Šta je novo?

Gizmo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
05.02.2008
Poruke
7,325
Poena
570
[YOUTUBE]WYXkWPB_fe8[/YOUTUBE]


Ko nema tri ipo sata, ima na Verge najinteresantnije stvari u 10 minuta ovde http://www.theverge.com/2015/5/28/8676769/google-io-2015-highlights-announcements-recap

Mogli bi da prodiskutujemo malo o dešavanjima sa Google I/O 2015. Ajmo hronološki, na početku mi je bio interesantan slajd gde je mapa sveta na kojoj je prikazano gde se koja klasa Android smartfona najviše koristi, gde je plavo i slične nijanse high end, a ka narandžastom entry level. Ispada da je najviše premium Androida u Italiji, Švajcarskoj, Austriji, Nemačkoj i naravno gore u Nordijskim državama :)

highendlowend.jpg


Chromecast se prodao u 17 miliona primeraka, nije loše uopšte, a kako podrška raste biće i popularniji - posedujem ga i super je spravica. Android M je ipak glavna stvar i sviđa mi se šta sve donosi. Ove permisije u aplikacijama tek nakon pokretanja akcije vezane za tu dozvolu verujem da će dobro doći paranoičarima koji se brinu za privatnost :) Drugo, ovaj Chrome tab unutar aplikacija je super, neće više morati da se izlazi van aplikacija u Chrome kad se klikne bilo koji link, a pošto si već ulogovan u Chrome i sve ti je tu. Linkovi u aplikacijama neće pitati da li da otvoriš nešto ili sa browserom ili recimo Twitter aplikacijom, jer ako je u pitanju link vezan za Twitter, automatski će prepoznati i otvoriti u Twitter aplikaciji bez pitanja, a isto će raditi i za druge aplikacije - meni je ovo super stvar.

Android Pay deluje super jednostavno, a kad bi bili normalna država i svuda imali one NFC terminale, samo izvučeš telefon, prineseš i ne smaraš se da svaki put u Maxiju kucaš Pin... Ovo iz aplikacija vezano za Android Pay je isto lepo, samo što kod nas nema smisla, jer koliko radnji nudi tako nešto nešto kod nas, nijedna? Fingerprint verifikacija stiže nativno za otključavanje telefona, verifikaciju kupovine iz aplikacija ili sa PlayStore - opet, kod nas za sad nema toliko smisla, ali opet može biti interesantno za Amazon ili Ebay kupovine. Google Doze obećava manju potrošnju u standby koristeći acelerometar da prati kad vam telefon/tablet dugo bleji na stolu pa ga prebacuje u dublji sleep - kažu dva puta bolji standby time, ali videćemo kako ovo funkcioniše u praksi. Type C za punjenje od sad pa nadalje, obećava se brže punjenje, kažu 3-5 puta brže, baš i ne verujem, mada super mi je što će konektor moći da se ubada sa bilo koje strane, to je dovoljno dugo smaralo :) Drugi deo vezan za USB-C mi je mnogo interesantan - koliko sam skapirao, biće moguće da baterijom iz telefona dopuniš neki drugi uređaj ili drugi telefon - sjajno :D

Unapredili su selekciju reči - nemate pojma koliko me nervira na telefonu kad treba da iskopiram neki deo teksta, sad je tu selekcija reč po reč i plutajući toolbar, a kad oćeš da iskopiraš do određenog slova u reči, možeš da se vraćaš karakter po karakter unazad - jedva čekam da isprobam kako ovo radi. Kad deliš sadržaj često sa nekim ljudima sad to Android M pamti i daje ti nešto na foru favorites liste da brzo podeliš link/fotku/štagod sa nekim. Korigovali su kontrolu nad zvukom, Lollipop je stvarno doneo bezveze način kontrolisanja, sad su tu lepo tri slajdera za jačinu zvona, multimediju i alarme, kako i treba da bude...

To je to što je vezano za M, ima još interesantnih stvari van njega - pametni i mnogo svesniji Google Now on Tap, novi Google Photos sa besplatnim cloud skladištem i boljim hronološkim sortiranjem i grupisanjem, itd, itd. Priča se o VR-u i Google Cardboard-u u koji mogu da stanu telefoni do 6 inča i mnogo je jednostavniji za pravljenje, a tu je i Jump kojim će se praviti VR video, koji će moći da se gleda na YouTube-u uz pomoć Google Cardboard-a. Nisam probao ovaj gugl karton, ali deluje mi mnogo interesantno :) Nemamo neku temu da diskutujemo o ovakvim stvarima, a da ne bismo razvlačili sve ove novitete po drugim temama, pišite o svojim utiscima i razmišljanjima ovde, a ne bih jedini ja da pišem ovde :D
 
Predobra prezentacija.. Licno najvise ocekujem od native podrske za usb type c i senzor za otisak. To govori da ce sledeci nexus biti ubica (pogotovu sto je lik rekao uskoro na mobovima blizu vas ) :)

Inace upravo krecem u misiju prebacivanja svih slika sa dropboxa na google photos.. :) drop je sluzio kao masina ali mu je dosao kraj.

Koliko su se prezentovale planete i svemir na startu mozda se android m bude zvao android mars :)

Jos jedan klip..

[youtube]saQUIp_PgAM[/youtube]
 
Poslednja izmena:
lol, je l' samo meni ogavan onaj app drawer ?
Ne sviđa mi se ni što su izbacili one tabove u manage apps - nema više task menadžera ?!

Od svih noviteta mi je najinteresantniji ovaj Doze.
Elem, mislim da ću i ja da ermigiram sa drop-a na photos. :)
 
Poslednja izmena:
Hmmm. Mogu se zakunuti da sam negde video onaj ekran sa memorijom,koliko je slobodna koliko je kesirana itd itd. Ali ovde na klipu lik rece da nema toga..

Odlicna fora sa search dugmetom u google photos :)
 
lol, je l' samo meni ogavan onaj app drawer ?

Očajan je, podseća na wp. Uz to, notification bar je totalno neintuitivan, baš kao i na Lollipopu.

Ova podešavanja zvuka i podešavanje dozvola nisu ništa novo, i pre Lollipopa je bilo tako, a za Doze sam skeptičan - project Volta nije doneo nikakvo poboljšanje autonomije
 
Pa dobro doze ima logike.. Pomocice bateriji dok spavas,npr ako ti preko noci skida 10% sada ce oko 5.

Mislim da ce im i ovaj novi app ops praviti probleme,pogotovu za developere i korisnike koji su piglu. Bice zanimljivo kako ce to sve biti reseno
 
Istina, tako su pricali i za project volta, pa ne bi nista od toga.
Al' ovo deluje zanimljivo, i realno, da telefon preko senzora otkrije kad je u stanju mirovanja duze vremena, i tad ide u deep deep sleep. :)

Btw, ovo za ovaj USB, je l' ce to da promene onaj ulaz skroz ili sta?
 
Poslednja izmena:
google bas pocinje da mi se gadi :D

Očajan je, podseća na wp. Uz to, notification bar je totalno neintuitivan, baš kao i na Lollipopu.

Ova podešavanja zvuka i podešavanje dozvola nisu ništa novo, i pre Lollipopa je bilo tako, a za Doze sam skeptičan - project Volta nije doneo nikakvo poboljšanje autonomije

material design je djubre :)
 
Poslednja izmena:
^^ da ima da guraju usb type c.

[youtube]gYIX1qLpmpA[/youtube]

Android pay.

[youtube]oM7m7dyiDPc[/youtube]

Google now on tap. Dobra fora
 
Da, menja se ulaz. unrqlotlmsw7zdyrxhf9.jpg Meni se svidja i projekat Brillo. Naravno, ovaj projekat za Google Images je odlican sto su uradili, ali ako cemo realno pokradeno je od Flickr-a koji ga ima vec mesec dana...
 
Je l' vam radi google photos sa ps-a?
Meni pise incopatible device.
 
Radi. Tek sam juce izvalio da moze da se podose folderi koje ce backupovati..

Dobra stvar je i sto moze da se namesti da radi upload samo kada je mob na punjacu
 

Prilozi

  • uploadfromtaptalk1432894570285.png
    uploadfromtaptalk1432894570285.png
    112.4 KB · Pregleda: 137
Poslednja izmena:
Pa dobro doze ima logike.. Pomocice bateriji dok spavas,npr ako ti preko noci skida 10% sada ce oko 5.

Mislim da ce im i ovaj novi app ops praviti probleme,pogotovu za developere i korisnike koji su piglu. Bice zanimljivo kako ce to sve biti reseno
Pa imala je logike i Project Volta, novi api koji će omogućiti developerima da razviju aplikacije koje će ređe buditi telefon iz Deep sleep-a, a na kraju smo dobili da Google servisi najčešće to rade i ubijaju bateriju.

Što se tiče ovih podešavanja tonova i dozvola, ne vidim razliku između onoga što već imamo i najavljenih stvari:
uploadfromtaptalk1432896344140.jpguploadfromtaptalk1432896370905.png
 
Da samo sto se toga devovi nisu pridrzavali a ovaj deep deep sleep ce biti na nivou celog system-a. Makar ja tako mislim.


http://www.androidpolice.com/2015/0...-can-be-turned-on-and-off-on-a-per-app-basis/

Evo.

Doze should be smart enough to wake apps up when they have a high-priority action to perform. For example, your alarm app will still work if it's been Dozing. To view the list of apps and their Doze settings, you can head into the main app settings, then go to Advanced > Ignore optimizations. Unsurprisingly, there are three apps set to ignore battery optimization by default—Google Play Services, the Play Store, and Download Manager.

You can use the drop down to flip between just the apps that ignore optimization and all apps. Tap on any app to change its ignore status. An app that ignores battery optimizations shouldn't Doze when the device is in deep sleep, or that's the way it looks at least. 

Naravno play servisi ne mogu u deep deep sleep, jer kako bi nas google drugacije pratio ;)
 
Poslednja izmena:
Pa kad ni sam Google nije mogao da sredi svoje servise i aplikacije, verovatno je to bilo samo mrtvo slovo na papiru, baš kao i ovo novo punjenje - nema teoretske šanse da se telefoni pune 3 do 5 puta brže nego što je to sada slučaj
 
Ne znam odakle phoneareni ova slika ali mozda se nexusi pojave u avgustu septembru umesto okt,nov.

Android-M-release-date.jpg



Preview 3 sigurno fleshujem :)
 
Razočarenje, drugu godinu za redom. Sve se to odražava na prodaju high end android telefona.
 
Zašto razočarenje?
Baš se lepo radi - Lollipop v5.1.1 izgleda lepo i radi odlično, a M (verovatno Mars) će samo ubaciti neke funkcije koje su sami korisnici tražili :)

Realno odlično napreduje Android!

Nove opcije u Google servisima :

3a30dbfefdb15d62159aa45ddc6c3a8e.jpg


 
Poslednja izmena:
Realno odlično napreduje Android!

Nekada je Android postavljao trendove, a sada ih prati (Pay servis, bolja integracija google cloud servisa u sam OS). Sve to iOS ima već neko vreme. Videćemo šta će doneti novi iOS, ali ne sumnjam da će biti veći napredak nego li Android L i M zajedno u odnosu na Kitkat.

Samo nemojte smarati kako je ovo flejm i kako ne sme da se pominje iOS u Android temama, pa o čemu onda da pričamo? Isto tako može neko da u Jolla temi iznosi oduševljenje OS-om jer u svom ekosistemu doneo poboljšanja ne poredeći ga sa ostalima. Poređenja mora biti, Android korisnicima su usta bila puna kako imaju bolji sistem godinama što jeste bio slučaj ali više nije.

Ništa nisu rešili, fragmentacija nikad gora, igre i druge zahtevne aplikacije rade daleko lošije nego na iOS platformi. Još uvek ne postoje određene profi aplikacije za Android i ako postoje nisu na iOS nivou. Od konvergencije koju guraju Ubutntu i Windows imamo Android aplikacije koje rade u okviru ChromeOS, koji retko koga zanima jer nije funkcionalan desktop OS. Već pomenute Android aplikacije nisu mrdnule u poslednjih nekoliko godina, i dalje su na istom nivou kao u vreme Frozen Yogurta.

Ispeglali su animacije i odziv sistema, na tome im svaka čast ali to Windows i iOS imaju od starta. Imali su nekoliko faličnih pokušaja da optimizuju potrošnju energije sistema, google core aplikacija i ostalih aplikacija, na tom planu se zapravo ništa nije promenilo.

Zapravo sve što su uspeli jeste da agresivnom cenovnom politikom i poslovnom politikom baziranom na freemium aplikacijama prošire korisničku bazu i tako primoraju developere da razvijaju za njihov sistem. Kvalitet se nije bitno promenio od 2.2 do danas.

Android 2015. me podseća na Symbian 2005. godine. Radi posao, de facto standard smartfon OS, ima gomilu bubica i deluje kao nešto prevaziđeno ali bože moj, nema ništa bolje na vidiku. Nije bilo bolje još dve godine to jest. Nadam se tako nešto čeka i Android pošto je postao bolno dosadan softverski projekat, na nivou Windowsa.
 
Smatram da malo preterujes, kao i obicno. Android nije savrsen sistem, ali je daleko od onoga kakvim ga predstavljas. Da ulazim u neku dublju raspravu oko toga sto si pisao zaista nema smisla, ubedjen si da Android ne valja, a kad je neko toliko ubedjen nema smisla ni zapocinjati diskusiju.
 
Crni G@W šta ispisa ...
Pay servis izmislio Apple, kao što su i idealnu veličinu uređaja :)


Android od ove verzije Lollipop v5.1.1 radi kao sat i izgleda fenomenalno (naravno na svim uređajima sa 2GB+ RAM-a).
Svako ko kaže drugačije ili je zlonameran ili ima slabiji uređaj ;)
 
Znači ako kažem da materijal dizajn izgleda kao da su ga deca pravila ja sam automatski zlonameran (pitam se samo prema kome sam to zlonameran?) ili imam slabiji uređaj. Ajde neka bude nešto od ta dva, izgleda da nema svrhe raspravljati na ovu temu kao što nije bilo ni 2008. na istom ovom forumu svrhe ljudima objašnjavati zašto Symbian ne valja i zašto je iOS bolji.
 
Isto kao što vama godinama nije bilo lako objasniti idealnu veličinu telefona sve dok menadžer nije preminuo...
 
Druže ja nisam Epl fanboj, samo se trudim da budem objektivan kao što sam bio kada sam kritikovao nedostatke iOS-a koji su dobrim delom ispravljeni (čak se došlo do toga da najbolji Android tj. S6 multitasking radi isto ko Ajfon, gasi i pali aplikacije kako se njemu ćefne). Epl je napravio mnogo da se približi Android funkcionalnosti i prestizao ga u nekim stvarima godina za godinu (Siri, Pay, iCloud), dok Gugl nije bitno unapredio Android funkcionalnost već godinama.
 
Siri ? Koliko citam po usa portalima google now ga jede za dorucak.. Pogotovu ce ga jesti sa android m.

Po meni je npr matetial dizajn miljama ispred decijih duga boja na ios-u. Sve je stvar ukusa.

Ali naravno stoji da su oba sistema sa nekim prednostima i manama. Mozda android ima vise mana,ali sta je tu je.
U svetu ne postoji nista idealno
 
Mene zanima da li Google Photos radi neku rekompresiju i slika ispod 16 megapixela kada se bira High quality ili ih ne dira?
Ovde to nije bas jasno receno:
https://support.google.com/photos/answer/6220791?hl=en

Postoji i opcija "Original" ali onda imas samo 15GB, dok za "High quality" kazu:
Size: Save high-quality photos and videos while reducing size.[/I]
 
Poslednja izmena:
Pa probaj.. Slikaj identicnu sliku pri obe opcije i onda uporedi kada uplouduje da li ima razlike u kvalitetu velicini itd itd
 
Mene zanima da li Google Photos radi neku rekompresiju i slika ispod 16 megapixela kada se bira High quality ili ih ne dira?
Ovde to nije bas jasno receno:
https://support.google.com/photos/answer/6220791?hl=en

Postoji i opcija "Original" ali onda imas samo 15GB, dok za "High quality" kazu:
Size: Save high-quality photos and videos while reducing size.[/I]
Naravno da radi rekompresiju.
Ne misliš valjda da bi dali unlimited storage bez rekompresije?
Fotka od 8mpx sa 2.5MB je rekompresovana na 800KB, opet to zavisi od fotke do fotke ali samo kao primer.

Ono što meni nije jasno je da mi je opcija za upload videa zasivljena/nedostupna u podešavanjima ali se upload videa vrši?
 
Nazad
Vrh Dno