Šta je novo?

Linux za konfiguraciju iz potpisa.. elementary os?

Učlanjen(a)
14.04.2010
Poruke
742
Poena
170
Posto je potraga za ljudskim mac minijem propala okreno sam se alternativi..

Koji linux za konfu iz potpisa.. office, internet, filmovi, muzika..

Svidja mi se elementaryos freya, da li iko ima iskustava na amd/ati platformama..
 
Ja bih ti preporučio arch, imao sam i ubuntuolike i arch mi se više svideo i već par meseci sam se prebacio sa minta na arch, e sad, ne znam za drajvere, moraš da probaš kako će se mašina ponašati pod linuksom
 
Бар са овим је лако, направиш неколико логичких партиција, инсталираш линухе за које мислиш да ће да буду ОК или ти неко препоручи па пробаш. Када изабереш, обришеш оне друге или оставиш за даље пробе.
Арчи је мало компликован за инсталацију мада се исплати. Мени је Кубунту златна резерва.
 
Skinuo sam elementary, imam delova za jednu skromniju konfiguraciju djuture, mozda sutra ako ulovim vremena sklopim pa probam prvo na njoj.. pristavio sam download linux mint 17.2 sa cinnamon okruzenjem pa javljam utiske kada sve zakotrlja..
 
Poslednja izmena:
Ja bih ti preporucio Cinnamon Mate iz razloga sto Compiz nije aktivan po defaultu pa ces imati potencijalno manje problema sa gpu/drajverima.
 
Какав Cinnamon Mate, ваљда један или други? ;)
 
Cenim da je mislio na Mint Mate :)
 
Što MATE za konfiguraciju iz profila? Sa takvom grafičkom i 16GB RAM-a ni nabudženi KDE neće biti nikakav problem. Cinnamon je taman a i Mint tim dosta ulaže u njega. MATE je više za računare koji kubure sa memorijom.
 
Da, mislio sam na Mint Mate, greska :)

@ilidan: nije problem do konfiguracije u smislu 'da li moze da tera', nego vise 'da li ce se snaci instalacija Minta sa gpu drajverima'. Bice ti ponudjeno da instaliras proprietary gpu drivere ali, po defaultu, pre nego sto dodje do toga, pretpostavljam da dolazi sa nekom open-source varijantom. Mate koristi software compositing po defaultu i to ce raditi sigurno out-of-the-box bez obzira na drajvere. Takodje, mozes posle u Mate-u da aktiviras Compiz ako to bas zelis.
 
Problem sa AMD drajverima su lose performanse, po nekad tearing i dosta ne podrzanih stvari. Ne rade kako bi trebalo, ali rade kako tako, nece biti problema po instalaciji. Moze Cinnamon slobodno.
 
Nemam AMD GPU (Intel IGPU, pre toga Nvidia) ali pročitah u komentarima kod objave Cinnamon-a ili MATE-a da Clem (glavni developer Mint-a) predlaže vlasničke AMD drajvere a ne open-source. Pre par meseci beše neka tema o tome da se AMD više aktivirao u razvoju drajvera za Linux, naročito Ubuntu i njegovih derivata. Da li je to počelo da daje rezultate stvarno ne znam.

Inače, kada su u pitanju drajveri za Linux svi pomalo zezaju i ne prate dinamiku izdavanja drajvera kao kod Windows-a. Pod Linux-om ne mogu ni da nateram veb brauzere da koriste hardversku akceleraciju a i za plejere moram da instaliram dodatne vaapi drajvere (Intel IGPU). Skoro čitah da neko ima problema sa Nvidia GTX 960 pod Linux-om jer drajveri malo kasne. Dodatno otežava i to što se najnoviji drajveri moraju backport-ovati da bi radili na prethodnim verzijama Linux kernel-a i X-org servera.

Da, Mint dolazi sa open-source drajverima i posle nudi vlasničke. Cinnamon radi normalno sa oba drajvera jer ne koristi Compiz. Za sada uglavnom ljudi sa Optimus platformom imaju problema i sa vlasničkim i sa open-source drajverima. Ali tu je ista situacija i na Windows-u.
 
Ma ja mucim muku sa AMD drajverima vec dugo. Jos nisam video neki napredak. ( :

Rade oni (koristim mint Cinnamon uz vlasnicke AMD drajvere), ali rade lose, mnogo, mnogo slabije od nVidia kartica, a i od Intel integrusa. Tipa WoT radi solidno na 8600GTS, skoro isto kao i na Win-u, s druge strane na HD7850 imam 5 fps uz pucanje tekstura, gliceve,... Slobodni drajveri imaju jos slabije performanse, ali mozes npr. da koristis HW akceleraciju u browser-ima, sa vlasnickm nema teorije.
 
Ja koristim vlasničke AMD drajvere i imam HW akceleraciju u Chromium browserima (Opera, Vivaldi), ali ne i u Firefox-u. Tačnije, sve pokazuje da je uključena, ali kad testiram neće preko 40 FPS

Što se linuxa i grafike tiče, situacija sledeća:
Vlasnički drajveri: 1. Intel - nema; 2. nVidia - rade odlično, manje više kao i na Winu; 3. AMD - rade solidno, ali primetno lošije nego na Winu
Opensource drajveri: 1. Intel - najviše ulaže u opensource drajvere za linux; 2. nVidia - stoli ih bojko za opensource, zato im je Linus pokazao srednji prst. Mada, popravljaju se, možda nešto bude od njih; 3. AMD - lošiji su od vlasničkih, ali kao imaju ideju da ih izjednače u narednom periodu. U kernelu 4.2 bi trebalo da se vidi napredak, u 4.3 još veći

Sve u svemu, krajnjeg korisnika uglavnom ne zanima da li je drajver FOSS ili vlasnički, tako da je na linuxu nVidia najbolji izbor za igre, Intel za office računare, AMD za openCL
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno