Šta je novo?

Vodič: Kako poboljšati hlađenje u kućištu

Imam hladnjak lc cosmo cool 95. Da li je bolje da ventilator duva prema gore ka ventilatoru napajanja koji izvlaci vazduh ili je bolje da duva prema dole na chipset i graficku?
 
Na gore naravno.
 
Ovakva orijentacija je optimalna:
maxresdefault.jpg
 
Problem koji se javlja kad okrenem ventilator ka gore je taj da ne moze da ohladi cpu nikako. Razlog tome je verovatno to sto se chipset greje kao i grfa i taj vazduh uzima kuler i salje dalje ka napajanju. Temperatura u idile ne moze da spadne ispod 40 stepeni da ga kumim, dok pod opterecenjem skace brzo i ne moze da hladi kao treba.
Na staroj ploci orijantacija je bila levo ili desno i cpu je bio hladan ko spricer dok na ovoj novoj( koja je srnje zivo) gore ili dole i javlja se problem pregrevanja...
 
Onda bi fen na stranici bou optimalno rešenje.
 
Ne postoji univerzalno resenje, jer je svako kuciste drugacije + razlicite pozicije i velicine grafike + kablovi... zato je najbolje eksperimentisati (naravno pri istoj ambijentalnoj temperaturi) i tako doci do optimalnog resenja. Generalno se dobro pokazalo da napred bude intake vent, a na gornjoj stranici outtake vent - ali sa ostalima treba eksperimentisati.
 
Kuciste je dobro provetreno, ali problem predstavlja glupi cipset koji se greje preko 70 stepeni ispod njega je graficka koja tera vazduh prema gore preko cipseta do ventilatora kulera. Iznad kulera je VRM od tri faze koji je takodje vruc (lose izvedeno i kvalitet nikakav).
Probao sa bocnim ventilatorom da ubacujeem svez vazduh medjutim mrka kapa.
Na kraju sam vratio staru plocu a ovu vracam sutra pa neka se zezaju sa njom oni. Ja ne znam kako da je ohladim da bi racunar radio kako treba, a da bacam pare na high end hladjenja e to mi ne treba.
 
uzmi pasivni radijator hladnjak za vrm (mikroprinc, radio klub...), zalepi ga thermal plasterom (ima ga na kp i sličnom...) , preko njega zašrafi 4cm ventilatorče.

isto ventilatorče nakači i na čipset hladnjak .

winning .
 
Poslednja izmena:
Mislim da mi se to ne isplati pogotovo za [URL="http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-GS4%20FX]OVU[/URL] plocu koja je cist krs.
Evo sad sam vratio moju staru asus m2n-x i temeratura u idile 34-36 a u full load 50-55...procesor je isti.
 
Tesko da je vazduh lubrikant.
 
Koliko vidim ja sam izgleda najveci baksuz ovde ili jednostavo nemam srece u kupovini.
Danas mi je stigla zamena za ovu plocu asrock sto se grejala.
U pitanju je gigabyte 970a dsp3 rev 2.
Instalirao sam procesor (fx 8300) i ram, sve lepo povezao i startovao racunar. Medjutim posle jedno sat vremena koriscenja racunar se restartovao sam od sebe. Dodje do windovs-a i opet se restartuje. A kad udjem u bios komp radi ok. Temperature procesora su ok kao i maticne dok je NB vreo na dodir isto kao i hladnjak na naponskoj
Ventilator procesora je okrenut da duva levo preko naponske.
Na kucistu sam bio ukljucio jedan vent od 12 i 9 cm da ubacuju vazduh dok ventilatori od kulera i napajanja izbacuju.
Imali iko predstavu sta vise
ne valja ovde?
 
^ To je normalno za gigabyte ploce, imao sam jednu m68mt plocu cipset se pregrevao, sad sam uzeo z68ap-d3 isti "problem", jednostavno je tako.. Meni se cini da tebi nesto tu drugo ne valja, jesi li proverio napajanje? Mozda je ram? Testiraj sve lepo i proveri temperaturu cipseta preko nekog programa. Takodje koliko dugo mozes da drzis prst na heatsink?
 
Auh brat koje su grobovi ove danasnje ploce, em se greju nenormalno em im nesto fali non stop +moras ubaciti 158 ventrilatora u kuciste ili ako je moguce ubaciti kuciste u frizider za svaki slucaj.

Napajanje nemam drugo da proverim a prema voltazama iz biosa trebalo bi da je ok. Jedino mi pada na pamet da iz nekog razloga ne moze da isporuci dovoljno struje za ove nove ploce pa se iz tog razloga greje naponska i cs. Na staroj konfi je radilo extra.
 
