Šta je novo?

Šta čini dobar web store/sajt ?

TwistedMind

Slavan
Učlanjen(a)
30.05.2009
Poruke
7,043
Poena
485
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-13600KF & Noctua NH-D15S chromax.black
Matična ploča
Gigabyte Z790M AORUS ELITE AX
RAM
Corsair VENGEANCE 32GB (2 x 16GB) DDR5 6000MHz C36
GPU
ASRock RX 6700 XT Challenger Pro 12GB OC
Storage
1TB Samsung 990 PRO NVMe M.2 SSD
Zvuk
FiiO K7 + HiFiMan Sundara, Soundpeats H1 TWS
PSU
Seasonic Prime PX 850W Platinum
Kućište
Cooler Master Storm Trooper
Monitor
2x ASUS MG279Q
Miš & tastatura
Logitech G502 LIGHTSPEED & Asus ROG Falchion MX Brown
Ostale periferije
Playstation 5
Mobilni telefon
Lenovo Z5
Pametni uređaji
Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra GPS
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav kolege.
Zanima me šta vi smatrate dobrim web sajtom odnosno online prodavnicom. Nisam web dizajner pa mi previse strucni odgovori ne znače puno, ali bih hteo da vidim opšte karakteristike dobrog sajta po mišljenju ljudi koji znaju više od prosečnog korisnika.
Šta vas iznervira ili šta vas oduševi? Čega da bude više, a čega manje? Da li imate primer perfektnog sajta i zašto baš taj (i domaći i strani)? Android optimizacija i neke druge optimizacije ako ih ima, pa čak i dizajn.
Ja lično ne podnosim flash sajtove, iskakanje reklama, akcija i ostalih stvari, previse pomerajućih slika i sadržaja koji me ne interesuju. Takođe ne volim loše ili nekompletne opise. Kada proizvod nema sliku, onda isti i ne gledam i ukoliko je takvih previše u kategoriji koja me zanima, onda gledam na drugom mestu.
Znači, hteo bih da čujem sve dobro ili loše što mislite o sajtovima, web prodavnicama. Ako imate i neki malo stručniji komentar, i to bih voleo da čujem. Nešto kao html5 mora zbog toga i toga i šta ti ga ja znam.
Kada bi vas neko pitao da napravite sajt, koja bi bila prva ideja i bez čega ne biste pravili sajt.

i tako... :D
 
Ne moze se to generalizovati - svetu se ne moze ugoditi i misljenja se razlikuju.

Mozda onaj iskusniji korisnik voli jednostavan i praktican sajt a neki laik voli sarenise i nebuloze - a mozda je i obrnuto?

Ja licno tezim minimalizmu i jednostavnosti u svakom pogledu..

A zasto te sve to interesuje?

Inace ozbiljniji odgovori na ovu temu vec potpadaju pod neki "biznis plan", a to je opsiran odgovor i veliki posao..
 
Postoje 10 pravila Jakob Nielsena o dizajnu sajta (i generalno korisnickih interfejsa). Neka su kontradiktorna ali stvar je u tome da zapravo i trebas sam da pravis kompromise. Ako planiras da krenes da radis sajtove, mozes to da igluglas, i vidis o cemu se radi. Glavna stvar kod sajta je jako prosta, sto bolje radi ono sto mu je glavna tema, sajt je bolji. Recimo sajt koji prikazuje najblize stance gradskog prevoza, sto brze i preciznije dobijes informaciju, sajt je bolji. Na primer sajtovi koji se bave objavljivanjem vesti su dobri onoliko koliko vremena provedes na njima. Mozes udjes na sajt procitaj 1 ili 2 vesti i izadjes, ili sajt moze da bude takav da ti sve vreme sevrira zanimljive stvari i ti provedes sate citajuci razlicite vesti.I u tvom slucaju stvar je prosta, web shop sajt je dobar koliko mu je efikasan sam proces prodaje, najvaznije bi bilo da je proces brz i sto jednostavniji. Druga stvar je dobar pregled artikala, tj dobra klasifikacija. Sto jednostaniji i brze korisnik moze da pronadje trazeni artikal. Naravno tu je i sto jaca ponuda i slicno, ali te stvari vec nisu tema samog dizajna sajta. Najvaznije je se sto ekikasnije osmisli pronalazenje i prodaja artikala, i to treba da bude primarna stvar. Ovo je bar neko moje razmisljanje.
 
Po nekim tvojim delovima pitanja i predpostavkama vidi se da nemaš bas iskustva (boldovao sam delove, i dole obrazložio).

