Šta je novo?

Prso SSD?

Mislim da to zavisi od više stvari, tako da bi bilo potrebno dosta eksperimentisanja da bi imali neki uopšten podatak.
 
pa i to je nesto, pocetak od cega bi moglo da zavisi? Pa se eliminisu jedna po jedna stvar. Eno onaj meri bese katran da je tecan vec 100 godina kako bese?
 
U principu, ne vidim zašto bi OS morao odmah da obriše podatke, oni su ionako označeni kao nevalidni, dakle GC može da uradi brisanje kad prostor bude potreban. To može da se desi ranije ili kasnije, sve u zavisnosti od popunjenosti SSDa, firmware tu dosta igra ulogu, način na koji je GC implementiran... Podaci mogu nestati u roku od nekoliko sekundi ili da uopšte ne budu obrisani neko duže vreme, pretpostavljam.
 
Ne pretpostavljaj. Skini TRIM checker od manje od MB, on će ti reći za koliko sekundi će nestati.

Pod dva GC ne čeka da treba da budu upisani novi podaci, jer bi to sve usporilo, i to je isto kao i da nema TRIM.
TRIM i služi da unapred se uradi, da ne bi ništa moralo da se čeka, nego direktno da se upiše.
 
a da ti pod nula proveris to sto pises? Ne znam zasto svi beze od toga?
 
Ne pretpostavljaj. Skini TRIM checker od manje od MB, on će ti reći za koliko sekundi će nestati.

Pod dva GC ne čeka da treba da budu upisani novi podaci, jer bi to sve usporilo, i to je isto kao i da nema TRIM.
TRIM i služi da unapred se uradi, da ne bi ništa moralo da se čeka, nego direktno da se upiše.
Mislim da je implementacija GCa kompleksna zbog veličine bloka u odnosu na veličinu strane. Kod novijih SSDova, čak i kad podaci fizički ostanu na disku, postoji DZAT koji će osigurati da korisnik dobije gomilu nula kada pokuša da pročita TRIMovane podatke. To ne znači da su podaci fizički prebrisani. Da su fizički obrisani odmah, ne vidim potrebu za implementacijama Deterministic read data after TRIM i Deterministic Read Zero after Trim
 
Poslednja izmena:
ja to pricam sve vreme , ajde da vidimo, izbrisemo neki fajl i gledamo gde ide...kad ce da nestane itd...
 
Ako se GC ne sprovede brzo nakon TRIM komande, onda je isto kao i da ga nema. I dolazi do degradacije performansi.
To je toliko prosto.
 
a kakve su perfomrane za vreme brisanja tih podataka? Opadaju?
 
posto nece niko da proveri ja se povlacim iz igre pejstovanja
 
Kaže čovek koji je mogao da dokumentuje svoju tvrdnju...
 
proverio da je ukljucen ahci,stavio odgovarajuce drajvere za kontroler?
 
Da iskoristim temu...

Na poslu mi stigao novi komp sa SSD SATA3 120GB Patriot Blaze 545/430MB/s, PB120GS25SSDR i kada sam instalirao Windows, AHCI drajvere, reko aj' da upalim HDTune da ga istestiram, kad ono - ima šta da se vidi... :(

1.png


Probao sam i na drugom računaru sa drugim chipsetom i identična stvar je u pitanju, uvek u tom ospegu padne brzina i posle sve ok...

2.png


Ovo number of blocks to repleace bad blocks mi smrdi i mislim da je ovaj disk poluispravan i da treba da ga reklamiram?

Slažete li se?
 
Tako što kao i mnogi drugi SSD-ovi ne čita istom brzinom blokove gde su podaci i prazne blokove.

To ponašanje nije ništa novo, karakteristično je određenje kontrolere - znam da su JMicron kontroleri imali takvo ponašanje, očigledno da i Phison S9 sličnan po tom pitanju.

@Mladen_Brabus: po ovim slikama, rekao bih da ti je negde oko 60GB, tj. oko 50% diska popunjeno?
 
Da takav mu kontroler izgleda, malo kilav, što je i očekivati od budget varijante.
 
Ma da, ovo moje je neki neispravan krš.

Hvala svima, saću ga reklamiram.
 
Nazad
Vrh Dno