Šta je novo?

I7 4790K problem sa temperaturama

Da, na 5 GHz se toliko greje da faktički ne prestaje da throttluje, mora obavezno skalp. A tek mi se to ne radi. :trust:
 
Normalno je da budu visoke temperature, pošto je napon visok, onda je i snaga koju emituje ovaj procesor ogromna preko 160W, a on je deklarisan na TDP 88W. Bitno je imati dobro hlađenje, ali postoje granice, tako da je 5 Ghz neka granica. Za veće brzine koriste se drugi sistemi.
Ja kada pustim automatiku on već na 4.9 Ghz digne napon na 1.374 V, snaga ode na 159,2 W, a maximalna temperatura 100% load sva 4 jezgra 79C,
već na 5 Ghz napon skače preko 1,4V, i temperatura kad povuku 4 jezgra na 100% load ode, ali sa finim podešavanjem napona, može da radi na 5 Ghz sam max 90C pri 100% loadu svih jezgara, što u praksi ne postoji, samo u testovima.
Tek cu se pozabaviti finim podešavanjima, jer od skoro imam Neptona 240M.
 
gffg

Slucajno nesto gledao i natrcim na ovu temu,ja sam se docepao 4790k vec lapovanog drugar je to vec sve uradio rece mi da je on radio i skalp i jos stosta vec sam zaboravio,
Kao sto sam vec napisao gore iznad ja sam uzeo nhd15 pa cu pokusati u subotu da se poigram sa klokom do sad nisam pokusavao jel slabo imam vremena pa cu postaviti testove. :)
Ja isto idem na to da ga probam 7 dana da radi na 5.0 ako neuspe vracam ga na 4.4 turbo kao sto mi sad radi.
 
Poslednja izmena:
Samo ja ne kapiram sta se tu moze poravnjavati. Rupa na rupu ide i nema tu nekih mogucnosti da se nesto poravnjava kada su 4 fixne tacke ili ja ne razumem sta se poravnjava.
 
ovo je kada je i7 4790K na 5ghz, naravno sve mi je bolje kad je na 4,9ghz i temperatura i perfomanse.
 

Prilozi

  • screenshot 1.jpg
    screenshot 1.jpg
    681.4 KB · Pregleda: 110
Poslednja izmena:
Bogme lepo, svakako nema poente muciti proc za tih 100mhz vise, voltazu verovatno moras dosta da dignes.
 
malempic:Uh jaka je ovo voltaza,strah me je uhvatio cim sam video 1.4v skoro probacu bas me zanima koliko moze da ode ovaj moj lapovan i skalpovan cpu.Mada i sa 4.4 sam zadovoljan :D
DoX:Nevredi okretao sam na sve nacine podnozje,cak sam mislio da dodiruje nesto na kucistu pa sam izvadio sve napolje iz kucista i na stolu pokusavao ista prica kucao je 100C.Jednostavno nesto nije u redu bilo sa tim corsairom...koji sam vratio danas prodavcu.Razocarao sam se u vodena mada tako me potrefilo sta da radim.:trust:
 
Ionako ta Noctua D15 hladi isto kao h110, pritom je jedno 3x tisa. (bez preterivanja)

Greota 4.4ghz ako je skalpiran, slobodno zapici makar 4.7.
 
Ako tako dobro hladi ta Noktua D15 sto samo na 4.7 ghz, ja na 4.9ghz sa naponim od 1.31V guram sve testove i ni jednom ne izlazim van 80C mozda nekada 82C, a koristim tako lose vodeno hladjenje . Eto i sa njim idem i na 5ghz pa ni i 90C nece da prece.
Mogu da zamislim samo, sa to Noktuom covek moze sigurno i vise od 5ghz posto je Noktua bolje i od Corsaira 110i sa tadijatorima od 280mm.
Sto sitnicariti na 4.7ghz, malo je to :)
 
Poslednja izmena:
Nepton 240M i Noctua NH-D15 hlade skoro pa isto, možda 1-2°C razlike u korist D15.
 
Ja sam gore napisao da hladi isto kao h110, ne h110i njega ima Dox. Ni h110i se nesto ne odvaja, par stepeni samo. 240M hladi isto kao i h110, iako je 240mm i mnogo tisi zbog duplo bolje pumpe.
Glavni razlog sto je greota da tako malo clockuje je jer je procesor skalpiran i lapovan, zato i kazem makar 4.7ghz.

Razlog sto ne preporucujem 5ghz je sto se tu dolazi do granice kada napon vec pocne da degradira procesor, naravno zavisi od primerka koliko mu treba napona. Do ~1.4v se smatra da je ok napon. Zaboravio sam tacnu cifru.
Ti imas sjajan primerak procesora ako ti za 4.9ghz treba 1.31v. Ja recimo moram skoro toliki napon za 4.6ghz.
 
Poslednja izmena:
Ok, imao sam osecaj da je bila negativna sala, pa reko da bolje objasnim svoj post :)
 
Poredjenja predstavnika ova dva sistema hladjenja nije bas jednostavno i ne treba to grubo raditi. Koji su to kruterijumi za poredjenje, da li to samo temperatura i nivo buke?
Ja bi rekao da to bas nije tako.
Raznorodne tipove hladjenja ne mozemo tako porediti, jer to su dve ideje, dva koncepta. Neko voli jedno neko drugo, ukusi su razliciti. Tacno je da niko ne voli buku i da svi hoce sto nize temperature, ali kad je sve to u podnosljivim granicama to vise nije dominantno u izboru.
Covek sebi kaze necu kilo-dva pleha na procesoru ili kako neko ovde kaze "kofu" na procesoru koja pojede pola ploce i kucista i to je kraj price. Isto tako ce reci tamo neki ljubitelj dzinovsih tower hladjenja necu da mi se cuje pumpa ili vec ne znam sta, ali to su sasvim drugi kriterijumu.
Tako da ne moze jednan predstavnik nekog tipa hladjenja da bude bolji posto isto hlade samo zasta sto je tisi. Ovaj drugi ne bi stavio to hladjenje na svojo plocu da mu neko pokloni.
To se mozda ne moze razumeti, ali je to tako.
Jednostavno ja nikada ne bih mogao da stavim bilo koje tower hladjenje da mi stoji u tower kucistu, jer taj polozaj po prirodi nije ni normalan, a da ne pricam o estetici. To je tako. Necu vise mogao bi elaborat.

A sad na temu da se vratim.
Veoma vazno je cuveno Delta T. Nije isto ako u kucistu imate 35 ili 25
Mojih 80C na procesoru gde je u kucistu 35 C nije isto kao kod nekog ko ima u kucistu 25 a na procesoru 80C.
Kad budi ovaj prvi skinuo u kucistu temperaturu na 25 sigurno bi i na procesoru ima par stepeni nizu temperaturu. Tako da cisti podaci o temperaturi nisu bas tako za poredjenje.
Prema tome treba voditi racuna i o provetrenosti kucista da bi ste imalo nize temperature procesora.
 
Poslednja izmena:
S obzirom da se prica o overclocku poredim iskljucivo i samo na temu temperature i sposobnosti hladjenja. Buku sam pomenuo cisto onako usput.
Takodje temperature sam poredio samo na osnovu testova u kontrolisanoj sredini. Normalno da ce u drugim kucama i kucistima biti razlicito. Nisi cuo corsair CLC-ove, ne znas sta je buka :D Oni su preko 2 puta glasniji od neptona 240M. (na 10 decibela je subjektivan osecaj buke dupliran)

Izgled mi ovde apsolutno nije bitan, za ovu temu pogotovo.
 
erik samo zvuci kao da pljuje po CLC-ovima,covek je prosto realan,jedino uvek zaboravi da naglasi da se i pumpe i ventovi mogu iskontrolisati u vecini slucajeva i da i tako CLC pruza dosta solidne performanse,koje su dovoljne za 90 posto svih scenarija.ko cedi 100+w haswell neskalpirane proceve taj odlicno zna sta mu treba i sta moze voda,sta clc sta kilo bakra.

