Šta je novo?

Koliko je RAM-a danas dovoljno?

pivan5475

Poštovan
Učlanjen(a)
21.06.2015
Poruke
19
Poena
54
Jedno pitanje za forumase, koliko svrhe ima stavljati u racunar danas vise od 8 gb.
Gledam i neke novije igrice na visokim podesavanjima u 99% slucajeva ne prelaze 8 gb rama, ima li neko da posedije 15, 20gb i za koju namenu se stavlja ova kolicina memorije.:) Video da neke maticne ploce imaju slotove za preko 100 gb rama.
 
Poslednja izmena:
Ima smisla, za onoga, kome je dodatna memorija neosetan izdatak, bar ja tako smatram. Više memorije znači u programima za 3d modelovanje i projektovanje, u fotošopu i u nekim igrama verovatno. Ne treba zaboraviti, da windows koristi jednu količinu memorije za svoje servise, nezavisno od programa, igara ....
 
Poslednja izmena:
Za prosecnog korisnika 4gb je sasvim dovoljno

Šta se podrazumeva pod prosečnim korisnikom? Većina korisnika ovog foruma ili igra igre, ili koristi računar za posao (pri tome ne mislim na Word i Excel). U prevodu, prosečnom korisniku ovog foruma nije "sasvim dovoljno" 4 Gb.
 
Po meni je prosecan korisnik onaj koji ga ne koristi u profesionalne svrhe, vec jednostavno surfuje netom, odgleda koji film i eventualno neku igricu odigra, tipa PES ili NBA.
 
Jedno pitanje za forumase, koliko svrhe ima stavljati u racunar danas vise od 8 gb.
Gledam i neke novije igrice na visokim podesavanjima u 99% slucajeva ne prelaze 8 gb rama, ima li neko da posedije 15, 20gb i za koju namenu se stavlja ova kolicina memorije.:) Video da neke maticne ploce imaju slotove za preko 100 gb rama.

Sve zavisi od namene. I od toga koliko je sam Windows zatrpan djubretom.

Za surf i filmove ne treba vise od 4GB.
Za igre ne treba vise od 8GB.
A za ozbiljnije poslove cak i 16GB moze biti malo.
 
Poslednja izmena:
Calibre, program za konvertovanje digitalnih knjiga iz jednog u drugi format, može da zauzme i 15-20 GB, u zavisnosti kako ga podesiš (koliko knjiga istovremeno da konvertuje).

WindowsTaskManager01.png
 
Za prosečnog korisnika koji bleji na netu, sluša youtube u pozadini, ima instaliran anti virus, Skype i Viber, 4GB je minimum.

A 8GB je optimalno.
 
Ne znam odakle se još uvek drži da je surf nezahtevna radnja.
4GB je dovoljno samo u slučaju par tabova i ništa drugo da nije uključeno.
Slažem se sa gore, 8GB je optimalno.
16GB odličan overhead za malo ozbiljnije stvari, i svi kojima treba preko 16GB, znaju pa ni ne moraju da pitaju.

Ja udaram u plafon s 8GB, i odlažem još toliko.
 
Ma nije nezahtevna, sad je postalo (što zbog reklama, što zbog trackinga, widgeta, analyticsa i ostalih čuda) to da za surf ti treba dual core procesor, dobru grafičku kartu i 4GB RAMa.

Onaj ko otvara 20+ tabova, taj baš i nije prosečan surfer, ali je i u tom slučaju 4GB dovoljno, pa nije ovo Android, desktop mašine imaju i swap. :D

P.S. I ja sam za 8GB RAMa uvek, ali ko nema kintu, može da prođe i sa 4GB.
 
Ја имам само 4 и једино у баш ретким повременим захтевним пословима се покрене swap па мислим да за сада нећу да тражим паре за још. Не играм се.
 
Zavisno, za windows je optimalno 4 gb rama bez velikog igranja mada ja imam 2 gb na kompu sa windowsom, troši ispod 800 mb sam, imam samo mc shield od av, i za surf do 3 taba sa video klipovima, a obične stranice i do 15 tabova na firefoxu, hd filmovi mogu bez problema uz hw amd grafičke, linux mašina 4 gb, laptop, u idle ide ispod 700 mb, može mnogo tabova na firefoxu, ram sam napunio samo kad sam uključivao vm, sve u svemu, zavisno od toga šta imate instalirano, naročito na windowsu, za najobičnije korisnike koji paza šta instaliraju može da progura 2 gb, prosek 4 gb, već igrice i prof, od 8 pa koliko stane
 
Za igrice postaje tesno i 8 giga. Tako na primer imaš Watch Dog koji blago laguje sa 8 (bar tako pišu po forumima), Dying Light zahteva 16... Dolazeći zahtevniji naslovi će podrazumevati da imaš minimum 16- kako će drugačije da prodaju kitove od 32/64.
 
Ne moze sama igra da zahteva 8 ili vise. Jos uvek ne.
Shvatite da i Windows plus djubre unutar njega zauzimaju ram.
 
Meni se laptop sa integrusom gushio nanwin 8.1 sa 4gb rama.. Narochito chrome... Sa 8gb sve je poletjelo... Opet, na poslu sa 4gb rama radim sve sto je potrebno, racunar leti...
 
Pa dobro, 4GB sa integrušom nije 4GB, već 3.5 ili čak i 3GB.
 
Amateri :d

Ovo je light zagrevanje. Uspeo sam da zauzmem 25gb samo sa 2 browsera :)
netovanje.jpg

Inace ovde je sys ram otisao na 18gb :p

Meni browsing dodje ram najzahtevnija radnja.
 

Prilozi

  • netovanje.jpg
    netovanje.jpg
    4.3 KB · Pregleda: 300
Poslednja izmena:
Ne znam u čeku je fora sa današnjim netom, kod mene je to katastrofa.
Trenutna mašina koja služi samo za multimediju, tj surf, muzika, hd filmovi, tv kartica i d3 go

GA H61M-S2PV
Celeron G530
8GB
Samsung Evo SSD 120

Katastrofa je iskreno veoma blaga reč, kako inače izgleda rad na ovoj mašini, iako se može reći da je ovo sasvim dovoljno za nemenu koju ima, ali....

Mašinu koriste moji za surf, i podelili su se po browserima, ćale koristi Operu, mama Firefox, burazer Chrome.
Opera je teško đubre od browsera, 2GB rama zauzme kao od šale, doduše moj ćale ima običaj da otvori mnogo tabova, ali bez obzira na količinu, brower je užasan po pitanju resursa koje zaizima.
Chrome ništa nije bolji, kod njega nekih 50mb ode na tab, i mnogo me iritira što za svaki otvori poseban proces.
Firefox je najmanje zahtevan po potanju memorije, ali od pojave D3 Go, činimise da je i ona poludela.
Suština je što je komp užasno spor, bukvalno na trenutnke se toliko supori, da je to strašno, prosto čovek da ne poveruje da net toliko može da ubije komp. Cpu veoma često kuca na 100% i kreću muke trećeg stepena, a ako je otvoreno 3 browsera, pa to je tek ludnica, tu 6gb memorije ode za sec. Komp ko da SSD nema, kao da sam sve sigao na SD karticu , užasno. Obih dana sam rešio da oborim sistem, pa da vidim hoće li biti bolje, možda bi čak stavio win 10 za probu, toliko sam se smorio da sam ostao bez ideja.
Svestan sam da je cpu na ovom komu slaba karika, a da li je moguće da je CPU sa dva jezgra (kakva takva) slab za surf, šta je sledeće što naš očekuje i9 sa 10 jezgara da bi mogli da pustimo muziku?
Evo par ss-a
naTvjFH.png
OmCEK5N.png
To je bilo pre nego što sam otvorio bench da napišem ovo, sad je FF otišao na 1.7gb
i to samo FF,a kad bi otvorio Operu, nastavo bi haos, i ovako je užasno raditi na ovoj mašini
 
Ne znam druze komp ti se raspada - evo ja na poslu kucam sa dualcore G620, 4gb rama(u stvari 3, na win7 32bita). Upravo imam otvorene Chrome sa 3 taba, IE i Operu svaki sa po 3 taba i komp normalno radi, ko da je kucni iz potpisa. Inace mi je uvjek otvoren Chrome sa nekoliko tabova, 2-3 Worda, Win mail itd i sve radi super.

Screen1.jpg
Screen2.jpg
 
Ja sam devojci sklopio mašinu sa Celeron 530 procesorom, 4 GB RAM-a i 60 GB SSD-om i oduševljena je. Od poslova se na kompu vrti klasičan office i malo multimedije.

Na poslu ima i3/4 GB RAM-a sa klasičnim HDD-om i kaže da joj je ova kućna mašina nemerljivo brža.

Moja stara mašina (ova iz profila) u običnom radu, nešto kao što sam gore naveo, ništa primetno brža nije bila.
 
Poslednja izmena:
Ja sam pre neki dan na laptopu obradjivao neki video(u Full HD-u) u nero video 2015 kad sam se zapanjio videvsi u Open Hardware programu za nadgledanje resursa da nero vuce celih 9GB rama + ćopne jos malo grafike oko 1GBvrama [emoji2] u neverici otvorim task menager da potvrdim kad ono jes bogati trosi kao tenk hebiga doduse uradio je on taj video za 7min odprilike al je otkino dobro parce hardwera za tu operaciju tako da dobro je imati dosta rama u svakom slučaju pa i za obične korisnike nije na odmet!
U igrama
Gta 5 na prvom mestu sa 7GB
Witcher 3 na drugo mesto 4-5GB
Pa ondak svi ostali [emoji4]
 
Zašto nero video, crni robe ?

Vegas je daleko bolji izbor za edit.
 
Zašto nero video, crni robe ?

Vegas je daleko bolji izbor za edit.
Pa navika sta da ti recem znam za vegas al nero mi nekako zgodniji nabrzaka da odradim nesto a da se neupustam u tanjisanje a, i koristim ga jos od 2007g sta ja znam nekako mi prirasto za srce svih ovih godina [emoji4] .
Mada bi voleo i u vegasu da mogu na brzaka tako da sklopim klipic dva i da bude ko od sale al hebiga trebam sesti pa ga nauciti(a kad imam ono malo vremena da neradim ili nisam uz dete onda me vuce igranje i tako krastavac) al otkako imam dete to se cini nemogucom misijom [emoji6] tako da ostaje nero do nekih sretnijih vremena sa vise vremena [emoji3]
 
Ja recimo u sekundarnoj mašini držim 6gb što je sasvim dovoljno da ove nove igre ne izbacuju da im je 4gb malo. Imao sam 4gb i šta god novo instaliram jednostavno je malo, dokupio još 2gb za smešne pare i sad šljaka skroz ok, ne vidim preteranu razliku u odnosu na primarnu mašinu gde imam 8gb
 
Nazad
Vrh Dno