Šta je novo?

Pomoc oko kucne mreze

findecko

Poštovan
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruke
216
Poena
69
Treba mi pomoc oko kucne mreze. Imam Box paket kod telekoma, od njih sam dobio ruter JetSpeed IAD-Wp2. Na taj ruter su povezana 3 racunara i IPTV. Preko tog rutera mi ide i wifi. U zadnje vreme je wifi poceo da puca, imam dobar signal ali ne mogu da se konektujem.

Ono sto zelim da odradim je sledece:
Da kupim jos jedan ruter, on bi sluzio samo za wifi i bio bi pozicioniran na nizem spratu, tacno ispod glavnog rutera.

Kako bih mogao da povezem taj novi ruter sa glavnim ruterom (sva 4 porta su zauzeta) ?
Koji ruter za wifi mi preporucujete, budzet je maximalno do 5000din? Bitno mi je da ima sto vise podesavanja za ogranicavanje protoka i sigurnosti.
:)
 
Uzmes jedan osmoportni switch i rasteretis ruter (samo jedan izlaz za net i jedan za tv) racunare i modem povezes na switch. Ili uzmes samo ruter i svu mrezu (i lan i wilan) pustis da ide preko rutera.
 
Uzmes jedan osmoportni switch i rasteretis ruter (samo jedan izlaz za net i jedan za tv) racunare i modem povezes na switch. Ili uzmes samo ruter i svu mrezu (i lan i wilan) pustis da ide preko rutera.

Koja je po tebi od navedene dve opcije bolja?

Da li mozes da mi preporucis konkretno koji ruter i switch da uzmem? Switch nikad nisam koristio, bitno mi je samo da ne pravi probleme, da se ne gasi i da ne usporava mrezu. :)
 
Svaki ruter ima svoju mrezu, ako je bitno da svi racunari budu na istoj mrezi onda opcija samo sa drugim ruterom i sve na njega povezati. Switch radi na postojecoj mrezi (nema svoju mrezu) i njegova uloga je prokljucivanje vise klijenata na postojecu mrezu.
Imas veliki izbor rutera do navedene cene. Pogledaj i ako ti odgovara neki model pretrazi po internetu njegove pogucnosti podesavanja. Uglavnom ima sve na zvanicnom sajtu proizvodjaca. Mislim da su tp link sasvim ok za kucnu upotrebu.
 
Posto imas IPTV nemoj da bacas pare na neki skupi ruter jer taj ruter ces koristiti kao wi-fi switch. Osim ako hoces dupli NAT ali to ti ne bih preporucio. Da imas samo internet onda bi imalo smisla da kupis skuplji ruter jer bi adsl ruter mogao da prebacis u bridge mode a da na ruteru koji kupis napravis PPPoE konekciju i da ti on rutira i da iskoristis maksimalno njegove mogucnosti. Ili jeftiniji ruter ili switch, zavisi sta ti vise odgovara.
 
Razmisljao sam da uzmem wifi ruter TP-LINK TL-WR940N. Iskljucio bih wifi na Jetspeed-u, preko njega bi mi isao IPTV i internet na dva racunara, TP-LINK TL-WR940N bih stavio na sredinu kuce, na njemu ukljucio wifi i kablom ga povezao sa Jetspeedom . Da li bi to radilo kako treba?
 
Imaces dupli NAT..bolje uzmi AP i switch, ako nema vise slobodnih portova na jetspeedu
 
Imaces dupli NAT..bolje uzmi AP i switch, ako nema vise slobodnih portova na jetspeedu

Nece da ima dupli NAT, samo mora ruter koji kupi da koristi kao WIFI switch.

Ako ti odgovara da gore imas samo 2 lana za intenet onda kupi nesto jeftinije od TL-WR940N. Iz lan porta JetSpeed IAD-Wp2 spusti kabal do dole do nekog TP-LINK-a na primer i ubodes isto u lan port. Na TP-LINK-u ugasis DHCP da ne bi imao dupli NAT podesis WIFI na njemu i teraj.

Nije ti velika razlika u ceni izmedju AP ili rutera a ipak je bolje da ti ostane ruter ako eventualno predjes na kabal ili ostanes na ADSL-u bez IPTV-a pa da ga tako posle maksimalno iskoristis.
 
Poslednja izmena:
A razlika kada ugasis DHCP na ruteru i AP-a je u cemu? On vec ima ruter, zasto bi se maltretirao i kupovao nepotrebnu stvar i menjao joj glavnu namenu...drugo je da vec ima ruter koji mu skuplja prasinu..ovako kupljen AP ce uvek moci da iskoristi i ubuduce sta god odlucio

(u ljudi dajte malo pismenosti..kaze se "kabl", a ne "kabal")
 
Poslednja izmena:
Sto bi sebe ogranicavao sa AP kad skoro da nema razlike u ceni a bolje mu je da ima +3 lan porta i dole nego samo WIFI + bolje da mu ostane ruter nego AP posebno ako bude prelazio na kabal ili ostavio samo ADSL.

Ja sam imao slicnu sitaciju samo sam imao ADSL bez IPTV pa sam kupio svoj ruter i prebacio telekom ADSL ruter u bridge mode a na svom napravio PPPoE konekciju i podesio normalno mrezu kako meni odgovara. Sad sam presao na SBB i moj ruter mi je bio kao porucen jer nisam hteo da uzmem ono SBB djubre od rutera koje nema skoro nista od podesavanja + je SBB napravio takav firmware da nemoze da se prebaci u bridge mode. Ovako lepo zahtevao od SBB-a modem i povezao na moj ruter i napravim mrezu kako ja hocu a ne da se zezam sa softverki osakacenim uredjaima koje provajderi namerno upropaste.

Da sam imao AP ne bi mogao da trazim kablovski modem nego bi bio osudjen na SBB ruter koji od funkcije rutera ima da dodeli lokalnu IP adrsu i to je to.
 
Bez obzira sto je *****, taj SBB ruter radi odlicno posao rutiranja za kucne korisnike...wi fi mu je ****** i AP je kao dobrodosao za njega... To da li ce @findecko kasnije da predje na kabl ili ne to nije na nama da vodimo polemiku oko toga..sta ako je juce uzeo box paket i potpisao ugovor na 2 god. sta ako bude bio zadovoljan posle te 2 god. pa potpise na jos dve? Pitanje je sta sada raditi, a ne baviti se buducnoscu nekoga koga ne poznajemo, a ni njegove dugorocne planove..

U zavisnosti od tehnicke spreme moze da uzme ruter i da ga osakati i pretvori u AP, onda bolje odmah da uzme AP po meni..moze da bridguje Telekomov ruter i nakaci svoj wi fi ruter na njega, a moze i da kombinuje Telekomov ruter + switch + AP (ili Wi Fi ruter)

Ja licno bih uvek uzeo ono sto je predvidjeno za taj posao...a wi fi ruter je predvidjen da rutira i pruza wi fi, a ne da izigrava AP jer se onda AP ne bi proizvodio...

U svakom slucaju ja sam predlozio AP i dao svoj razlog ti wi fi ruter, a na OPu je da izabere..
 
Naravno, na njemu je odluka a bolje je sto smo mu predlozili razlicite kombinacije bar ce mu biti sada lakse da se odluci:D
 
Hvala na odgovorima , dosta ste mi pomogli i mnogo toga mi je jasnije, sad znam sta tacno da trazim i vec razradjujem ideju kako bih sve to povezao. :D
Gore sam napisao da sam hteo da uzmem TP-LINK TL-WR940N, na to sam se odlucio najvise zato sto sam gledao neke testove i pokazao se odlicno po pitanju jacine wifi signala i ima dosta dodatnih podesavanja sa kojima bih se ja igrao. Pojuricu po oglasima ovaj ruter, ipak mislim da mi je on bolje resenje za ovo sto mi treba. :wave:
 
Hvala na odgovorima , dosta ste mi pomogli i mnogo toga mi je jasnije, sad znam sta tacno da trazim i vec razradjujem ideju kako bih sve to povezao. :D
Gore sam napisao da sam hteo da uzmem TP-LINK TL-WR940N, na to sam se odlucio najvise zato sto sam gledao neke testove i pokazao se odlicno po pitanju jacine wifi signala i ima dosta dodatnih podesavanja sa kojima bih se ja igrao. Pojuricu po oglasima ovaj ruter, ipak mislim da mi je on bolje resenje za ovo sto mi treba. :wave:

Za jacinu WIFI signala ne znam ali sto se tice dodatnih podesavanja od njih nema nista sve dok imas IPTV osudjen si da ti JetSpeed IAD-Wp2 rutira. Napisao sam ti vec gore. Kupi neki jeftiniji 300 Mbs WIFI ruter ili AP na kome se menjaju antene da bi eventualno mogao da stavis jacu antenu jer ako uzmes ovaj model TP-LINK TL-WR940N a ne budes zadovoljan sa WIFI signalom, sta onda? Sad sam te jos vise zbunio:D?
 
Poslednja izmena:
Najbolje da trazi modem ako vec hoce podesavanja i punu kontrolu mreze..
 
Za jacinu WIFI signala ne znam ali sto se tice dodatnih podesavanja od njih nema nista sve dok imas IPTV osudjen si da ti JetSpeed IAD-Wp2 rutira. Napisao sam ti vec gore. Kupi neki jeftiniji 300 Mbs WIFI ruter ili AP na kome se menjaju antene da bi eventualno mogao da stavis jacu antenu jer ako uzmes ovaj model TP-LINK TL-WR940N a ne budes zadovoljan sa WIFI signalom, sta onda? Sad sam te jos vise zbunio:D?

A da li mogu da ostavim samo iptv na JetSpeed-u i da u njega ubodem jos jedan kabl kojim bih povezao JetSpeed sa novim wifi ruterom, u nov wifi ruter bih prikljucio kablove za ostala 3 racunara i preko njega bi isao wifi i lan?

Izgleda da sam ja mislio da moze ovako ,ako to nije izvodljivo onda moram da smislim neko drugo resenje.
Usput, mislio sam da TL-WR940N ima izmenjive antene, koliko vidim i njega cu morati da preskocim. :)
 
Poslednja izmena:
A da li mogu da ostavim samo iptv na JetSpeed-u i da u njega ubodem jos jedan kabl kojim bih povezao JetSpeed sa novim wifi ruterom, u nov wifi ruter bih prikljucio kablove za ostala 3 racunara i preko njega bi isao wifi i lan?

Izgleda da sam ja mislio da moze ovako ,ako to nije izvodljivo onda moram da smislim neko drugo resenje.
Usput, mislio sam da TL-WR940N ima izmenjive antene, koliko vidim i njega cu morati da preskocim. :)

Mozes to da povezes tako ali nema nikave svrhe osim pojacavanja WIFI signala, bilo kako da ti je povezano tebi JetSpeed mora da rutira zbog IPTV-a.

Da remiziram:

Samo ADSL: Isplati se da se uzme dodatni ruter i mogu da se iskoriste sve njegove mogucnosti i podesavanja.

ADSL+IPTV: Moze da se koristi dodatni ruter ali prakticno se ne koristi kao ruter negao kao switch tj ne mogu da se iskoriste njigove mogucnosti i podesavanja.

Kablovski internet: Moze da se koristi dodatni ruter i mogu da se iskoriste sve njegove mogucnosti i podesavanja uz zahtevanje kablovskog modema od kablovskog provajdera.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno