Šta je novo?

Tunis - teroristički napad

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

vladat1

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2004
Poruke
7,275
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
NH-C12P SE14 , Ryzen 7 3800X
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
Kingston Fury Renegade 2 x 16 GB - 3600Mhz
GPU
GeForce GTX 1060 GAMING X 6GB
Zvuk
S.M.L.S 8A
PSU
Seasonic Focus Plus 750w 80+ platinum
Kućište
HAF 912 PLUS
Miš & tastatura
Logitech G610 , LOGITECH G403 HERO
Ostale periferije
Blue Snowball Ice
Pristup internetu
  1. Optički internet
Teroristi su došli čamcima na plažu i počeli su da pucaju. Pretpostavljam da ih je bilo trojica. Pobili su mnogo ljudi, ispraznili su par okvira. Ja sam sa svom decom išao na gađanje lukom i strelom kada je napad počeo. Kasnije javljam više. Niko od naših ljudi, bar iz našeg hotela, nije povređen. Jedna grupa kojoj se smena završila danas napustila je hotel i na putu su za aerodrom u Monastiru. Više informacija kasnije
 
Drž'te se i javi ovde ako nešto može da se uradi odavde. Da se neko pozove i sl.

Hvala svima za savete u vezi sa odabirom turističke destinacije, al' pošto ih nije teško pogoditi nema potrebe ni da ih ostavljate.
 
Poslednja izmena:
Kada sam prvi put čuo da pucaju, mislio sam da neko petrarde baca i da slavi rođendan. Kada sam video animatorku da plače mislio sam da neko puca PVO, a opet koliko znam, Tunis nije u ratu. Uzeo sam decu i počeo da trčim. Sva su deca moja deca. U tom stampedu kako je koji roditelj video i davao decu ja sam ih puštao. poginulo je gomila ljudi 30 metra od naše plaže. Ja nemaqm slike, i nisam video, ali naš dečko koji je otišao avionom je sve to snimio. Prizor je stvarno stravičean. Icepali su Engleze i Nemce. To je bqš prestižan hotel. Gomila ljudi, krv, lažaljke. Helihopteri nadletaju plažu. Onog u čamcu što je probao da beži morem garant su icepali. Čuo sam rafal. Drugi je ustreljen na ulici. DB je svuda, vojska i specijalci. Neki su u bekstvu, ali očigledno je da nemaju gde. Vidi se da ih žele žive. Za sada ne bih da postavljem slike. Nisam više siguran gde je granica pristojnog.
 
@Bahati [SiD]

Prvo je pravilo, da se to može dogoditi bilo gde i bilo kad.

O drugoj stvari sam hteo da govorim. O panici, stampedu. U predghodnom postu sam objasnio gde sam bio, kada sa napad desio. Počeli smo svi da bežimo prema recepciji. U tome su prednjačilin stanci. Mi Srbi smo mislili da je to neka fora. Kada su deca počela da plaču, i kada se začula prva bomba bilo je jasno da je vrag odneo šalu. U tom lobiju nas je bilo 150-250 ljudi. Mnogi su naručivali piće kao da se ništa ne dešava. Jedan ........ šta je već, nije naš, a nije ni Amer ni Englez ni Nemac je rekao da se kupimo svi na sredini prostorije. jA sam mu rekao "puši k........." i da svi Srbi idu svojim sobama. Logično je da ako dođe do hotela da će da nas icepa sve na gomili. mnogo ljudi je plakalo, naši malo, uglavnom deca, koja su zahvaćena svom tom histerijom. Mi smo se dogovorili da odemo do sobe, tu smo se istuširali. Ono što je "interesantno" da su radnicu Tunižani, došli da nam zamene peškire, da nas smire i da nas pitaju šta pijem0. Da se malo smirimo. Kao da se ništa ne dešava, a vidi se da su uplašeniji od nas !

Ovih dana kada mi bude bolje, kačiću slike gde može da se vidi kako su sve o normalni ljudi. I kako osim nas, sve se pitaju ""ZAŠTO ?
 
Sad ce Tunis biti najbezbednije mesto za odmor u narednih par meseci.
 
Strašno, samo se izvucite svi živi i zdravi odatle. Tunis je prelepa zemlja sa ogromnim turističkim potencijalom, a ko je upoznao i ljude tamo zna da
su uglavnom dobri i ljubazni. Muku muče sa terorizmom. Samo pre četiri meseca u muzeju Bardo je poginulo oko 30 ljudi u sličnom napadu kao danas.

