Šta je novo?

Haswell i3 ili ipak Ivy i7 za igre

Solesoslav

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poruke
4,684
Poena
485
Pozdrav svima, vec duze vreme zelim da kupim Ivy ili Sandy Bridge i5/i7 procesor ne bih li opet mogao da se zezam sa emulatorima na racunaru, ali je cena istih u oglasima za mene ipak malo previsoka, pa sam sasvim slucajno video da postoje i3 Haswell procesori sa jako visokim klokom i dok sam sa jedne strane siguran da bi mi taj Haswell i3 zavrsio posao sto se emulacije tice, nisam siguran koliki hendikep ce imati u igrama. Konkretno rec je o i3 4370 procesoru koji radi na 3.8GHz naspram u najgorem slucaju i7 3770(bez K) na 3.9(4.1GHz). Nesumljivo ce i7 biti jaci, ali da li je razlika u performansama opravdana razlikom u ceni koja je nekad i preko 50e? Postoje li igre koje ne rade dobro na Haswell i3 procesorima?
 
Znaci tvoje je pitanje, da li je bolje uzeti novi i3 (120-140 evra) ili malo stariji i5 (90-120e) / i7 (150-170e) procesor?! :D
Malo je smesno da pravis ovakvu dilemu. Pa ovo bas izgleda trolololo...


Postoje li igre koje ne rade dobro na Haswell i3 procesorima?

Uglavnom ne, ali ima i diskutabilnih naslova gde treba vise od 4 threada, kao sto i sam znas.
A verovatno osim WoT i jos par online igara, ne postoji igra u kojoj taj i3 bolje radi od recimo "matorog" i5-2500K.
 
Poslednja izmena:
i5 ili i7 imaju daleko vecu isplativost zbog 4 jezgra. HT sam po sebi nije toliko bitan. Razlika u ceni je definitivno opravdana.
 
HT nije toliko bitan, a sije crvenu kompaniju. :d

Jos od vremena Prescotta, HT je jedna od najboljih stvarcica koje su ikada implementirali.
 
Poslednja izmena:
HT nije toliko bitan, a sije crvenu kompaniju. :d

Jos od vremena Prescotta, HT je jedna od najboljih stvarcica koje su ikada implementirali.

aj aj tad n e da nije radilo kako je zamisljeno nego je bolelo ... a imao sam PresHOTA ..... uzas procesor ... leti sam se topio pored njega ... dok nisam presao na AMD :)
 
aj aj tad n e da nije radilo kako je zamisljeno nego je bolelo ... a imao sam PresHOTA ..... uzas procesor ... leti sam se topio pored njega ... dok nisam presao na AMD :)

Grejalica jedna. :D
Zato su kasnije Cedar Mill i Conroe bili bombonice.
 
Znaci tvoje je pitanje, da li je bolje uzeti novi i3 (120-140 evra) ili malo stariji i5 (90-120e) / i7 (150-170e) procesor?! :D
Malo je smesno da pravis ovakvu dilemu. Pa ovo bas izgleda trolololo...




Uglavnom ne, ali ima i diskutabilnih naslova gde treba vise od 4 threada, kao sto i sam znas.
A verovatno osim WoT i jos par online igara, ne postoji igra u kojoj taj i3 bolje radi od recimo "matorog" i5-2500K.

Da su cene Sandy i Ivy procesora zaista takve ja ne bih imao ovu dilemu. i5 u zadnje vreme nisam video za manje od 120e, a i7 sa k za manje od 200.
Problem je u tome sto za cenu tih procesora mogu uzeti i3 i plocu i da mi ostane malo pa sam zato krenuo u ta razmisljanja. U svakom slucaju ne treba mi veci nivo performansi od Core 2 Quad @4GHz pa sam pomislio da mozda ovi novi i3 nude performanse tog tipa.
 
Pre bih isao na polovan i5 starije generacije nego nov i3.
 
Da su cene Sandy i Ivy procesora zaista takve ja ne bih imao ovu dilemu. i5 u zadnje vreme nisam video za manje od 120e, a i7 sa k za manje od 200.
Problem je u tome sto za cenu tih procesora mogu uzeti i3 i plocu i da mi ostane malo pa sam zato krenuo u ta razmisljanja. U svakom slucaju ne treba mi veci nivo performansi od Core 2 Quad @4GHz pa sam pomislio da mozda ovi novi i3 nude performanse tog tipa.

Nisi dobro pratio oglase.
Konkretno, i5-2400, i5-2500, i5-3330 i i5-2500K u zadnjih mesec i po isli za 90-120 evra.

A evo, bas sad gledam na KP, ponovo ih/slicnih ima za tu cenu. ;)




Pre bih isao na polovan i5 starije generacije nego nov i3.

+1
Rezime ove teme.
 
Poslednja izmena:
Nisi dobro pratio oglase.
Konkretno, i5-2400, i5-2500, i5-3330 i i5-2500K u zadnjih mesec i po isli za 90-120 evra.

A evo, bas sad gledam na KP, ponovo ih/slicnih ima za tu cenu. ;)





+1
Rezime teme.

