Šta je novo?

Kako spojiti 5.1 sistem na PC

millansky

Cenjen
Učlanjen(a)
19.12.2008
Poruke
32
Poena
159
Imam Sony 5.1 sistem zvucnika koji je sada spojen na TV, a sada posto hocu da se resim TV-a hteo bih ovaj sistem da iskoristim na svom PC-u. Kako to da uradim? Koji kabl mi treba za povezivanje? Hocu da imam 5.1 zvuk kad pustam filmove na pc-u, pa me zanima da li bi morao uzimati i neku bolju zvucnu karticu ili bi i ova postojeca odradila posao? Trenutno, sada u kompu zvucna kartica mi i nije neka, mozda je cak i integrisana, ali nisam siguran(fotografisao sam pozadinu kucista da vidite sta sve ima od izlaza na zvucnoj kartici).

Evo fotografije su ovde, da pogledate kako sve izgleda i da vidite sta sve ima od ulaza/izlaza. DSC08366.JPGDSC08368.JPGDSC08370.JPGIMG-20150521-00160.jpg
Na zvucnoj kartici od ulaza/izlaza pise: side(oznaceno sivom bojom), rear(oznaceno crnom bojom), c/sub(oznaceno narandzastom bojom), mic(oznaceno roze bojom), in(oznaceno zelenom bojom), out(oznaceno plavom bojom). :D

Hvala unapred za odgovor!
 
meni izgleda da to cudo ima samo ulaz za stereo...

mozes jedino zvucnike da iskoristis,a da nabavis drugo pojacalo, jer ovo uopste nema 5.1 ulaz... verovatno je to neki dvd kucni bioskop,pa pusta 5.1 samo sa diskova...
 
Hvala za brzi odgovor Ivice. Da, da, u pitanju je kucni bioskop. Kupljen je pre nekih 7-8 godina. Znaci po tebi ne mogu ovo da spojim, ako sam dobro razumeo? A kakva mi je zvucna? Jel treba i nju da menjam tj. da kupim novu?
 
Dobra tema,jes da je pitanje pocetnicko,ali dajte zvucnike za pc koji su 5.1 i kako povezati na maticnu plocu ?
Pitam konkretno za liniju marke Sony XB80AV.Stara muzicka linija.
 
Poslednja izmena:
Mozes samo stereo da spojis, radice svi zvucnici,ali nece biti 5.1 dozivljaj.
Zvucna ti je integrisana,cim se nalazi na ploci. Imas 7.1 na njoj. Druga ti treba samo ako hoces kvalitetniji zvuk.
Treba ti pojacalo na koje ces da spojis sve te zvucnike,a da ima 3 ulaza - front, center/sub, rear. (Ili 6 ulaza, svaki zvucnik odvojeno - front r, front l, center, sub, rear r, rear l). To vezes na te izlaze na zvucnoj i samo podesis na kompu da imas 5.1 zvuk i to ti je to.
A sad privremeno vezi samo tako stereo,mozda on ima svoj dekoder pa ce da pravi neki 5.1 zvuk sam... probaj :)
 
Stalno su mi vezani kao stereo,onom zelenom zicicom.Ali eto,videh temu,pa da pitam.
 
Hvala Ivice na odgovoru.

Da, nisam strucnjak u ovoj oblasti pa zato i pitam da li bi ovaj moj kucni bioskop davao 5.1 zvuk kada bi se spojio na PC. Ali u svakom slucaju, pokusacu da ga spojim, pa ako nista drugo imacu bar stereo. Bitno mi je samo da znam da ovaj moj kucni bioskop moze da se spoji na ovu moju zvucnu karticu. A sad ako ne bude 5.1 zvuka, sta da se radi... moracu traziti neko pojacalo(savet i za njega bi dobro dosao, ne mora biti nesto skupo).
Jel mozes samo da mi kazes kako se zove ta vrsta kabla za ovo sto meni treba? Sta da trazim u radnji?
 
Hvala Ivice na odgovoru.

