Šta je novo?

Western Union, porez?

trip

Cenjen
Učlanjen(a)
25.08.2014
Poruke
549
Poena
175
Pozdrav, hteo sam samo da pitam jel se treba drźavi placati porez od priliva koji dobijam iz inostranstva za usluge od fizickih lica putem western uniona? Jel se treba drzavi prijaviti, do kojeg limita itd. Puno bi mi znacilo da mi neko pomogne oko ovog. Hvala unapred
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, hteo sam samo da pitam jel se treba drźavi placati porez od priliva koji dobijam iz inostranstva za usluge od fizickih lica putem western uniona? Jel se treba drzavi prijaviti, do kojeg limita itd. Puno bi mi znacilo da mi neko pomogne oko ovog. Hvala unapred

Najpravilniji put je da se svaki priliv prijavljuje u roku od 8 dana od dana prijema pa onda poreski organ proceni šta se i koliko plaća i to ti dostave u formi rešenja. Neke stvari kao recimo porez na zaradu, besplatne akcije koje su date kao opcije zaposlenima i sl..se čak plaća i u napred (pre dobijanja rešenja) bar po tumačenju nekih pravnika...tako je, a u teoriji u praksi pa kako se odlučiš :)...Pogledaj zakon pa nađi svoj slučaj...neki su na benchu ostavljali linkove...
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Zaboravio sam da napomene da ta zarada nije fiksna svaki mesec, npr. jedan mesec se desi da je 50 eur, drugi mesec 400eur ali uz par uplata od 50,100,60 pa tako do 400 sve to putem WU.
 
WU je verovatno najskuplja opcija za priliv iz inostranstva, trazi alternative - PayPal, Skrill... Sto se oporezivanja tice, ako nisu u pitanju neke ozbiljnije cifre, nema razloga nista da preduzimas.
Evo upustva kako se to resava u slucaju da po svaku cenu zelis da platis porez - http://www.kakopedija.com/5039/kako-platiti-porez-na-internet-zaradu-iz-inostranstva/

Edit: Vidim sad post u medjuvremenu - male su to cifre, opusti se, ali u svakom slucaju menjaj posrednike. Koliko ti uzima WU po transakciji?
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Zaboravio sam da napomene da ta zarada nije fiksna svaki mesec, npr. jedan mesec se desi da je 50 eur, drugi mesec 400eur ali uz par uplata od 50,100,60 pa tako do 400 sve to putem WU.

Ne postoji minimalan iznos već svaki iznos mora da se prijavi i svaka transakcija ponaosob u Zakonski propisanom roku kao što sam rekao pogledaj zakon, a i link koje je Jericho ostavio je odličan.
 
Ne postoji minimalan iznos već svaki iznos mora da se prijavi i svaka transakcija ponaosob u Zakonski propisanom roku kao što sam rekao pogledaj zakon, a i link koje je Jericho ostavio je odličan.

To da, ali ovde se radi samo o fizickim licima, koja je razlika izmedju stvari npr. Kao kad ti tetka salje novac svaki mesec iz inostranstva ovde bez bilo kakve usluge. Ovde kod mene je slicno npr. odradim nekom sliku za album, cd tj. Cover, njemu se to svidi i plati mi koliko se dogovorimo preko westerna. Znaci nema nikakvih kompanija itd. Samo fizicka lica, podizao bih uvek novac u posti gde mi nikad nista ne traze i ne pitaju osim da uzmu licnu kartu zbog moje identifikacije i preuzimanja novca. Sve me to pomalo buni, posto preko wu nema nikakvih racuna ne ide nista, osim sto dobijes papir da si podigao novac.
 
WU je verovatno najskuplja opcija za priliv iz inostranstva, trazi alternative - PayPal, Skrill... Sto se oporezivanja tice, ako nisu u pitanju neke ozbiljnije cifre, nema razloga nista da preduzimas.
Evo upustva kako se to resava u slucaju da po svaku cenu zelis da platis porez - http://www.kakopedija.com/5039/kako-platiti-porez-na-internet-zaradu-iz-inostranstva/

Edit: Vidim sad post u medjuvremenu - male su to cifre, opusti se, ali u svakom slucaju menjaj posrednike. Koliko ti uzima WU po transakciji?

WU koliko sam primetio zavisi od zemlje iz koje ti salju novac, mada nikad ne znam tacno posto proviziju placa posiljalac, a kad podizem pise samo cifra koju sam trazio da mi uplati, provizija nigde koliko je platio.
 
Ako ti novac salje clan porodice, ne moras nista da placas, to znam sigurno.
 
Na pogresnom mestu pitas.... ovde mozes dobiti kvazi odgovore "Zasto" je tako, ali ako ti se ne svidja sto je tako... ne mozemo ti pomoci.

Sve se prijavljuve, cak i od rodjaka pomoc (i "pomoc") (ne mora od najuze porodice, gde se samo RODITELJI racunaju).

Zasto? Pa u pitanju je zarada :D To sto je kod nas obesmisljen svaki vid manje zarade je vec dublje pitanje.


Da li ce te juriti ili ce ista uraditi po tom pitanju je neko sasvim drugo pitanje!
 
Ja sam procitao na par mesta da i to da se mora prijaviti pa bilo to i 10€ a isto tako sam procitao, da je to sve "sitno" i taj priliv koji bi bio obavezan da se prijavio bio 1.000.000 din na godisnjem nivou.
 
Opusti se, hiljade ljudi zaradjuje iz inostranstva i ne placa nista, ne moze te poreska naci ni uz pomoc trikova. Uostalom, ja sam proveravao u banci, rekli su mi da ne treba nista da se prijavljuje.
 
Moneygram je nekad bio jeftinija opcija od WU, dugo nisam proveravao pa ne mogu da tvrdim da je tako i sada.
 
Pa mene samo konkretno zanima za Western Union, ne znam kako se tu vodi evidencija uplata, posto nema nikakvih racuna, nema banaka samo ime prezime,drzava i adresa. U mom slucaju je tako i odnos je strogo fizicko ka fizickom licu. Dobijem kod od posiljaoca odem u postu i podignem iznos. Pa bilo ko sta da zna sto se tice westerna i poreza je dobrodoslo? Hvala Vam
 
Isto je sve, wire, WU, MoneyGram, Paypal, skrill pa u banku.... Kako god da okrenes, ista je stvar.
E sad, vreme ce pokazati kako i sta, za sada jos uvek niko nije imao problema (koliko ja znam)
 
*ebo me Tito ako znam sta da uradim :) I da hocu da odem da to sve prijavim, kako bih, uzeo sve papire od Westerna koje sam dobijao kao potvrdu da sam podigao novac i kod sluzbenika da on to cita i sabira, nemam pojma sve mi to nelogicno posto nista ne ide preko racuna itd.
 
Prvo i osnovno pitanje jeste zasto bi to uopste radio.
 
Prvo i osnovno pitanje jeste zasto bi to uopste radio.

Iskren da budem, jedini razlog jeste sto brinem da me to ne bude kostalo kasnije a nisam upucen u taj poreski sistem. Dzaba sad i 1000€ ako ce to da me kasnije kosta puno. Samo brinem oko toga :) To ti je iskren odgovor i.nista vise
 
Ono sto mene interesuje, a izgleda i tebe, jeste da li nacin na koji podizes novac u posti ostavlja trag pomocu kojeg poreski sluzbenici mogu doci do tebe.
Da li neko zna odgovor na ovo pitanje?
 
Prvi trag/dokaz je sam priliv novca. Totalno je nebitno, gde i kada dize, sa kim/cim, ko mu je poslao, odakle i koliko.
Dakle cim ti neko posalje novac, zna se.
 
Ok, ali i dalje ne razumem, ako sam ne prijavis priliv novca, kako taj trag dolazi do poreznika? Da li posta prijavljuje sve WU transakcije? Opet, u posti samo ima da je Pera Peric sa te i te adrese podigao novac ili i nesto vise od podataka? Adresu mozes promeniti i osim ako u posti upisuju broj licne karte ili JMBG, ne vidim kako poreznici mogu da dokazu da sam bas ja taj Pera Peric sto je podigao novac.
Molim za dalje objasnjenje, jer stvarno zelim da znam kako to funkcionise. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Sa WU nisam primao, moneygram jesam davno.
Ako me pamcenje dobro sluzi, pirlikom uplate navodi se ime, adresa, grad i drzava. (mozda jos nesto, ne secam se)

Prilikom dizanja, dajes licnu kartu, radi provere legitimnosti.
Verujem da je isto i sa WU, tako da imaju sve gorenavedene podatke.

E sada da li to neko salje poreskoj, mislim da ne, barem ne jos uvek.
Mada u slicnoj temi, pre par meseci videh da Poreska sada moze da trazi izvod (i to cak nekoliko godina unazad) za odredjeno lice.
Tako da.. :D
 
Trag bilo koje transakcije ostaje, to je sigurno. E sad, fazon je u tome da poreska jos uvek "gleda kroz prste" za to, a do kada ce gledati, niko ne zna.
 
PU nema kapacitete da obradi sve te prilive, mada nikad se na zna kada će početi da gledaju i to.
Naš poreski sistem nije dobar. Treba da se promeni, tako da se uvedu paketi penzijskog i zdravstvenog osiguranja, baš kao što plaćamo mobilni ili internet. Nikako procenat od zarade, nego fiksan iznos... I da zaposleni sami plaćaju porez, a ne poslodavac u njihovo ime.
U tom slučaju, porez na priliv bi bio u visini PDV-a plus, ako se na godišnjem nivou pređe preko neke granice onda progresivno oporezivanje na razliku.
 
^ Dzokeru, okacio sam taj link na prethodnoj strani :p
 
PU nema kapacitete da obradi sve te prilive, mada nikad se na zna kada će početi da gledaju i to.

Posto je trenutna vlast (vise nego ijedna prethodna) dokazala da apsolutno nije u stanju da obezbedi realne izvore finansiranja, sasvim sigurno ce se dosetiti i ovoga, samo je pitanje vremena. Sreca u nesreci jeste to sto su nesposobni da bilo sta odrade valjano, pa ce dok oni
1. osmisle nacin regulisanja,
2. implementiraju sistem i
3. zatvore rupe u sistemu
proteci najmanje par godina od trenutka najave.
 
Jedini način da se svaka transakcija isprati je izbacivanje keša iz upotrebe. Dokle god postoji keš, prihodi mogu da se sakriju od PU, ali ne sve.
Neke zemlje, kao Nemačka ili Francuska imaju jake poreske službe pa je muljanje otežano, dok npr. Engleska ima malo labavije poreznike pa tamo može svašta da prođe.

Naši zakoni o porezima su sumanuti. Dve osobe, jedna sa velikom platom, druga sa malom platom uplaćuju isti procenat od svoje zarade za zdravstveno osiguranje i dobijaju isti tretman u bolnici.. Nikakav.

Naši zakoni smatraju da na sve što prihoduješ treba platiti i poreze i doprinose i osiguranja. To je besmisleno. Porezi treba da su fiksni i izjednačeni sa PDV. Kao sto zbog poslovanja između 2 firme drzava uzima PDV tako je odnos između zaposlenog i poslodavca isti kao između 2 firme. Zaposleni pruža uslugu rada kod poslodavca.

Osiguranja treba da idu po ugovoru u paketima. Npr. za 200e mesečno imam lekara opšte prakse, specijalistu i mogu da zakacim dva deteta na moje osiguranje. Ako neko hoće i hirurga onda je to dodatnih 100e (ovo je samo primer).
Isto je i za penziju. Dogovoriš sa penzijskim fondom koliko mesečno ili godišnje upaćuješ i kad dodješ do penzije, znaš šta dobijaš.
Razdvojiti osiguranja od poreza. Ako naplatiš 1000e, 20% odmah se oporezuje, a ostatak ide u ukupnu godisnju dobit. Od tih 800e (koliko je ostalo posle poreza) platis osiguranja i ostatak ide u godišnju dobit. Ako u toku meseca još neki put prihoduješ neku zaradu, a vec si platio osiguranja, onda se samo oporezuje 20% i to je sve.
Ukoliko je godisnja dobit preko neke određene sume, razlika se progresivno oporezuje.
Kada svi budu znali koliko placaju, sta placaju i sta dobijaju za to sto placaju, nece biti usijanih glava, poziva na rat, ni praznih obećanja.
Radnik danas nema pojma da na 100e njegove plate, poslodavac mora da isplati drzavi 62e. Pri tome, plate ne mogu da se isplate dok ne prođe objedinjena uplata poreskoj upravi. To je za nas smrtnike privrednike. Privilegovani mogu da pustaju plate i bez placanja doprinosa radnicima.
 
Nazad
Vrh Dno