Šta je novo?

Upotrebljivost 4K na 15''

manve

Slavan
Učlanjen(a)
01.01.2006
Poruke
741
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
7700X Corsair H150I Elite Capellix
Matična ploča
Asus ROG STRIX X670E- E GAMING
RAM
2x16GB G.SKILL F5 6000HZ CL30
GPU
6900 XT
Storage
Kingstone SKC3000 2TB
Zvuk
Bose QC 35 II
PSU
Seasonic Focus Gold 1000W
Kućište
Asus GT501
Monitor
Gigabyte M32U
Miš & tastatura
Corsair Vengeance K70 + Logitech G600
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ozbiljno razmisljam o kupovini laptopa od 15'' sa 4k rezolucijom za poslovnu primenu. Primarno Excel i Word upotreba. Jasno mi je da problema nema da se razvuku dva dokumenta na 4K na recimo 28'' ili vecem ekranu ali me kopka koliko je to upotrebljivo na 15''.

Ima li ko laptop ovih dimenzija sa ogromnom razolucijom i kakva su iskustava u koriscenju MS Office-a ?
 
Nemam iskustva, ali u bilo kakvom slucaju- ne vidim prednost 4k rezolucije na 15".
 
Za Office upotrebu apsolutno nema nikakvih prednosti u odnosu na 1600x900 ili FHD ekrane... Mozes samo da imas vise problema zbog scaling-a elemenata na 4K rezoluciju...
 
Word i Excel nemaju nikakvih problema sa skaliranjem. Interesuje me istovremeni edit/view vise dokumenata, zato tolika razolucija.
 
Ja u kancelariji imam laptop povezan na eksterni monitor od 23 inča u FHD i to je neki moj limit za lepo poredjenje dva dokumenta (jedan pored drugog). 15 inča na laptopu u FHDu kao veličinu izbegavam kao djavo krst (samo ako sam na putu). Siguran sam da na 4k bi mogao da staviš dosta dokumenata jedan pored drugog, ali šta bi efektivno video očima, to je druga stvar.
 
Nije tu problem 4k na 15" vec zamor ociju jer je sve sitno. Sa druge strane detalji prilikom gledanja hires fotografija i obrade su fenomenalni. Tebi za office je bolje da pazaris i externi monitor.
 
Pa pitanje je bilo vrlo precizno s razlogom :)
Laptop mora jer se radi o preko-okeanskim putovanjima. Kako izgleda office na 1080p i 1200p monitorima jako dobro znam. Na poslu imam 2x1080p, kod kuce imam isto 2x setup s tim sto je primarni 1200p i 24'', al to se sve jako tesko pakuje u putnu torbu :D

'Siguran sam da na 4k bi mogao da staviš dosta dokumenata jedan pored drugog, ali šta bi efektivno video očima, to je druga stvar.'

Sve se slazem, dosta sam i sam teoretisao na temu, gledao po netu, pa sam zbog toga pitao ako NEKO IMA NEPOSREDNOG ISKUSTVA.
Razumem da je broj takvih laptopova u Srbiji jako mali i broj tih ljudi na ovom forumu jos manji, mozda i jednocifren, al opet, hteo sam da probam, mozda budem imao srece i cujem pravo iskustvo koje je ipak znacajno vece tezine od bilo kakvog teoretisanja. U krajnjem slucaju mi ostaje da vijam po nekim vecim radnjama u BG neke izlozene primerke kada se pojave (ako se pojave).
 
Ako ti 4K ekran treba zbog velike radne povrsine, na 15" to gubi svaki smisao zbog toga sto ces morati da skaliras elemente u OS-u na nivo gde ce biti bar kao u native FHD rezoluciji da bi video bilo sta na cemu radis (cime efektivno dobijas radni prostor kao da imas FHD ekran). Native 4K je uzasno sitno i za 32" displej a kamoli za 15"...

Konkretno imam iskustva sa 24" i 32" 4K monitorom, i mogu ti reci da je 24" (sto je opet dosta vece od ovoga sto hoces da uzmes) neupotrebljiv dok ne dignes scaling na maksimum, a kao sto rekoh, to pobija svaki smisao uzimanja 4K displeja zbog vece radne povrsine...
 
Poslednja izmena:
Da, u tom smeru sam i ja razmisljao, tj da ce biti potreban mikroskop da citam ta dokumenta, al eto ovi prave 4k cak i na 13''. Izgleda to moram negde naci da vidim i stavim tacku na ovu pricu.
 
Video sam 4k i na 12inča.
Naravno da je neupotrebljivo.
Više marketinški trik.
32inča je minimum za optimalno korišćenje 4k.
 
Ja sam ti napisao iz prakse. Macbook pro retina 15" nije 4k vec malo manje i na windowsu je toliko sitno da ako se ne skalira je neupotrebljivo.
 
Hvala!
 
Ako ti nešto znači na Surface Pro 3 je 2160 x 1440 rezolucija (odnos je 3:2) na 12" i sa 150% skaliranja je odličan za dokumente, pričam iz iskustva. Naravno nije 4K ali možda ti je ova informacija korisna
 
Evo ti prica ovog lika (koji inace radi kao neki developer/PM za Microsoft) http://www.hanselman.com/blog/LivingAHighDPIDesktopLifestyleCanBePainful.aspx
Poenta je da Windows odnosno vecina aplikacija za isti imaju lose uradjenu podrsku za skaliranje.
U principu sto veca rezolucija to bolje, medjutim problem je to skaliranje koje je lose uradjeno na Windowsu (dok mislim da je za MacOS dobro ali ne koristim taj sistem).
 
Nazad
Vrh Dno