Da, nisam strucnjak u ovoj oblasti pa zato i pitam da li bi ovaj moj kucni bioskop davao 5.1 zvuk kada bi se spojio na PC. Ali u svakom slucaju, pokusacu da ga spojim, pa ako nista drugo imacu bar stereo. Bitno mi je samo da znam da ovaj moj kucni bioskop moze da se spoji na ovu moju zvucnu karticu. A sad ako ne bude 5.1 zvuka, sta da se radi... moracu traziti neko pojacalo(savet i za njega bi dobro dosao, ne mora biti nesto skupo).
Jel mozes samo da mi kazes kako se zove ta vrsta kabla za ovo sto meni treba? Sta da trazim u radnji?

jos uvek nisam siguran da li taj dvd moze da pusta samo zvuk... jer su ono pozadi video ulazi, uz koje ide i stereo za zvuk. moraces da pokusas sam. nije predvidjen da sluzi kao pojacalo. kabl nadji bilo gde,na buvljaku imas za 150din. Sa jedne strane 3.5mm,a sa druge dva cinca.
a pojacalo da ti preporucim ne znam, meni je ugradjeno u vufer... moraces odvojenu temu za to... znam da ima po KP raznih... e,sad,da li bi ti se isplatilo - ne znam, jer verujem da ce kostati preko 50e... ne znam kakvi su tvoji zvucnici, ali ja bih sve to prodao i uzeo 5.1 sistem za komp. a ako su zvucnici bas dobri,onda se isplati i dati odredjenu sumu za pojacalo...

ne znam ipak,neka ti kaze neko iskusniji :)
-1.jpg
 
Puno hvala za odgovor Ivice.

Upravo to, mislim da ovaj sistem zvucnika, na ovom kucnom bioskopu, uopste nije los, stoga i hocu da ih iskoristim, da ne kupujem druge. Neko mi rece, kada je gledao, da ovaj moj kucni bioskop vec ima pojacalo u sebi. Ne mogu nigde da pronadjem na netu prirucnik ovog mog kucnog bioskopa(Sony HCD-DZ300) pa da tacno vidim njegovu specifikaciju i da ne lutam i ne nagadjam puno.

Nisam audio profesionalac niti neka "cepidlaka" po pitanju zvuka, ali eto, cisto neki pristojan zvuk da imam na kompu(mada, ponavljam opet, i vise nego pristojan zvuk bi dobio ako bi uspeo da nastimam da imam 5.1).
 
tvoj sony 5.1 sistem ima samo stereo ulaz .

tako da treba da izvedeš samo jedan kabl , koji na jednom kraju (kompjuter) ima stereo mini džek (3,5 mm vokmen bananicu )
a na drugom dva činča (L i R)
(vidi sliku gore , što je snup dogg postavio)

na kompu , sound settings izaberi stereo out ( većina zvučnih kartica može da pušta više stereo izlaza u isto vreme)
u opcijama za zvuk kod sony kućnog bijoskopa izaberi 5.1 i dolby prologic II , podvrsta music , i sistem će da pušta zvuk sa svih 5+1 zvučnika.

u principu, većina muzike koju posedujemo je stereo, tako da tu nema ama baš nikakve razlike , nego kao kad bi povezao komp i sistem optičkim kablom (digitalna veza)
a da procesiranje i upmix zvuka radi komp.

za muziku će pomenuta veza da bude savršena , sa druge strane , ako imaš dolby i dts filmove, zvuk će biti stereo upmix, a ne izvorni 5.1 koji je snimljen, sa komarcima koji ti zuje oko glave.
 
Poslednja izmena:
tacno to sam mu i rekao, znaci pogodio sam :D
imace zvuk na svim zvucnicima, ali to nece biti pravi 5.1 surround... kao sto kazes,za muziku odlicno, jedino za filmove i igre nije surround dozivljaj,nego kao da ima samo stereo zvucnike.
 