sve je lepo sumirao na onoj temi na "hladjenja",koga zanimaju performanse/tisina a nema 100+e za vodu koliku god fobiju imao od kila bakra/aluminijuma da visi sa ploce i nema puo izbora.ko hoce relativnu tisinu na stocku i da mu kuciste izgleda cakum-pakum da i pojuri neki clc po oglasima.ovi sto imaju 40-50e i merkaju clc-ove misleci da ce moci ozbiljno da klokuju i da ne ogluve zive u zabludi,i mnogo bi im bolje bilo da pojure proverene kulere tipa d14,fantekse i ekipu.da ne bude totalni off za proc iz naslova na ozbiljnijim voltazama mora top hladjenje ako necete da radi nozekanja,prosta cinjenica.dakle 2-3 top CLC-a ili kilo bakra,ili lepo se ocepite za custom vodeno,pa ko sta voli i ko za sta ima para.da ovi 120 clc-ovi mogu to da ohlade na 1,3v ne postoji sansa u paklu. :)
 
Znam, primetio sam da zvucim preterano ostro nekada :)
Koliko god spustio pumpu ipak i ventove uvek su glasniji zbog radijatora kroz koji prolazi vazduh. Na zalost tako je.

I sam prelazim na vodu, s tim da cu uzeti Swiftech H240-X, pa cu ga prosirivati vremenom.
Da ima neki CLC sa bakarnim radijatorom i nizim FPI, uzeo bih ga odmah bez razmisljanja. Ne razumem zasto nijedna firma nije napravila tako nesto, ne verujem da bi cena porasla preko 20-30e...
 
sad dolazi ono sto ti je momak rekao - tih nekih 40-43dB i to u nizim frekvencijama gde je stvarno nebitno ko je tisi u tih par decibela jer je to neprimetno (ulazi u realm te neke uobicajene pozadninske buke u relativno urbanim sredinama) narocito kad nije vent i kuler tik pored usiju (sto cini 95 posto svih nas).niko ne spori da ce uvek pumpa + vent + gusta rebra biti bucnija nego vent + rebra,ali ne preterujmo zarad neke provizorne pobede stavova na netu.sustina je da,ako potrebe nisu prevelike,clc se moze podesiti da bude neprimetan.pobodu,ako sam ja ovaj svoj ako ne i najbudjaviji clc ukrotio da ga kondenzator ne hvata na 2m stvarno nema govora o nekoj buci.
 
Ja imam usi ko dambo, sve cujem :)
Par decibela nije problem, razlike su mnogo vece. Fora je sto se sposobnost hladjenja gustog radijatora smanjuje drasticno spustanjem obrtaja pumpe i ventova. Dok kod vazdusnog ni blizu toliko ne utice na temperaturu.
Meni je comp na oko 70cm od uveta, i kroz prozorce prolazi zvuk bas onako fino.
 
sve i da je tako,opet svoj ekstrem uzimas za aksiom.tebi svaka cast ako ti ne ulazi u prostoriju 40-45dB (a inace je i mnogo vise u proseku,ali da se ne gadjamo sad ciframa) u sred beograda,a da ti verujem da se nemere naci balans izmedju hladjenja (opet ne pricam i ekstremnim klokovima ekstremnih procesora,evo uzecu moj primer) i buke i na budjavijim clc-ovima - izvini,necu,vise verujem sopstvenom iskustvu.nisam video neke znacajnije temperature a pumpa i vent su se do sad uzjogunili tipa 3 puta posle visecasovnih sesija u gtaV.da si negde na vr' Plitvica pa da ti covek i poveruje. :)
 
Pozvan si da dodjes i cujes :d

Soba je okruzena drugim stanovima, a jedini prozor je na unutrasnji deo zgrade oko cega su opet stanovi :)
Razumem ja tebe, ali pricam sa stanovistva overclocka. Stock intel je druga zverka i super ce ga ohladiti i 120mm CLC.
 
Nazad
Vrh Dno