Softversko merenje nije merodavno, moraces da uzmes unimer i da izmeris napon na svim granama, pad ne sme biti preko 5%. Takodje provrti ram kroz memtest da vidis da li on ispravan.
 
Softversko merenje JESTE merodavno. Nije bilo 2006. godine. Hw info čita nepogrešivo.

Gigabajt stavlja izuzetno lošu pastu ispod nb i sb, pre instalacije je neophodno skinuti staru, okamenjenu pastu
(Okamenjena je out of the box) i staviti novu.
 
Treba mi savet za najbolji raspored ventilatora na NH-D15, imam 2 fabricka NF-A15 1500rpm i jedan koji sam dokupio NF-A15 1200rpm. Trenutno 1200rpm vent stoji napred u push varijanti, a dva 1500rpm vuku vazduh (jedan je izmedju pa radi push-pull).
 
U principu neces osetiti skoro nikakvu razliku dodavanjem treceg venta, najbolje da uzmes da se igras sa time koji na kojoj poziciji. Ja bih mozda 1200 rpm stavio kao poslednji, jer ovi ispred ionako nece moci full da guraju vazduh zbog restrikcije hladnjaka.
 
To je samo estetski fazon, da se popuni praznina :D
Izmericu prvo ovako temperature, pa cu rotirati da 1200rpm dodje pozadi da uporedim, ako bude isto (sto verovatno i hoce), ostaje tu gde jeste :)
 
To nema neke logike, ja bih treci stavio da izbacuje vazduh iz kucista, ako kuciste ima otvor na gornjoj stranici, onda tu - ako nema, onda na zadnjoj stranici.
 
Ima i iza treceg jedan Thermalright TY-140, a iznad 2 Fractal Design. Malo je overkill sa ventovima. :)
 
Daj fotku toga, mislim da ti je taj drugi fractal na vrhu kontra produktivan :)
 
Oba izbacuju vazduh gore, pretpostavljam da je onaj prvi problem jer oduzima vazduh prvom NF-A15.
Zaplanirao sam sve da rastavim i da detaljno ocistim pa da poredjam ventilatore kako valja :)
 
Da, ne valja. Odradi par krugova linxa, zabelezi temp, iskopcaj samo taj vent prvi, ne moras da ga vadis, sacekaj 5 min i opet opici isti broj krugova da vidis razliku.
Mislim da opusteno dobijas 2-3 stepena bez njega.

Inace jako lep setup hladjenja :)
 
Poslednja izmena:
Probacu prvo bez njega, pa cu da probam da ga okrenem da duva ka D15 da vidimo sta kazu rezultati.
Hvala, jes' da se ne slazu boje, ali bitne su performanse i "promaja" :D
 
Haha sou si napravio, ali nije ovo lose, nije visak treci vent jer imas dupli gril. Teoretski bi ovo trebalo da bude optimalan setup - napred 2 uvlace, gore 2 izvlace, to je sasvim logicno - nema ni negativnog ni pozitivnog pritiska u kucistu (ako je CFM u zbiru slican), plus ovaj dole sto uvlaci i ovaj pozadi sto izbacuje. Ne verujem da moze bolje, ali mozes eksperimentisati.
 
Da, boje su blagi uzas, ali ventilatori su odlicni :)
Probacu prvo da zamenim mesta NF-A15 od 1500 i 1200rpm (steta sto nema odvojeno da se kupi 1500rpm verzija), pa cu posle da pokusam jedan Fractal Design koji stoji gore da okrenem da ubacuje vazduh, da vidim da li odvlaci vazduh od cpu kulera.
 
Sve mi boje lepo stoje :D
Ali kad je thermalright u pitanju ne pitam za boje. Njhove 14-ice su jednostavno savrsenstvo.
 
Na njih sam slucajno naleteo, novi za 1000din komad :)
Na zalost kod nas na trzistu fali Thermalright i Phanteks koji takodje ima fenomenalne 140mm ventilatore.
Drugaru sam smontirao PH-TC14PE sa 3 vent-a i ono izgleda i hladi brutalno :D
 
Da, i phanteks ima odlicne 14-ice. Doduse nisu na nivou TR-a, ali za radijatore i mesta gde je 12cm kacenje sa TR ventova problem nemas izbora. Cudi me da TR nije pravio varijante sa kockastim okvirom. Noctua je pokupila dizajn lopatica od TR-a bas na A14 i A15 seriji.
Ako naletis na Phanteks 140MP ventove, oni su najbolji od Phanteks ponude.
 
Nazad
Vrh Dno