sta koji nudi pa cu da isprobam neke.
 
Huh, meni je Ubuntu sa Unity shellom potpuno konfuzan i neupotrebljiv. Ja sam od onih što vole da kliknu i pokrenu app, a ne da pamtim ime koje treba da kuckam da bi pokrenuo app.
Trenutno imam Ubuntu sa gnome classic shellom i koristim ga za programiranje, tj. Code blocks i Qt.
Kde je lep ali mi se uvek zapuca posle par sati rada u njemu. Probaj više distribucija i videćeš šta ti najviše leži.
 
Dash je beskoristan, ne koristim ga ni ja. App launcher je gde drzim sve precice koje koristim. Jeste guzva i otprilike je kao da koristim osx dock postavljen uz levu ivicu ali meni radi posao.

Unity 7 je poprilicno zastareo, bas me zanima kako ce da ga modernizuju u sledecoj iteraciji desktopa. Kada se pojavio bio je svez i izgledao jako lepo u ono vreme. Danas potpuno suprotna situacija.

Gnome je u novijim iteracijama lepo resio neke stvari ali i dalje su notifikacije jako lose resene a njihova ideja app drawera po defaultu je totalno sumanuta. Moze se resiti ekstenzijama ali su definitno trebali to drugacije resiti.

KDE je fino sredjen ali ja ne varim vise klasican taskbar, muka mi da ga koristim i na sedmici. Neka kombinacija elementary app drawer koji je moguce podesavati u sitna crevca (cinnamon ima dobar app drawer), top bara i uz unity app launcher/bar koji mozes smestiti svuda i poptuno ga podesavati bi bila idealna po meni. Takav DE ne postoji, mogu KDE, XFCE i donekle gnome da se podese da rade tako ali nije to to.
 
Gnome i naravno Gnome Tweak Tool + Gnome Shell Extenstions čine stvarno dobar izbor. Možda nije baš najprijatniji za jump start, ali kada se navikne ide to odlično.

Ja sam trenutno na Fedori, prije nje sam koristio Ubuntu, koji me je brzo smorio, pa Mint na kojem sam se bukvalno naviknuo na Linux i onda prelaz na Fedoru koja nije baš najbolja za prvi Linux, ali za development recimo je odlično okruženje.
 
Takodje bih se pridruzio ekipi koja ti predlaze debian. Jednostavno, likovi iz debiana sve protnu kroz vodu i vatru pre nego sto ga puste u svet. Tri put mere, jednom objavljuju.

Zato na debianu sve radi munjevitom brzinom.

Ako vec hoces da se igras sa necim narpednijim, i ako si voljan da se zamlacujes - mogao bi da probas Arch.
 
zapravo najobicniji ubuntu/gnome 15.10 radi sjajno.konacno su usminkali gnome da izgleda lepo i moderno.samo jos da se fontovi srede...
 
Mint dobro izgleda. Ubuntu sa Gnome Classic jos nekako ali Unity i novi Gnome su promasaji. Meni je to neupotrebljivo.
 
Ja unity godinama koristim, sasvim mi je ok
 
Ovaj novi Unity (verzija osam) meni izgleda odbojno. Gnome postaje sve bolji ali i dalje nije to to. Cinnamon i slicno ne bi koristio pored KDE 5. Preporuka za KDE :)
 
Cinnamon meni najviše prija mada ume da povuče resursa.
 
Ma samo screen. Ako baš mora da se klikće onda openbox, fluxbox.
 
Interesantan je probati TRIOS to je nasa verzija, oni koji su probali znaju koliko je stabilna i brza, mozda malo zahteva posesavanja ali ne mnogo, verujte da vredi isprobati.
 
Sad cemo probamo,svidja mi se ideja koncepta...

Takodje preporuka za Sparky distro,leo su ga ispeglali i savrseno radi...
 
Nazad
Vrh Dno