Plašim se da ni ovaj sada neće biti poslednji.

@Uriel, posle zadnjih dešavanja ne bih smeo da testiram tvoju teoriju u praksi.
 
Poslednja izmena:
Sada bi trebao da dođe naš ambasador, da održi sastanak. Ja sam se sklonio sa decom i prijateljima u stranu. Naši ljudi šire sada "bezrazložnu " paniku. I šta je blo, i šta nije i šta će biti. Dvoje starijih ljudu se pobilo danas na večeri. Oseća se nervoza u vazduhu. Zato se i držimo sa strane. Osoblje hotela je vrlo profesionalno. Svi se ljubazno smeškaju, rade bez odmora svoj posao. I pre ove nesreće, sam znao da su Tunužani o.k. ljudi. Ovo mi je drugi odmor u ovoj zemlji.
 
U kom hotelu ti odsedaš?
 
U hotelu Palm Marina.

Ambasador naše zemlje u Tunisu je stvarno korektan čovek. Ono što sam mogao da predpostavim, a na žalost desilo se, je da je nastalo kolektivno ludilo i histerija. To je bilo urlanje, šizenje, plakanje. Hoće istog časa da napuste hotel, da lete za Srbiju. Da im čovek istog časa to obezbedi (kao da čovek ima neki čarobni štapić). Neki ljudi su bili i krajnje vulgarni i bezobrazni. Hoće da spavaju u holu da okončanja ove drame. Verujte mi, meni je bilo neprijatno na njihov račun. Upošte nisu doprinosili rešavanju situacije, samo su dizali tenziju u nebesa. Ovaj hotel gde sam ja odseo, je ispao veoma korektan u ispunjavanju raznih zahteva. Menjanje sprata sobe, prebacivanje ljudi u drugi hotel u unutrašnjosti .....
Ove naše novine, prave neki nepotrebni senzacionalizam. Pišu i što jeste, a uglavnom što nije, dodaju bez veze ulje na vatru. Ja sam se porukom javio nabližim prijateljima, napisao da sam dobro, i da ne čitaju novine.
 
Sada bi trebao da dođe naš ambasador, da održi sastanak. Ja sam se sklonio sa decom i prijateljima u stranu. Naši ljudi šire sada "bezrazložnu " paniku. I šta je blo, i šta nije i šta će biti. Dvoje starijih ljudu se pobilo danas na večeri. Oseća se nervoza u vazduhu. Zato se i držimo sa strane. Osoblje hotela je vrlo profesionalno. Svi se ljubazno smeškaju, rade bez odmora svoj posao. I pre ove nesreće, sam znao da su Tunužani o.k. ljudi. Ovo mi je drugi odmor u ovoj zemlji.

Panika je najgora stvar, to što se desilo, desilo se, i ne može se tu ništa promeniti, a što se tiče daljeg razvoja situacije, opasnost da se nešto slično ponovi u tom delu gde se nalazite je gotovo nepostojeća, pošto su bezbedonosne mere sigurno na najvišem mogućem nivou i sve oči i njihovih i stranih agencija su uprte tamo.

Ono što je najbitnije, koliko god to bilo teško, je to da budete relaksirani u prisustvu dece, da smislite neke zajedničke igre i slično, jer takav pretrpljen šok može da ostavi posledice.
 
Kakva je trenutna situacija tamo sa policijom po hotelu, oko njih, na plazi idem? I ja idem u Marinu za nesto vise od nedelju dana pa pitam. Pokusajte da lepo provedete ostatak odmora :)
 
Sve je normalno, kao da se ništa nije desilo. Grad je blokiran, ali ne i za strance, išao sam do Susa. U hotelu su bezbednjaci, ali uopšte nisu napadni (kao da nisu tu). Nemaju oružje, samo se šetaju kao portiri. Hotel radi normalno.
 
Panika je najgora stvar, to što se desilo, desilo se, i ne može se tu ništa promeniti, a što se tiče daljeg razvoja situacije, opasnost da se nešto slično ponovi u tom delu gde se nalazite je gotovo nepostojeća, pošto su bezbedonosne mere sigurno na najvišem mogućem nivou i sve oči i njihovih i stranih agencija su uprte tamo.

