Šta je novo?

Ubuntu i mobilni internet

Vl@da

Slavan
Učlanjen(a)
27.10.2007
Poruke
1,013
Poena
360
Ima li koga da koristi (ili je koristio) mobilni internet domaćih provajdera na Ubuntu (konkretno 14.04) kompu? Zanima me da li usb modemi koje daju naši provajderi funkcionišu na Linuxu, i koliko zezanja da očekujem oko toga. Prvi izbor bi mi bio Telenor ali i MTS dolazi u obzir.

Sva iskustva su dobrodošla. :)
 
Zar ne daju nasi provajderi one wifi modeme? Meni su dali jedan takav. :)
Pre toga sam koristio 3G usb modem na mageia linuxu, gnome, i radio je bez problema.
Imao sam i neku skriptu podeseno da se konektuje na net automatski pri paljenju kompa(sakis3g).
 
Svi 3g stickove koje sam probao su ok radili
 
Mislim da možeš da biraš da li ćeš usb stick ili modem a modem je naravno skuplji. :)
+ što mi modem stvarno ni ne treba, koristiću taj net samo na jednom laptopu.

Super, znači nema zezanja sa traženjem odgovarajućih drajvera ili tako nešto?
 
Ma jok, podesis za 5 min.
Ja sam imao USB modem taj prvo, pa kad sam cuo da su poceli da daju wifi modeme, otisao sam do njih(VIP) i pitao ih da li mogu da dobijem isti(posto bi mi koristilo za fon). Ocekivao sam da platim neku cenu, medjutim dali su mi bez da sam ista platio, samo sam im vratio 3G modem i u zamenu dobio taj wifi.
 
klikneš na oznaku sa dve strelice za internet,otvori se padajući meni,ideš na Edit Connections,Add,Mobile Broadband,ništa ne upisuješ.....
jednostavno da jednostavnije ne može biti...





na kraju save,kad utakneš stick možda će trebati omogućiti Enable Mobile broadband i izabrati mrežu na ikonici za internet
 
Poslednja izmena:
Hvala na detaljnom uputstvu, samo da dodam za slučaj da nekom drugom bude trebalo, kada se doda nova konekcija treba restartovati komp (barem sam ja tako uradio), da bi se nova konekcija pojavila u listi.

Sve u svemu ovo fino radi, za sada sam poprilično zadovoljan. Jedino mi nije jasno kako mogu da proverim stanje, tj koliko sam Gb potrošio. Na sajtu piše da može da se proveri slanjem SMS poruke iz aplikacije, koju ne znam kako da pošaljem pošto na Ubuntu nema te aplikacije. :)

Probao sam da se ulogujem i na TelenorPortal, ali to ne ide zato što oni moraju da potvrde broj tako što pošalju sms sa konfirmacionim kodom, koji ja nikako ne mogu da vidim... (verovatno zato što nema aplikacije :D )

Ima li neko ideju šta da probam?
 
računaj da ti je 1 gb dovoljan za surf za otprilike 2-3 dana(bez video klipova)
 
Ako tako računam zabrojaću se 100% :D

Zato i hoću da pronađem kako mogu da proverim stanje, da bih izbegao situacije tipa "trebalo bi da imam još 500MB" a ja potrošio sve... :)
 
Pa odradi tu aktivaciju dok si na win-u, pa predji na linux i koristi normalno stanje preko telenorovog sajta.
 
Nazad
Vrh Dno