Šta je novo?

Termalne paste za CPU, šta praksa pokazuje

malempic

Cenjen
Učlanjen(a)
14.03.2008
Poruke
127
Poena
170
Thermal paste is a very important compound; it improves the conduction of heat from the CPU to the heat sink, so that none of the heat generated by the computer remains trapped within it. Thermal paste that’s dry or otherwise insufficient won’t adequately conduct thermal energy, meaning that the CPU’s temperature will be higher than it should. In general, thermal paste is very cheap and is available at a broad range of prices and quality. Here, we’ll talk about the best brands of thermal paste on the market. This document will be updated each time a new type of thermal paste comes on the market.

Types of thermal paste

With ceramic components: This type of thermal paste is usually made of quartz sand (silicon oxide) and/or zinc oxide in additional to other components and is usually white. One example of this kind of paste is the Arctic Silver Ceramique 2, which is made mainly of quartz sand.

With metallic components: These are made of aluminum and/or silver, yield better results than ceramic pastes, are more expensive, and usually are silver or dark grey. An example is the famous Arctic Silver 5, which is made almost exclusively of silver, aluminum oxide, zinc oxide, and ceramic particles.

Diamond: Made of diamond dust and/or carbon fiber, these are usually more expensive and effective than the kinds we already discussed. An example of this kind of paste is the Artic Cooling MX-4, which is made of carbon particles and other components. Another example is the IC diamond 7, which is made generally of diamond dust. Both of these achieve a 2- to 3-degree difference compared to the Arctic Silver 5.

Liquid metal: Thermal pastes made with liquid metal are usually more expensive and effective than those previously mentioned. They’re made almost entirely of gallium and (an important note) can’t be used on aluminum; if you put liquid metal on an aluminum heat sink, next day there won’t be a heat sink. It’s also important to remember that liquid metals also conduct electricity, so one mistake and we may end up ruining our computer. These kinds of thermal paste are very good, but they’re for a very specialized consumer–usually overclockers or enthusiasts seeking the best performance possible.

Classification, from worst to best.

Basic thermal pastes (Office, navigation, PCs family)Cooler Master IC Value V1Artic Silver Ceramique 2

Medium thermal pastes (Gaming, professional, good margin for overclocking)

Artic Cooling MX-4Noctua NT-H1

Advanced Thermal Pasta (Extreme Overclock; not recommended for normal use)

Gelid GC ExtremeAntec Formula 7IC Diamond 7Coollaboratory Liquid Ultra
 
U svakoj kategorii je takođe vrlo važna finoća emulzije, što finije čestice to je veća površina prijananja.
 
Koja pasta je najbolja koja se može trenutno naći kod nas?

Treba mi za vremešni procesor iz "Moja mašina".
I koliko dugo neiskorišćena pasta može da stoji?
 
MX-4 ili Noctua NT-H1 ce da rade psosao i vise nego dobro :)
 
Da odgovorim na drugo pitanje.
Mx-4 mi stoji neotvorena oko 6 meseci,mislim da ne gubi svojstvo.
Noctua NT-H1 mi je otvorena vise od jedne godine.Kad je nanesem na proc deluje kao i prvog dana.Medjutim,kad je kuler stisne i izvrti samo jedno dizanje sistema od nule raspada se kad skinem kuler.Temp. su ok,ali hebem li ga,valjda je izgubila svojstvo.
 
Kod mene je Noctua stoji otvorena, pa dve i po godine i dobra je kao i prvog dana. Stajala je uvek u fioci na tamnom i hladnom mestu. Stavljao sam je skoro kada sam radio remont loop-a i i nema nikakve razlike, kao i prvog dana.
 
kako je izgubila svojstvo,kad su temperature okej?sta treba da radi?
 
Nikada nisam imao problem sa pastama da izgube svojstva ako su bile dobro zatvorene u špricu. Imam AS5 i OCZ freeze i obe imaju ista svojsta kao kad sam ih kupio pre par godina. Koliko ja znam pasta gubi svojstva tek kad se osuši - posle nekog vremena u kontaktu sa vazduhom, pa tada postane toplotni izolator a ne provodnik ,)
 
nemanja123, Za Athlon 6400 predlazu Noctua pastu, kao kada bi Ficu (Zastavu 750) vozili na raketno gorivo, ocigledno da ima puno p..S.....nj. , ko bi normalan i pismen kupio pastu koja je skuplja od procesora ??? Razumem ja i godine i pubertet ali..., kupi neku chinez pastu ( predlog gd 900 MkI dodje oko 1 Eur !g i to je preskupo za taj CPU )

Uzgred imao sam svasta od pasti ali best for buck su kinezi i to bas ta gd900 Thermal Conductivity: >4.8 w/m-k ( 6 w)
 
Poslednja izmena:
Imas i GD 900 30G za 6 buck-a pa mazi do mile volje
 
Samo oštro!
 
Hvala svima.

Pitao sam za rok paste baš zbog toga jer bih je koristio i kasnije kad promenim konfiguraciju (što će morati da bude uskoro) i za HTPC koji je u planu.

Vidim da su pomenute paste oko hiljadu dinara špric. Koliko su te bolje (AC5 I OCZ freeze)?
 
^ kad vec dajes 1+K za pastu uzmi onda tecni metal koja ce da oduva sve te ;)
 
Druze,skalpiraj proc i nabavi CM Nepton 240M i polij tecni metal :D

Sala naravno.

Uzgred,nije ac5,nego AS5.

Trece,ta OCZ...nikad cuo,verovatno je u rangu sa TT koju dobijas fabricki uz kuler.

Cetvrto,ta AS5 je ista,ali ista kao NT-H1.

Nemoj da se primas,sve bolje od majoneza ima da ladi.

Peto,samo na sred proca stavi omanje zrno graska,preko kuler,i vozi.

Nemoj je razmazivati,ni plastikom,a ne daj boze prstom :D

Uzdravlje.
 
Ma kakve skupocene paste, kakvi bakraci... Za taj novac lepo nabavi LC CC95.
 
Druze,skalpiraj proc i nabavi CM Nepton 240M i polij tecni metal :D

Sala naravno.

Uzgred,nije ac5,nego AS5.

Trece,ta OCZ...nikad cuo,verovatno je u rangu sa TT koju dobijas fabricki uz kuler.

Cetvrto,ta AS5 je ista,ali ista kao NT-H1.

Nemoj da se primas,sve bolje od majoneza ima da ladi.

Peto,samo na sred proca stavi omanje zrno graska,preko kuler,i vozi.

Nemoj je razmazivati,ni plastikom,a ne daj boze prstom :D

Uzdravlje.

A sto ne prstom i ne razmazivati,ajd meni su bas slabe temperature jer je razmazujem srednjakom :p

Inace zavisi sta zahtevas od kompa,ako ides max OC onda skupe ako ne onda i ne treba :D
 
Poslednja izmena:
Čistio sam PC pa hteo i to da promenim. Inace temperature posle čišćenja su 27 i 33 po jezgru u IDLE.

Imam pastu koju su preporučivali ovde (mk ili PK 2, tako nešto ne vidi se na kesici) od 2g, ali mi se cini da je nešto tvrđa nego što pamtim, pa je zato ne bih koristio.

Hteo sam da uzmem LC ali 12, ali ne znam da li će stati u kućište. Ispod 12 ne bih uzimao (kad plaćam makar nek bude tiše a i da stavim posle u novu konfiguraciju).
Stari kompjuter, treba platforma da se menja, pa ne bih da kupujem nešto što ću posle opet morati da menjam.
Tako da sam trenutno u pat poziciji.

Da su temperature veće uzeo bih pastu, a pitao sam za kvalitetnu jer bih je posle koristio i za novi kompjuter (iako je kod ovog overkill) :)
 
Imas u temi nasa misljenja oko pasti,pa ti proceni sta je najbolje za tebe i tvoj sadasnji a i buduci komp.
 
HALNZIYE HY880, video sam da se pojavila u prodaji, da li se radi o pasti visokog kvaliteta? Zanima me vase misljenje u poredjenju sa Noctua NT-H1?
 
Ne znam za tu prvu ali nt-h1 nije ništa posebno. Zato što ta pasta nema kvalitet kao ona nt-h1 koja dolazi sa Noctuinim kulerom i koja je veoma dobra.
 
Nazad
Vrh Dno