Šta je novo?

Telefon se automatski nakačio, instalirao aplikaciju i "nabio" račun

Gadjan

Slavan
Učlanjen(a)
01.05.2006
Poruke
2,372
Poena
390
Prvo da kažem da se ne radi o nekoj suludoj cifri, već "samo" 1500 din ali svejedno je nepotreban, neželjeni trošak i previše je... naplaćuju internet na kašičicu po kilobajtima ko da je juče izmišljen :mad: Pretplata mi je inače 100 din, mobifun paket.

Hteo bih da pitam ovde dve stvari. Prvo, pretpostavljam da nemam nikakvo pravo žalbe? Nisam u toku sa ovim novim glupim tehnologijama i servisima, tražio sam preko desktopa i hteo da skinem neku navigaciju, mape... a na telefonu ostao slučajno uključen "mobile data" i telefon se lepo konektovao bez mog znanja i čim se dočepao neta instalirao te here mape a telenor je to naplatio 1500 din. Dobro nije uzeo da bez mog odobrenja odma i ažurira softver, zakrpe sve redom aplikacije i šta sve ne...

Drugo, ako već ne mogu da se žalim, onda da li može da se isključi internet za taj broj, tu sim karticu? Hoću da kartica ne može više teoretski da se nakači na internet, ili da se obrišu podešavanja i nikad više da mi ne šalju mms i gprs konfiguracione poruke i slične gluposti.
 
Znam za dva slučaja da su ljudima ćerke na poslovnim telenor brojevima (ranije uglavnom bez ugovorenog data protoka) napravile po 70k rsd gledajući you tube. Racuni su morali biti placeni. Ne verujem da su nesto promenili.

Imas gomilu opcija:
-rucno gasenje mobile data, stavljanje limita
-aplikacija koja ce drzati mobile data ugasenim
-gasenje data protoka kod operatera
-aktivacija nekog malog dodatka za internet pa posle free usporeni internet.
-prelazak na novi paket.
 
Poslednja izmena:
Da, nemaš pravo žalbe.
Može se isključiti mobilni internet, idi u podešavanja i obriši pristupnu tačku.
Gprs podešavanja će ti provajder automatski slati samo pri promeni telefona ili fabričkom resetu ovog trenutnog, ali ni onda ne moraš da ih instaliraš/sačuvaš.

P.S. Možeš i ručno editovati apn, izbrišeš na primer password i sačuvaš takav apn, nemaš izlaz na mobilni internet dok god ne edituješ ponovo apn i uneseš ispravan password i sačuvaš izmene.
To je najbolje rešenje ako će ti ponekada zatrebati mobilni net, ali inače želiš da ostatak vremena bude u potpunosti onemogućen.
Isto važi i za korišćenje u romingu pri odlasku na letovanje i slično, pa možda nekom bude od koristi.
 
...a na telefonu ostao slučajno uključen "mobile data" i telefon se lepo konektovao bez mog znanja i čim se dočepao neta instalirao te here mape a telenor je to naplatio 1500 din. Dobro nije uzeo da bez mog odobrenja odma i ažurira softver, zakrpe sve redom aplikacije i šta sve ne...
Није крива ни технологија ни теленор него твоја непажња. Без љутње, имати паметни телефон без интернета је као ауто без бензина.
Узгред, без љутње, нисам знао да постоји претплата од 100 динара?!
 
Sva tri operatera, najazad, omogucavaju da se data saobracaj skroz iskljuci (ili samo roming data saobracaj ko zeli).
 
Sva tri operatera, najazad, omogucavaju da se data saobracaj skroz iskljuci (ili samo roming data saobracaj ko zeli).
Какве везе имају оператери са опцијом коју имаш у телефону?
Ја имам мобилни нет али ажурирања сам ставио да буду искључиво wifi. Такође, телефон поседује и опцију ограничавања количине података (мада та опција више није битна јер ако се пробије пакет провајдер само смањи брзину протока и то не наплаћује).
 
Није крива ни технологија ни теленор него твоја непажња. Без љутње, имати паметни телефон без интернета је као ауто без бензина.
Узгред, без љутње, нисам знао да постоји претплата од 100 динара?!
Kriv je operater. Slucaj koji je naveden u postu se veoma cesto desava, cak i medju aktivnim clanovima it foruma kao sto vidis. Mozes misliti koliko je to cest slucaj medju ljudima koji znaju samo da upale i ugase telefon, a pritom im prodavci guraju "pametne" telefone za dinar u okviru paketa.

Operateri bi po meni trebali biti u obavezi da rade na prevenciji ovakvih slucajeva a ne da se slade i ubiraju easy money na tudjoj nesreći. Nazalost, takva regulativa ne postoji kod nas.

Jedino je mts pokazao razumevanje za ovakve slucajeve tako sto su dozvoljavali naknadnu uplatu odgovarajuceg internet dodatka.
 
То је прастари пакет и тада је био сасвим ОК. Иначе се слично и мени десило са првим андроидом, узео сам пакет без интернета, подесио само мејл и пробао нешто ситно ... а он је довукао све мејлове и за пар недеља направио око 3-4к рачун. Платио, твоја школа је јефтинија. :)

После тога искључио моб интернет и укључујем кад је потребно, свеједно што сада имам интернет у пакету ... што да троши батерију?
 
Kriv je operater.
А на коју фору је крив оператер?
Грешке плаћа онај који их прави а не други. Провајдери нуде услугу и не одређују било коме да ли ће и шта ће користити. Тешко да данас постоји лице које је кренуло да користи интернет а да не зна да је бесплатан интернет само комшијски а сваки други се плаћа.
Такође, већ сам напоменуо, имати паметан телефон без интернета је као ауто без бензина а ти још кажеш и без возачке дозволе?!
До душе, многима је телефон чисто gadgets па је све могуће.
 
Hvala svima na odgovorima. Nije moja nepažnja, nego neznanje. Ja više nemam vremena u životu da čačkam i prčkam telefon i znam sve u prste kao nekad. Od kad su krenuli ovi pljosnati touchscreen telefoni bez tastature za mene je to teško kontrolisati i obuzdati, sve bi htelo na net, sve automatski po defaultu, gde god pipneš nešto izleće... pre bih pročitao rat i mir nego uputstvo za telefon koliko je. Ja bih sve te fabričke aplikacije najradije dezintegrisao... (chat, yt, play store, internet, chrome, g+, hangouts, magazines, messenger...) Inače core 8262 je u pitanju, nedavno sam počeo da ga koristim umesto symbiana... ne znam ništa, ni da instaliram aplikaciju, ni rom, ni da rutujem ni da podesim što šta a kamo li bekapujem podešavanja i imenik. A nema se gde ni naučiti, svi se samo raspravljaju o modelima koji su juče izašli i koje bi voleli posedovati.
Inače sam koristio gprs i mms od samog početka kad se pojavio i kad je bio besplatan, dok su još uvek monohromatski telefoni bez polifonih melodija dominirali. Gledao sam java video klipove tj animacije na 3510i a kasnije na 3660 live web kamere po celom svetu i svašta nešto, pregršt mogućnosti za to vreme i sve sam znao jer ga nisam ispuštao iz ruku a PC nisam još imao. Sada me odavno pregazilo vreme.

Inače dobro da može da se isključi data saobraćaj kod operatera, to mi najviše odgovara. Očekivao sam, bilo ovde bilo u poslovnici odgovore da je tako nešto nemoguće... Slično kao pre više od 10 god. kad su me tete u mobtelu ubeđivale da ne može da se isključi roaming za postpaid a ja sam insistirao da telefon više ne može da se nakači na rumunske mreže bez obzira čiji je jači signal. Živim na rumunskoj granici i to se dešavalo iako je izbor mreže bio na manual. Posle par odlazaka i ubeđivanja je morao da dođe i čika od gore pa je to itekako postalo moguće i telefon se više nikad nije zakačio na Rumune :)
 
Poslednja izmena:
@Gadjan,

Сем опције да искључиш мобилне податке иди у мени телефона па у опцији "употреба података" стави све на нулу и на тај начин ако ти неко случајно укључи мобилне податке, они су лимитирани.
 
Hvala za tip. Probaću kasnije, nemam sad vremena da visim na kompu pa ćemo da se kuckamo večeras, još me samo zanima na koju foru se telefon sam povezao i skinuo i instalirao a nisam ga dirao, stojao je na stolu. I naravno bez ijednog mog odobrenja i pristanka, a za sve ostalo živo i neživo što koristim mi traži da potvrdim što jako nervira. Google (a vidim na portalu i telenor) očigledno zna koji telefon koristim to je nekako sinhronizovano mada se ne sećam da sam tako nešto omogućio, dozvolio i uopšte čačkao. Gmail na telefonu čak nisam ni pokušavao da namestim. Tek sam sad kupio ruter pa dok uspem da ga nateram da radi onda ću da instaliram sve što mi treba naravno preko wifi.
Na desktopu iz firefoxa kad sam gledao aplikacije sve se ponaša kao da surfujem telefonom, kaže mi da je kompatibilno s telefonom pa install umesto download, pa kao biće instalirano kasnije... a telefon samo ćuti na stolu i svlači :mad:
bre ko da instaliram extenziju za firefox. A vamo me smara po sto puta za volume, za bluetooth svaki put da prihvatim fajl i još hiljadu gluposti.

I još nešto, koja je to tačna i konkretna (jajarska) cena po kilobajtu? Zar je moguće da jedna aplikacija košta 1500 din. Inače ni ne umem da vidim koliko je teška...
 
"Mali", ideja je da ako operater onenoguci ni reseti ni nista ga nece ukljuciti sem zagteva operateru.
A ako sam ugasis lako zaboravis da posle nekog reseta ne zaboravis da opet iskljucis.
 
Cena je 50rsd/mb.
 
Pa da, to oću. Da bude na nivou operatera onemogućeno. Tek sam počeo da koristim telefon, pa će garant trebati da padaju factory reseti pre ili kasnije, ili neki drugi rom... A uopšte mi ne treba takav vid interneta. Niti ću da menjam mobifun paket. Ako pokušaju da me nateraju da promenim paket, gasim račun i vraćam se na pripejd.
 
Poslednja izmena:
Ти рече да си нешто око навигације чачкао. Вероватно ти је убацио апдејт гугл мапа а он је тежак у зависности шта ти је било у телефону. Што се тиче цене, иди на сајт провајдера. Можда ти је гугл повукао и још нека ажурирања. И ту опцију стави да буде само путем wifi-a
 
Pa da, to oću. Da bude na nivou operatera onemogućeno. Tek sam počeo da koristim telefon, pa će garant trebati da padaju factory reseti pre ili kasnije, ili neki drugi rom... A uopšte mi ne treba takav vid interneta. Niti ću da menjam mobifun paket. Ako pokušaju da me nateraju da promenim paket, gasim račun i vraćam se na pripejd.
Зашто би ресетовао телефон или мењао ромове, само подеси употребу интернета.
И промена пакета ти неће спасити ако не искључиш мобилне податке!
 
Svaki telefon ima opciju da se isključi "mobile data", nema potrebe za bilo kakvim komplikovanjem, promenama paketa i sl.
 
Da, nemaš pravo žalbe.
Može se isključiti mobilni internet, idi u podešavanja i obriši pristupnu tačku.
Gprs podešavanja će ti provajder automatski slati samo pri promeni telefona ili fabričkom resetu ovog trenutnog, ali ni onda ne moraš da ih instaliraš/sačuvaš.

P.S. Možeš i ručno editovati apn, izbrišeš na primer password i sačuvaš takav apn, nemaš izlaz na mobilni internet dok god ne edituješ ponovo apn i uneseš ispravan password i sačuvaš izmene.
To je najbolje rešenje ako će ti ponekada zatrebati mobilni net, ali inače želiš da ostatak vremena bude u potpunosti onemogućen.
Isto važi i za korišćenje u romingu pri odlasku na letovanje i slično, pa možda nekom bude od koristi.
Ispostuj ovaj savet i ne mozes da omanes. Na androidu nije dovoljno samo da iskljucis mobile data.
 
