Šta je novo?

Prso SSD?

deksi10

Slavan
Učlanjen(a)
18.04.2006
Poruke
1,023
Poena
375
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel I5-10400F
Matična ploča
MSI H410M-A PRO
RAM
2 x 8GB DDR4 2666Mhz
GPU
EVGA RTX 3050 8GB
Storage
SSD Apacer as2280p4u pro 1TB
PSU
Corsair VX550W
Kućište
Chieftec Dragon
Monitor
Samsung S24C650
Mobilni telefon
Redmi Note 8 PRO
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Da li ovo znaci da je prso SSD?

ssd.jpg

Od juce sam primetio da mi baguje system, cesta usporavanja i to prilikom obicnog surfa. Inace, crystalmarkom ne mogu ni da mu izmerim brzinu, samo hanguje.
 
Šta kaže Crystal Disk Info ili neki sličan program koji iščitava SMART atribute.

Ako možeš, uradi image na neki SSD, uradi SecureErase pa vrati image nazad.

Btw. jesi proverio da nisi zabo neki malware ili da nemaš drugih problema? (proveri event viewer i sl.)
 
A i pokreni TRIM, proveri kabl/port.
 
Mislim da se shvatilo.
 
Probacu to, nabavicu HDD ovih dana pa cu da odradim.

Evo slike iz CrystalMark Info, meni ovde deluje sve ok.

crystal.jpg

Btw odradio sam full scan kompa, nemam nikakav malware, nista. Trim pokrenut, sve stoji podeseno kao prvog dana kad sam ga kupio, samo vise ne radi kao prvog dana :)
 
Pa to je disk sa Sandforce konrolerom i još ima asinhroni NAND. Teško da bi mogao da posle dužeg vremena radi kao prvog dana.

Napravi image na neki HDD.

Vidim da je pre 15 dana izašao novi FW, verzija 6.0.3, nisam ni znao da još update-uju SF diskove :)

Updater: http://www.patriotmemory.com/software/SF_FieldUpdater.zip

Firmware: http://www.patriotmemory.com/software/Pyro_6.0.3.zip

Uradi update FW-a, posle uradi Secure Erase i vrati image.

Trebalo bi da ima performanse iste kao i kad je kupljen (možda i bolje, pitanje šta novi FW donosi na ovako starom modelu?)
 
Nema, vrlo je čudno. A i sam fajl sa FW-om je 339MB :zgran:

Pustio sam da se skida, ali je Patriotov server očajan, 50KB/s, trajaće dva sata.

Imam na poslu dva Pyro-a, to su nam jedni od najstarijih SSD-ova, baš ću probati da ga instaliram ovih dana, da vidim šta radi. Možda ima neki changelog unutar zip arhive, na netu nigde nema pomena za SF 6.0.3 fw.
 
Ee hvala puno! Odradicu ovih dana update pa javljam rezultate :)

A u koliko se ne popravi stanje, sta mislite, da li bi prosla reklamacija posto je disk u garanciji? S obzirom da ne daje ni priblizno deklarisane fabricke vrednosti?
 
Probaj da li ima na nekom hosting sajtu link.
 
Ni u fajlu nema changelog-a, samo uputstvo za update.

Nova verzija je 603ABBFO.
 
Izgleda da je ispustio dusu.. Uradio sam Secure erase preko Parted Magica, i nije hteo da instalira Windows posle toga tj prvi deo instalacije prodje, posle reseta izbaci gresku i nece dalje. Inace danas mi je dizao windows okruglo 5 minuta... :)

Ima neki programcic za testiranje HDD-a na ovom Ubuntu, evo sta kaze:

Screenshot - 05122015 - 06:54:10 PM.png
 
umart kaže da ne crkavaju. :D
 
vau,jedan je crkao,mora da ce sad kao ptice sa neba poceti da padaju.
 
Sam NAND nece nikako crci sa tipicnim koriscenjem tokom garancije.
Ako nesto crkava to je kontroler ili neki drugi deo gde nisu podaci. Nazalost SSDovi nisu bas toliko puno korisceni u nekoj velikoj firmi, koja bi mogla da napravi presek sta je crklo od SSDova i u kom obimu (kontroler/NAND/etc.)

Ako SSD nece da upise kako treba, ovo vise lici na neki od onih bugova ranijih/najranijih OCZ shitware-a, gde ne mogu da postignu neke brzine upisa. Ali ako se ne varam ovaj nije medju njima :)

Ako ne znas sta ces sa tim diskom, a nije u garanciji, bilo bi zgodno ako bi mogao da ga das nekome ko radi recovery, ili uopste ima nekoliko masina za probu, da se ustanovi sta je u pitanju.


U svakom slucaju, ja ne mislim da SSD crkava, ukoliko SMART indikator ne kaze da crkava NAND. Moze kontroler crci, ali ne i NAND (sto je doduse gore, jer onda je uzasno tesko vratiti podatke :D)
 
U garanciji je disk, cak nije ni mator, kupljen u septembru prosle godine. Sutra ga saljem na reklamaciju.

Srecom, podatke sam na vreme backupovao :)
 
Ako ne znas sta ces sa tim diskom, a nije u garanciji, bilo bi zgodno ako bi mogao da ga das nekome ko radi recovery, ili uopste ima nekoliko masina za probu, da se ustanovi sta je u pitanju.
Nemam direktnog iskustva, ali po ovome što sam pročitao na netu recovery je gubitak vremena na ssd disku sa uključenim trim-om.
 
za ovo sto si citirao je samo ideja da se vidi gde je problem, ne i recovery podataka.

