Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

upleo se u pricu jer paket nije mogao biti poslat obicnom postom zbog tezine pa su ga poslali dhl-om (za dz). obavestio sam prodavca a obavestice ga i dhl. malo sam istrazivao i evo nekih dokumenata koje su mi poslali a koji ce vam mozda biti zanimljivi za citanje:
https://mega.nz/#!e0QjSDSL!i5f7h7ELjBWm-vwL-N8F9eUUH7TrbS6HmFH-s3Wb4h0
https://mega.nz/#!rsYU1QQI!e6PZ4mnstsVrv5yY8gtGKd6x_q19gSiKuCllHM_xhO4
dakle, ono sto je stavljeno na listu zabrane su dronovi koji mogu da lete van vidnog polja (posto u jednom u ova dva dokumenta pisu da mogu da se upravljaju sa drugog kontinena :D ), koji imaju autopilota i koji imaju mogucnost televizuelnog upravljanja (pretpostavljam da misle na fpv). u tom slucaju carina "preporucuje" dhlu da traze dozvolu mupa od fizickih lica. e sad, to sto oni sve sto lici na drona stavljaju u isti kos, to je vec imbecilno.

osim toga, za letenje dronom trenutno ne postoji nikakav zakon. postoji nacrt zakona koji jos nije izglasan, tako da trenutno ne postoji nikakva zabrana:
http://tangosix.rs/2015/05/08/direk...-prvi-put-regulise-upotrebu-civilnih-dronova/
 
Poslednja izmena:
Ono kad pomislim da nista ne moze da me iznenadi u Srbiji, procitam ovo.....
 
update: napisao sam nekakvu izjavu o sposobnostima drona, da ima domet 300m, 10min letenja, nema kameru, nema fpv, nema autopilota (osim vracanja u pocetnu tacku u slucaju nuzde)... prosledice carini pa cemo videti sta ovi tamo kazu. ne gajim nikakve nade.

ako pogledate ove dokumente gore, neko je hteo da uveze AirRobot AR180:

The AR180: The solution in the 5 kg class. Its specific features:

- big range >5 km and flight time >40min.
- new folding system = space-saving and comfortable transport with quick readiness for duty
- modular payload concept with camera- and sensor payloads up to 1.5 kg
- actively stabilised camera-gimbal available

i to su stopirali. i sada je njima svaka letelica ista kao ovaj AR180. svaka cast.
 
ajd sad malo lepih vesti :) stigla i bratova syma x5c-1. opet v6. i sa njim daljinac od x8c. grdosija naspram daljinca od x5c-1 :)

20151126201535.jpg


pa je pao i mali mod mog syme :D

20151127004256-01.jpg
 
Poslednja izmena:
Syma X8C ili Syma X5c-1?

Trenutna razlika u ceni na greabest-u je oko 4e
 
da, ali x8c nema free shipping... ako hoces kameru onda bayangtoys x8 za ~38usd ili syma x5c-1 za ~46usd. po meni je ovo dole trenutno ok kombinacija (x8c daljinac je trenutno prilicno jeftin cak i jeftiniji od x5c daljinca):
symax5c.jpg
 
@petarboj

To izgleda kao odlican deal, hvala. Taman se doda po jedan cw i ccw motor dva pakovanja extra propelera i da mozemo na miru da letimo :)

Taj transmiter nema problema da se poveze sa dronom?

@donmarkon

Ja uopste ne vidim da pise bilo sta za shiping
 
@dibidus
meni je bas stigla ta kombinacija juce i radi bez problema. kako sam gledao po netu to je odlican nacin da se dobija mnogo bolji domet bez menjanja antene (sto sam i uradio na daljincu od x5c koji cu dati bratu). za propelere ne znam sta da ti kazem :) ja sam prvo kupio crvene ne-originalne i oni se malo razlikuju od belih orginalnih (ojacanja sa donje strane uz osnovu). poneko kaze da im se dron ponasa cudno kada kombinuju originalne i ne-originalne. i onda ajde kao da kompletiram i porucim bele ne-originalne a moje cu dati bratu za rezervu. i stignu mi beli originalni. znaci ono :D stavio sam bele na KP i sad cu poruciti plave... preporuka - nabudzi cenu na 50usd+ i neces morati da dodajes 2usd za tracking number :)

ovo je znak da je postarina besplatna (ako toga nema onda se u principu ne moze ni poslati za srbiju...):

frees.png


ovaj dron nije bezveze dat kao primer :D zanimljiv mi je :)
 
Poslednja izmena:
Haha, Syma X5C na samom pocetku jucerasnje epizode Z Nation-a :D
 
nije trebalo da prihvatis da ti salju dhl-om u srbiju. poznato je da ako ide dhl-om napakuju i carinu i pdv i spediciju.
 
krastavac, ali dobio sam dobru cenu (uhvatio na akciji) pa reko ajd sad kad sam se vec zaleteo da odradim do kraja, nisam se hteo nervirati :) mada, nisam slutio da ce me zadesiti ovakva gomila problema :)
u medjuvremenu, porucio sam ono sto sam preporucio :D jos jedan X5C-1 BNF za rezervu i delove - jer sam skontao da je jeftinije kupiti ceo nego delove :) i X8C kontroler. brat se nalozio na X8C kontroler - kaze da mu je bolji. i stvarno, iako je mnogo veci i u ruci nije bas sjajan, palice imaju bolju preciznost i lakse se vozi. bas smo se obojica lepo zabavili za vikend po onom lepom vremenu :) prvi put da je vozio na otvorenom (vezbao je u kuci po onoj kisi) i stvarno je poludeo, pogotovo kad sam mu prebacio na brzi mod :D bilo je zanimljivo :)
a evo upravo sam i kompletirao kolekciju i to bi bilo to:
http://www.aliexpress.com/item/2015...opter-Mini-Drone-RTF-UFO-FCI/32485904980.html
preko mobilnog je jos nesto malo niza cena (18.56usd). novija verzija x12 nano quada i opet - dobro je sto moze da se leti sa x8c daljincem :)
 
Ovaj Tracking je potpuno beskoristan, očekujem barem neku povratnu informaciju gde je trenutno paket na svakih 3,4 dana, a ne da mi napišu da je krenuo i onda da očekujem da se pojavi u Srbiji...
 

Prilozi

  • tracking.jpg
    tracking.jpg
    42.7 KB · Pregleda: 104
Poslednja izmena:
krastavac, ali dobio sam dobru cenu (uhvatio na akciji) pa reko ajd sad kad sam se vec zaleteo da odradim do kraja, nisam se hteo nervirati :) mada, nisam slutio da ce me zadesiti ovakva gomila problema :)
u medjuvremenu, porucio sam ono sto sam preporucio :D jos jedan X5C-1 BNF za rezervu i delove - jer sam skontao da je jeftinije kupiti ceo nego delove :) i X8C kontroler. brat se nalozio na X8C kontroler - kaze da mu je bolji. i stvarno, iako je mnogo veci i u ruci nije bas sjajan, palice imaju bolju preciznost i lakse se vozi. bas smo se obojica lepo zabavili za vikend po onom lepom vremenu :) prvi put da je vozio na otvorenom (vezbao je u kuci po onoj kisi) i stvarno je poludeo, pogotovo kad sam mu prebacio na brzi mod :D bilo je zanimljivo :)
a evo upravo sam i kompletirao kolekciju i to bi bilo to:
http://www.aliexpress.com/item/2015...opter-Mini-Drone-RTF-UFO-FCI/32485904980.html
preko mobilnog je jos nesto malo niza cena (18.56usd). novija verzija x12 nano quada i opet - dobro je sto moze da se leti sa x8c daljincem :)

Syma x12S je jako dobra ali je Cheerson cx10a neuporedivo brzi i zanimljiviji za letenje
 
kao sto rekoh, meni je dosta bitno sto mogu da koristim full size daljinac od x8c :) i za x12s i za x11. a i iz nekog razloga mi je kul da imam sve od istog proizvodjaca :)
 
Evo malopre sam zvao DHL. Kazu izasli su iz carine na pregled i pregledali su quadcopter i rekli da ne moze da udje u zemnju jer na CX20 moze da se stavi kamera. Znaci D.E.B.I.L.I. Kao prvo, to apsolutno nije dobro tumacenje zakona, odnosno liste robe dvostruke namene, jer tacno pisu dva scenarija u kojima quadcopter ne moze da se uveze a ni jedan nije ispunjen (na listu zabrane su dronovi koji pod 1) mogu da lete van vidnog polja i imaju autopilota i pod 2) koji imaju mogucnost televizuelnog upravljanja). I kao drugo - postoje igracke dronovi sa ugranjenom kamerom koje bez problema prolaze carinu. Ja stvarno vise nemam snage da se prepirem ni sa DHLom ni sa carinom. Trazio sam im papir na kojem ce da napisu razlog odbijanja paketa da ga posaljem kinezima. Svaka cast carini i visoko tehnicki obucenom cariniku koji je izvrsio pregled i nije uopste procitao niti izjavu niti specifikacije. D.E.B.I.L.
 
Poslednja izmena:
Sto im nisi poslao nacrt zakona i da taj quad što si ti poručio ne ispunjava te uslove, tako da može proći carinu? Bas su *****i.
Kad usvoje zakon, nece ni te igračke prolaziti. Pros*ravanje
 
nema ni dhl ni carina nista sa nacrtom zakona jer to njih ne treba da zanima, vec imaju veze sa uvozom tako da ono sto ih zanima je spisak robe dvostruke namene:
http://www.proofhouse.rs/propisi/995-Roba dvostruke namene.pdf
tamo sve lepo pise sta je zabranjeno, a izmedju ostalog:

9A012 Bespilotne letelice koje imaju bilo šta od sledećeg:
a. Autonomnu kontrolu leta i mogućnost navigacije (na primer autopilota sa inercionim
navigacionim sistemom); ili
b. Mogućnost kontrolisanog leta van direktnog vidnog dometa uz pomoć ljudskog operatera
(na primer televizuelni daljinski upravljač).

razlog "na njega moze da se stavi kamera" nema veze sa zivotom. cx20 ne ispunjava ni jedan od ova dva razloga. sve sam ja to napisao u izjavi potpisao i poslao i evo - bilo je apsolutno iskulirano. e sad cekam ovaj papir da mi posalju sa razlogom, e onda cu ako bas poludim da ih lepo tuzim jer nisu uradili svoj posao jer razlog koji su mi dali nije u skladu sa zakonom.
 
Poslednja izmena:
ne mogu da editujem....

dakle, kontaktirao sam direktno carinu u BG i prosledio opet sve papire koje sam slao i DHLu:

Kod:
Dobar dan,

Trenutno se u DHL ispostavi u Beogradu nalazi paket koji treba da mi stigne a koji sadrzi daljinski kontrolisanu igracku koju su u DHL carinarnici nazvali dronom i automatski odbili da mi proslede paket. Slao sam potpisane izjave i sve sto su zahtevali od mene ali pomaka nema. Koliko sam upoznat, paket moze da bude odbijen (ili da budu zatrazene dodatne dozvole) u slucaju da je na list robe dvostruke namene. Citajuci taj spisak naisao sam na deo:

9A012 Bespilotne letelice koje imaju bilo šta od sledećeg: 
a. Autonomnu kontrolu leta i mogućnost navigacije (na primer autopilota sa inercionim
navigacionim sistemom); ili
b. Mogućnost kontrolisanog leta van direktnog vidnog dometa uz pomoć ljudskog operatera
(na primer televizuelni daljinski upravljač).

igracka koja meni stize ne ispunjava (ni blizu) ni jedan od navedenih uslova. Njihov razlog je da iako ne ispunjava, "na drona moze da se montira kamera". Slozicete se, ovaj razlog je apsolutno, kako logicki, tako i zakonski neprihvatljiv. U prilog sam stavio sliku, specifikaciju i izjavu koju su mi poslednjom prilikom trazili iz DHL carinarnice.

Da li mi mozete pomoci da dodjem do svog paketa?

S postovanjem,

evo odgovora:

Kod:
Poštovani,
 
U vezi sa vašim upitom obaveštamo vas da je neophodno da nam dostavite mišljenje Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, a koje se odnosi na konkretnu pošiljku. Koliko nam je poznato iz svakodnevne prakse, mišljenje se izdaje relativno brzo uz prilaganje tehničke dokumentacije nadležnom organu.
 
Srdačan pozdrav,



AMBIS. definitivno nije vredno tolike zajebancije. uglavnom, zar ovo ne bi trebao da radi DHL kad vec papreno naplacuju uslugu spedicije? izgleda su oni u fazonu "radimo lake poslove, ako je nesto komplikovano - saljemo nazad".
 
Poslednja izmena:
Probaj sa Ministarstvom. Vec si dotle dogurao krastavac


Imam pitanje vezano za motore za dronove, kapiram da cu da ispadnem glup. Mislio sam da postoje samo 2 razlicita tipa clockwise i counterclockwise.
Ali gledajuci koje rezervne delove da dokupim za Symu vidim da imaju 4. Po cw i ccw za A i za B poziciju. Cemu to?

ss:

Screenshot_120115_103842_PM.jpg
 
Mislim da si pogrešno shvatio, ima dva tipa, cw i ccw. Obeležavaju ih još sa A i B. Kao što vidiš imaju samo sa crvenom i plavom žicom (cw) i sa crnom i belom (ccw).
 
hocete da kazete da postoji nacrt zakona koji ce da zabrani uvoz bilo cega sto leti, i kad taj zakon bude usvojen mocicemo da se slikamo? kad stupa na snagu?
 
Nacrt zakona nema veze sa uvozom. Za uvoz se gleda dokument, tj spisak robe dvostruke namene, gde su spomenuti quadcopteri ali kao sto sam gore napisao, tumačenje carine je imbecilno. Uvoz je već (praktično) zabranjen za fizička lica. Uvoz mogu da rade pravna lica uz odredjenu dokumentaciju. Mogu i fizička ali odradiiti svu dokumentaciju je prilično skupa rabota za jedan quadcopter. Ovo mišljenje ministarstva je oko 10k din. Još jedan od razloga zašto sam odustao. E, onda fizička lica mogu da kupe od pravnih, tj prodavnice, bez ikakve registracije i prijave. Dakle, D.E.B.I.L.I.
Ovo se (još uvek) iz nekog razloga ne odnosi na male igračke koje stižu običnom poštom, iako neke od njih čak i imaju mogućnosti opisane u spisku robe dvostruke namene.
Nacrt zakona se odnosi iskljucivo na korišćenje, tj vožnju. Postoje pravila, postojaće registracija i dozvole. Mozda i polaganje ispita. Moraće naravno da razgraniče šta je igračka a šta ozbiljna sprava.
Bilo kako bilo, naši pametnjakovići ovim merama zapravo pokrivaju nesposobnost policije i ostalih sigurnosnih službi koji nisu odradili posao kada je trebalo (famozna utakmica).

@dibidus ovo su dva para istih motora, samo su skuplji (ko bajagi) original Syma zamenski deo.
 
Poslednja izmena:
Šta je sad ovo poslednje, ide u Malmo pa odande za Beograd? Kad će to da mi stigne, grrr :)

edit:

Malopre mi iskočila još jedna notifikacija u aplikaciji: SE-, 02.13.2015 12:07:00 SE - Otprema

Bacio pogled na Pošti i pokazuje ovo:

otprema.jpg
 

Prilozi

  • Screenshot_20151202-220853.png
    Screenshot_20151202-220853.png
    266.7 KB · Pregleda: 105
Poslednja izmena:
To je zapravo ono sto sam ti i rekao: "deported from sorting hub" iliti "otprema" (ova dva statusa ces videti sutra sa istim datumom i vremenom :) ) I to znaci da je iz Malmea krenuo za Beograd.

Edit: eto :) za dva dana je u izmenicnoj posti.
 
Poslednja izmena:
Popih keleptusu ona koja te zakuje za zemlju. Dron Tarantual bez kamere sa 4 rezervna motora dobio sam pismo danas poznato vec clanovima ovde. Traze to sto traze ja to ne mogu da im nabavim niti im pada na pamet ... Jedino sta mogu da zovem i da kazem da taj dron ne podleze stavkama iz gore pomenutog dokumenta? Koji broj zvati ima li neki predlog i ima li racuna cimati se ....
 
Nazad
Vrh Dno