Šta je novo?

Блог Линукс на српском

Učlanjen(a)
22.06.2015
Poruke
4
Poena
51
Поштовани форумаши,

задовољство ми је и част да Вам представим свој блог „Линукс на српском“.

Тема блога је, као што му и само име каже, коришћење линукса на српском језику, тј. конкретно Линукс Минта који и сам користим.

Блог је намењен „корисницима који нису вични коришћењу рачунара, слабо или никако се не служе енглеским језиком и који се први пут сусрећу са линукс оперативним системима“, па је управо тако и писан.

Идеја је да се на једном месту детаљно, на почетничком нивоу, објасни све што је просечном кориснику потребно за успешно коришћење Линукс Минта на српском језику, и то почевши од преузимања и инсталације па до детаљног описа и објашњења свих пратећих програма који долазе уз инсталацију оперативног система.

Блог се састоји од 8 статичних страница (О блогу, О линуксу … ) чији садржај се не мења, и почетне стране на којој се објављују најновији текстови – постови.

Препорука је, а нарочито почетницима, да се прво прочитају статичне странице па тек онда да се крене са читањем постова на почетној страни.

Замишљена динамика објављивања постова је један до два поста недељно, а по могућности и чешће.

Коментари, предлози и критике су добродошле

Блог се налази на адреси http://linuxnasrpskom.blogspot.com/


Уживајте,

Милан Танић,
Сомбор
 
Eh, mozda konacno matorce prebacim na linuks :D
 
Ja sam dugo koristio linux, perfektna stvar na jačim mašinama.
Na slabijim mi se mint nije pokazao nešto.

Ono što zamjeram je velika potrošnja resursa procesora dok je ram skoro netaknut ( suprotnost u odnosu na windows 7)
Utisak je sa korišćenja AMD mašina,nisam probao kako radi intel, tj. jesam , sjećam se na starom laptopu i tu je cpu korišćenje išlo u nebesa.

Kao plus ističem stabilnost, sve je radilo duže od 3 godine bez ikakvog čačkanja i ja sam sa te strane bio prezadovoljan.
Pukao je sa pucanjem HDD-a , od tada ga nemam instaliranog.
 
Ono što zamjeram je velika potrošnja resursa procesora dok je ram skoro netaknut
Sve zavisi od grafickog okruzenja.
Meni je LXDE odlican za slabije masine.
Jos kad je minimalni sistem pa LXDE sa --no-install recommends, dobijes ceo sistem koji moze da stane na 1GB prostora i cak manje.
 
Мислим да би ти то био прави потез. Стабилан је и нема опасности од вируса, а случајни кварови од стране корисника без администраторских овлашћења су на нивоу статистичке грешке. Ако се неким случај нешто ипак поквари реинстал траје мање од 10 минута.
 
Eh, mozda konacno matorce prebacim na linuks :D

Мислим да би ти то био прави потез. Стабилан је и нема опасности од вируса, а случајни кварови од стране корисника без администраторских овлашћења су на нивоу статистичке грешке. Ако се неким случај нешто ипак поквари реинстал траје мање од 10 минута.

Na puno mesta (npr. na ovoj strani http://linuxnasrpskom.blogspot.com/p/blog-page_19.html ) Linuks pišeš malim slovom. Treba veliko, bar tako mislim ;)

Па зависи, ако је општи појам у питању онда наравно иде малим словом, али ако је у питању лична именица као Линукс Минт онда иде великим словом.
 
Aha,to znaci da je Microsoft uobrazen sa Windows? :D

Salu na stranu,linux ima sve sto i win i novi korisnici se ne bore sa OS-om vec s starim navikama sa wina.... zato i win like distoi imaju bolju prodju kod standardnih korisnika...

Prava Linux revolucija u Srbiji ce biti kada se bude strogo kontrolisalo autorsko pravo tj kada se udari piraterija... e onda ce da linuxov glavni adut biti velika prednost...
 
Prava Linux revolucija u Srbiji ce biti kada se bude strogo kontrolisalo autorsko pravo tj kada se udari piraterija
Da li ta Linux revolucija postoji u zemljama u kojima se već dugo "udara piraterija"? ;)

Uzgred, mislim da reč Linux (Linuks) treba _uvek_ pisati velikim slovom.
 
Неће од тога да буде ништа још дуго. Пре десетак година је овде најављивана борба против пиратерије па сам очекивао мало више промене оперативних система што се углавном није десило. У међувремену се смањује ниво знања корисника, огроман број зна отприлике онолико колико је потребно да се покрене нека игрица, по фирмама се користе програми који немају праву алтернативу на другом ОС па не очекујем неку промену. Мени је требало много времена да променим ОС, дуго сам тражио решења за све што сам користио и углавном сам нашао али од просечних корисника не очекујем да одвоје толико времена па ће све да остане исто.

Користим углавном Linux, имам и Windows на свим комповима колико да се нађе ако нешто баш не може али не верујем да може да дође до неке промене. Ја сам успео једног да преведем ;) али је ту крај, не успевам више. ;) Иако би 90% оних који су прерасли игрице и немају потребе за неким специфичним софтверима то могли да ураде али нема ко да им објасни.
 
Ја ћу се трудити да мој блог буде база знања за почетнике који ће на њему пронаћи све што им је потребно да почну са учењем од почетка.
Да ли су заинтересовани или не, то је већ друго питање и зависи од много фактора.
Углавном, идеја је да спремни дочекамо ту револуцију
 
Svaka cast za ideju, samo napred!
 
Takodje podrska za ideju :)

Da li ta Linux revolucija postoji u zemljama u kojima se već dugo "udara piraterija"? ;)

Uzgred, mislim da reč Linux (Linuks) treba _uvek_ pisati velikim slovom.

Moja firma je "zarobljena" sa WInom jer sve masine fabricki dolaze sa Win XP (laser,stanc i kant masine) i pate se sa istim,tj,onda mora Win server pa i na ostalim masinama Win... ne mora,ali je "lakse" za odzavanje...
Takodje sam video u nekoliko firmi da stavljaju Win XP kao podlogu za neke elektronske kontrolere tacnije dozatore... pitah zasto XP... pa zato jer su svi prikljucni moduli podrzani,kod novijih Winova i ostalim OS toga nema pa su primorani...
Promena je moguca na Linux ali ide uz velik rizik po biznis (strah od korisnika)...

Ko neka slepa ulica...
 
Poslednja izmena:
То јесте оправдање за постојање таквих компова али верујем да код 90% оних који нису намењени некој конкретној производњи или конкретним програмима може да се пређе на линух. Офиси, интернет, окретање карата ;) као најчешће коришћено по фирмама, млатимудија ... све то може да се користи и боље на линуху. Проблем је што они који то одржавају по таквим фирмама ни windows не знају а тек да уче нешто ново ... овако питају комшијиног малог па им он објасни и тако то иде.
 
Najbolje je ipak da ovo podelite i na tzv. "drustvenim" mrezama, posto je tamo u neku ruku najveci deo ciljne populacije.
 
Нешто не верујем да су на друштвеним мрежама они које би лако превео у линух воде. Тамо су клинци и новокомпоновани корисници интернета и ИТ уопште. Прелазак на линух тражи вољу и мало више знања да се тако нешто уради и као додатак некога ко хоће у томе да помогне.
 
Najbolje je ipak da ovo podelite i na tzv. "drustvenim" mrezama, posto je tamo u neku ruku najveci deo ciljne populacije.

na drustvenim mrezama postoji fb grupa linux blogeri ali je sadrzaj meni obiman i nezanimljivm a verujem i drugima. Jednostavno nemamo blogere dorasle za siroku populaciju.

postoji jedan jedini razlog nekoriscenja linuxa masovno: igrice ... medjutim izgleda da dolazi dx na linux pa eto...mislim da ce win umreti na desku ako se to desi
 
Poslednja izmena:
Mada mi se svidja sazeto pisanje, kao na stranici O linuksu, meni je skandalozno da blog o linuksu nema najcesce (osnovne) komande
 
Nazad
Vrh Dno