Šta je novo?

PVD

Sasa88

Poštovan
Učlanjen(a)
05.03.2015
Poruke
1
Poena
51
Zanima me kupovina računara u Srbiji ( iz Republike Srpske sam) zbog nenormalne razlike u ceni komponenti. E sad, ne bih uzimao desktop jer su konfiguracije retardirane (stave i7 + 270 i naplate ko svetog petra kajganu) već bi kupio komponente, vratio se kući i sastavio sam sebi mašinu. malo sam istraživao oko ovog povrata pdv-a i čitao sam neke teme na ovom forumu ali mi nisu jasne određene stvari. Jasno mi je da mi u radnji ispune taj obrazac r4 kako mu ime već i onda na carini mi to overe i pregledaju robu koja mora da ima vrednost veću od 150e. Kasnije odem do radnje, a u roku od 3 ili 6 meseci i dobijem povrat PDV-a. Ono što meni nije jasno je da li mi pri pregledu robe uzimaju carinu na nju? I ako uzimaju koliki je to iznos i da li se uopšte isplati onda povrat PDV-a. Uz to, dodao bih, ima i opcija da mi radnja pošalje pvd na bankovni račun ako im poštom pošaljem obrazac i sve ostalo tako da ne bih morao da idem nazad do radnje već iz svog grada sve sredim lepo. Ako ima ko slična iskustva nek mi javi jer zanima me i da li je taj pregled robe obavezan? Šta ako naknadno odem i sredim overu, nakon što su komponente prenešene u Republiku Srpsku tj. prošvercam ih i kasnije tražim povrat :D
 
Ako vec neces kod tebe da kupujes zasto onda bas u Srbiji?
Da me ne shvatis pogresno, u Madjarskoj je sve poprilicno jeftinije i za razliku od nas, nema vrdanja sa garancijom. Cak i ovde ljudi u velikom broju kupuju od Madjara...
 
Srpska carina pregleda robu koja se iznosi i overava REF4 obrazac. Carina drzave u koju ulazis naplacuje potencijalnu carinu i pdv na robu koju unosis po tarifama te drzave.
 
Zanima me kupovina računara u Srbiji ( iz Republike Srpske sam) zbog nenormalne razlike u ceni komponenti. E sad, ne bih uzimao desktop jer su konfiguracije retardirane (stave i7 + 270 i naplate ko svetog petra kajganu) već bi kupio komponente, vratio se kući i sastavio sam sebi mašinu. malo sam istraživao oko ovog povrata pdv-a i čitao sam neke teme na ovom forumu ali mi nisu jasne određene stvari. Jasno mi je da mi u radnji ispune taj obrazac r4 kako mu ime već i onda na carini mi to overe i pregledaju robu koja mora da ima vrednost veću od 150e. Kasnije odem do radnje, a u roku od 3 ili 6 meseci i dobijem povrat PDV-a. Ono što meni nije jasno je da li mi pri pregledu robe uzimaju carinu na nju? I ako uzimaju koliki je to iznos i da li se uopšte isplati onda povrat PDV-a. Uz to, dodao bih, ima i opcija da mi radnja pošalje pvd na bankovni račun ako im poštom pošaljem obrazac i sve ostalo tako da ne bih morao da idem nazad do radnje već iz svog grada sve sredim lepo. Ako ima ko slična iskustva nek mi javi jer zanima me i da li je taj pregled robe obavezan? Šta ako naknadno odem i sredim overu, nakon što su komponente prenešene u Republiku Srpsku tj. prošvercam ih i kasnije tražim povrat :D

1. Naravno da se roba carini i na sve ide PDV kada je unosiš u Srpsku, osim ako je ne prošvercuješ.
2. Koliki je iznos ne znam, u Srbiji je to ugrubo oko 32% (carina + pdv), za max stopu pdv-a
3. Da li se isplati moraš sam da proceniš.

Ono što ljudi ovde rade je da odu u Mađarsku, npr., kupe neku robu, u radnji im popune obrazac za povrat pdv-a (Global Blue - novac može da se podigne u Srbiji, dobija se manje para; "mađarski" - novac se podiže u radnji u kojoj je kupljena roba, dobija se onoliko koliko piše da je iznos pdv-a), prošvercuju robu i posle naplate povrat pdv-a, koji nije mali, s obzirom da je pdv u Mađarskoj 27% + cene sa pdv-om su prilično konkurentne.
 
U Madjarskoj jeste PDV 27% ali kada racunate na povrat ne oduzimajte 27% od cene vec negde oko 20%.
 
To važi za "plavi" formular za povrat pdv-a, tzv. Global Blue.
Sa zelenim, za koji po pare mora da se ide u Mađarsku i to u radnju u kojoj je kupljeno, se dobija onoliko koliko piše da je AFA, bar sam ja tako prošao.
 
Mislim da je covek mislio na to da je cena proizvoda 100%+27%, pa kad se posle vraća PDV onda nije 27% (od 127), nego 21,26%
 
Čudo ta matematika osnovne škole... na global blue, na kraju ispadne oko 13 posto bruto cene, a ima i kalkulator na njihovom sajtu. Ako idete retko, ili jednom, onda se isplati, inače bolje lično. Nažalost, neke radnje neće da vraćaju direktno, samo preko global (bezobrazni Tesco, brendon i još neke u segedin u)
 
Nazad
Vrh Dno