Ono što je najbitnije, koliko god to bilo teško, je to da budete relaksirani u prisustvu dece, da smislite neke zajedničke igre i slično, jer takav pretrpljen šok može da ostavi posledice.

Deca uglavnom i ne panice vec samo gledaju starije. Kad bi se oni ponasali normalno sve bi bilo ok. Za decu je najveci sok da vide da im roditelj panici jer od njega ocekuju da bude stub.
 
Jel idemo kroz temu o cinjenici da je ovo globalni ISIS napad, a ne samo teroristicki napad na jednu lokaciju .. ? Koliko je verovati kurir-u, ali ovi su cak najavili i napade na EXIT i Gucu, sto je manje vise realan scenario jer mi imamo antiteroristcki sistem ravan nuli, sobzirom da nam je precednik sedeo 3 metra ispod drona sa albanskom zastavom koju su uneli likovi autobusom punom tarshija, preko granice, pored carine, i lansirali ga pentranjem na crkvu u sred bela dana.
 
Mislim da napad moze da se desi u bilo kojoj drzavi. Tako da antiteroristicki sistem tu ne pomaze mnogo. Nikada, ali nikada ne mozes da sprecis sve napade, tako da pljuvanje policije ili cija je to vec nadleznost prosto ne pije vodu.
 
Obavestajne sluzbe moraju da imaju sistem, kakav takav. Lansiranje drona iznag glave precednika je fail epskih razmera.

Obavestajne sluzbe moraju da imeju sistem operacija, gde postoji pracenje komunikacija (u meri dozvoljenoj, ili ne, zakonom), pracenje sumnjivih lica, kontrola imigracije i pretres lica od interesa, itd. Ljudska prava my ass, u dobu kad nam preti najveca opasnost od islamske drzave, koju su zakuvali ameri preko pola sveta.

pre samo par dana je jedan lik iz Novog Pazara, kog imam na fejsu od 2008 od kako smo isli u vojsku zajedno, okacio za profilnu fotku, sliku gde stoji sa kalasnjikovim i RRB-om. jos te 2008me u kasarni je pominjao dzihade, alaha i slicno.

Lik sa Vidikovca, koji trenutno lezi 7 godina zbog pokusaja ubistva jer je decku prosvirao metak kroz grudi, dobrih 2 godine je kacio prangije, nazi poruke, navijacke totalitarizme, "ubij XXXXX" poruke i slicno.

tako da, jeste, fail domacih sluzbi, kako pandurskih, tako i zakonodavnih. U ovoj zemlji normalan narod lezi po zatvorima zbog izvrsitelja, dugova za struju, saobracajnih kazni i slicno, a likovi koji imaju po 15+ krivicnih "i od ranije su poznati policiji" bleje po splavovima i u BMW-ima. u kratkim crtama - Srbija je apsolutni raj za teroriste, da kompletiraju chorbu.
 
Apsolutno se slažem, osim zamerke što je dron unešen preko granice, pa šta, nigde ne stoji zabrana uvoza, i da postoji zabrana, lepo uđeš u državu sa 200e i kupiš drona u radnji legalno sa sve fisklanim računom
 
Једино да се уведе гвоздена власт јер су ти дронови летели и изнад западно европских врло осетљивих места а код њих је некаква демокраЦија. Претпостављам да ће они да буду приоритет нападима јер су и довели до ове ситуације. Ако ће већ да некога нападају, нека то бар буду они који су довели до тога и ништа не раде да искорене све ово.
Како да се одбраниш од лудака који прошверцује калашњикова до плаже/тржног центра и побије људе? Па они преко баре то имају сваког другог викенда.
 
Problem je sto sve te sluzbe vise ne rade primarno za svoje gradjane i u cilju njihove bezbednosti nego se rade poslovi koji imaju za cilj ocuvanje onog ko je na vlast i zastitu njegovog integriteta, morala i ostalih stvari iako je taj neko mozda i lopov i prevarant i lazov i prodana dusa.
Jednostavno sistem je napravljen da se oni bogate a svi ispod njih da slepo slusaju. U svim sluzbama sve sami profesionalci a drzava nam propada vec 20 godina. Onda ispada da niko i nije bio profesionalac vec slepi poslusnik i potrcko koji je sledio naredjenja koja nemaju veze sa ocuvanjem naroda i drzave vec zarad licnog bogacenja, napredovanja itd...
A o ovom fanaticnom islamizmu nemam reci. Fanatizam kao fanatizam. Glupaci i isprani mozgovi. Isto kao i navijacki fanatizam, politicki fanatizam, religijski itd itd. Trebalo ga je u korenu saseci kada je moglo a sada ce samo da se pojacavaju problemi. A nije nastao ni sam od sebe. Potpomognut je sa svih strana (USA, Turska, Saudijska Arabija....)
 
