Šta je novo?

Premiere - može li i5 da renderuje u realnom vremenu (ili brže)?

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Trenutno imam konfiguraciju zasnovanu na Core2Duo E8500. Render filma traje oko 7 puta duže od realnog. Dakle, 1 sat filma renderuje se oko 7 sati. Običan Dip to white ga skoro zakuca, pa je preview (iako u samo pola kvaliteta) jako mučan. Planiram upgrade, pa me zanima da li i5 procesor (npr 4670), uopšte uzev, može to da radi u realnom vremenu (ili brže), pa još i ako pređem na 1080p? Samo prema snazi procesora, bez eventualne Nvidia grafičke. Tražio sam po netu, ali svi testovi za h.264 su uvek u 2 prolaza, a mene zanima samo jedan. Ako i5 nije dovoljan za render u realnom vremenu, šta se može očekivati? Mislio sam da uzmem i7, ali su mi besmisleno skupi.

Detalji:
Ulazni klipovi su sa GoPro, 720p@60, bit rate 15 Mbps. Edit u 60fps, bez interpretacije klipova.
Izlaz je YouTube profil u 60 fps. MainConcept h.264, 720p@60, VBR 1pass, target 6 max 9 Mbps. Profile je high, level 3.2, a isključeni su i "Render at maximum depth" i "Use maximum render quality".
 
Zar nije I5 4670 brži od FX 8300? Plus ima AVX2 instrukcije koje su dosta bitne kod nadolazećeg H.265/HEVC standarda. x265 enkoder poprilično koristi AVX2 instrukcije.
 
Definitivno bih se držao Intela. Nego, da li ima ovde nekoga sa iskustvom u kombinaciji i5 i Premiere? CS5, CS6, CC, nije bitno.
 
I5 je brzi u igrama ali za video bolji izbor je FX, rendanje trazi visi jezgra a i na testovima za video bolje se pokazao FX, intel za video render preporucuje i7 ali to je vise overkill za budjet
 
rendanje ili rending je nesto deseto i nije isto sto i video encoding.
I odakle vam to da video rending trazi vise jezgra.
Googlajte sta je rending .
Daj link gde intel preporucuje za rending i7.. bas me zanima da procitam sta lupaju.
 
Poslednja izmena:
rendanje ili rending je nesto deseto i nije isto sto i video encoding.
I odakle vam to da video rending trazi vise jezgra.
Googlajte sta je rending .
Daj link gde intel preporucuje za rending i7.. bas me zanima da procitam sta lupaju.
Nemogu da se setim mislim da je bilo sa generacija 2 gde je na intelov sajt pisalo oko namene i3 i5 i7 procesore kao
i3 je namjenen za multimedia i internet
i5 za gejming
i7 za video editiranje i takve stvari
:)
 
@canejr
Ne uzimaj i7, neće ti biti isplativ.
Osim naravno ako radiš za pare, imaš gomilu posla i svaki minut uštede se isplati.
Ovde možeš pogledati realan i uporedan test u after effect i adobe premiere na i3/i5/i7 procesorima.
Tamo od 12 minute kreću testovi u realnom radu, prvih 12 minuta su geek bench i ostalo manje zanimljivo.

pr.png

ae.png
 
Oba fx8350 i i7 4770k mi daju priblizno isto vreme minut,dva sporije sa fx-om. Naravno govorim u mom slucaju o h264 codecu 1080p60fps. Sa tim opcijama je priblizno realnom vremenu video klipa dok se u 720p60fps renderuje pa za nekih 40% brze od realne duze video zapisa.
 
Nemogu da se setim mislim da je bilo sa generacija 2 gde je na intelov sajt pisalo oko namene i3 i5 i7 procesore kao
i3 je namjenen za multimedia i internet
i5 za gejming
i7 za video editiranje i takve stvari
:)
Ako je video editing onda ok. Rendering videa nije editing nego plasticno receno playback.

Hint: Evr, Haali, WM7 i narvno najbolji madVr..
 
Poslednja izmena:
Ako je video editing onda ok. Rendering videa nije editing nego plasticno receno playback.

Hint: Evr, Haali, WM7 i narvno najbolji madVr..

+1
Nego bas sam i zato rekao oko i7, zanam da je intel objasniovao namene i3 i5 i7 koji za sta mu je namena i secam se da je za i7 bio nesto oko video, kao i5 da je namjeneta za gejmere a i3 kao za multimedia i internet browsing ovo ono :)
 
@censored To je samo okvirna ilustracija razlka. Više bi mi značilo da neko ko ima i5 kaže da renderuje 1080p film od sat vremena u realnom vremenu
@poolmaker Odličan link i čudi me da je i7 napravio tako malu razliku. Inače je čist hobi (filmovi za YouTube kanal), ali ideja je da render ne puštam više samo noću. Sačekati oko sat vremena mi je ok (filmovi su mi obično oko sat vremena), ali ako bih čekao dva sata, opet bih došao u situaciju da puštam noću. S druge strane, probao sam AE test sa linka i prognoza mu je tačno 3 sata na mojoj mašini (istina, malo zagušenoj), što je 6 puta sporije nego i5 na testu. Dakle, možda bi za moje trenutne filmove (720p) i5 ipak radio posao blizu realnog vremena. Pogotovo sa CUDA grafičkom.
 
