Šta je novo?

WD Red ili Seagate SV35 ili neki treći...

Učlanjen(a)
22.03.2008
Poruke
437
Poena
319
Došlo je vreme za zamenu 2 HDD iz moje mašine koji su me verno služili i već gaze petu godinu. U međuvremenu se nakupilo i dosta video materijala čiji bekap radim na HDD koji stoji van mašine. Ali sam sada u dilemi koji HDD kupiti. Na prvom mestu mi je pouzdanost podataka, tih rad i dugotrajnost. S obzirom da u nekom narednom periodu planiram da kupim SSD kao sistemski disk brzina tj. acces time mi nije presudan. Praktično to bi bio neki pouzdan storage disk.

Posle nekog vremena isčitavanja i čačkanja po netu izdvojila su se 2 hard diska koja bi po meni mogla da uđu u uži izbor. Oba imaju garanciju 3 godine i "navodno" mogu da podnesu 24/7 rad i veliku količinu upisa podataka.

1TB Seagate SV35 ST1000VX000, 64MB

1TB WD Red WD10EFRX, 64MB

Voleo bih da čujem neke utiske vlasnika i ljudi koji imaju informacije o količinama reklamacija na ove modele. Znam da je faktor sreće uvek presudan kod kupovine bilo kog parčeta hardware-a ali voleo bih da čujem utiske i iskustva.:type:

Naravno ako nema ima ideju za neki drugi model koji bi radio posao neka da ideju.
 
Imam Seagate u dve masine, super radi za sad. 24/7 mozda po neko gasenje, vise nasilno nego ovako.
 
WDC WD30EFRX-68EUZN0 posle tacno 448 dana i 8 sati, radi kao i prvog dana, tih i hladan.
 
Ta dva HDDa i nisu bas za poredjenje jer su namenjeni za razlicite namene. Taj Seagate je namenjen za video nadzor, a WD Red za NAS.
 
Koliko znam diskovi za video nadzor preskaču greške na koje naiđu pa možeš završiti sa korumpiranim fajlovima. Jesu oni za 24/7 ali samo za video nadzor. Dok je WD RED za NAS pa je njemu prioritet celovitost podataka, pored 24/7 rada.
 
Baš tako.
Za video i nije frka ako se tako izgubi frejm ili dva, ali kada su u pitanju podaci dobija se korumpirani fajl sa kojim možeš da se slikaš.

Između ova dva bez razmišljanja preporučujem WD Red, ovaj drugi čak ne bih uopšte preporučio, osim eventualno za video nadzor.
 
Seagate je prilagodjen za upis , takav mu je firmware. Ovo za greske je teska glupost, ali nema veze. Jednostavno, NAS diskovi su za skladistenje, Seagate za konstantan upis. Sad sta ti vise odgovara to proceni.

MOlim ljude samo za tu celovitost da ne lupaju gluposti, samo lazu ljude.
 
Koliko znam diskovi za video nadzor preskaču greške na koje naiđu pa možeš završiti sa korumpiranim fajlovima. Jesu oni za 24/7 ali samo za video nadzor. Dok je WD RED za NAS pa je njemu prioritet celovitost podataka, pored 24/7 rada.

Ne znam odakle vam to, na poslu imam sv35 1TB, pola particije je za backup, druga polovina za torrentovanje i download i ni jedan jedini korumpirani fajl.
 
Kako "niko nije rekao"?

Koliko znam diskovi za video nadzor preskaču greške na koje naiđu pa možeš završiti sa korumpiranim fajlovima. Jesu oni za 24/7 ali samo za video nadzor. Dok je WD RED za NAS pa je njemu prioritet celovitost podataka, pored 24/7 rada.
 
Diskovi wd purple su prva liga, ja drzim 4 komada u nasu koji non stop radi, torentuje, ima povezanih 6ip kamera koje upisuju non stop itd. On je posebno radjen za to gde je potreban konstantan upis na ploce, jer diskovi koji god su najvise stradaju bas od takve vrste heavy upisa. Torentovanje je bukvalno nista za disk, vi koji cujete po prvi put ovo, imajte to na umu za ubuduce.
 
Dobra diskusija, dosta informacija i malo razjašnjenja. To preskakanje grešaka i korumpirani fajlovi na bilo kom HDD mi zvuče kao SF. Mislim HDD je HDD - isti sistem upisa podataka na ploče, verovatno je razlika u kvalitetu ugrađenih delova i drugačijoj optimizaciji frimware-a, u ovim serijama sa dužom garancijom (3-5 god.)
 
Iste ploce, sve isto samo drugi firmware. Reklama cini cuda.
 
Kako "niko nije rekao"?
Naglasak je na možda, niko nije rekao da će doći do korumpiranih fajlova.
Činjenica je da je veća mogućnost da dodje do korumpiranih fajlova.
A razlozi su već spomenuti dovoljno puta (kako ovde u temi tako i na linku koji sam postavio), pa da se ne ponavljamo.

preskaču greške na koje naiđu pa možeš završiti sa korumpiranim fajlovima.
 
Nije to tacno, razlika je samo kad rade u RAID modu. U obicnom modu, svi ovi HDDovi rade apsolutno isto.
 
Nije to tacno, razlika je samo kad rade u RAID modu. U obicnom modu, svi ovi HDDovi rade apsolutno isto.
Netačno je samo to da je Red značajno bolji izbor za pokretača teme.
Ono što jeste tačno je to da Red jeste bolji izbor za njegove potrebe od dotičnog Seagate diska.

Za koji god da se odluči neće pogrešiti u smislu da je doneo lošu odluku/kupio loš hdd.
Meni ni iz džepa ni u džep, niti se emotivno vezujem za hardver, pa da mi znači šta će čovek pazariti...
 
Zbog čega nisu za poređenje? Oba su predviđena za 24/7 rad i imaju 3 god garanciju, a meni treba pouzdan HDD.

Nisu za poredjenje jer im je razlicita namena. Isto kao kad bi rekao zbog cega letnje i zimske gume nisu za poredjenje, kad su obe okrugle, imaju sare i predvidjene su da se kotrljaju. ;)


Ne znam cemu ova rasprava ako se sve svodi na to da je sve to samo reklama i da je to sve jedno te isto. Valjda mi bolje znamo nego proizvodjaci.
Bilo je i ranije rasprava na ovu temu i neki, koji se malo vise razumeju u HDDove, su potvrdili ono sto i sami proizvodjaci kazu. HDDove treba uzimati prema njihovoj nameni, tj. po preporuci proizvodjaca.
 
Netačno je samo to da je Red značajno bolji izbor za pokretača teme.
Ono što jeste tačno je to da Red jeste bolji izbor za njegove potrebe od dotičnog Seagate diska.

Za koji god da se odluči neće pogrešiti u smislu da je doneo lošu odluku/kupio loš hdd.
Meni ni iz džepa ni u džep, niti se emotivno vezujem za hardver, pa da mi znači šta će čovek pazariti...
Pricam rade isto sto se tice pouzdanosti.
 
Hvala svima na odgovorima. Uzeću WD Red jednostavno zato što vidim da taj model poseduje više ljudi sa foruma i da su iskustva sa njim uglavnom dobra.

Nisu za poredjenje jer im je razlicita namena. Isto kao kad bi rekao zbog cega letnje i zimske gume nisu za poredjenje, kad su obe okrugle, imaju sare i predvidjene su da se kotrljaju. ;)

Ne znam cemu ova rasprava ako se sve svodi na to da je sve to samo reklama i da je to sve jedno te isto. Valjda mi bolje znamo nego proizvodjaci.
Bilo je i ranije rasprava na ovu temu i neki, koji se malo vise razumeju u HDDove, su potvrdili ono sto i sami proizvodjaci kazu. HDDove treba uzimati prema njihovoj nameni, tj. po preporuci proizvodjaca.

Nemoj sad banalizovati stvari :type: Sistem rada svih HDD je isti - magnetni zapis. Razlike koje se mogu smatrati velikim su između diskova na 5400 i 7200 rpm, i to najviše u acces time. A druga razlika koja utiče na performanse (ali ne tako drastično) je količina cache memorije na disku. Poslednjih par godina vidimo razdvajanje HDD po namenama, e sad da li je u pitanju marketing ili stvarna razlika u radu nisam siguran. Verovatno je u pitanju optimizacija putem FW i ništa više.
 
Evo kuriozitet kod nas u firmi je da nam najvise crkavaju HGST diskovi(Hitachi). A tipa njih najvise hvale u svetu.
 
Sto je najgore, ovi novi od 500-1TB.
 
Sad se prave diskovi blagi uzas.
 
To se slazem.
 
^^Zato sam i pokrenuo temu - koji krš izabrati od novih HDD krševa :d Ne gajim nadu da će me bilo koji od ovih novih diskova služiti 5 godina kao ovi u mojoj mašini. To je izgleda trend, čim padne cena tehnologije ugrađuju se manje kvalitetni delovi. Setite se DVD rezača i kad su se pojavile prve serije koje su koštale oko 100 maraka - to je bilo neuništivo, količina narezanih diskova od par hiljada komada i radili su kao prvog dana. Imam Pioneer DVD RW u mašini koji još radi :)
 
Nazad
Vrh Dno