Jedini i5 koje bih razmatrao jesu 2500k odnosno 3570k, a jedini i7 bi bili 2600k, 2700k, 3770 i 3770k, ne bih hteo da imam sub 4ghz procesor.
 
i7-2600K je isao za 160 evra.

A lik koji je prodavao to je napravio nalog na dan postavljanja oglasa, bio je fejk.

U svakom slucaju nevazno je, bilo bi super ako bi neko ko ima Haswell i3 mogao da se javi u suprotnom nisam nista cuo sto nisam vec procitao u testovima na netu.
 
Poslednja izmena:
Bilo je i proverenih prodavaca. Pa i ovde na forumu.
 
Poslednja izmena:
Imas Nenada sa foruma, koji prodaje 2500k primerak koji ide na 5ghz za svaki dan opusteno, naravno sa dobrim air hladjenjem. (Na KP je oglas).

Tek u zahtevnijim igrama vidis koliko je zapravo velika razlika izmedju i3 i i5. Ja iskreno ne bih uzimao ni i3 nikako, ali ti kako zelis :) Mislim da je koncenzus da je stariji i5 > noviji i3.
 
Mislim da nisam lepo objasnio svoju dilemu kada sam otvarao temu. Naime, ja trazim ~4GHz CPU zbog emulacije(Dolphin uglavnom i PCSX2). Logicno je da ce otkljucani procesori obaviti taj posao kao od sale, ali to ce uraditi zakljucani procesori kao sto su i7 3770 ili i3 3170 i njemu srodni. Iskreno, neki cef mi ne dozvoljava da kupim otkljucani i5 jer za malo vise para mogu kupiti i7 3770 koji ce im vrsiti mozda 10% gori posao ali nekako bolje zvuci i vise pumpa ego, tako da sa te strane moram priznati da ne razmisljam bas racionalno :D

Medjutim, posto imam R7 260 i nisam u mogucnosti da je menjam u naredne 2 godine, eventualno bih nakon nekog vremena dodao jos jednu(a igram se na 4:3 monitoru i nije mi strano da spustim rezoluciju na 1024x768) zapitao sam se hocu li uopste moci videti razliku izmedju i7 Ivy i i3 Haswell u igrama(a mnogo bi me jeftinije izasao i3). Sad naravno, ja sam vrlo specifican i nije mi ni palo na pamet da bih mogao da naidjem na nekog ko se igra na toj rezoluciji, ali sam pomislio da mozda ima nekog ko je i3 gamer sa slicnom grafickom i koji se igra u sub 1080p rezolucijama.
 
Poslednja izmena:
Nista ne deflatuje ego vise nego zakljucani procesor, barem meni :D
Ako je ta grafika u pitanju, za igranje ti je sve jedno sta uzmes jer je preslaba tako da neces videti razliku.
 
Poslednja izmena:
Nista ne deflatuje ego vise nego zakljucani procesor, barem meni :D
Ako je ta grafika u pitanju, za igranje ti je sve jedno sta uzmes jer je preslaba tako da neces videti razliku.

Vidis to je bilo i moje misljenje, pa sam hteo da proverim.
 
Verujte momci, zakljucani procesori su extra. Nema smaranja sa potrebom za skupljom plocom, pa hladjenjem, pa testiranjem, a sve radi munjevito. I meni je bilo cudno prvih par dana, ali nije lud Intel. Takodje, i7 je debelo precenjen sto se cene tice, a neznatno je brzi. Imao sam 2500k i 2600k cim su izasli, ja tu razliku nisam primetio kad sam zamenio 2500 za 2600, kad da sam zamenio jedan 2500k za drugi 2500k
 
To nije smaranje, to je uzivanje. Cedjenje svakog megaherca iz procesora :D
Pa igranje sa hladjenjem, ih!
 
E, onda sam omatorio :) bio je i meni gusht, sad me to smara. Ali i tad sam znao da za tim nema potrebe u smislu realnog dobitka.
 
Zavisi, meni je recimo donelo 15fps u Rift-u.
 
To nije smaranje, to je uzivanje. Cedjenje svakog megaherca iz procesora :D
Pa igranje sa hladjenjem, ih!

+1
A usteda na grejanju tokom zime, pogotovo kad se upali handbrake!? :D

A sto se ploca tice, ja sam imao dve ploce srednje klase u doba athlona X2 i ove zavrsile u djubre za manje od godinu dana (to cak nisam ni OC nista jer mi grafika bila slaba), tako da ispod vise klase ploca nista ne smatram dobrim...
 
Poslednja izmena:
A mi sto smo osrednje i low end ploce koristili po deceniju... :wave:
 
Pa nije bas mali dobitak,sa 3.3 na 5+ghz ne bih reko da je malo :),samo treba biti strpljiv i traziti dobar primerak..

Ja nikako ne volim taj koncept trazenja dobrog primerka. Ako cu da overklokujem, overklokovacu svoj procesor do njegovih granica i to bih radio zato sto je zadovoljavajuce iskustvo, a ne kako bi jurio koji frejm u Riftu.
 
Frejmovi su samo bonus, uzivanje u OC-u je najbitnije :)
 
Nazad
Vrh Dno