Pozdrav kolege.
Zanima me šta vi smatrate dobrim web sajtom odnosno online prodavnicom. Nisam web dizajner pa mi previse strucni odgovori ne znače puno, ali bih hteo da vidim opšte karakteristike dobrog sajta po mišljenju ljudi koji znaju više od prosečnog korisnika.
Šta vas iznervira ili šta vas oduševi? Čega da bude više, a čega manje? Da li imate primer perfektnog sajta i zašto baš taj (i domaći i strani)? Android optimizacija i neke druge optimizacije ako ih ima, pa čak i dizajn.
Ja lično ne podnosim flash sajtove, iskakanje reklama, akcija i ostalih stvari, previse pomerajućih slika i sadržaja koji me ne interesuju. Takođe ne volim loše ili nekompletne opise. Kada proizvod nema sliku, onda isti i ne gledam i ukoliko je takvih previše u kategoriji koja me zanima, onda gledam na drugom mestu.
Znači, hteo bih da čujem sve dobro ili loše što mislite o sajtovima, web prodavnicama. Ako imate i neki malo stručniji komentar, i to bih voleo da čujem. Nešto kao html5 mora zbog toga i toga i šta ti ga ja znam.
Kada bi vas neko pitao da napravite sajt, koja bi bila prva ideja i bez čega ne biste pravili sajt.

i tako... :D

Kao što je @korisnik2007a napomenuo ne može se generalizovati, sad opet danas postoje neki trendovi ranije su bili drugačiji, opet sve zavisi i od svhre sajta i sadržaja.
Možda si mislio na SEO optimizaciju ili responsive optimizaciju, opet si mogao da misliš i na optimizaciju performansi.
Generalno danas pod SEO optimizaciju podpada i responsive (to si valjada mislio pod Android), jer od aprila google spušta rank sajtovima koji ne mogu dobro da se pogledaju na raznim veličinama ekrana.
Dizajn opet zavisi od namena sajta i čak ukusa publike.
Flash samo što nije uginuo, još se malo koprca na Win i na par većim sajtovima. :D
HTML5, ovo si dobro pomenuo jer ako se dobro primeni pozitivno utiče na SEO.

Ovako po mom nekom redosledu, obrazloženo:

SEO -bog i batina dobrog sajta, jer prvo moraš udovoljiti nezadovljnoj k***i zvanoj Google :d, da bi mogao korisnicima koji bi ti gledali sajt,
shvati kad ti je rank visok više će ti korisnika naći sajt i time češ imati više poseta i veći procenat kojima će se svideti šta ima na sajtu, bez obzira što imaš propuste na ostalim poljima,
pogledaj za primer koji puta si nešto pomislio da kupiš i ako nije bila slika i relativno OK opis,a da nisi izgooglao taj sajt ne bi ni pomislio da kupiš tamo.
Kako pravilno implementirati SEO je suviše opširno i to podlazi već pod stručne savete :d.

Balansiran sadržaj i dobro usklađen - Znači ako praviš sajt recimo za kožnu galanteriju, nemoj tamo da pored obuće, kajševa, novčanika, jakni da gurneš i donji veš, tekstilnu odeću a da ne pričam o nečemu što nema veze sa vezom sa kožnim proizvodima (podpada već pod biznis odluke). Bolje je da imaš manje prim. kat. sa jasno podeljenim pod kat., i nemaš 3. nivo uopšte nego da si svaštara tj. sređenu kategoričku strukturu sajta. (ovo već podpada malo pod SEO). Osim ako nećeš da praviš Amazon ili Ali express. ;)

Dizajn - isto jako bitna stvaka, bitne stvari treba da budu jasno izdvojena, naznačene labelom šta je šta, osim ako nije vrlo lako odmah skontati šta je šta.
Opet neko voli clean sa puno praznog mesta, a neko da je sve na gomili i u užoj koloni, sve zavisi, ali po meni clean bolje prolaze sa dobrom tipografijom.

Performanse - prilično bitno, jer će zadržati duže korisnika i pogledaće više stvari (sadržaja), ovako ako mu treba 5+ sec da otvori samo proizvod stranu pogledaće 1-3 artikla (ako ima ispod preporučene slične) i to je to, a da ne pričam kataloški pregled ako ne menja strane za 1-3 sec. max smoriće se posle 3 strane.
 
evo samo kratko:

http://www.alternate.de - ultra pregledan i efikasan (to je jedna od najstarijih .de online prodavnica; ni ne cudi sto im je sajt pregledam kad su im i 90tih novinski oglasi bili pregledni i jako lepo koncipirani).

https://www.neckermann.de - takodje pregledan, izuzetno brz (ucitava stvari po potrebi) i lak za navigaciju. meni je mnogo bitna interakcija u smislu da ako sam nesto kliknuo hocu da znam da je racunar to registrovao i da znam da treba da sacekam.


stvari treba da budu sto jednostavnije (mis sa jednim dugmetom) i nikako ne traba da imaju nepotrebne elemente (ok, cancel i ludilo od "apply" dugmeta :mad:)
 
To su dva jako losa primera, u stvari.
 
za mene su to dva jako dobra primera.
 
