Šta je novo?

Umrežavanje dva objekta 150m razdaljina

CoyoteKG

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
29.01.2011
Poruke
3,363
Poena
259
Pozdrav,

treba mi pomoć oko izbora uređaja, a još nisam video tu mrežu šta oni sve imaju.

Imaju neku mrežu u jednom objektu, i odatle su izmestili jedan računar u drugi objekat u istom dvorištu koji je udaljen nekih 150m.

Šta bi bilo tu najbolje uraditi? Koja oprema da ne bude preterano skupo, a stabilno?
Preporučite hardware, pa da vidim koliko bi trebalo odvojiti novca za tako nešto.

Hvala :)
 
Trebalo bi da imaju, i sutra idem to da proverim.

Ukoliko postoji neko drveće između, ta varijanta otpada?
 
Nece biti problem drvece na toj razdaljini za 2.4ghz signal.
 
Je l' imas neku preporuku sta da stavim sa jedne i druge strane za 2.4 signal?
 
Bio sam ovamo. Evo fotke da dočaram šta je u pitanju.


U pitanju su dve zgrade i hala koja je između.
mreza.JPG

Na fotki, tu gde se nalazim (15m iza mene je kancelarija), tu im je "server" kako oni kazu. Neki obican komp pod linuksom na kome se nalazi neki njihov knjigovodstveni program.

Objekat koji sam oznacio strelicom, tu bi trebao da bude izmešten taj jedan računar kome treba komunikacija sa "serverom" samo zbog tog programa. Internet im nije ni bitan.
Od tog ćoška bi išlo još jedno 40m kabla do nekog switcha koji tu postoji još od prošle firme.

Postoje dve varijante

1. Razvlačenje kabla. Kabal bi uglavnom išao kroz celu ovu halu koja se vidi na fotki. Postoje već neki nosači u hali. Između hale i te zgrade tamo gde je strelica, postoji jedno 20m brisanog prostora gde bi morala da se razvuče sajla i tu bi kabal bio napolju.
Problem je što bi tada kabal bio iz jednog dela čak 130m.
Vidim da ovaj njihov direktor održavanja navaljuje da se to završi kablom jer je jeftinije.
Čuo sam se sa drugarom i nudi mi neki cat7 kabal za oko 80 din po metru. Koji ima sve žive moguće zaštite... Kao sa tim kablom ne bi bio problem tih 130-140m...

2. način koji predlažem je da postavim dva AP-a. Jedan tu gde stojim odakle sam fotografisao, i jedan baš na taj ćošak tamo gde je strelica. Savršena optička vidljivost otprilike 80m razdaljina bi bila od AP do AP.
Jedan prijatelj mi preporučuje Ubiquiti Nanostation Loco M5 AP 5,8 GHz, da stavim dva komada, da ih stavim u bridge i da ne razmišljam više o toj mreži i eventualnim problemima jer ih neće biti... Ili eto još jeftinija varijanta ovo što je Mirko rekao u drugom postu.


Šta vi mislite šta je bolje, i da li je bolja možda neka treća varijanta?
 
Da li je moguće da ovako malo ljudi zna nešto o bežičnom umrežavanju, ili samo krijete "znanje"?
 
Kontaktiraj bandzo87, njemu je posao umrežavanje a i koliko sam vidio po raznim temama nije mu mrsko pomoći.
Nije te slagao drug, Nanostation Loco M5 jeste odličan za tu postavku o kojoj govoriš (a mogu se nabaviti novi za 7500din na KP ako vam odgovara kupovina odatle).
Ali možda ima neko drugo još bolje rešenje za ono što vama treba, pa ti je najbolje da kontaktiraš bandza ili nekog drugog člana sa više iskustva.
 
U jednoj firmi kojoj održavam računare, istu situaciju sam rešio uz pomoć dva Mikrotik SXT-5HPnD uređaja, prateći ove instrukcije.

Radi već 2 godine ko sat, bez problema.
 