što je 6 puta sporije nego i5 na testu. Dakle, možda bi za moje trenutne filmove (720p) i5 ipak radio posao blizu realnog vremena. Pogotovo sa CUDA grafičkom.
Onda je verovatno najpametnije/isplativije da sad uzmes i5 u kombinaciji sa nekom plocom na koju ces jednog dana moci da stavis i7 4790K :type:
 
Najpametnije da se ceka Skylake, i onako nema sad i7 2xxx i i7 3xxx isto ce biti i sa Haswell intel je malo preterao svake godine i novi socket
 
Čekati Skylake ako mora Intel a u međuvremenu kloknuti taj E8500 za prvu pomoć.
 
zar nije najbolje uzeti Nvidia grafiku i njome renderovati video u premieru ? koliko se secam to radi i radi neuporedivo brze nego na procesoru? ili sam nesto istripovao ?
 
Svakako je veoma bitna i graficka karta.

http://www.nvidia.com/object/adobe-premiere-pro-cc.html

Svejedno tesko je dati odgovor da li ce nesto raditi brze od realnog vremena. Zavisi od samog projekta, unetih efekata, tranzicija. Po prirodi Adobe CC Premiere voli sto brzi procesor vise nego broj jezgara, sto vise memorije i naravno graficku kartu sa sto vise Cuda procesora, naravno moze i AMD sa svojim openCL. Ono sto provereno mogu da ti kazem Full HD projekat 50i export MP4 sa 24 MB/s sa duplim prolazom bez transcodovanja radi i7 2011 prva generacija nesto brze od realnog vremena, 16GB ram, NVidia GT 660. Realno ovde bi i5 bio nesto sporiji.
Nadam se da nesto moze da se iskoristi.
 
Bitno je sve, i CPU i GPU i softver sa kojim radis, i sam OS, sve to zajedno cini celinu koja obradjuje video, ne samo coreovi ili samo GPU. Za koji mesec ce samo softverskom optimizacijom After Effect bit 5-10x brzi za sve teske poslove.
 
Pojedini encoderi umeju da iskoriste sva jezgra... Npr. prores i x264. Xeon e3 može da gura 3x fullhd prores std u realnom vremenu.
Što se x264 tiče, dosta zavisi od podešavanja encodera, a to opet zavisi i od toga šta je cilj. Može da se izgura 2x realtime, a može i sporije.
 
Poslednja izmena:
Pitanje jeste suviše globalno i zavisi od mnogo čega, naravno. Ipak, htedoh da dobijem bilo kakvu sliku o radu sa i5 u Premijeru i o tome šta mogu da očekujem od procesora. Znam i da CUDA dosta znači i verovatno ću uzeti baš takvu grafičku. Inače, u projektima efekte praktično i ne koristim.
 
Problem sa cuda i gpu encoderima je kvalitet. Gpu može da skrcka puno pixela, ali nema cpu instrukcije kojima bi analizirao sliku i primenjivao određene optimizacije na delovima slike da bi povecao kvalitet encodinga i smanjio bitrate.
Ja bi na tvom mestu isao na jak cpu i neku srednju graficku.
 
Da probam jos jednom.

To nije rednovanje ili renidng ...
VIdeo rending je nesto sasvim peto.
To je encoding.

A kakvi su encoderi koji koriste cpu je vec objasnio yooyo, da ne ponavljam.
Tako da uzmi dobar cpu ko ste rece yooyo, ako te zanima kvalitet/size.
Ako ti kavlitet nije bitan, uzmes very fast preset encodera i mocices 5 x brze od real time-a, samo ne vidim poentu toga.
 
Poslednja izmena:
Kvalitet koji koristim je kompromis mnogo čega. Trenutno je format H.264, preset ne postoji ništa slično "very fast", a koristim YouTube Widescreen HD, samo 60fps (59,94) umesto 24. Ulaz je daleko ispod profi nivoa (matora GoPro i nešto malo SONY HX9), pa mi je dobitak na brzini važniji od dobitka na kvalitetu. Tačnije, radije bih isti kvalitet u realnom vremenu, nego isto ovo vreme (po 7 sati) za bolji kvalitet. I da, naravno da ta izjava zavisi od toga koliko bi bolji kvalitet bio, ali kako rekoh, ulazni kvalitet već nije ništa posebno (često ume da bude i loš, kada vozim bajk kroz šumu, sa puno naglih promena svetla i senke), pa mi se čini da je kvalitet koji sada dobijem iz Premijera (na disku, ne na YT) sasvim ok. Ako misliš da može da se dobije mnogo bolje uz druge profile/formate (a imajući u vidu da ipak sve uglavnom ide na YT), rado ću da otvorim novu temu i da isprobam razne varijante. Ili ako može isti kvalitet, a da export bude osetno brži (na trenutnom hardveru).
 
Sta znaci ne postoji nista slicno veryfast ?
Jel znas sta je preset uopste ?

Ne mozes gledati samo brzinu i kvalitet, gleda se i velicina fajla.

Moze i brzo i kvalitetno ali smanjices fajl od 1000mb na 950 mb...

Zato i postoje 3 paramtera a ne 2.
compression ratio
encoding speed
Video quality
 
Poslednja izmena:
Poboljsanje hardvera ti je neminovnost. Ako zelis nastaviti rad u Premieru, baziran uglavnom na encodovanju, odnosno ovde se radi transcoding, baziraj se na sto boljem procesoru. Ne postoji zvanicna podrska, koliko znam od Adobe-a za GPU ubrzani encoding, a nezvanicna da ali..

https://forums.adobe.com/thread/1243687

Ili ako pronadjes neki manji programcic za konverziju videa,( rekao si da je kvalitet ipak u drugom planu ) koji ima ili Cuda ili NVenc hardversku podrsku onda vredi razmisliti o solidnoj grafici. Dakle vrlo je bezbedno imatu dobar i procesor a i grafiku a i ostalo...E a to ti je mogao reci i najveci laik tako da ....koliko para toliko muzike!
 
Sta znaci ne postoji nista slicno veryfast ?
Jel znas sta je preset uopste ?

Ako se ne razumemo, znači da neko od nas dvojice ne zna. Iz tvog prethodnog posta sam zaključio da postoji preset pod takvim ili sličnim nazivom. Takođe sam pretpostavio da pričaš o polju "Preset" u kom se čuvaju preseti, odnosno skupovi željenih podešavanja raznih parametara, za enkodovanje u Premijeru. Sad ti reci na šta si mislio i šta je za tebe preset, pa ćemo znati gde je nesporazum.

@vojam Da, ideja o dobrim svim komponentama, premda revolucionarna, zvuči primamljivo. :)

Upgrade će se desiti, zato i nije tema. Zbog preskupih i7, pitanje je bilo šta mogu očekivati od i5. Znajući da sve zavisi od mnogo čega, ostavio sam i razne detalje koji su mi pali na pamet, da bi neko mogao da proceni, na osnovu iskustva. Poolmaker je poslao link iz kog se vidi da je moja mašina oko 5 puta sporija od njihove test konfiguracije, ali to je AE. Ako neko ima i5 procesor i bilo koji Premijer i 720@60 materijal, bio bih zahvalan da uradi prost test da samo stavi film u projekat i pusti eksport sa (poželjno) MainConcept h.264, uz YouTube preset i samo da promeni na 60 fps. Pa da kaže koja je bila procena vremena u odnosu na originalno trajanje filma. I da, znam da neće biti naučni test, ali će biti bar neka ilustracija.
 
PReseti x264 su :ultrafast, superfast, veryfast, faster, fast, medium, slow, slower, veryslow, placebo.

Postoji i veryfast i slicni super ultra ...

Preset je skup naredbi/podesavanja encoderu od kojih zavisi efikasnost/brzina/kvalitet, prostije receno skracenice da ne bi morao da kucas sve naredbe/podesavanja.

Sta premier ima , stvarno pojma nemam, ne znam ni koji encoder koristi.
Nesporazum je nastao sto sam mislio da si napisao da ne postoji veryfast preset za H264, a usvari si mislio na Premier.
 
Poslednja izmena:
Da, cela tema je fokusirana oko Premijera, a on takve presete nema, bar u CS5. Niti vidim negde pristup posebnim podešavanjima enkodera/kodeka. Ono što ima od podešavanja nije ni blizu tako slikovito, ali pretpostavljam da je YouTube preset više za brzinu i manje fajlove, nego kvalitet. Što bi značilo da teško mogu da uradim eksport brže od ovoga što sada dobijam. Inače, u pitanju je MainConcept h.264, izvinjavam se ako nisam ranije pomenuo. No, bar smo brzo otkrili izvor zabune.

Još jednom, ako neko koristi Premiere sa i5 mašinom, sva iskustva će biti dobrodošla.
 
Nazad
Vrh Dno