^^
Nema na benču ništa da prođe bez prepirke :D

Konkretno mislio sam baš na to što je alfa pomenuo. Meni internet (takav) uopšte nije potreban i samim tim najbolja opcija je da se onemogući kod provajdera. Ja ću naravno za sad isključiti pa i limitirati sve kako ste savetovali na telefonu, ali pre ili kasnije telefon će da se zaguši i uspori kad počnem zaista da ga upotrebljavam i instaliram sve i svašta za početak jer drugačije ne mogu da znam šta mi treba i šta mi odgovara (isto kao i na symbianu nekad, tovari probaj sve živo pa kad pobrljavi format pa samo ono što valja i što se stvarno koristi). Tako da će neminovno trebati reset ili drugi rom, i neću upšte da se razmišljam i pamtim šta sve trebam da čačnem i poisključujem. Za windows recimo imam ogroman txt fajl podešavanja i registry tweakova jer je sveže instaliran neupotrebljiv i jako iritantan, pa onda pratim txt da bih ubrzao proces nakon instalacije i da nešto ne zaboravim iako sve znam na pamet.
 
Inače samo da podsetim, nije google ništa apdejtovao, ja sam na desktopu tražio "here maps" i kliknuo install. Težina je verovatno ~150mb sudeći po računu.
 
Poenta je u tome da dok god imaš mobilni net imaćeš i dodatne troškove koji su tebi neprihvatljivi.

Smartfon i internet su neodvojivi, tako je zamišljeno da funkcionišu i tako ih i koristi najveći procenat populacije.
Da, znam, koristio sam i ja Symbian ali Symbian je bio aktuelan u doba kada mobilni net nije bio raširen kao danas.
Ti imaš drugačije potrebe i to je to, ukineš mobilni net u potpunosti i rešio si stvar.

p.s. Ovo iz prvog komentara znači da si nov i ne znaš kako stvari funkcionišu, a ne da se nakačio bez tvog znanja telefon.
telefon se lepo konektovao bez mog znanja
 
Naravno da je bez mog znanja. Ni zasvetleo nije... A kad treba da pojačam volume to ne mogu bez da me prekida i smara upozorenjima. A kad treba da mi stigne fajl bluetoothom čak su i upareni uređaji onda kad treba da zasvetli ne ume ni da zucne, nego još mora da se stisne dugme, pa još i da se otključa da bi se konačno videlo ono "accept, ej tehnologijo i napretku... a kad treba da ti potroši pare onda sve ide automatski i kao podmazano.
Kad mi je jednom u životu trebao net u šumi i kad nisam pitao šta košta tri mečke sam rodio i nisam uspeo da podesim internet i otvorim sajt.
 
Kada sam pre nekoliko godina kupovao svoj prvi Android telefon, prvo što sam pitao je gde se gasi net, jer je već tada bilo na sve strane žalbi od ljudi kojima je nabio račune i ovde i u romingu (što je bilo još gore).
Meni se za ovo vreme nije dešavalo da mi bilo šta troši kada je isključen mobilni net, pa bih voleo da malo podrobnije objasnite zašto mislite da treba brisati i APN i ostalo.
 
@Gadjan

Ti želiš android smartfon bez mobilnog neta i to je u redu, isključi net kod provajdera i eto rešenja.

Kada stekneš malo iskustva i napraviš i za android "ogroman txt fajl podešavanja i registry tweakova jer je sveže instaliran neupotrebljiv i jako iritantan" možda budeš zadovoljniji?
Možda i ne?
Zašto uopšte biti u "toku sa ovim novim glupim tehnologijama i servisima", ako su redom glupavi i neupotrebljivi za tebe?

Iskreno, ja ovde kod tebe vidim samo gomilu zamerki i jako malo/nimalo informisanosti.
Ako je to način kako ti funkcionišeš sa novim tehnologijama, to je u redu što se mene tiče.


@namcor
Gašenje ili onemogućavanje apn-a je samo za scenarije kada se želi u potpunosti biti siguran da smartfon ne može ni pod kojim okolnostima da se zakači na mobilni net.
 
Poslednja izmena:
Зашто не купиш обичан телефон, само телефонирање и смс (мада и то за 100 динара губи смисао).
Искрено, купити паметан телефон а користити пакет од 100 динара и још без нета, ја не разумем?
 
Pa evo napisao sam konkretnu zamerku i smatram da sam u pravu. Ni u ludilu nije normalno i logično da sve živo moram da povrdim, svaku glupost. A da me (prilikom surfa sa desktop računara) telefon ne pita ništa ni za konektovanje, niti za skidanje nečega (što troši kredit), niti za instaliranje toga, čak ni da zasvetli... Pa gde ima program za PC a da nemaš baš niti jedno next ili ok da klikneš, ili nešto da izabereš...
 
Nazad
Vrh Dno