Hvala na odgovoru lepi. ;)

Sve ovo sto hocu da napravim, radim, ne toliko zbog muzike :), nego upravo da bi mogao da imam 5.1(dts i dolby) zvuk kad pustam neki film(jer sam to i imao kad sam sistem koristio preko TV-a i ubacivao DVD filmove koji imaju dolby i sl. zvuk). :) Ali, sad vidim da ce mi za istinski, pravi, "full" 5.1 zvuk, znaci ipak trebati pojacalo.
Hvala jos jednom Ivici i lepom kokanu na odgovorima. Sad bar znam na cemu sam i koji kabl mi treba za povezivanje.
 
Poslednja izmena:
pojacalo,risiver,kako i sta da kupis,najbolje da otvoris novu temu pa neko da ti preporuci.... evo ja bezveze gledao po KP, za oko 50e su sve sa stereo ulazom,cudno...ili sa digitalnim,ali to tvoja ploca najverovatnije nema,pa bi ti trebala zvucna...

znaci taj risiver/pojacalo treba da ima ovo pozadi:
as.jpg
 
Maticna ploca mi ima koaksijalni ulaz/izlaz stagod vec :D tj. S/PDIF ako na to mislis. Nesto sam u medjuvremenu citao po netu. ;) Ali dzaba mi ga dodje, ako na mom 5.1 sistemu ima samo stereo ulaz, kako lepi kokan rece, a nema koaksijalni, :( pomocu koga bih ih onda mogao povezati.
Necu, za sada, otvarati novu temu oko risivera/pojacala, vise sam pitao usputno ovde, pa reko mozda mozes da mi preporucis. Ali ako i kada odlucim, da ga kupim, verovatno cu se opet konsultovati sa nekim ovde. ;)

Hvala za fotku, u svakom slucaju. ;)
 
Maticna ploca mi ima koaksijalni ulaz/izlaz stagod vec :D tj. S/PDIF ako na to mislis. Nesto sam u medjuvremenu citao po netu. ;) Ali dzaba mi ga dodje, ako na mom 5.1 sistemu ima samo stereo ulaz, kako lepi kokan rece, a nema koaksijalni, :( pomocu koga bih ih onda mogao povezati.
Necu, za sada, otvarati novu temu oko risivera/pojacala, vise sam pitao usputno ovde, pa reko mozda mozes da mi preporucis. Ali ako i kada odlucim, da ga kupim, verovatno cu se opet konsultovati sa nekim ovde. ;)

Hvala za fotku, u svakom slucaju. ;)

pa onda i mozes mozda te za oko 50e, ne razumem se bas u detalje,uputice te neko :)

srecno!
 
tvoj sistem (i zvučnici takođe) su neupotrebljivi čak i ako kupiš externi dekoder , ili pojačalo, jer nemaju ulaz za 5.1 zvuk.

oni mogu da reprodukuju 5.1 ako je snimljen na disku (zvuk sa dvd filma, ili višekanalni mp3 , dd, dts audio sa diska...)

ali nemaju optički ni koaksialni ulaz gde bi mogao da ubodeš spoljni izvor višekanalnog zvuka (na primer, optical out sa zvučne kartice, konzole, ili dvb-t2 set top boxa).
jednostavno, tu si gde si.

možeš da povežeš samo stereo vezom , a da upmix (2ch -> 5.1ch konverziju) radi sony.

inače , iz iskustva , dolby prologic II to veoma lepo radi . kad puštaš muziku, izabereš "music" preset , za filmove "cinema" .

za pravi višekanalni zvuk (onakav kako je snimljen, kanal po kanal, bez virtualizacije) , će ti trebati risiver ( sa optical/coaxial i hdmi-in obavezno) i nov komplet , što boljih zvučnika .
 
Poslednja izmena:
Zasto su zvucnici neupotrebljivi,moze da ih zakaci na sta hoce?
 
tvoj sistem (i zvučnici takođe) su neupotrebljivi čak i ako kupiš externi dekoder , ili pojačalo, jer nemaju ulaz za 5.1 zvuk.

Auu, sad me razocara, kad procitah prvu recenicu. :(

Uvideo sam da sa ovim mojim Sony dvd player-om necu mnogo napraviti, ali ovo u vezi zvucnika me sad iznenadi... Sad ni meni nije jasno zasto bar zvucnike ne bi mogao da iskoristim? OK. dvd player mi nema koaksijalni, ni opticki ulaz, razumeo, ali kako bar zvucnike ne mogu iskoristiti?? Zar ne mogu, kao sto si naveo, samo da kupim risiver sa optickim i koaksijalnim ulazima? Zar ne resava to problem?
Ovaj kucni bioskop sam platio skoro dobrih 300e, u to vreme, i ne odustajem lako od ovih zvucnika. :)
 
Ако купиш неки рисивер и повежеш ове звучнике, бацио си паре за рисивер. Ако већ идеш на следећи ниво, немој да користиш те прдавце него набави људске звучнике ... што ће ипак да кошта прилично.
 
Ma bre zvucnike mozes da zakacis na sta hoces,sto ne bi mogao....
 
Ivice, ja cu da prikopcam zvucnike, to si mi rekao kako, koji kabl i to. Imacu stereo zvuk i super. Nego, poenta ove teme bi trebala da bude kako u ovoj kombinaciji koju ja imam, dobiti 5.1 zvuk? I to smo konstatovali, da ne moze, jer mi postojeci risiver tj. dvd player ima samo stereo ulaz. OK. i za to. Nego, kao sto rekoh ranije, malo me iznenadi sad ovaj komentar lepog kokana, koji rece da su mi i zvucnici neupotrebljivi cak i kada bi isao na opciju da kupujem risiver sa optickim i koaksijalnim ulazima. Jel poenta u tome da i svaki zvucnik mora da ima te ulaze?

Evo i fotke jednog od zvucnika: DSC08372.JPG Znaci, takvi su i svi ostali.
 
nije baš tako .

pogledaj kolika je prava snaga tih zvučnika, impedansa takodje . oni su preslabi i skiknuli bi na bilo kom AV risiveru za minut dva.


koristi ga u dolby prologic II modu, ili utapaj, kako već oćeš.
 
nije baš tako .

pogledaj kolika je prava snaga tih zvučnika, impedansa takodje . oni su preslabi i skiknuli bi na bilo kom AV risiveru za minut dva.


koristi ga u dolby prologic II modu, ili utapaj, kako već oćeš.

eto vidis, tacno se toliko ne razumem,da to nisam ni pogledao :D

moze onda da nabavi aktivan vufer,pa da napravi normalan PC 5.1 sistem.... to bi mu mozda i najjeftinije ispalo.
 
aktivan vufer se kači na subwoofer pre-out (koji njegov sistem nema) , nikako na pojačan izlaz, jer će opet da vrisne u milisekundi .
 
mislio sam da kupi bilo koji vufer koji je ostao od 5.1 sistema,kao sa one slike sto sam okacio gore... i samo zvucnike nakaci na njega,a taj njegov vufer i dvd skloni sa strane (ne trebaju mu). to valjda moze?
 
E vidis dobra ideja za aktivni woofer Ivice. Imam i tu opciju sada.
Za sada cu ih povezati pa nek rade kao stereo. Vidim ja da za 5.1 sistem treba ulaganja, bolja oprema i sl. Ne ide to tako lako. :) Mislio sam da postoji takodje neki "magicni kabl" koji bi resio sve. :d :d
 
Zelim jos jednom da se zahvalim Ivici i lepom kokanu, na savetima. Spojeno je sve, radi sve. Uopste se nisam pokajao sto sam zadrzao ove zvucnike. ,)
Hvala momci!
 
Pozdrav svima, da ozivim ovu temu...

Koji kabl mi je potreban da povezem Logitech Z506 5.1 na PC (integrisana zvucna na PRIME B350-PLUS maticnoj) kako bih imao stereo na svim zvucnicima?
Verujem da mi treba 3 na 3 3.5mm jack, samo nisam siguran da li tako nesto postoji, ili je mmoguca neka druga kombinacija?

Hvala unapred.
 
Nazad
Vrh Dno