Šta je novo?

Problem sa Saphire R9 280X OC

evilm

Poštovan
Učlanjen(a)
28.07.2015
Poruke
8
Poena
51
Pozdrav svima,

Imam Phenom II X4 na 3,2 GHz sa 2x4 GB Kingston Hyperx 1600 DDR3 memorije.
Napajanje modularno 800W u TT kućištu sa dva dodatna 12 cm ventilatora.

Do skora sam imao grafičku na njemu 6670 sa 512 DDR5 i sve je radilo bez problema.
Kupio sam preko poznatog sajta za kupovinu/prodaju (ne znam da li ovde smem da pomenem naziv),
Saphire R9 280X OC 3 GB 384 bit.

Grafička je prošla testove bez problema i ne pregreva se puno.

Međutim, sada imam problem sa pregrevanjem procesora i memorije, što ranije nikada nije bio slučaj.

Na primer, moj sin igra Starcraft 2 igru koja je bez problema radila na staroj grafičkoj, nikad nije zaglavila i sl.
Sada procesor posle jedne misije ubije preko 75 stepeni a memorija je toliko vrela da ne može prstom da se dodirne.
Kada se jedna misija završi, računar se zaglavi i mora da se izvuče iz struje da se sačeka da se malo ohladi da bi uopšte mogao da se uključi. Reset i taster za paljenje ne reaguju.
Kuler na procesoru je bolji od box varijante, kupljen naknadno, ne sećam se tačno oznake.
Temperatura procesora je 37 stepeni u desktopu.

Igrica je sama podigla nivo detalja na ultra, OK smanjio sam na high, isti slučaj. Posle samo jedne misije procesor se nenormalno pregrejao i računar se zaglavio.
Smajeno na medium, što je manje nego što je bilo na staroj kartici, isto.

Pritom je grafička hladna, tj ne pregreva se.
Da li možda grafička nije kompatibilna sa ovim phenomom ili matičnom pločom (jeste stariji računar)?
Jel neko imao slična iskustva, neki savet?

Danas ću da probam da vratim staru grafičku da vidim šta se dešava...
 
Poslednja izmena:
Prvo, dobrodosao na forum. :)
Presao si sa slabije na dosta jacu graficku. Problem je sto sada procesor mora vise da radi da bi ispratio graficku (imao slican slucaj kod sebe pre neku godinu). Za pocetak promeni termalnu pastu na procesoru, ali pre svega okaci i neku sliku kucista da vidimo o kom kuleru za procesor, kucistu i rasporedu ventova se radi.
 
Prvo, dobrodosao na forum. :)
Presao si sa slabije na dosta jacu graficku. Problem je sto sada procesor mora vise da radi da bi ispratio graficku (imao slican slucaj kod sebe pre neku godinu). Za pocetak promeni termalnu pastu na procesoru, ali pre svega okaci i neku sliku kucista da vidimo o kom kuleru za procesor, kucistu i rasporedu ventova se radi.

Hvala,
pretpostavio sam da je tako nešto.
Hteo sam da kupim kuler: LC Power LC-CC100 i da mu dodam još jedan ventilator sa druge strane da izvlači. Da li će ovaj kuler rešiti problem?
Nije skup, najverovatnije ću to uraditi danas kad pođem s posla.

Pasta promenjena. Napajnje je u dnu kućišta, jedan 12 cm je na zadnjem delu kućišta u vrhu iza procesora, izvlači vazduh. Drugi je na gornjem delu kućišta u zadnjem delu iznad procesora, takođe izvlači vazduh.
 
LC je dobar izbor, ako imas mogucnosti i prostora u kucistu stavi Lc-CC-120.
A oko protoka vazduha ti mozda pomogne guide iz mog potpisa.
 
