Šta je novo?

Tajanstvene commodore masine

Pa to bas i nisu modeli :)

Lepo je videti Lorriane uzivo. Nazalost nema NYX prototipa, za sve nas koji smo sanjali A3000 :)
 
Pored NYXa, grehota je sto Rangera nisu izbacili, makar samo za "velike" amige. Postojalo je trziste za njega u CADu i DTPu, koje je drzao Atari zbog rezolucije 640x400, monohromatski. Ranger je imao mogucnost rada u 1024x1024, valjda u 128 boja. Zavrsen cipset, testiran, ali Commodore je rekao preskup i nista nije od toga bilo.
 
Da, ko bi rekao da ce moto Jacka Tramiela da ubije Commodore. Prvo im je doneo ogroman uspeh a zatim i propast.
 
O ovome "internet bruji" zadnjih dana sve od rodjendana Amige i kad god pogledam ove prototipe, pada mi napamet suluda ideja da pravim kompjuter from scratch :d
 
Sto je to problem? Danas su FPGA dovoljno mocni za tako nesto. Pogledaj sta je majsta uradio sa FPGA akceleratorom za Amige.

Kada pogledas kako izgleda Lorriane, sa "cipovima" od proto ploca, shvatis da smo svi mogli biti Jay Miner, ili Stiv Vozniak... ako nista onda barem Voja Antonic :D
 
Neradzume?
 

Kad pogledas Dave sta sve pise i prica po internetu izgleda kao enciklopedija: napisao je romane o A3000 a pogotovo o onome sto je trebalo da nasledi A3000 - ja licno mislim da preteruje i da izmisljala pola stvari i da bi stvarno bilo lepo videti nesto od tih famoznih, nikada zavrsenih, Amiga futuristickih projekata.
 
Nyx je prodat na aukciji pre vise godina, barem onaj njegov primerak. Cudi me da u vestima nisu spomenuli i taj projekat, jer je ipak postojao za vreme Commodore-a.

http://www.amigahistory.plus.com/prototypes/nyx.html

Pa sada, da li Dave izmislja ili ne, to vec neko mnogo iskusniji iz tog doba mora da potvrdi. Ali ako pogledas recimo Falcon030, koji sigurno poznajes bolje nego ja - vidis da je prostora za napredak tada bilo vise nego dovoljno i to u samo 2 godine razlike od A3000 i sa prakticno off-the-shelf delovima.

Zao mi sto se nisam odvukao do NL da ga upoznam ;)
 
Da, sad gledam Nyx plocu... izgleda kao i Falcon040 ploca ;) nigde nijednog ASICa.

upravo o tome i pricam: Dave ima gomilu lepih prica, sto je lepo. Ima i pricu kako je naslednik Amige 3000 trebao da ima DSP (i onda pokaze prazno mesto na ploci gde pise DSP) i isprica pricu kako je DSP trebao da bude implemntiran uz HPov jezik i OS za DSP (ili nesto sl.)... i tako. Ah, da, i jos jedna stvar: uvek ima nekog zlikovca u prici koji se umesa i spreci ga u njegovoj nameri na napravi super Amigu koju je zamislio (sorry, ali nakon svega sto sam procitao od njega, i nakon svih njegovih izlaganja, to je moja slika o njemu: link).

btw
na sta si mislio kad kazes "sa prakticno off-the-shelf delovima"?
 
Poslednja izmena:
Ti si hodajuća IT katastrofa :) Prosto je strašno sa koliko malo informacija kreneš da ubeđuješ druge da nisu u pravu. :D

U redu je da ti se Dave ne sviđa, ali mislim da bi trebalo poštovati makar to što je njegovo ime na matičnoj ploči od A3000 i A4000.

Koliko je nekada R&D bio preskup, to opet može samo neko iz tog vremena da potvrdi. Dave je 1990. imao 29 godina, šta misliš koliko je tada bilo izvodljivo uraditi nešto na svoju ruku?
 
