Šta je novo?

visoka temperatura na i7 4970k ili nije?

KodMeneJeRadilo

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
17.12.2013
Poruke
477
Poena
69
U pitanju je sledeca kombinacija:

INTEL Core i7-4790K (kuler je Noctua NH-D14)
Gigabyte GA-Z97X-Gaming GT (poslednji bios F6)
Kingston HyperX Beast + Predator 4x4GB 2400MHz

Sve je po default na Auto u Bios-u tako da je memorija na xmp profil na 2400 procesor pokazuje 4400MHz valjda onaj turbo clock a ovo je stanje u idle:

idle.jpg


Kada pokrenem stress test u aidi temperature predju 80 ko nista...a intel burn test skoro 100 stepeni...cak i bilo sta sto 100% optereti tipa handbrake digne temperature na 80 po meni to nije normalno...

stavljena cooler master pasta, kuler odlicna, u sobi klima znaci temp oko 23 stepeni...ne znam sta da radim ako neko moze mi pomogne mozda podesim bios ne znam zasto se to desava...dok je bio bios f2 mislim da je nesto vece bile temperature posle novo biosa se malkice smanjilo ali opet je previse...bios u idle pokazuje 58 stepeni...sve je zasrafljeno lepo do kraja pasta stavljena sveza ni mnogo ni malo, kuleri izduvani kuciste prostrano hladjeno ne znam sta moze da bude...

ako neko ima vremena da pomogne neiskusnom bicu zahvalan...u idle core voltage varira od 0.806 do 1.188v
 
Poslednja izmena:
Kad učitaš XMP automatski je i x44 all core under load + ko zna koliki je vcore jer je na Auto pa otuda i te visoke temperature.

Odradi load setup defaults u BIOS-u, pa kad ponovo uđeš ručno namesti memoriju na 2400 11-13-13-30 2T 1.65V.
 
a koliku voltazu da stavim za vcore? da ostane na auto isto? ima milion opcija a ja prvi put vidim uefi bios :(
 
Proveri ti opet kako si postavio culer,meni mi izgleda ili pasta nije stavljena kako treba ili ne naleze culer kako treba...
 
Poslednja izmena:
Ništa ne diraš, samo ručno podesi RAM parametre kao što sam napisao, znači ne učitavaš XMP, save and exit.
 
Nisi ti to dobro stegao ili si previše paste stavio. U stress testu ne bi smeo da ide iznad 90°.

Ja nemam klimu pa mi ne prelazi 85-86°, a ti još i klimu imaš...
 
Poslednja izmena:
I meni se tako cini da nije dobro prikacen kuler
 
Proveri ti opet kako si postavio culer,meni mi izgleda ili pasta nije stavljena kako treba ili ne naleze culer kako treba...

probao sam da pritegnem jos malo kuler ma ne mozes ni da mrdnes ni da ga pomeris mi milimetar i dobro je nalegao taj isti kuler sam pre drzao na prosli i7 i hladio je extra...pasta je lepo stavljena kao i uvek na prosli i7...uradicu prvo ovo sa xmp cim zavrsi nesto da mogu restart.
 
Instaliraj HW Monitor i prati koliki je max vcore, vid i temperatura. Ili je napon visok,preko 1,25V ili je loše montiran hladnjak.
 
I setuj u BIOS-u funkcije na manual a ne da ploca dize napone kako joj se cefne...
 
a koliko manual vrednosti napona da unesem?
 
Prvo bih pokusao ovo sto Kolos predlaze, i daj nam screenshot tokom burn testa da vidimo na koliko baci vcore. Mozda ploca daje previse voltaze.
Ako nije do toga, onda si stavio previse paste ili je bas bas losa.

Manuelno ne mozemo da ti kazemo tacno jer ide od primerka do primerka. Oko 1.1V odokativno.
 
Po ovoj slici sa aida stress test cpu dobija 1.7V sto je abnormalno (posle 10 sekundi vec i tako ceo minut je na 1.7)...verovatno onda nije do kulera?



jos jednom svima hvala sa savetima i volji da mi pomognete...
 
Po ovoj na sliku imas nenormalana ostupanja od napajanja 12 v ti je 9v sto je nedozvoljivo proveri sobro voltaze i napajanje da ne ode maticna cpu i ostale stvar u K*rac
 
Nesto mi ne lici po tom AIDA64 CPUID da je u idle.
Proveri ti power save opcije u biosu i windowsu.
 
napajanje je cooler master real power 1250w napajanje je u garanciji 5 godine na UPS-u takodje...sto se tice power save u biosu je iskljuceno sve a u windowsu je na high perfomance a nekad bude na ono samsung ssd performance...
 
Poslednja izmena:
Proveri kako ti je ovo podeseno...

Screenshot (294).png
 
pa to je podeseno na high perfomance, tj samsung ssd magician je napravio novi profil zove se Samsung High Perfomance...mada je isto i kad stavim na samo High Perfomance...
Pa ako je tako podeseno ne cudi se temperaturama, procesor ti radi stalno na 4.4ghz
i naravno sa naponom za tu brzinu.
Podesi na power saver ili balanced pa vidi koji klok ti je procesora u idle.
 
Da li je High Performance ili Balanced nema veze sa tvojim problemom, tu ćeš videti razliku samo u idle temperaturama. Tvoj problem je u 100% load scenariju.

Moja sumnja je, kao što sam već pisao, da verovatno XMP profil namesti za sva jezgra max turbo klok(pišem iz iskustva) od 4400MHz i da pri tom napon nije sigurno niži od 1.25V, sudeći po temperaturama. A znamo da taj CPU na def, kad su sva jezgra opterećena 100%, radi na 4200MHz. Da bi to postigao, probaj da ne koristiš XMP, nego ručno podesi parametre memorije i tada bi max klok trebao da bude 4200MHz kad su sva jezgra 100% opterećena.

Daj nam CPU-Z skrinšot dok se vrti neki test u pozadini, da se vidi vrekvencija CPU-a i Vcore.

Ako je sa učitanim XMP profilom klok 4400MHz + verovatno visok Vcore, onda sam ja u pravu, ako je 4200MHz, onda je uzrok visokih temperatura nešto drugo.
 
Pa da, procesor se ponaša kao da si ga klokovao na 4.4GHz, a napon ostavio na Auto.

Hajde sad isto ovo bez učitanog XMP.
 
Za 25 sekundi sa 36 na 82 to bas przi..
Vrti li ta Noctua NH-D14?
Koliko vidim na prvoj strani ne vrti...???
 
Poslednja izmena:
^
Normalno je to za Haski @1.25V :)
 
Za 25 sekundi sa 36 na 82 to bas przi..
Vrti li ta Noctua NH-D14?
Koliko vidim na prvoj strani ne vrti...???

vrti noctua oba gledam kroz kuciste providi mi se...meni je ta ista nocuta i7 860 oc na 4ghz na intel burn test drzala ispod 70 stepeni...

usao u bios pregledao milion opcija za memoriju i podesavanja a nigde ne mogu rucno podesim napon svuda stoji 1.5v i kad stavim manual ne mogu promenim to...za latencije toliko komplikovano za svaki chanel ima milion opcija iskreno ne mogu se snadjem :(
 
Ako želiš da ti CPU radi na def i memorija na 2400MHz, moraćeš nekako ručno da namestiš 11-13-13-30 2T @1.65V.
 
To je to do napona. Manuelno stavi napon na ploci na 1.1V, pa ako nije stabilan povecavaj. Auto od 1.25v je prevelik, to je obicno napon za ~4.6ghz. I tu nh-d14 jedva hladi u sintetickim testovima.
 
To je već OC i nije za ovu temu, a čovek ne može da se snađe ni sa podešavanjima za memoriju u BIOS-u... :)
 
Poslednja izmena:
Istina, ali kontam da mu je lakse da nadje vcore i njega promeni nego sve settinge na ramu :)
Ovako bi mogao da ostavi xmp i samo stavi fixnu voltazu.
 
I onda mu ne obara vcore u idle, nije ni to rešenje...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno