Šta je novo?

Veoma visoka temperatura laptopa

Rusi

Slavan
Učlanjen(a)
06.01.2006
Poruke
2,031
Poena
390
U pitanju je laptop dell inspiron 1545, CPU: t4400 2.2Ghz, Ram: 4Gb ddr2, MB: OCJ636, GPU: Radeon HD 4330, HDD Toshiba 500Gb.
Sveze je instaliran Win7. Kuler se cuje da radi ali izgleda da nema izduvavanja. Ociscen je. Temperatura po HWMonitoru se krece od 70c pa do 90c(!!!) za pojedine kompontente, generalno je jako vruc.
Ne znam da li kuler ima vise brzina pa da ta sto se cuje da je to prva ako jeste onda me zanima koji moze da se stavi i kolko kostaju. Takodje bi dobro doslo da se zameni i termalna pasta. Termalna ima na dva mesta cpu i na grafickoj?. Ne znam sta bi drugo vise moglo da bude.
 
Prvo ko je cistio laptop i da li je zamenjena termalna pasta? Treba koristiti neku malo bolju, nikako one najeftinije varijante od 200+ dinara.
Kuler sigurno ima vise brzina i podize je u odnosu na opterecenje. U zavisnosti od modela, na CPU uvek ima a na nekim GPU modelima je ima ili se koristi ona zvaka, to sam skoro video na jednom modelu, mada starijem dosta.
 
Temperatura u Idle-u je 70?!?

Vrlo mala sansa da nesto crkava, vrlo velika da je termalna pasta otisla u krasni (kao kamicak) ili da nije dobro zamenjena, ako je menjana.

Ako nije, neki arctic silver ili makar neki MX-2 ili MX-4.

Takodje, ventilatori se menjaju sa drugih identicnih laptopova i mozda nekih slicnih koji "pasuju", ali to ne garantuje istu potrosnju i RPM sto moze da pravi problem... Ako vrti verovatno nije u njemu problem.. Sem ako ne moze da se vrati kontra?? Cisto sumnjam, al svejedno da pitam.. :D
 
Možda je i zaribao ventilator, pa ne bi bilo loše da se svi podmažu kad se već otvara laptop. Ako uopšte mogu da s epodmazuju na laptopu?
 
Један од могућих проблема, сем већ наведених, може бити и јастуче од прљавштине на самом хладњаку па ваздух нема куда да струји, односно, мала пропусна моћ као последица држања лап топа у крилу или неком другом месту са кога кулер повлачи прљавштину. Код неких модела је пристум хладњаку и кулеру једноставан, као на мом Asus-у. Има посебан поклопац, нема потребе за расклапањем целог кућишта.
Такође, ако је старији од 2-3 године, променити термо пасту поред чишћења. Сем физичких захвата, обавезно искенирати рачунар. Jа то радим са esetsmart+Malwarebytes и adwcleaner.
 
Nije menjana pasta. Laptop star je vec oko 4 god. Nije moj pa ne mogu iz prve ruke da govorim ali hocu da pomognem da se sredi.
Koje su radne temperature malo starijih laptopa? Da u idle oko 60,70c, kako malo krene raste prema ~90c. Ipak laptopi imaju vece radne temp, sabijeno sve, male komponente, plasticna kucista,... Ne mogu se temp. porediti od desktop racunara sa njima.
Bitno mi je da znam na kolko rpm rade kuleri? Da li imaju vise brzina? Ili radi po principu dobije veci napon za brze obrtaje?
 
Nije menjana pasta. Laptop star je vec oko 4 god. Nije moj pa ne mogu iz prve ruke da govorim ali hocu da pomognem da se sredi.
Koje su radne temperature malo starijih laptopa? Da u idle oko 60,70c, kako malo krene raste prema ~90c. Ipak laptopi imaju vece radne temp, sabijeno sve, male komponente, plasticna kucista,... Ne mogu se temp. porediti od desktop racunara sa njima.
Bitno mi je da znam na kolko rpm rade kuleri? Da li imaju vise brzina? Ili radi po principu dobije veci napon za brze obrtaje?

Radne temperature su kao i kod normalnih kompjutera ... tj tu negde ... nermaju vece radne temperature prvenstveno zato sti procesori koji se ugradjuju u njih su slabiji/vuku manje struje od desktop pandana.

Imaju vise brzina ... tj trebalo bi da se zavrti brze sa porastom temperature, problem je sto dok komp miruje temperature po leti ne bi trebala da ti je preko 45C, evo upalicu moj laptop pa cu da proverim koliki mi je idle temp,

ok upalio sam komp i IDLE temperatura je oko 42-45C, s tim sto se meni maltene ne vrti kuler tada, a i u pitanju je i7 sandy bridge sa 4+4HT jezgra.
 
Poslednja izmena:
I moj je laptop star oko 4god, a temperature su u idle-u tu negde oko 42-45 (po ovim vrucinama) mada su pre menjanja termalne paste i ciscenja prasine bile oko 50-53 stepena.

pogledaj npr ovo

https://www.youtube.com/watch?v=1xemvMVcHSY

Ono sto preporucujem mada je da pri odsrafiljivanju i zasrafljivanju heatsinka to radis dijagonalno, ne kao ovi na snimcima, a trebalo bi i da pisu tipa brojevi pored srafova, za redosled. Tada zameni i termalnu pastu naravno :)
 
Nazad
Vrh Dno