Šta je novo?

Motherboard boot-up problem

tex707

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.12.2001
Poruke
2,319
Poena
680
.
U poslednjih nekoliko dana imam mnogo problema sa startovanjem racunara. Kada pritisnem taster za start, nekada se ne desi nista, nekada sve krene kako treba i onda se resetuje nekoliko puta, sve samo od sebe. Prilikom toga nekada se pojavi prva slika sa izborom tastera za ulazak u BIOS ili boot up sequence, a nekada se ta slika i ne pojavi uopste.

Maticna ploca je Gigabyte GA-Z87X-UDH5.

Ima li neko ideju sta bih mogao da uradim?
 
.
Imam neki stari Enermax 400W, mozda je to i dovoljno za probu...hvala za savet.

BTW, zaboravio sam da napisem da kada uspem da startujem racunar, sve radi perfektno, i to danima, dok ga ne iskljucim. Takodje, restart radi uvek bez problema.
 
Da nije možda dugmence za paljenje ?
 
Moguce da je do dugmeta za Power na kucistu, poskidaj sa ploca zice od kucista, znaci za power, reset, hdd led, power led, pa probaj direktno na ploci posto ploca ima dugme za paljenje na sebi.
Ako i tada pravi problem sa paljenjem, probaj samo sa jednom stapom memorije, pa sa drugim.
 
Ako si dodao memoriju skoro hoce da prave ploce problem sa sva cetiri slota popunjena. To je najcesci problem u sustini, probaj izvadi jedan stap i onda da li ti se javlja isti problem.
 
.

Zahvaljujem svima na savetima.

Za sada nisam probao nista hardverski. Menjao sam neke parametre u BIOS-u i problemi su prestali. Ako se budu javili ponovo, pokusavam sa vadjenjem memorije, PSU-om...
 
.

Problemi sa startovanjem racunara su se ponovo javili. Kada pritisnem start dugme ne pojavi se BIOS za RAID kontroler (kako bi trebalo), vec samo kratka donja crta i cursor. Tako stoji 20-30s dok se racunar sam ne restartuje.

Kada iskljucim napajanje iz AC mreze i pritsnem dugme za start racunara, i drzim ga pritisnutim, zeleni LED na kucistu svetli 10-15s. Posle toga, prikljucim napajanje na AC mrezu i racunar startuje normalno.

Promenio sam maticnu plocu i problemi nisu nestali. Pokusao sam start sa jednim stapom memorije i sve je isto. Jedino sto nisam probao ej zamena napajanja.

Da li je enko imao ovakve simptome?
.
 
Prva stvar na koju bi aludirao je bios i sama matična ploča ali to si već zamenio.Naravno Updejtuj bios na poslednji valjani za tvoju Ploču.

Pazi i meni se desi ponekad da mi se komp upali i bleji black screen ali se nečuje bip iz sound speekera. Nekad upali samo restart a nekad mora da se ugasi i upali. Svaki drugi put kad se to desi moram da udjem u Bios i da sačuvam podešavanja ali kod mene je uzrok OC Cpu-a jel prijavi da klokovi nisu u redu.

Ranije dok nisam stavio poslednji bios sam s vreme na vreme morao da radim Clear CMOS jel kad se zaglupi ploča nije bilo drugog izbora sad pali gašenje i paljenje. Desi mi se bar 2 puta mesečno to nasumice.(Palim komp svaki dan).

Za početak bi vratio klokove na DEF u tvom slučaju i testirao par dana,tako ćeš odkloniti da ako se ne pojavi ili pojavi da je do toga.
Opcija 2 je da probaš drugi PSU ali to bi radio posle ovog gore testa.
Opcija 3 tj. ako je prvo, da vidiš drugačija podešavanja za OC cpu a u Biosu i update Biosa.
 
Poslednja izmena:
.

Evo novih desavanja. Prema B-ZiGER-ovom predlogu vratio sam BIOS setting na default i probao. Problem je i dalje postojao. BIOS update nisam uradio, ali sam kupio novo napajanje, i to Seasonic SS-650KM. Zamenio sam stari Corsair HX620 i sa novim Seasonic-om problemi su nestali.

Na zalost, skupi Seasonic je ziveo samo oko pola sata, odjednom se racunar iskljucio. Sumnjao sam na sve osim na novo napajanje, iskljucivao karticu po karticu, periferiju po periferiju i nista...onda sam samo spolja prikljucio Corsair i racunar je proradio. Mom cudjenju kraja nema...
 
Uf.
Kakvo ti je uzemljenje na gajbi? Jel imaš neki stabilizator? Mnogo mi to sve čudno. Probaj sa nekog drugog štekera sve to da napajaš.
Ja bi to sve ispitao sa nekim unimerom posle takve situacije. Možda je koincidencija ali opet sumnjam.
Ok imaš garanciju za to novo napajanje tako da reši će ti oni to.
 
.

Valjda je OK uzemljenje, zgrada je iz 1982. godine, na Novom Beogradu. Stabilizator nemam, ali bez obzira ne bi smelo dobro napajanje tek tako da otkaze.
 
Mozda nije otkazalo, neka od zastita se aktivirala...
Idi na "karton" sistem, rasturi sve maticnu na sto pa prikljucuj jedno po jedno.
 
.

Otkacio sam sve sa ploce, skinuo sve kartice i nije moglo da se startuje (imam dugme za start i na ploci). Cim sam nakacio staro napajanje, proradilo je zi prve. Ponovo sam vratio novo i opet sve mrtvo...
 
.

Problem je, konacno, reshen. Nabavljen je malo jaci PSU (iako uopshte nije bio potreban), Seasonic SS-850KM. Sve radi dobro, startovanje racunara je sada normalno. Napajanje je veoma tiho, a nije u Hybrid modu.

Hvala svima na savetima.
.
 
Nazad
Vrh Dno