Uzmi Lc 120 i rjesices problem, kao sto su ti objasnili ranije je bila slaba grafa procesor je radio sa 20-30% snage sada je dosta jaca grafika procesor daje maksimum plus je sada vruce vrjeme plus ta grafika razbaca ogromnu toplotu unutar kucista tako da i to dodatno utice na temepraturu procesora, sve ce se srediti zamjenom hladjenja na procesoru i eventualno boljom provjetrenoscu kucista, a i ljeto lagano prolazi tako da bi vjerovatno Lc 120 sredio tvoj problem.
 
Hvala na savetima, naručio sam Cooler Master Hyper T4.
Trebalo bi da reši problem.
 
Hvala na savetima, naručio sam Cooler Master Hyper T4.
Trebalo bi da reši problem.

Isto sam uradio i ja u tom trenutku Hyper t4, tih je i solidno hladi, ali ako mozes izmeni porudzbinu jer za malo vece pare (mozda i iste pare) imas 212 Evo koji mnogo bolje hladi. Kad sam uzimao bila je razlika 500 din, ali je 212 Evo dosta bolji pa sam se pokajao.
 
Isto sam uradio i ja u tom trenutku Hyper t4, tih je i solidno hladi, ali ako mozes izmeni porudzbinu jer za malo vece pare (mozda i iste pare) imas 212 Evo koji mnogo bolje hladi. Kad sam uzimao bila je razlika 500 din, ali je 212 Evo dosta bolji pa sam se pokajao.

Nažalost u ovoj radnji gde sam naručio ga nema. Ima samo Cooler Master Hyper 412S koji je oko 500 din skuplji?
 
LC-CC-120 je bolji i od EVO-a, a znacajno jeftiniji...
 
Slažem se u vezi LC-cc120 ali ne mogu da ga nađem u Nišu.

EDIT: Ipak će biti LC-CC120, stiže do petka.

Hvala svima
 
Poslednja izmena:
Dobro si prelomio. LC 120 je best buy ko vrata. Nabaci i jednu dvanaesticu napred da uvlaci svez vazduh u kuciste.
 
takodje, (kad stigne hladnjak naravno) bilo bi veoma preporučljivo da overklokuješ svoj phenom x4 , bar do 3.8 ghz.

inače ćeš stalno da imaš procesor kao usko grlo ( radiće stalno na 100% opterećenja, a grafika na 65-70% ).

ako imaš black edition phenom (otključan množilac) overklok je jednostavan. ukoliko imaš zaključan cpu, postupak je malo složeniji.
 
Nije Black Edition, pokušaću verovatno na jesen, kad prođu ove vrućine...
 
Nije ovaj phenom za bacanje još. Pogrešno ga optužih.
Jeste da se mnogo više greje ali puca samo na Starcraft 2 expanson. Kompletna original Starcraft 2 kampanja greje na ultra ali ne puca. Isto na Assassin Creed 4.
Definitivno se mnogo više greje, ali ne tako strašno.
Smanjio sam u opcijama kod Starcraft 2 expanson, sve opcije koje opterećuju procesor i sada, iako greje i dalje više nego druge 2 pomenute igrice, više ne puca?
 
Ako si stavio lc-cc120 , ne sme da se pregreva i puca, osim ako si hladnjak stavio pogrešno.

Takodje, sa pomenutim kulerom garantovano ideš na 3.8 ghz / 1.4v.
Samo pazi, overklok non-be phenoma je malo pipaviji poso, gde treba da smanjiš brzinu rama, HT i NB .
Dobro prouči kako se to radi, i fenom će da posluži bar još par godina.
 
Još mi nije stigao cc120, sa starim kulerom. Problem je bila jedna specifična igrica koja ga je spaljivala mada ne znam zašto jer prvi deo iste radi na svim detaljima bez problema i ne pregreva.

Sa starim kulerom temp u igricama ide do 65 stepeni, osim u ovoj pomenutoj gde je išla preko 80, ne znam zašto.
 
To je previse za fenoma.
Tako da proc kad pređe 65' trotluje (obara takt da bi preživeo) i igra zeza/zastajkuje/puca.
 
Nazad
Vrh Dno