Зашто би секли оно што су сами спремили? Јесу наивни што мисле да неће да им се врати али ако доноси паре, вреди ... за сада. А све онакве службе на свету раде да заштите власт а не грађане. Нисмо изузетак.
 
Kakva tema :) Nisam ocekivao ovako nesto na bechu :(
Sta je sledece? Rat u Ukrajini? Evromajdan u Jermeniji?
 
Pa covek je bio na plazi, ne mora tema vecito da stoji ali nash je, mozemo da prodiskutujemo malo o tome, ljudi smo majku mu.
 
Tita bi to sve zrihtao...odavno,čak bi i severna afrika bila sigurna za Papu :p
 
Tita bi to sve zrihtao...odavno,čak bi i severna afrika bila sigurna za Papu :p

Ovo si mozda napisao kao salu ali je potpuna istina. Sve dok su te zemlje imale vladare, lidere (kakvi god da su bili) bilo je nekog reda, odkad su ih zapadnjaci sve srusili dobili su anarhiju u pola sveta.
 
Ne palite se komunjare ;) bilo je toga i u "Titovo vreme" (20 oktobar, zagorje, itd...). Ne moze tu diktatura nista ;) jedino "dobro" je sto su "diktatorske zemlje" teroristima uglavnom nezanimljive, njihova "ideologija" je iskljucivo rokanje/sirenje panike u slobodarskim drustvima (koje mi npr. nismo bili jos od kraja 14-og veka ;)). Nikada mi nece biti jasni ti nacionalisticko/levicarski stavovi ovdasnjih "omladinaca"!? Nas je taj sistem (komunizam 45 i "socio/nacionalizam" vec 25 godina) kostao (i dalje nas kosta) vise nego celi "istocnog blok" zajedno ;)
Nema ni logike da neko roka Bg npr. jer mi nismo nikome od njih zanimljivi (sta god trabunjao neki lik na twitteru) a i oni sto bi mozda mogli/hteli nemaju vise razloga jer su na zalost i uzeli to sto su hteli...
 
imam samo jedno pitanje za ucesnike ovog threada:

- sta je potrebno da se desi da neko bude spreman da zrtvuje svoj zivot?
 
^
Um osobe koji veruje da sa tim svojim postupkom cini veliku uslugu svom drustvu/veri/okolini/drzavi... i posredno sebi.

Pitanje kako se dolazi do tog stanja uma ?
Uticaj okoline
Krene se sugestijama od drugih - ako prodajes neku zapaljivu pricu sto vecoj grupi ljudi
kako su oni drugi krivi zato sto se desava nesto od nabrojanog (ne i nuzno*)- zivi lose/nema para/ nema posla/ oseca se obespravljeno/ ne vidi perspektivu...
te da je nasilje resenje, vece su i sanse da ces od nekog % ili mikro% napraviti ekstermiste koji ce verovati
da sa svojim nasilnim postupcima cine uslugu sebi i 'svojima'.

Tipa ovaj lik iz Tunisa - usadjeno mu u glavu da su strendjeri koji se tu odmaraju direktno odgovorni za situaciju u kojoj se nalazio te je na osnovu uticaja drugih/sugestija dosao do zakljucka da ce svojim 'casnim' postupkom omoguciti budjenje svesti i kod drugih, sebi, slicnih ljudi.

(*- zivim u ulici naziva 2 porucnika iz II svetskog rata koji su u Boki '41. digli brod u vazduh zato sto isti nisu hteli da predaju Italijanima - verovali su da u casnost svog postupka, nisu bili siromasni, bili su visoko obrazovani, imali su para, imali su posao, al jednostavno verovanje da cine ispravnu stvar ih je dovelo do toga da odluce da je smrt ispravniji put nego ostanak u zivotu i predaja neprijatelju)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno