Šta je novo?

Laptop izgleda crkao

HAD~

Slavan
Učlanjen(a)
20.03.2011
Poruke
1,441
Poena
245
Sinoc kad sam dosao kuci nisam mogao da upalim laptop. Ovo je prvi problem koji mi se desava sa njim i nikad pre nije pravio ni najmanji problem.. Kad pokusam da ga upalim cujem samo 8 beep i nista se ne desava na ekranu. Ne pali ga uopste. Pokrene hard disk i svetluca lampica od hdd kao da radi nesto. Mogu li sta da mu uradim? U pitanju je dell n5010.
 
Jesi probao da zakacis monitor na laptop pa da ga onda upalis ?
 
Probaj za početak da ga resetuješ tako što ćeš ga ugasiti isključiti sa punjača i izvaditi bateriju na minut. Verovatno neće uspeti, al moraš da probaš sve te standardne korake.

Zatim potraži na netu šta znači taj beep kod za taj tvoj bios, valjda znaš koji bios imaš pa zapamti tačno kako pišti pa pogledaj šta to ukazuje. Možda je neispravna memorija što bi bio i najmanji problem tj. najjeftiniji, a možda je cela ploča odnosno čipset.
 
Pise na netu da je 8 beep za dell greska sa monitorom ili sa grafikom. Povezivao sam na eksterni i prikaze mi bios, ali skroz u kockicama i izmesanih boja jedva da mogu da se citaju slova. Ali kad stiskam dugmad bios reaguje i radi normalno. Ali dalje od toga ni makac.
 
Onda ti je GPU, a to ako je lemljen na ploču je mrka kapa. Makar sad vidim da je to i3, što znači Intel integruša... ne znam, ali simptomi su grafika fail.
 
Poslednja izmena:
Ako postoji opcija u BIOS-u(kada si na eksternom monitoru), ti prebaci da radi sa integrisane a diskretnu(ako je imas) samo disable-uj.


EDIT
nesto slicno ovome:
11203iACFFB494F5436F2F
 
Poslednja izmena:
Nije integrusa, to je ati 4650. Kacio sam preko vga.
 
Evo slika. Pokusavao sam da butujem linux sa flesa na externom i krene da ga ucitava, ali mutna slika, dodje do jedne faze i onda se restartuje. Isto je i sa win koji je na hardu, pokrene neki recoweri windowsa, ali nista ne moze da uradi. Dok sve to radim slika ima neke uzduze linije ili tackice toliko da jedva vidim sta radim. U biosu je sve ok, a i on se isto jedva vidi od linija i kockica, ali radi normalno. Otvarao sam i graficka ne moze da se izvadi, bar ja ne mogu, mozda u servisu uspeju.

Linkovi ka slikama:

Ovo je slika kad krene boot linux elementary sa flesa.

http://www.dodaj.rs/?47/lZ/x0EVEDe/20150531142329.jpg

Evo ga bios.

http://www.dodaj.rs/?C/94/1bEpdCBU/20150531142254.jpg

Ovo je slika grafe.

http://www.dodaj.rs/?1m/tJ/39c0RcTD/20150531140429.jpg



Da ponovim da na njegovom ekranu ne pokazuje ama bas nista, osim kad stisnem D + Power cime se pokrece displej test. Tada krene da menja boje kao sto je i normalno za taj test, ali bez pozadinskog osvetljenja. Ono se nikako ne pali.

Ako moze da se zameni grafa, koliko moze da kosta?
 
Poslednja izmena od urednika:
Crkla grafika. Za zamenu i ostale detalje pitaj u pdf Servis
 
Poslednja izmena:
To je intergusa sa procesora , moras procesor da menjas.

Ali ako je 4650 default onda moras nju da menjas!
 
Poslednja izmena:
Kako integrusa kad sam slikao odvojen cip i memoriju ? Nije integrusa.
 
Pa Intel Core procesori imaju integrisani GPU a pored toga možeš da imaš i diskretnu grafiku. A pošto je integruša default a diskretna se "pali" po potrebi, zaključi sam.
Elem bilo bi logično da može da se svičuje u BIOS-u da diskretna bude default, al ja to nisam video u laptop BIOS/EFI-ima. To može unutar Windowsa valjda da se podesi al tebi to ne znači.

Inače, te linije, kockice, tačkice i koješta se jednom rečju zovu artefakti i simptom su umiruće grafičke.
 
Ti artefekti se vide samo na eksternom monitoru. Na njegovom ne daje znake zivota. Ja nemam integrisanu jer je ovde intel pentium p6100. Koliko moze da kosta zamena i jel moguca posto mi grafa nije u slotu vec je lemljena.
 
Kako bre ovo :eek: Imam taj komp 3 godine i trazio sam integrusu i nikad je nisam nasao niti sam primetio da postoji. Ni win ni linux mi nikad nigde nisu pokazali niti sam igde primetioda se pominje. I kako sad da iskljucim neintegrisanu a ukljucim integrusu posto mislim da nikad jos nije radio na integrusi?
 
To su laptopovi sa fabrickom zasebnom grafickom kao default , intergusa je ugasena kao kod mene na sony laptopu samo 7650m ima , intelova je ugasena , nije dual graphics , vrlo male su sanse da kada bi odlemio 4650 graficku da bi se automatski pokrenula intel hd , najverovatnije ces morati da menjas!
 
Koja glupost, ugrade nesto i onda ga iskljuce, omg :) Od sad kupujem laptopove samo sa integrusama ;) Ovaj koliko vidim je za smece.
 
Nazad
Vrh Dno