Šta je novo?

Phenom 965 i soba bez klime, pistanje iz kucista?

Boris Lozac

Znamenit
Učlanjen(a)
15.08.2004
Poruke
21,466
Poena
1,125
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 2600
Matična ploča
ASUS Prime B-450 Plus
RAM
16GB
GPU
Radeon RX 570
Storage
Samsung SSD 860 EVO 500gb
Kućište
NZXT H500
Monitor
Asus VZ279HE IPS
Miš & tastatura
ROG STRIX Impact II wireless / Keychron V2
Mobilni telefon
Pixel 6
Da li jos neko ima problem sa Phenom-om a nema klimu u sobi s kompom, posle bukvalno 2, 3 minuta igranja imam iritantno dugo (2, 3 sekunde) pistanje iz kucista. HW monitor pokazuje 63, nekad do 65. Znam da je pasta matora i sve to, ali jel ovo mozda 'normalno' ponasanje?
 
Mislim da je to previsoka temperatura za taj CPU. Za pocetak promeni pastu i izduvaj prasinu.
 
Te temperature su ok. Mozda da vratis u BIOS-u sve na default.

A koje su temperature ostalih komponenti?
 
CPU Temp Warning izgasi u biosu ili postavi na 80 stepeni.
To jeste od pregrevanja CPU.
 
Ovo su temperature u idle-u (upaljen chrome i tv kartica), i posle 10-ak minuta u AC kad prvi put zapisti.

Inace nisam budzio nista u biosu u smislu overklokovanja..

65 stepeni stoji nekoliko minuta pre nego sto zapisti, a i tad ostane na 65, zato ne kapiram nista, jel mu 65 mnogo, dokle bi smeo da ga 'teram'?
 

Prilozi

  • idle.png
    idle.png
    101.9 KB · Pregleda: 157
  • pistanje.png
    pistanje.png
    101.6 KB · Pregleda: 119
Poslednja izmena:
Ovo su temperature u idle-u (upaljen chrome i tv kartica), i posle 10-ak minuta u AC kad prvi put zapisti.

Inace nisam budzio nista u biosu u smislu overklokovanja..

65 stepeni stoji nekoliko minuta pre nego sto zapisti, a i tad ostane na 65, zato ne kapiram nista, jel mu 65 mnogo, dokle bi smeo da ga 'teram'?
Severni most ti se greje previse TMPIN2.
Otvori stranicu kucista ili stavi neki ventilator da duva na plocu.
 
Hvala na savetu, otvorena je vec prednja strana, sad sam otvorio i zadnju. Sigurno ne pomaze to sto mi je dzungla sa kablovima iako imam samo SSD, Hard i DvD rom, apsolutno ne kapiram kako uspete da sredite kucista onako.. NEMAJU gde ovi kablovi :)

Jel to znaci da ovo pistanje iz kucista dolazi onda od north bridge-a i da nije procesor koji to izaziva?
 
Cudno, meni je taj cpu oc-ovan do 90-95% mogucnosti (star skoro 4 godine, pasta takodje), isto nemam klimu u sobi u kojoj je pakao (30-33c ovih dana) pa posle pola sata igranja Dirt Rally temperature ne prelaze 59c u zatvorenom kucistu.. ocigledno Brocken radi posao (kuciste ima 2x120mm mada nije to nista posebno). Ipak otvaram kuciste zbog hardova, da ne predju 42c jer su stari po 5 godina.

Tako da me cudi da ti sa stock 965 i ok kulerom przis na 65c.. vreme je da zamenis pastu, izduvas prasincinu a mozda i da kupis bolji kuler.

ps evo sad gledam, temp cpu je u ''surf/muzika'' rezimu tacno 45c, dirt iz nekog razoga nece da se pokrene, mora da je Norton nesto syebao. A nemam neku cpu zahtevnu igru da proverim kakva je sada situacija..
 
Poslednja izmena:
Borise,imam Phenom 955 i HD 6870x2 na Asus maticnoj... znaci slicno tvojoj masini... temperature su slicne...
Temp maticne mi isla i do 65°C dok nisam stavio veliki vent da duva bocno na GPU (kod mene su otvorene bocne strane praksa vec godinama),jer su nase grafe teski generatori toplote... sva ta toplota ide gore prema NB i CPU...
Od tada mi GPU ne prelazi 75°C,maticna ne prelazi 40°C (idle je oko 30°C) a CPU mi je standard 65°C pod teskim opterecenjem (stock kuler)...
 
Poslednja izmena:
Pozicija kucista u sobi i generalno rasporeda je takva da ne mogu bas da stavim ventilator da duva u graficku (ako mislis na sobni ventilator?).

Da li je bezbedno na osnovu ovih temperatura i da nista za sad ne menjam, da dignem taj alarm za pistanje ploce, mada sad vise nisam siguran ni da ga CPU izaziva..
 
Aman Borise,kakav sobni ventilator,mislio sam na veliki PC vent :D

i da,bezbedno je,jer i ploca i CPU i GPU imaju svoje fabricke zastite tj zastite od termalnih ostecenja.
Nedavno sam imao slucaj sa GPU gde mi zveknula pasta i GPU temp isao do 100°C... cim je dostigla tu temp grafa se gasila...
Proslo je izvesno vreme dok nisam skontao sta je problem (grejala se do te temp samo u WoT-u),zamenuo pastu i sve ok...

fanbox12.alarge-300x292.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne kapiram onda kako to treba da izgleda, bocno na GPU sa otvorenim stranicama kucista :D Imam jedan sa zadnje strane kucista koji valjda izvlaci vazduh, mada ne vidim da ista konkretno radi, i jedan sa prednje strane kucista koji je tu fabricki, koji bi trebao da duva unutra, mada i za njega mislim da nista konkretno ne radi. Fora je sto nisam nikad bio vican sa tim prchkanjem hardvera, nije da ne bi umeo da ispratim neki tutorijal nego mi je blago neprijatno da to sve radim. Najradije bi odneo kuciste u neki proveren servis i dao da to srede, od sredjivanja kablova do stavljanja ventova itd. A posto mi ne radi auto, najradije bi ako ima tako neka kucna usluga :)
 
Ako nisi estetski fan,jednostavno ga stavis na 10 cm od kucista ispred GPU,makar dok ove vrucine ne prodju,za prvu pomoc...

Ili ovako:

QwFnN.jpg
 
Vidim u Biosu da je CPU warning temperature bila namestena na 70, a HW monitor mi nikad nije prijavio 70.. Cim sam usao u Bios odma je prikazivao 50, sto se nikako ne podudara sa HW monitorom, sad citam da Bios zna opasno da djida sa tim temperaturama, tako da mi je on mozda 65 prijavljivao kao 70. Stavio sam sad na 80 alarm pa cu da vidim.. hvala.
 
Poslednja izmena:
Nikad nisam 100% verovao tim programcicima,jer i kod mene citaju npr 35°C idle,odem u BIOS a tamo pokazuje 44°C... ne znam,ali i meni je warning na 80 i nikakvih problema nisam imao...
 
Ventilatori koje imas u kucistu nemaju efekta sa otvorenim stranicama, tebi se greje severni most.
Pipni onaj hladnjak koji se nalazi izmedju procesora i graficke mora da je vreo.
Ona "zvaka" sto stoji ispod njega ne vredi nista, mora da se stavi termalna pasta.
I da se montira neki manji ventilator na taj hladnjak pomocu vezica.
 
Ma dosta mu je ovakvo nesto na stranicu kucista i resio je problem:

Zebronics_Shield_2.jpg


Bitno je da razbije taj toplotni "dzep" sto stvara GPU...
 
Ladno sam nasao neki Xigmatek 120mm sto mi je ortak davno dao, stavio na stranicu kucista na donji deo gde je graficka, cini mi se da su temperature nize za 2, 3 stepena. Jel ovo definitivno bolja varijanta od otvorene strane kucista bez takvog ventilatora? Da zatvorim sad i drugu stranu?

Edit: Ma jok, sa zatvorenom stranom i ventilatorom sad je CPU i 66 posle 10-ak min voznje.. Ipak cu otvoriti stranicu/e, ostaviti ventilator cisto da visi tu i kao duva, i izbegavati igranje kad je ovako nenormalno vruce..
 
Poslednja izmena:
Verovatno imas los protok vazduha u kucistu. Ja imam Chieftec LBX sa 2x8 ili 9cm fanovima za hardove (4 HDD i 1 SSD) i 1x12cm na izlazu pozadi. Dosta dugo sam i ja terao otvoreno kuciste bez venta pozadi i sa 12cm koji je duvao na CPU i GPU viseci sa zica. Ali nakon zatvaranja kucista i stavljanja te visece 12ice pozadi temperature GPU i CPU su pale za po 5-10 stepeni pri istim atmosferskim uslovima.

Pomaze i to sto mi napajanje ima 14cm vent pa sada i ono izbacije dosta vazduha napolje. Kad stavim prste na usisnike vazduha koji su na bocnoj stranici u visini CPU i GPU bas se oseti protok.

Inace ja imam Phenom 955 i sa stock kulerom sada mi je CPU temp na 55 stepeni. Kada igram ide do 75 stepeni a GTX 460 ide do 57 (inace CPU je isao i preko 80 sa otvorenim kucistem). Stock kuler, pasta nikad menjana, trenutno blago zaprljan :)

P.S. Klima ne radi, tako da su temperature vise nego inace :)
 
Poslednja izmena:
Meni je i dalje to cudno, da se 955 koji nije ocovan przi na 66c posle 10 min igranja i to uz taj TX3 kuler. Jbte pa meni 955 razvaljen od oc-a u na danasnih 25c u sobi sa zatvorenim kucistem 43c u surf/muzika rezimu. Ali sam namestio u biosu da Brocken reaguje cim predje 43c (povecava obrtaje) pa ga zato i drzi na toj temp.