Kratko i jasno, dobru web prodavnicu čini dobar marketing i ulaganje u promociju, vođenje akcijski kampanja i što više približavanje kupcu, onako prosto i jednostavno kao osnova svega je marketing.

Dizajn prodavnice kao i sam koncept kreiraš prema tržištu na kojem želiš da posluješ, ako je to Srbija gledaj da je što jednostavnije i lako za upotrebu, bez komplikacija, jer imaš razne grupe ljudi koji žele da kupe određeni proizvod, a nisu baš vični korišćenju malo naprednijih online prodavnica, a najčešći slučaj gotovi proizvodi koji u 90% slučajeva izgledaju megalomanski.

Možeš imati savršenstvo od sajta, dobru optimizaciju za desktop, mobilne i tablete, idealan server koji može podneti na hiljade i hiljade poseta, sve lepo nalickano i sređeno, opisi precizni i ciljani, navigacija kroz sajt samo u dva klika, naručivanje veoma jednostavno ali ako nemaš marketing sve pada u vodu.

Takođe gledaj šta tačno ciljaš, koji ti je ustvari cilj pre izrade takvog sajta, rešenje koje ćeš da prodaješ ili rešenje koje ćeš koristiti za svoju web prodavnicu, jer tvoje pitanje ima dva odgovora tako je postavljeno, pa neznam koji ti je cilj i našta konkretno misliš.

Ti proizvod ili proizvode može prodavati na samoj jednoj stranici + dodatna sa opisom proizvoda, ako ti imaš dobar marketing nema tu više pravila SEO i Google to onda dolazi samo od sebe, tebi je krajnji cilj "prodaja" proizvoda, ono što treba da ti donese profit, i sa najružnijom stranicom uz dobar marketing postaje najlepša i najbolja, jednostavno i lako.

Jednostavno sve ima svoje u kreiranju web prodavnice, ako ti je "custom" rešenje prema nekom klijentu koji želi jednostavno i lako sa ciljanim proizvodom onda se time upravljaš, ako je za široke narodne mase i paletu proizvoda od igle do lokomotive onda se time upravljaš, "savršeno" i "idealno" samo dolazi na osnovu korisnika, nekom je idealno lepo i šareno, nekom je idealno crno i belo kao što je rekao korisnik2007a.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima, pomoglo je.
Domaci sajtovi su ogavni. Vecina je skroz nepregledna (npr gigatron i comtrade). Sam koncept je potpuno pogrešan jer treba napraviti balans između bombardovanja posetilaca nekim artiklima/akcijama i preglednosti i uređenosti.
Probao sam da izguglam najlepse i najfunkcionalnije sajtove i ima par kolekcija, ali to su sve prodavnice sa 100 artikala max. Sve ozbiljnije radnje sa mnogo kategorija i artikala muku muče sa dizajnom. Ovo je, izgleda, nešto sa čime se treba pomiriti. Takođe asortiman pravi veliku razliku. Radnje sa atraktivnom robom (tv, satovi, telefoni...) lako mogu da postavljaju banere koji lepo izgledaju što dodaje i atraktivnosti sajta. I kategorije se lakše označavaju. Dok, sa druge strane, postoje radnje koje prodaju sitan alat, baterije, kablove na metar, vodoinstalaterske gumice.
Inace, moram da se složim sa kutijom. Bez uvrede, ali alternate je meni očajan. Ne znam gde da gledam i to je zapravo baš vrsta sajta koju mislim da treba izbegavati.
 
a koja vam je onda to online prodavnica sa gomilom artikala dobar primer?

kad su online prodavnice u pitanju mene najvise nervira sto ne znam kako je neko nazvao npr. USB memoriju - tj sto moram tacno da znam kako je neko nazvao neki artikal i u koju ga je kategoriju stavio, na pronalazenje najvise potrosim vremena.

idealno bi bilo da imas samo jednu liniju u koju mozes da ukucas ono sto ti treba a sam web sajt da zna sinonime... ...i sve sta treba da dobijes ono sto si otkucao.
 
Pa za pocetek napravi nesto u wordpresu ,pa onda kako saznanja budu krenula ka napred tako ces i ostale stvari da pohvatas i znaces vec i sam kako i sta moze da funcionise.

Jednostavno sa tim se treba sto vise igrati i sto profesionaliniji biti u tome.

Ovo SEO sto ti je ovaj rekao nije bog vec putovnica koja voldi to uspeha ;)
 
Poslednja izmena:
Okačicu ja ovde jedan shop za jedno 2 nedelje, taman da čujem utiske :)
 
Nazad
Vrh Dno