Licno u firmi Magacin - Upravna zgrada, imam ovo sto ti je Mirko predlozio samo TL WA5210G 2,4 Ghz, rastojanje je oko 300 m. Ima i drveca izmedju. Radi mreza bez problema. Isto racunovodstveni rogram + net 1mb. Za ove 4 godine nisam imao nikakvih problema. Postavio zaboravio i da postoji. Mikro tikovi jesu bolji, ali su osetno skuplji.
Za uzinu od 140 m. kabla morao bi imati rutrer Ethernet Extender Svič CKL-LAN600 boost Ethernet 10/100Mb/s signal up to 2 x 305m, full duplex, VLAN .Standardni podrzavaju do 100 m bez obzira na vrstu kabla. Gledajuci sliku TP link bi to odradio bez problema.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, nemojte preporučivati 2.4GHz za ozbiljne stvari.

Tebi radi super, jer etar na tom mestu nije zagušen. Bolje da plati malo skuplje opremu na 5GHz (ne mora Mikrotik, može i TP-Link na tu smešnu razdaljinu, ali da je 5GHz), nego da nešto prođe jeftinije, pa da više ne radi, nego što radi, pa onda višednevni pozivi, resetovanje opreme, drndanje da se ubode najbolji kanal i drugo.

Dakle, može i 2 TP-Link TL-WA7510N-PoE uređaja, oko 8000 dinara je jedan komad, jeftiniji su od Mikrotika, ali je 150Mb/s, realno oko 70Mb protoka, ali ne znam da li je to dovoljno? Ako je knjigovodstveni program klasičan klijent server, onda će biti i više nego dovoljno, ali ako je neka access ili dbf baza ili neka druga koja nije klijent server, već ide preko file sharinga, onda 70Mb može biti malo.

I Mikrotik i TP-Link imaju antenu u sebi, tako da spoljna nije potreba, samo ih uperi jedno ka drugim i ima da radi ko sat. :D
 
Poslednja izmena:
U pravu si u mene je u krugu firme koja ima 100 hektara. Tako da nema zagusenog zaobracaja. Fakticki samo nasi ruteri. Ostali objekti idu preko MT, 5,8. Ali to su ozbiljna rastojanja.
 
Poslednja izmena:
E tako volim :). Kad mi stigne 10 mailova da se nešto piše u temi. :)


@ Poolmaker
izbegavam da kontaktiram recimo Bandza na pp, jer bi se podrazumevalo da bih trebalo da ga angazujem i platim za ovaj poslic.
A ne moram da ti objasnjavam da sam prilicno srecan sto mi je iskrsao ovakav poslic, gde cu da naucim nesto novo... tako da ga ne bih prepustio nekome :).

Sto se tice kupovine preko KP, moracu da vidim sa ovom firmom. Oni su u fazonu to da plate preko racuna i da se oslobode PDV-a. Dogovor je bio da oni kupe svu opremu gde im kazem, a meni da daju kintu "za ruke".
Na zalost "loco M5" (ili neku slicnu nanostation varijantu) ne mogu da nadjem nigde da kupim u Srbiji. Svima na sajtu piše da imaju, a kad ih kontaktiram onda ispadne da nemaju...

Jedna od firmi mi nudi kao alternativno rešenje Mikrotik SXT-5HPnD kao i Bachi, mada bih radije nanostation jer ga je jako lako podesiti, ali ako ga ne nađem onda ću MikroTik. Sa ovim bachijevim uputstvom i to ce biti lako.
Sto se tice 5 ili 2.4, ovo je industrijska zona, nema u blizini drugih signala, ali bih svejedno radije izabrao 5GHz.
I jeste ovde u pitanju obican knjigovodstveni program, i jesu oni u fazonu da se nabudzi sto jeftinije za samo taj jedan racunar, ali posto je u pitanju potpuno nova hala koja ima i gomilu novih kancelarija, pretpostavljam da ce blagovremeno da se prosire tamo.
A onda ce da mi se zahvale sto nisam razvukao samo jedan kanal ili obezbedio samo 150Mb/s, a vec imaju switch i rack u toj hali... I potrosice recimo 5000 din vise. Neka bude i 10K.
 
E tako volim :). Kad mi stigne 10 mailova da se nešto piše u temi. :)


@ Poolmaker
izbegavam da kontaktiram recimo Bandza na pp, jer bi se podrazumevalo da bih trebalo da ga angazujem i platim za ovaj poslic.
A ne moram da ti objasnjavam da sam prilicno srecan sto mi je iskrsao ovakav poslic, gde cu da naucim nesto novo... tako da ga ne bih prepustio nekome :).