Ti si hodajuća IT katastrofa :) Prosto je strašno sa koliko malo informacija kreneš da ubeđuješ druge da nisu u pravu. :D

U redu je da ti se Dave ne sviđa, ali mislim da bi trebalo poštovati makar to što je njegovo ime na matičnoj ploči od A3000 i A4000.
vidi ovako: prvo procitaj sta Dave kaze za A4000 - "bolje da je nismo ni pravili"
a posle meni kazi "sa koliko malo informacija"... ;)

i ne ubedjujem ja tebe, vec ti mene sa: "mislim da bi trebalo poštovati"
ja sam izneo svoje misljenje bez ubedjivanje bilo koga.

Koliko je nekada R&D bio preskup, to opet može samo neko iz tog vremena da potvrdi. Dave je 1990. imao 29 godina, šta misliš koliko je tada bilo izvodljivo uraditi nešto na svoju ruku?
nebitno. ono sto je bitno je da se hvali kako su hteli ovo ili ono i na kraju: krastavac; kao da se sve vreme pravda sto nisu uspeli da naprave nista bolje od dupliranja takta (MHz) i broja bitova u Amigi1200/4000 u odnosu na Amigu1000.


i nisi mi rekao na sta si mislio kad si rekao "off-the-shelf delovima" u #10 postu.
 
Mislio sam na to da su sklopili Falcona od delova koji su dostupni na trzistu, bez previse custom cipova (kao i svaki Atari).


p.s. neka siroki auditorijum ovog foruma proceni deo o ubeđivanju.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na to da su sklopili Falcona od delova koji su dostupni na trzistu, bez previse custom cipova (kao i svaki Atari).

ajmo ponovo:
Ti si hodajuća IT katastrofa :) Prosto je strašno sa koliko malo informacija kreneš da ubeđuješ druge da nisu u pravu. :D
mislim da ovaj opis vise odgovara tebi nego meni ;)

Svaki Atari ima custom chipova koliko i Amiga.
Problem je u naracija koja kruzi decenijama kako Amiga ima a Atari nema :)

Dakle ST ima od nule dizajnirane chipove:
- Glue
- MMU
- DMA
- Shifter

glavni "problem" je sto custom cipovi u Atariju, osim sto nemaju zenska imena ;), nisu bili namenjeni za igre vec za druge stvari kao npr. eksterni DMA ASCI port brzine od skoro 2MB/s, visoko-kvalitetna slika od 70Hz na mono monitoru... Amigini custom chipovi su daleko slozeniji i mocniji ali su bili i skuplji za proizvodnju tako da je Amiga kostala duplo vise nego ST (cije je radno ime bilo RBP: Rock Bottom Price) u pocetku.

Falcon je sve to digao na visi nivo: custom video chip (Videl) koji je mogao da generise sliku za RGB, VGA, ST b/w monitore, imao planarne i chunk video modove, ST kompatibilne modove, mogao si da podesis parametre signala u sitna crevca link, podrzavao genlock... custom Blitter, custom SDMA chip za zvuk i Combel (MMU).

U svakom slucaju ST i Falcon ne bi bili ono sto jesu bez custom chipova i sigurno nisu bili sklopljeni "od delova koji su dostupni na trzistu".
 
Ne znam da li ste preslusali/pogledali snimke ali par komentara:

ekipa RJ Mical, Carl Sassenrath, Dave Haynie je standardno zabavna za slusanje a meni posebno interesantan odgovor na pitanje "o buducnosti": ~ https://youtu.be/fur2quOIufs?t=31m

Parafraziram Dave-a: operativni sistem nije bitan, bitni su podaci od raznih uredjaja... npr. vaga za merenje kilaže šalje rezultate direktno na internet.

Ja se licno nadam da cemo se vratiti u vreme kada OS ne sluzi za pokretanje aplikacija* vec za sto-je-moguce-slobodniju-i-direktniju manipulaciju nad informacijama (kakav je prvobitno bio npr. NLS ili Xerox sistem) bez ogranicenja koja proisticu iz same aplikacije.

*aplikacije su: predefinisan set operacija nad podacima upakovan u easy-to-use paket sa tendencijom da ospore drugima pravo baratanja nad podacima (.doc i ostali proprietary formati podataka).
 
Nazad
Vrh Dno