Ali ako crkne kontroler/NAND, ne vidim gde TRIM moze tu da bude losa/dobra stvar, on nece i dalje koriscene podatke da trimuje?
 
Budući da ne znamo da je memorija ili kontroler, odnosi se na opšti slučaj data recoveryja izgubljenih/oštećenih/izbrisanih podataka sa ssd diska.

Bilo kako bilo podatci su bekapovani a disk je pokojni (i u garanciji).

p.s. Na ovom linku su opisani mnogi aspekti problematike ssd data recoveryja pa kog zanima ima zanimljivih stvari za pročitati.

articles.forensicfocus.com/2014/09/23/recovering-evidence-from-ssd-drives-in-2014-understanding-trim-garbage-collection-and-exclusions/
 
u tom linku bez da ga citam znam da nema nista korisno vezano za spasavanje podataka na zalost. Alfa je u pravu kontroleri crkavaju u najvecem broju slucajeva.
Da ne kazem 99%. Inace ne moze da se poredi crkavanje diskova i ssd-ova ali moze recimo flesheva i ssd-ova. Samo ovih drugih ima mnogo manje...
 
u tom linku bez da ga citam znam da nema nista korisno vezano za spasavanje podataka na zalost. Alfa je u pravu kontroleri crkavaju u najvecem broju slucajeva.
Da ne kazem 99%. Inace ne moze da se poredi crkavanje diskova i ssd-ova ali moze recimo flesheva i ssd-ova. Samo ovih drugih ima mnogo manje...
Šta je za tebe i mene i nekog drugog korisno u vezi problematike povraćaja podataka sa ssd diskova je relativna stvar.
Zato sam i napisao: Na ovom linku su opisani mnogi aspekti problematike ssd data recoveryja pa kog zanima ima zanimljivih stvari za pročitati
Ja lično ne vidim ništa netačno na tom linku.
Ali ja sam amater, a tebi su posao hdd-ovi pa je moguće i da grešim, ako ima nečeg netačnog sa linka meni bi bilo lično zanimljivo pročitati ispravke.
Za pokretača teme svakako ništa od ovog verovatno nije bitno, budući da je u garanciji ssd i podatci su bekapovani ali nije ni potpuni off pa možda bude još nekom zanimljivo.
 
pazi, nemoj da me shvatis pogresno ali nikad nema nista stvarno korisno u takvim tekstovima.
Gomila podataka nabacanih koje ne mozes nikako prakticno da iskoristis. Druga stvar je sto je to cisto placena stvar i mozes da napises sta hoces niko ne proverava...
 
Zamolio sam te da ispraviš netačnosti sa linka.
"Prava tehnologija nije publik i kosta debelo" je zamena teza i kao takva irelevantna činjenica u ovom kontekstu.
Kontekst je:

Šta je za tebe i mene i nekog drugog (i u kojim scenarijima dodao bih) korisno u vezi problematike povraćaja podataka sa ssd diskova je relativna stvar.
Zato sam i napisao: Na ovom linku su opisani mnogi aspekti problematike ssd data recoveryja pa kog zanima ima zanimljivih stvari za pročitati
Ja lično ne vidim ništa netačno na tom linku.
Ali ja sam amater, a tebi su posao hdd-ovi pa je moguće i da grešim, ako ima nečeg netačnog sa linka meni bi bilo lično zanimljivo pročitati ispravke.
Za pokretača teme svakako ništa od ovog verovatno nije bitno, budući da je u garanciji ssd i podatci su bekapovani ali nije ni potpuni off pa možda bude još nekom zanimljivo.
 
Kakve veze ima HDD, sa SSD?
SSD uništava podatke čim se pokrene TRIM, zato je problem povratiti.
Drugo, secure erase isto prazni sve ćelije ili uništava enkripcione ključeve. Svi SSD-i koju imaju hardversku enkripciju, su ustvari enrkiptovani čim se proizvedu.
Dok hard disk ima zapis na ploči, dok OS, ne pređe preko tog dela označenog kao slobodan za pisanje.
Zato se hard diskovi dugo brišu, i zato je lako povratiti podatke.
Nigde nisu ni otišli, dok kod SSD-a odu u vazduh za par sekundi.
 
nema netacnosti u linku ali ne postoji nista u ovom linku sto ima veze sa spasavanjem podataka za crknutog SSD-a.
Cak su i stavili pogresnu sliku chitacha, takvih chipova nema u ssd-u nego u mobilnim telefonima.
Dalje, tekst nije novinarski nego je reklama koju platis i pises tra la la da bi navukao klijente.
 
Kakve veze ima HDD, sa SSD?
SSD uništava podatke čim se pokrene TRIM, zato je problem povratiti.
Drugo, secure erase isto prazni sve ćelije ili uništava enkripcione ključeve. Svi SSD-i koju imaju hardversku enkripciju, su ustvari enrkiptovani čim se proizvedu.
Dok hard disk ima zapis na ploči, dok OS, ne pređe preko tog dela označenog kao slobodan za pisanje.
Zato se hard diskovi dugo brišu, i zato je lako povratiti podatke.
Nigde nisu ni otišli, dok kod SSD-a odu u vazduh za par sekundi.

kad poskidash chipove trim vise ne radi , trima nije ni bilo :) o tome se radi . Pricamo o spasavanju podataka sa ssd-a kojem crkne kontroler.
A ovaj na linku pravi image ispravnog diska pa se pravi pametan...
 
Kontroler mislim da može da se zameni, ako su memorijiski čipovi ispravni.
 
Nazad
Vrh Dno