Mislim da je problem sto je pasta prsla a verovatno i prasina dodatno pogorsava situaciju..
 
Borise mozda bi trebao da zamenis pastu,kao sto reche hsv.stoned pa da vidis dali ima napretka,ili da menjas stock kuler i stavis nesto bolje.Kod mene je do skoro cpu radeo na 4.2GHZ,ali zbog velikih vrucina s obzirom da je u sobu temp i sad nekih 35c oboren je na 3.7GHZ.U igrama temp ne prelazi 55c.
 

Prilozi

  • cpu.jpg
    cpu.jpg
    646.7 KB · Pregleda: 91
Ne kapiram zato odmah ne ocistis sve od prasine i zamenis pastu. Vozio sam ja FX 8320 na box kuleru pa nije prelazio 55C. A u kucistu imam samo jednu 12-cu da izvlaci vazduh.
 
Jedino da je u prostoriji ionako izuzetna vrucina, pa mu "nema" spasa dok ne nabavi klimu ili ne dodje hladnije vreme. :D
 
Zar nije limit temperature za taj procesor 65C? (nope, po AMD-u je i za taj proc max 62C) Nego, ja imam 955BE koji je u punom loadu isao preko 62C, a njemu je 62C limit. Ubacio sam i ventilatorce (da izbacuje vazduh pozadi), i promenio pastu i redovno cistim prasinu sa hladnjaka medjutim kada je vruce nema sanse da se spusti temperatura (nemam ni ja klimu :D). Elem, problem sam resio undervoltovanjem. Moja ploca iz meni neznanih razloga def napon za proc drzi na 1.4v sto mu dodje napon za OC a ne normalnu upotrebu. Negde sam iskopao dokle se ovaj procesor moze undervoltovati pa sam mu napon spustio na 1.225v i sada moze da se koristi i kada je napolju 40 stepeni :D Ne prelazi vise 60C ni u najgorim uslovima. Kuciste je uvek zatvoreno :D
 
Poslednja izmena:
Obavezno uraditi undervolt. Samo sto je tih 1.225 nerealno za svaki primerak. Neka proba sa 1.3-1.35V, znacajno ce se popraviti situacija.
 
Hvala, probacu da spustim na 1.35.
 
Poslednja izmena:
Sta da spustis na 1.35V? Pa zar to nije fabricki napon za 965? Ja na 1.41V vozim 955 na 4Ghz.. i stvarno nemam nikakav problem sa temperaturama cak ni kada je 30c+ u sobi..
 
1.35V je default VID ali mozes slobodno da spustis na 1.3v. Ako je dobar primerak mozda bi i 1.25v bilo ok.

@hsv.stoned
Naravno da su ti odlicne temperature kada imas Brockena :) Doduse i moj setup se drzi poprilicno dobro, x5 na 4GHz i 1.45v nije tako lako ohladiti, ide do 53°C u GTA V po najvecim vrucinama. Senzor mi jeste malo optimistican a i ne bude bas preko 30 u sobi ali je tu negde :D
 
Poslednja izmena:
@ Boris...Temperatura 65c u idle je previsoka..Kolika je kad se optereti ??:zgran: nije cudo sto pisti..:p
Stara pasta i lose hladjenje (provetrenost kucista) su najcesci krivci za ovo, pa prvo to treba odraditi.
Zameni pastu, produvaj cpu kuler i celo kuciste.
Vrlo je bitno postaviti ventilatore na pravim mestima (zavisi od kucista, ali je skoro svuge slicno).
Kod mene sam probao vise kombinacija i najbolja se pokazala 12ca napred i 14ca sa strane usisni i 12ca pozadi i 12ca gore izduvni.
Vent na cpu kuleru je okrenut na gore i topli vazduh se odmah izbacuje sa gornjim ventom napolje. A vent sa strane hladi i gpu i NB.
Max temp mi ne prelazi 58c u linx-u, a manja je za 3-4 c u igrama sa klokom na 4.22GHz sa 1.475v.
Za 24/7 ga drzim na 4GHz sa 1.425v i temp ne prelazi 55c pod opterecenjem (sve ove temperature su core temp, ne cpu).

Probaj i PhenomMsrTweaker. U idle spusta i klok i CPUv i podize kako se optereti.
Tako ce temp da budu manje jer nece raditi non-stop na max kloku.

I obavezno sredi kablove u kucistu, mogu oni da se sklone, malo muke ali zato mnogo bolje hladjenje..;)
 
Gde pise da je 65 u idle :d 65c je maks kada igram nesto zahtevno 10 ili vise minuta. U idle kad je bas pakleno vruce je oko 42, 43.
 
Nazad
Vrh Dno