Šta je novo?

GIGABYTE GA-970A-UD3P pomoc drugih vlasnika?

cimi

Slavan
Učlanjen(a)
05.12.2010
Poruke
1,149
Poena
210
Pozdrav svima,

pre neki dan uzeh plocu iz naslova,ploca je odlicna i sve je super.Ali imam tri problema koji me nerviraju,pa ako ima jos vlasnika ove ploce ili bilo ko drugi da mi pomognu.

1.Prilikom testiranja Linx-om temperature za NB mi skoce na skoro 60c,sad nisam nesto preterano klokovao na 4.3 ghz i 1.325v..NB nisam dirao ni voltaze ni klok..A temperature mi skoce na 60c

TMPIN0 = Motherboard
TMPIN1 = CPU
TMPIN2 = Northbridge

Tmpin1 dodje do 60c
Tmpin2 dodje do 60c

Sad me zanima da li su te temperature ok i da li treba da brinem,vrsljao sam po svim zivim forumima svako kaze drugacije.Nekom je normalno 40c nekom je ``normalno`` 85c.


2.Prilikom starta racunara,kuler na cpu se ne vrti,treba da prodje bar 5 sekindi pre nego sto se zavrti,vrte se svi ostali ventilatori od starta,ali cpu fan krene da se vrti tek posle 5 sek.Kako ovo moze da se rewsi posto me bas zivcira.

3.Takodje na kucistu imam fan kontroler,i kad spustim sa 12v na nize cpu kuler stane i resetuje mi se racunar.Nije mi jasno kako to moze,jer taj fan controler je za fanove na kucistu,nikakve veze nema sa cpu fanovima.
Sve sam cackao po biosu,i nikako nisam to uspeo da resim.Tako da me zanima dal se neko susretao sa ovim problemima.

Hvala ljudi unapred.:)
 
Poslednja izmena:
Za temp. ploče ja bih rekao da su dosta visoke ,ali bolje da to iskusniji prokomentarisu.Znam za kasniji start ventilatora cpu kulera ,a to je opcija u biosu koja pali ventilator tek kad cpu dođe do neke teperature ,ne znam tačno koji je naziv opcije, nešto kao ,smart fan controller,ako je isključena ventilator će se paliti odmah...Ja je uvek isključim.
 
Ne brini za temperaturu NB, nije to mnogo za gigabyte, poznat je po tome.
To je zbog zvake koju stavljaju isod NB hladnjaka, sa pastom bi dosta smanjio temp.
Samo onda bi izgubio garanciju, ako je ploca nova.
 
1. Meni se te temperature vrte oko 50 stepeni, neke od njih budu nize nekad. Zanimala me je ista stvar, koji su maksimumi kod sve tri stavke jer sam ih pratio tokom OC-a, ali nisam mogao da nadjem konkretan odgovor i na kraju digao ruke... mada mislim da su ok, 60 kod tebe nije nesto strasno, barem meni. Mozda da probas da poboljsas cirkulaciju vazduha u kucistu, ako vec nisi.

2. Sve dok nisam OC procesor, komp se je palio sasvim normalno, medjutim, cim je dosao OC, od tada se javlja ta "boljka", u sustini ne smeta nicemu, prvo se kod paljenja zavrte na kratko ventovi, saceka se par sekundi i onda sve nastavi normalno. Mnogi imaju taj slucaj i na drugim gigabyte-ovim plocama posle OC-a, ja sam posle milion procitanih tema naleteo samo na jedan komentar gde kaze lik da mu je flesovanje novijeg bios-a (F2g) resilo to, rekoh da probam i ja, i nestao je problem, sada startuje odmah :)

3. Ovo nisam najbolje razumeo, da li ti je cpu ventilator nakacen na kontroler ili je uboden u cpu_fan na ploci, a reaguje na promene kontrolera?
 
Probaj sa OCCT, ukluci i AVX da vidis kako izlece na 80 stepeni.
 
Probao i situacija je sledeca:

TMPIN0 = 34 max
TMPIN1 = 50 max
TMPIN2 = 51 max

Cpu package = 56 max
 
babadzonka

1.krastavac meni je oko 61 za nb ovako klokovano.Bem ga mozda promenim pastu kao sto rece Vuk.

2.Dzaba ubacio sam novi bios i ista prica,pali se sa zakasnjenjem.Probacu za vikend da vratim bios na default

3.Jok ventovi na kuleru su mi prikljuceni na cpu fan,zato mi nije jasno zasto mi se iskljucuje kad menjam voltazu na kontroloru.
 
Ovako isti sam ploblem i ja mucio a resio sam ga tako sto sam na nb stavio kuler 4ku malescki jedva sam ga nasao al moze da se nadje na starim agp kartama kao i na nekim plocama a ima i novo,spusta temperaturu za 20C
 
2. Cudno, meni je odmah resilo "problem" :S

3. Sta ti stoji u bios-u pod pchealth>cpu fan control mode?
 
Ne brini za temperaturu NB, nije to mnogo za gigabyte, poznat je po tome.
To je zbog zvake koju stavljaju isod NB hladnjaka, sa pastom bi dosta smanjio temp.
Samo onda bi izgubio garanciju, ako je ploca nova.

ne bi izgubio garanciju, jer nema nalepnice preko šrafa.

inače prvfa stvar koja se radi po kupovini gb ploče je skidanje svih radijatora i stavljanje ljudske termalne paste ispod NB i SB.
na mosfetima je žvaka (tmalna pena) i nju ne treba menjati jer ona nema običaj da "zapekne" .
 
Mogao bi sad za vikend to da obavim,valjda ce da obori temperature.Nego gde sve da menjam pastu?SB?NB?Dal moze da se skida onaj hladnjak na naponskoj i tu da se menja?
Posto nikad nisam menjao i zagledao plocu od pozadi,jel se isto skidaju srafovi,ili ima neka drugaprocedura pri skidanju hladnjaka.Prvi put to radim pa pitam.:d
 
^ imaš odgovor u prethodnom izlaganju.
 
Ma znam to,video sam post.Nego nisam se lepo izrazio.
Zanima me da li ti ili neko drugi zna dal su pozadi srafovi ili neke zabice(videh tako nesto na nekim plocama).Planiram to da uradim za vikend,sad sam skidao stranicu kucista ali je skroz metal preko zadnje strane ploce pa ne mogu da vidim.
Zato pitam da li su obicni srafovi,ili neki drugi mehanizam za skidanje SB i NB?

Edit...Evo sad sam gledao review na yt..Ispod SB se nalaze obicni srafovi a ispod NB su kao neke zabice(cepici)..Jel moze samo mali savet kako to da skinem,pre nego sto se upustim u avanturu?
 
Poslednja izmena:
Evo zavrsio sam menjanje paste na NB i SB,auuuu koji sizifov posao sa onim zabicama.Otelio sam se da skinem NB otelio..Sad sam istestirao temperature na NB su pale u proseku za 10c..A na SB nisam ni imao nikakvu pastu kad sam ga skinuo,ja sam stavio malo paste i tu cisto da se nadje(sad nemam pojma jel sam pogresio dal treba tu)..Posto nije bio metal o metal,nego neka guma je bila na hladnjaku.

Uglavnom za sad sam zadovoljan temperaturama solidno su pale.

Evo i mala slika da se nasmejete,juce zovem devojku sa posla i kazem joj da mi pripremi alat i izvadi apotekarski benzin....Evo sta sam ja dobio:d

2d4748.jpg


Uglavnom odlicno je proslo,samo sam zagino dok sam sve obavio.
 
Imam plocu GA-970A-DS3P medjutim i pri nekom noramalnom radu cpu AMD Athlon II X4 640 3.0GHz box, po nekad skace temperatrua, ide preko 70c , namestio sam u biosu opciju cpu temperature worning na 60c i nece da se oglasi zvucnik na kucistu niti se restartuje racunar nista , sve snimljeno u bious, cak sam i skinuo novi isto sve, ima li neko predstavu sta da radim, procesor je radio normalno na staroj ploci ovde divlja, da li moze biti u pitanju windows , virusi... bilo sta nesto ili je to nesto sto je kvar na ploci posto ne reaguje na ovu opciju u biosu. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Da pasta je stavljena , sve po protokolu, kako se vama ponasa procesor na ovoj ploci, ima li neko slicnog iskustva, da li pri pregrevanju ima neko da je namestio gornju granicu da se racunar oglasi, iskljuci sta god, gledao u biosu i ne postoji opcija da se racunar ugasi samo da se cuje zvucni signal, tako pise u uputstvu.

Jos nesto vidim da na sajtu ima dva bios jedan koji nosi oznaku f1 i drugi noviji f2g . Da li je ovaj poslednji namenjen za ovu plocu posto imam reviziju 1, pa rekoh mozda je ovaj drugi za reviziju 2, ima li neko iskustvo koji je bolji bios. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Bez dodatnog kulera na NB dzabe sve.Gigabyte se greje kao bolestan.Evo moje ga-970a-d3,posle budzenja kulera.


4.2ghz.jpg
 
@dejan2311 ja isto imam reviziju 1 ko ti..Ovako pogledaj llc sta si stavio da nije extrime pa da nasvira preko precke;).Sto se temperatura proc-a meni su ok,klokovao sam na 4.3ghz i pod linx idu do 58.Dok evo malo pre tokom gaminga gta v islo je oko 40-45c.Ja sam fanove stavio na disable to bi ti bilo da se vrte na max br obrtaja.To oko upozoravanja pri vecim temp nisam ni dirao.
Sto se tice biosa ja guram f2g jer f1 mi je cudan mis se jedva vuce u njemu,a drugih razlika nisam primetio.Skines program @bios skines f2g bios i ides na update from file nadjes bios i ubacis ga..Ja sam bar tako.
Sto se tice NB i tu sam pastu promenio ono jeste temp su pale za 5c ali su i dalje pri linx oko 50-55c..Ja nemam kuler na nb ako treba sprzicu ga:d
Proveri ti voltaze koje si stavio za tvoj proc i llc
 
Hvala svima na pomoci, i kod mene u hw monitoru pokazuje do 50c temperaturu, medjutim u biosu je temperatura veca, odnosno kad dogura do 50c u hw monitoru ja ga resetujem udjem u bios i viidm da je cpu preko blizu 70 sto znaci da je bio i vise, i onda polako opadne temperatura. Hocu da kazem da hw ne daje ono sto vidi bios a bios ne reaguje na data podesavanja, ranije imao asus i pogresio sto sam uzeo ovu plocu, ako je to stvarno da se gigabajt vise greje od ostalih.

cimi sta znaci ovo llc

Jos nesto, nesto sam cackao po biosu i ovo podesio pa sad ne mogu da vratim. Ispod ove opcije RESET CAUSE OPET STATUS kako je oznaceno na slici umesto YES stoji NO , ja sam izabrao opciju enable bilo disable , medjutim i nakon flesovanja biosa i nakon mogucnosti da izaberem opciju enable, on uvek vrati na disable iako sve to snimim nije kao i ranije yes. Cemu sluzi ova opcija, i o cemu se radi , molim za pomoc. Evo u uputstvu ploce deo za to, pokusavao i ne razumem. ploca je GA-970A-UD3P
 

Prilozi

  • dobra s.jpg
    dobra s.jpg
    100.3 KB · Pregleda: 67
  • 2015-05-31 22_22_52-mb_manual_ga-970a-ud3p_e.pdf - Adobe Reader.png
    2015-05-31 22_22_52-mb_manual_ga-970a-ud3p_e.pdf - Adobe Reader.png
    50.2 KB · Pregleda: 45
To je za prekidač koji može da se stavi na kutiju da ne može da se upali kada je otvorena.
 
Nazad
Vrh Dno