Šta je novo?

Stativi - 2015

Gizmo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
05.02.2008
Poruke
7,318
Poena
570
Koliko vidim nemamo zvaničnu temu za stative, ustvari ima neka prastara iz 2005-e, a greota da se ova kategorija razvlači po drugim temama. Hteo bih započnem diskusiju, pošto sam se u poslednje vreme zainteresovao za ovu materiju. Elem, razmišljam o kupovini stativa koji bi se nosio napolje, konkretno za landscape fotografiju. Gledao sam šta Manfrotto ima u svojoj ponudi i naišao sam na Manfrotto 294 sa 804RC2 3way glavom, kao ne tako skupo rešenje (MK294A3-D3RC2) - 160 evra.

http://www.manfrotto.com/294-aluminum-kit-tripod-3-sections-with-3-way-head-qr

mk294a3-d3rc2.jpg



Deluje super za te pare, samo što mu prenosivost nije skroz idealna, pošto nije baš ni lagan sa 2.7kg, a zatvoren je dugačak 72cm, treba ipak to nositi sa sobom napolje. Sa druge strane, ima dobru maksimalnu visinu od čak 181cm, što mi se dopada jer može da ide i više od mog nivoa očiju. Deluje mi da je stabilan, ali brinu me nešto veće dimenzije zbog vucaranja.

Druga stvar koju bih hteo da pomenem je tip glave - vidim da se mnogi odlučuju za kuglastu glavu, a i meni deluje da je zgognija za brzo podešavanje , samo ne znam da li je dobra za landscape fotografiju zbog preciznog nameštanja? Pitam jer ima i varijanta Manfrotto 294 sa 496RC2 ball head i on je oko 185 evra, nije puno skuplje od 3way glave (MK294A3-A0RC2).

496rc2.jpg



Još jedan model koji mi se sviđa jeste Manfrotto MK190XPRO3, ali on mi je trenutno malo preskup, pošto je 170 evra bez glave. Sa 496RC2 kuglastom glavom bi me izašao 250 evra. Kod njega mi se najviše dopada ova fora sa 90 degrees stubom, baš može da bude praktično u nekim situacijama, a i ceo stativ deluje moćno :) Koliko je bolji od Manfrotto 294 ovako sveukupno?

mk190xpro3.jpg



Gledao sam malo i one ultra kompaktne stative što su sklopljeni ispod 40cm, konkretno nešto od Velbona, samo ne znam ima li smisla uzeti ih uopšte u razmatranje? Ima kao ovaj neki Velbon Ultra LUXi L, težak je samo 1.32kg, ali nosivost mu je samo do 2kg i slabašno nekako deluje... Naravno, jeftiniji je od Manfrotto varijanti (115 evra), kao zgodan je za putovanja, ali deluje mi mnogo neozbiljnije od ovoga gore što Manfrotto nudi. Em što moraš da se grbaviš pošto je maksimalna visina 163cm, em deluje kao da će da se prevrne kada staviš nešto veće i teže od MILC-a na njega. Jel je imao neko iskustva sa ovako nekim kompaktnijim stativima - da li je loše kao što se čini ili?

velbonultraluxil.jpg


Predložite šta je još pametno da se razmotri u rangu do 200 evra, verujem da ima još solidnih brendova i pored Manfrotto-a. Dilema tipa da li biste išli na ball head ili 3way glavu, da li ovi teži/duži stativi prave problem sa nošenjem napolju, itd. Da li boli kičma/ruka od nošenja tih 3kg, naspram ovih lakših/kraćih varijanti od kilo ipo, jer meni ne deluje kao neka velika razlika koja drastično menja stvari, ali nisam nosio stativ pa ne znam :) Pišite šta bi bila najbolja kupovina za landscape fotografiju, a zbog težine da pomenem da bi se koristio EOS 6D sa 24-70mm, 35mm f2 i 85mm 1.8, možda u budućnosti 17-40 f4l i 70-200 f4l, uglavnom ništa što je preterano teško.
 
Poslednja izmena:
Ja imam Velbon DF-60, tezak je 1,8kg, nosivost mu je do 4kg a maksimalna visina 162cm i dosta je stabilan i dobar za 50 evra koliko je koštao nov. Što se tiče kičme i ruke to zavisi od pređenog puta. :)
 
Manfrotto 055xprob. Stativ se ne kupuje svaki dan, dodaj jos malo i kupi pravu stvar. Imao sam davno neki Velbon od 100e iz fotodiskonta, kao igrackica je u poredjenju sa ovim Manfrottom.
 
Kako 3.5kg stativ/glava mogu da zagorcaju zivot, znaju oni koji koji to nose! :d
Imam Man055 xprob i Sirui K30 arca swiss glavu, rock solid ali heavy metal. To se nosi samo na kratkim relacijama, nikakve setnje i planinarenja sa tim teretom nisu pozeljna po prshljenove.
Licno mislim da bi ti svaki Velbon oko 100 evra zavrsio posao (imao par komada) ali sto se tice glave, ko pocinje iz pocetka, nije lose razmisliti o arca swiss glavama, daleko su pouzdanije i izdrzljivije od svih mogucih Manfrotto kacenja i zahebancija.
 
@Mladen

Vidim da se ljudi dvoume između 055xprob i 190XPRO3 - 055xprob koliko vidim ima veću maksimalnu visinu, na 190XPRO3 se malo grbavi na 160cm. Sa druge strane 190XPRO3 je manji kad je sklopljen, lakši je i ako se ne varam noviji je model?

@Marti

Znači i ti imaš 055xprob kao Mladen :) Koliko sam čitao, Velbon stvarno jeste skroz ok za te pare, ali vidim da vam se razlikuju mišljenja oko toga uzeti jeftinije ili uložiti u skuplji Manfrotto.

@zajebani

Deluje zanimljivo, ali ne znam da li kod nas može da se nabavi, koliko se sećam ti si to kupio u inostranstvu.
 
Poslednja izmena:
Pa da, u Parizu... Dosta je praktican za koriscenje, ne znam kakvi su drugi ali meni je ovaj odlican i lepo izgleda :p
 
Maksimalna visina je najmanje bitna u toj prici, ne pamtim kad sam stativ izvukao do maksimalne visine... Gledaj da na to imas i visinu glave i aparat na kraju, tako da ti sigurno nece biti nisko.
055xprob jeste tezak, ali je sto i Marti kaze rock solid. Velboni od 100e koje sam probao (100e sa nekom velbon kuglastom glavom) su igrackice, ta glava nema sanse normalno da drzi dslr sa tezim objektivom. Za neki 600D sa kit objektivom je ok.
Da li je neki noviji ili stariji model nemam pojma i ne zanima me, nije bas stvar gde mogu da izmisle ne znam sta sa novom generacijom... Bolje od 055xprob imas jedino carbon fiber verzije. Ja imam i 055 carbon, laksi je nekih 700grama, oseti se naravno, ali je i duplo skuplji od vec skupog stativa...
 
Sad sam merio, ipak ne bih grbavio sa 190XPRO3 na 160cm, visok sam 176cm i to mi dođe baš negde u nivou očiju bez glave i aparata, tako da ipak nije problem :) Šta znam, super je taj 055xprob, ako je stabilniji od 190XPRO3, onda možda njega da planiram.
 
Poslednja izmena:
Stativ trazis i gledas na drugaciji nacin. Ako zelis iole ozbiljniju, duzu ekspoziciju da radis, zaboravi na koriscenje ove centralne sipke na izvlacenje, to je klatno, narocito sa Manfrotto glavama. Visina koja te interesuje je ona bez izvlacenja te sipke. Tu lezi stabilnost! Top of the range Gitzo pro stativi uopste nemaju tu sipku i to nije slucajno.
 
Poslednja izmena:
Nisam to uzeo kao faktor, hvala sto si mi skrenuo paznju :) Stativ mi i treba zbog eksperimentisanja sa duzom ekspozicijom, ako moze preporuka za neki konkretni model da je najstabilniji po tom pitanju, bio bih zahvalan.
 
Ako ti treba brzo i precizno podešavanje stativa u libelu - ni jedan od ovih sa centralnom sinom ti ne igra. Treba da pipkaš nogu po nogu dok ga ne poravnaš. Koliko sam video Manfrotto ima i ove manje, foto stative sa centralnim šrafom, sa kojim ga za čas staviš u libelu. Ali ti modeli su baš skupi.
 
A manfrotto BeFree ? Kolega ga je uzeo i deluje potpuno ok za te pare..
 
Ja sam pre par dana nasao na popustu ovaj od Hame za 32e
uploadfromtaptalk1432314363761.jpg
I vise nego dovoljan za mene amatera a i ima dosta dobre feedbackove po netu. Gledao sam jos jedan manfrotto par evra skuplji ali se mnogo manje rastvara isto neki za putovanja :)
 
bude hama i jeftinija ;) nego da ne otvaram novu temu vijao sam stalak uzeo i sad vijam zoom h1 snimac, zna neko gde mogu da ga nabavim? ili nesto slicno njemu, zvao sam bar 20 brojeva po srbiji niko nema.
 
bude hama i jeftinija ;) nego da ne otvaram novu temu vijao sam stalak uzeo i sad vijam zoom h1 snimac, zna neko gde mogu da ga nabavim? ili nesto slicno njemu, zvao sam bar 20 brojeva po srbiji niko nema.
Nigde na netu ovaj model nisam nasao jeftinije, tako da mozda i postoji negde ali dok platim pdv izasalo bi skuplje [emoji14]
 
pa vrv ;) ja sam nasao taj model za 28e od preko.
 