Sto se tice kupovine preko KP, moracu da vidim sa ovom firmom. Oni su u fazonu to da plate preko racuna i da se oslobode PDV-a. Dogovor je bio da oni kupe svu opremu gde im kazem, a meni da daju kintu "za ruke".
Na zalost "loco M5" (ili neku slicnu nanostation varijantu) ne mogu da nadjem nigde da kupim u Srbiji. Svima na sajtu piše da imaju, a kad ih kontaktiram onda ispadne da nemaju...
Što se bandza tice vidjao sam da je često pomagao ljude savetom ovde na benchu.
Ne verujem da bi bi bio taj scenario koji spominješ.

Što se drugog pasusa tiče poslao sam ti privatnu poruku.
 
Ma znam da nije on takav...
Pomogao mi je on više puta ovde na foumu.
A pošto je ovo forum, više volim dopisivanje ovde, tako da ako neko u budućnosti bude imao sličnu situaciju, da mu ova tema koliko-toliko pomogne
 
Upravo to. Rad sam i ja da pomognem ljudima ovako javno, a privatno može, ali za kintu (čast izuzecima). :)

Ako je to već hala i planira se uvođenje gomila računara po tim kancelarijama, onda definitivno idi na 300Mb (realnih 145Mb), a sa onim MT što sam predložio, možeš da izvučeš i više sa nv2 protokolom (realnih 200+Mb).

Lično pojma nemam oko Mikrotikova, odnosno njihovog OSa i isto sam i ja pratio to uputstvo i za 30 minuta sve podesio i od tada je prošlo preko 2 godine. :D
 
Poslednja izmena:
Ma znam da nije on takav...
Pomogao mi je on više puta ovde na foumu.
A pošto je ovo forum, više volim dopisivanje ovde, tako da ako neko u budućnosti bude imao sličnu situaciju, da mu ova tema koliko-toliko pomogne
Dakle znaš za njega, i već ti je pomagao ranije.
Ok, to je već druga stvar.
 
SXT famlija imas dosta modela kod MT, cena zavisi wireless standarda, izlazne snage i mreznog interfejsa.
Za jedan racunar uzmi SXT Lite5 to je cak i previse za tu razdaljinu treba da izvuces bez problema maksimalnih 100Mbit, smanji izlaznu snagu kada namontiras previse je za 150m, preko te brzine moras ici na neki od modela sa gigabitnom mreznom i zavisnosti od kolicine novca N ili AC standard.

Kada se poredi Nano M5 i SXT Lite 5, uvek bi pre uzeo SXT, prvo manja cena za kes SXT Lite 5 ide oko 52e LOCO M5 60e, drugo i bitnije pouzdanost od ljudi koji se time bave po njihovoim recima imaju vise problema sa pouzdanostcu Ubiquiti nego SXT tj. veci broj otkaza zale se da ima serija M5 gde crkaje flash memorija, trece SXTLite5 koristi noviji procesor na 600MHz u odnosu na M5 na 400MHz, softver ti nudi mnogo vise opcija sto verovatno ti nece znaciti posto je p2p link, u svakom slucaju SXTLite 5 savremeniji uredjaj.

Moje licno misljenje da je sve na strani MT osim podesavanja mada i oni sada guraju Quick Setup opciju ili kao je vec zovu gde samo kliknes i ponuditi ti standardne konfiguracije, ne koristim :) ako znas sta zelis namestices sam bez problema, malo WiKi malo zdrav razum i logika ili angazujes nekog da podesi.

P.S. NE KUPUJ taj model sa linka, stari model ne proizvodi se vise vec barem godinu dana sa starim procesorom i skup, nekome zaostao na stanju, gledaj da bude revizija r2.
 
Poslednja izmena:
jel mozes na pp da mi posaljes link gde i sta da kupim?
Te cene Loco M5 za 60E i SXT Lite 5 za 52E su mi neverovatne.
 
Bio sam zauzet zadnjih dana pa nisam pratio temu.

Ako postoji opticka vidljivost izmedju lokacija onda je najbolje ici sa opremom na 5ghz. Ja bih licno uzeo 2 x sxt lite5, stavio ih u bridge, podigao NV2 ili nstreame (zavisno sta se zeli postici, veci protok veci ping ili manji protok manji ping). Postavka mikrotika za rad u takvom rezimu je jako laka.

Ono sto bih preporucio opet jeste da se stavi kanal od 20mhz, jer ipak je to firma (zna se da je 40mhz zabranjeno za free opsege). Sa kanalom od 20mhz proci ce oko 75mbps bez problema na tu razdaljinu a i realno cemu 40mhz ako su LAN portovi 100mpbs.

Ako zelis uredjaje mozes da ih uzmes kod mene, ja bih ti prodao kao firma a i po mogocustvu mogu da ti ih setujem da ti sve to radi ili uzmes sam pa cemo ti pomoci ovde da ih namestis.

Od uredjaj imam svasta (mislim da imam cak i loco m5), zavisi sta ti treba i po kojoj ceni, a za to bi bilo ok da se javis putem PP, za sve ostalo sto ti treba pisi ovde.
 
A za sve druge evo mali export iz mikrotika. To je jedan moj link na 3km sa 2x SXT lite5. Dovoljno je samo da se uradi copy paste skripte i to ce da radi bez problema.

AP

/interface bridge
add l2mtu=1598 mtu=1500 name=bridge1 protocol-mode=none
/interface wireless
set [ find default-name=wlan1 ] band=5ghz-onlyn basic-rates-a/g="" country=uzbekistan default-authentication=no disabled=no frequency=5280 frequency-mode=superchannel ht-basic-mcs=mcs-0,mcs-7 ht-supported-mcs=mcs-0,mcs-1,mcs-2,mcs-3,mcs-4,mcs-5,mcs-6,mcs-7,mcs-8,mcs-9,mcs-10,mcs-11,mcs-12,mcs-13,mcs-14,mcs-15 hw-retries=15 l2mtu=1600 mode=bridge mtu=1500 nv2-cell-radius=10 rate-set=configured ssid=l2b supported-rates-a/g="" tdma-period-size=1 wireless-protocol=nstreme
/interface wireless nstreme
set wlan2 enable-nstreme=yes framer-policy=best-fit
/interface bridge port
add bridge=bridge1 interface=ether1
add bridge=bridge1 interface=wlan2
/ip address
add address=192.168.1.2/24 interface=bridge1
/ip firewall connection tracking
set enabled=no
/ip route
add distance=1 gateway=192.168.1.1


CLIENT

/interface bridge
add l2mtu=1598 mtu=1500 name=bridge1 protocol-mode=none
/interface wireless
set [ find default-name=wlan1 ] band=5ghz-onlyn channel-width=20mhz country=uzbekistan disabled=no frequency=5280 frequency-mode=superchannel hw-retries=15 l2mtu=1600 mode=station-bridge mtu=1500 scan-list=5280,5785,5500 ssid=l2b wireless-protocol=nstreme
/interface wireless nstreme
set wlan2 enable-nstreme=yes framer-policy=best-fit
/interface bridge port
add bridge=bridge1 interface=ether1
add bridge=bridge1 interface=wlan2
/ip address
add address=192.168.1.3/24 interface=bridge1
/ip firewall connection tracking
set enabled=no
/ip route
add distance=1 gateway=192.168.1.1
 
ah... taman ova firma pristala na loco m5. :)
Sada cu morati ponovo da dogovaram STX

javljam ti se na pp
 
Evo da pitam ja za slican problem

Wifi ruter je u stanu ja bih da napravim bridge do garaze
U garazi imam jedan desktop matori koji mora kablom da se veze a telefonom bih se kacio na wifi
E sad lokacija je nbgd televizorke i realno nema opticke vidljivosti mada su garaza i stan u istoj ravni gledaju na auto put
Stan je na nivou +1 a garaza na -1
kad sidjem ispred zgrade na 0 nivo vidim svoju mrezu
kad bih povukao dijagonalu ima nekih 100-150m udaljenost od stana do garaze
garaze nisu pod zemljom nego ima taj nazovi kanal u kom su garaze
zato kazem televizorke mozda znate kako to izgleda mada cu probati da nadjem neku sliku

Ja sam zamislio da na terasu od stana postavim neku bolju antenu za ruter a dole kod garaze neki opet bolji repeater/ruter sa opet nekom boljom antenom
Novi problem je sto antena u garazi mora da bude u garazi da je neko ne ukrade i posto su nbgd televizorke tu je guzva ima milijardu bezicnih mreza

Jesam li dobro to zamislio ili gresim?
 
Nazad
Vrh Dno