Kako slatko bacate pare na to djubre od stativa sto kosta par desetina evra, da vam drzi opremu od par stotina evra. Zahebali ste univerzum. Neka, i treba da vam sve popada i razlupa se, tako se najbolje uci.
 
Poslednja izmena:
manfrotto art 190 tripod
Samsung s6 edge by Hunder, on Flickr
Sa ovim mogu ja da sednem na njega a da se ni milimetar pomeri.Fali mi samo sto ne moze da se skroz zalegne za macro
 
Ja imam QZSD Q666, za te pare i vise nego odlican plus ima da se okaci kontrateg da bude stabilniji...
 
Uzeo sam pre godinu-dve Velbon 550R; nije bio mnogo skup, dobar je za crop fotoaparat koji imam, ali mi je nekako tezak da ga nosam stalno. Pise ~2.5kg, ali mi deluje vise posle duze setnje :)
 
Poslednja izmena:
Napokon je došlo vreme za stativ, predugo odlažem. Ništa mi ne deluje bolje od Manfrotto MT055XPRO3, pogotovo sad po ceni od 173 evra http://www.amazon.de/gp/product/B00...e&ref_=ox_sc_act_title_10&smid=A3JWKAKR8XB7XF. Deluje mi malo stabilniji od MT190XPRO3, sa kojim je veoma sličan, a ista je i cena.

Nego Marti, ti verovatno najbolje znaš, 3 Way ili ballhead? Ja dosta više naginjem ka 3 Way, deluje mi preciznije, ovo sam planirao - Manfrotto MHXPRO-3W http://www.amazon.de/gp/product/B00...ue&ref_=ox_sc_act_title_8&smid=A3JWKAKR8XB7XF . Sve sam mislio u Nemačku da naručim kod rodbine, imam varijantu ko će da mi svu opremu koju planiram posle donese ovamo. Inače, volim da se konsultujem pre kupovine ovde, iako sam čitao dosta o tome šta ljudi preporučuju, još mišljenja ili saveta nikako ne mogu da škode.

Pošto mi treba i za video, uzimam i fluidnu glavu, isto i slajder, ali to sam već rešio šta ću, samo da konkretno vidim koju Manfrotto seriju stativa. Ove XPRO4 varijante sa četiri sekcije sam odbacio, jesu portabilniji, ali ta dodatna mršava sekcija mi nikako ne uliva poverenje u stabilnost. Pišite slobodno ako imate još koju alternativu.
 
Manfrotto MT055XPRO3 je rock solid, ja imam jednu raniju verziju, samo pohvale, cena odlicna.

Ball ili 3way glava... pa zavisi sta ces da fotkas sa stativa? Svaka ima svoje mane i prednosti, ja sam se odlucio za gearhead!
Sto se tice ove glave, nisam bas nesto posebno lepo citao o njoj. Navodno je izradjena od nekih kompozitnih plasticnih materijala i ume vrlo lako da procuri na bilo koju stranu
 
Znači stativ sam rešio onda :) Primarno za landscapes sam planirao, ali generalno za stvari koje ne zahtevaju neki brz frejming, više natenane podešavanja, ne znam da li mi je zbog toga bolji 3way? Valjda nije toliko strašno za ovu glavu, pre svega što mi se dopada cena, koliko vidim sve bilo koje normalnije ball glave su preko 200 evra, šta znam, nije baš ni mala razlika.
 
Onda idi na ballhead ali moja preporuka bi bila Arca Swiss varijanta kacenja, jer mozes i L plate da pazaris, sto za landscape ume da bude itekako korisno. Naravno ovo sve dok ne skupis lovu za neku gearhead glavu, koju kad probas sve drugo ti izgleda smesno :d
Preporucio bih neku Sirui glavu, npr Sirui K-40X sam imao i to je nebo i zemlja u odnosu na bilo koju Manfrotto glavu sa onim njihovim blesavim kacenjem i sto se mene tice, Manfrotto glave vise nikad.
 
Odlično mi deluje ova Sirui K-40X, koliko vidim izuzetno je popularna i hvaljena. Onda preskačem manfrotto glavu, malo mi Sirui probija planirani budžet, ali bolje mi je da dodam tu razliku sad i da uzmem pravu stvar. Hvala Marti.
 
Mozes slobodno i Sirui K-30X, doduse nije velika razlika u ceni, malo je laksa, manja ali i dalje mozes da okacis sta hoces na nju i da ne curi.
Kad kazem Manfrotto glave vise nikad, mislim na njihove ball head glave. Imam Manfortto ali gearhead 410 i to je za ono sto ja radim must have!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno