Šta je novo?

Nemacka i madjarski pasos/drzavljanstvo (zivot i rad u Nemackoj sa EU pasosem)

Mi smo poznati da svoj rad vrednujemo više nego tuđ rad, pričam iz nekih ličnih primera. Dolazila mi je Kurta i Murta od rođaka iz inostranstva kod mene, šetao ih po Beogradu za najmanju sitnicu, nesebično pomagao, gubio svoje vreme, kad je došlo vreme da vrate 1 % od mog truda nema ih nigde.

Ocigledno cenis svoj rad,cim ga meris...

I pravis kardinalnu gresku,ocekujes pomoc sa strane a samo treba od sebe da trazis...
 
Nije toliko poenta u trazenju pomoci koliko u stavu koji je opisan na klipu. Nasi napolju vecinom ne samo da ne bi pomogli nego traze nacin da odmognu, da izrabljuju. Moja daleka rodbina u Svajcarskoj je organizovana kao Koza nostra...

Svako treba da se bori za sebe, to stoji ali nasima po Nemackama treba da bude jasno da su ostali tamo zbog organizacije i dobre volje nemackih drzava a sto su narocito sposobni ili pametni. Sto nisu otisli u Englesku ako misle da su nesto sposobni?

Pre par godina su u Svedskoj izglasali nekakav zakon po kome svi imigranti, azilanti ili ilegalni imaju pravo ostanka. U takvim uslovima mozes bez glave na ramenima da dobijes pravo ostanka i boljeg zivota. Kao da su reke muslimana neka inteligencija. Sve mlado, besno i praznoglavo pa zive tamo i rade...

Sto se tice mog komentara vezanog za madjarski pasos ima neke veze sa ovom slikom:

image.jpg

Super sto ste prelomili, otisli i snasli se. Samo nemojte da se hvalite time jer to nije za pohvalu. Jer ti za koje i sa kojima radite ne samo sto to nikada u velikoj vecini ne bi uradili vec se nikada time ne bi ni hvalili. Odlazili su Nemci u Ameriku i postajali Amerikanci preko noci.
 
Gaw,pojma nemas a pises...ljude za koje i sa kojima radim apsolutno ne zanima ko,sta,gde i odakle sam.Njih zanima da si zakonski cist i da radis svoj posao za sta si uredno placen.Drzavu zanima da su ti sve radnje legalne,placas uredno dadzbine i sva su vrata otvorena.Tacka.
Ovde se niko ne opterecuje glupostima o kojima pises ili razmisljas...

Prilikom potpisivanja ugovora o radu mi je predoceno,napismeno dostavljeno (sa primerima) i morao sam potpisom da potvrdim da mi je jasno da se bilo kakav vid rasne ili nacionalne diskriminacije kaznjava momentalnim otkazom i krivicnom tuzbom.Takodje vazi i za privatnost.
Kolege su mi nemci,spanci,italijani,poljaci,slovaci,portugalci,kubanci,turci,madjari,ameri,irci,englezi itd itd.... stvarno mislis da IKOGA zabole ona stvar ko-gde?

Ovo je druga mentalna galaksija,ali to mozes shvatiti tek kada zivis ovde... i meni je trebalo malo vremena...

I u pravu si,nije bas za pohvalu iz kakvog si sr*** i bede dosao i sve svoje ostavio da bi normalno ziveo... ni ne smem,jer kada sam par puta ispricao sta sam i za koje pare radio i kako su mi deca gladovala ili isla u iscepanoj odeci jer se npr gazdi digo da kupi nov dzip pa krastavac kriza,nema se za plate i sl (a to mi se u vise firmi desilo)... jednostavno mi nisu verovali... to je ovde nepojmljivo...
Znam na sta si mislio sa tom izjavom i ne smatram hvaljenjem ako pisem svoja iskustva i da sam zadovoljan... nit se smatram nemcem preko noci ili na sta vec aludiras ali postujem drzavu/sistem koji mi je omogucio da mi deca zive normalno,niti ce mi ovde vijoriti srpski barjak ili nemacka zastava u Srbiji,to je za mene totalna glupost...

Ponavljam,nit je idealno nit je utopija ali je Srbija daleko iza,i ekonomski i mentalno i nije mi zadovoljstvo da pisem ovakve izjave,veruj mi ali je tako...

Sto se tice nasih,srbin nema veceg neprijatelja nego svog ovde,ziv sam primer toga ali nije sve tako crno,isti sablon je i kod ostalih naroda...
Koriste tvoje neznanje jezika i sistema i cedi kako god znas i umes... sva sreca,na vreme smo skontali...

Btw,rado pomazem ljudima,sinoc sam pisao 2 sata totalnom nepoznatom liku sta i kako za pocetak i te informacije zlata vrede (znam po sopstvenom iskustvu,zato sa i otvorio teme Hu drzavljanstvo i ovu),pare,posao i stan mi ne pada na pamet da pozajmljujem/trazim jer se ovde rec/preporuka vrlo ozbiljno shvata i jako treba obratiti paznju sta pricas...

I garantujem da ce prvih godinu dana (ako nemas debelu ISKRENU pomoc rodobine/prijatelja) biti hebeno tesko ali posle ubiras plodove... toliko o tome....
 
Drugi deo posta ne stima,jer ne moze vecina Vojvodine da trazi Hu pasos vec samo ljudi sa madjarskim korenima i znanjem jezika....
Madjari ce svakako traziti 2020 veci deo Vojvodine,pola Rumunije,zapad Ukrajine,jug Slovacke,deo Austrije i Hrvatske tj sve teritorije koje su im oduzete Trianonskim sporazumom koji istice 2020-te... otud i toliko madjara u Vojvodini tj nisu dosli vec su ostali... npr u Rumuniji ih ima preko 2 miliona... bice interesantno...

Nisu potrebni mađarski koreni, dovoljan je predak rođen na teritoriji Vojvodine iz vremena dok je ona bila u sastavu Ugarske.

Što se tiče drugog dela posta, ništa od tih teritorija nije realno osim onih ukrajinskih, ali tu će morati da se glođu sa Poljacima, pošto i oni maštaju o istim teritorijama, i to pod uslovom da Rusija ili zapad odluče da im nije potrebna ovakva Ukrajina kakva je danas.
 
Poslednja izmena:
Ocigledno cenis svoj rad,cim ga meris...

I pravis kardinalnu gresku,ocekujes pomoc sa strane a samo treba od sebe da trazis...

Nikad nisam nikome pomagao radi neke buduće kontrapomoći, pomoć bilo kome je uvek bila nesebična. Ni na pamet mi nije padalo da će ovako da se sloši ovde i da ću morati da se potucam po svetu da uošte nađem posao. Kada nešto ne ide, onda ne ide. Posao ne može da se stvori ako ga nema. Šta je u glavima tih rođaka koji dođu ovde i očekuju da im ja pomažem za najveće gluposti, a kad pokušam da im uđem u njihov "svet" to je nešto drugo, to ne može, neću da se ponavljam, bukvalno je isto kao u klipu.
Što se tiče toga da li cenim svoj rad, od svega cenim samo svoju fakultetsku diplomu i to ne može niko da mi oduzme, jer znam koliko sam znoja prolio da je steknem, a ne stidim se da radim bilo koji posao, kao što sam ih i radio u životu.
 
Poslednja izmena:
Ja bih samo zamolio ako moze bez one stvari, sr**** ****a ****e*** ***** .
ako je ikako moguce, a verujem da ne radite po pijacama pa da ne moezete bez tih izraza.
 
Kad sam odlazio iz Stradije pre devet godina, očekivao sam da će se vremenom stanje kući polako popravljati. Nisam ni tad očekivao čuda, ali mislio sam da bi do sada već trebalo nazaposlenost da se osetno smanji i plate umereno porastu. Od tad su se promenile tri vlasti, postali smo zemlja sa najnižom prosečnom platom na Balkanu i ja najzad shvatam da od Stradije nikad neće biti ništa, ko god da vam dođe na sledećim izborima biće bagra, samo još jedan izdanak ustoličene kleptokratije koju niko nikad neće oboriti. Ne kažem da mi je život u Grčkoj uvek med i mleko, daleko od toga, ali iz ove perspektive shvatam da mi je odlazak iz Stradije bio najpametnija stvar koju sam u životu uradio. Ako možete da nađete posao i sredite papire, topla preporuka i ostalima da učinite isto. Samo posao i papiri su stvarno bitni, ostalo se sve vremenom samo polako sredi.
 
Poslednja izmena:
Takodje sam pre par godina otišao Nemačku, i ni jednog momenta se nisam pokajao što sam otišao iz Srbije. Dosta stvari je krenulo na bolje, od posla pa do svake sitnice, da napomenem, i u Srbiji sam dobro živeo. Lično, nista me ne vuče za Srbiju...
Ovde se jednostavno poštuje i ceni rad i trud i vremenom se to sve nagradi, bar u mom slučaju.
A sto se tice da pomognem nekom, rodbini, prijatelju, zašto da ne, uvek cu rado pomoci u bilo kom slučaju koliko god mogu.
 
Ima li nekoga iz Švedske ovde ? :)
Drug me zove da dođem kod njega, mada nisam siguran jer prvi on nema papire ...
Inače radi bez papira i bez vozačke dozvole sa srednjom školom na održavanju puteva - vozi kamion po Štokholmu koji nazad ima mašinu za bacanje soli :)

Smešno ?
Bez papira i dozvole 1h -20 € , i dalje smešno ? :)

Da ne pričam da Šveđani za isti posao imaju 35-45 € po satu (još su to prosti poslovi, ko ima faks i znanje prolazi bolje i lakše)...
Hrana nije skupa - alkohol i cigarete jesu ...
Sreća nepušač sam pa mi zabrana pušenja odgovara savršeno, ali 40 € za 1L Smirnoff vodke je problem :D
 
Poslednja izmena:
Ko ima šanse neka beži odavde, hoćemo normalan život a ne zezanje. Ne znam šta bi nas vezalo za Srbiju?
 
Lepsi izlasci? Devojke?
 
Nesto mi pade na pamet... posto vidim da na ovom forumu ima dobar deo ljudi koji zive u inostranstvu, mozda bi trebalo da se napravi nekakav blog Benchmarka ili mozda podforum, gde bismo imali iskustva nasih ljudi po razlicitim zemljama.
Verovatno moze nesto da se uradi. To bi sigurno i doprinelo jacoj posecenosti foruma.
Dobar deo ljudi kad naleti na nekog clana koji zivi npr. u Nemackoj, odmah ce mu pisati na PP o tome kako i on da ode ili slicno.
Ovako, ako ima na jednom mestu nekih osnovnih ideja, preduslova gde bi ljudi jasno izneli neko svoje iskustvo sa administracijom, itd, to bi znacilo vecini.
Eto, jedan predlog, pa ako se nekome ucini interesantnim od moderacije...bilo bi lepo (a takodje i mozda nekome od nasih preko padne na pamet ideja da pokrene svoj blog).
Jeste da je ovo pre svega IT forum, ali mozda moze da se pridoda i ovako nesto. Na kraju krajeva, vecina ovdasnjih clanova se bavi it strukom, pa verujem da nece uvek ni bezati od teme.

Ps: Alfa, veliki plus. To je jedan od razloga zbog cega kad god mi padne na pamet da bih otisao negde preko, setim se koliko su nase devojke lepse nego ove severnije. :D
 
Poslednja izmena:
Čuj devojke i izasci :D
Ta generalizacija i priča naše devojke najlepše meni ne pije vodu ...

Izlasci - ako je nekome interesantno da liže nekoliko piva u bašti nenkog kafića po ceo dan ili da izlazi u grad 2 puta nedeljno to je drugo ...
Meni više odgovara ova druga varijanta - zaradiš pare i kada dođe vreme za odmor odeš kao čovek na more/zimovanje i ne cimaš se oko svakog dinara ;)

Npr. Gore pomenuti drug je pre mesec dana imao mnogo posla pa je radio 14-16 sati, ali je uzeo 300 i kusur € za taj dan - to je ovde mesečna plata i to pod uslovom da se ima posao (treba i veza) :)
 
Poslednja izmena:
Lepsi izlasci? Devojke?
Živeo sam neko vreme u Italiji a kratko i u Holandiji. Devojke u Holandiji su mi ako ne lepše onda bar, da kažemo, opuštenije. Na žalost, bio sam pre 15 godina na dva meseca a zbog glupih patriotskih osećanja mislio sam izvućićemo Srbiju iz blata - kako da ne...
Da se vratim na devojke i izlaske... Izlazio sam sasvim lepo i u Italiji i u Holandiji. To može da bude najgluplji razlog da neko ne ode iz Srbije.
 
Zbog devojaka i izlazaka, provoda, ostati u Srbiji? Ahaaa
Pitam li se onda o čemu taj neko razmišlja u svom životu?
Više ja volim ovde u de, dobar posao, dobar život, a devojaka i provoda, ima i ovde na pretek....
 
Ili dodjes jedan mesec godisnje ovde pa se taj mesec otrujes od zena i izlazaka!:d
 
Živeo sam neko vreme u Italiji a kratko i u Holandiji. Devojke u Holandiji su mi ako ne lepše onda bar, da kažemo, opuštenije. Na žalost, bio sam pre 15 godina na dva meseca a zbog glupih patriotskih osećanja mislio sam izvućićemo Srbiju iz blata - kako da ne...
Da se vratim na devojke i izlaske... Izlazio sam sasvim lepo i u Italiji i u Holandiji. To može da bude najgluplji razlog da neko ne ode iz Srbije.

Potpisujem sve. Naši ljudi vole da pričaju kako su naše ribe najbolje, ali realno nisu, to vam kažem kao čovek koji živi u gradu sa preko milion stranaca iz svih krajeva sveta. Ako me pitate odakle su najbolje ribe, odgovor je Litvanija. Od njih petnaestak koje sam upoznao, samo jedna je bila neki prosek, ostale su sve bile ribetine da se smrzneš, a uz to su i vrlo prirodne i pristupačne, ruska škola. Generalno cela istočna Evropa je vrlo jaka, sasvim na nivou sa Balkanom ili čak i bolje. Ono što generalno ne valja je Britanija i kompletno Mediteran, sa izuzetkom Izraela.

I ja isto ne mogu da shvatim te ljude koji strahuju od nekih glupih stvari. Nemaš tamo društvo? Naćićeš društvo! Nemaš ribu? Pa naći ćeš ribu! Bitno je da ti imaš posao i papire, sve ostalo dođe na svoje mesto.
 
Kad imas para, dobro je i u Srbiji.
A ne treba mnogo, hiljadarka dovoljna za sve pa i za letovanje i zimovanje ako se racionalno trosi tokom godine
chase.gif


a jesam djubre hehhehe
 
Poslednja izmena:
Boze boze, svašta i ti pišeš... Postovi ovde su ti u najmanju ruku kao nekog klinca od 15god...
Pratim ja vise foruma za tvoj info, kako na srpskom tako i na nemačkom.
Jok, pa cu tebe da pitam sta i kako treba da pratim od foruma, prosvetli nas...
 
Lično, nista me ne vuče za Srbiju...

Osim jezika.

Niko nista nikome ne brani. Stav vecine u ovoj temi bi se slikovito mogao opisati kao: jea mnogo smo pametni nasli smo nacin da zbrisemo iz zemlje, gledajte nas kako smo pametni! To verovatno misle i oni mladi Sirijci sto su u ratnim uslovima ostavili babe, dede, zene i decu.

Moj stav je drugaciji i imam argumente za takav stav. To sto se neko vredja ukoliko neko iznese stav koji njemu ne odgovara je samo njegov problem. Sto bi rekao Stiven Fraj, sta mene briga sto si se nasao uvredjenim?

Okacio sam sliku Nemica koje po okoncanju drugog svetskog rata obnavljaju svoju domovinu. Ne, nije u pitanju Titova radna akcija. Niti je u pitanju komunisticka (istocna) Nemacka. Pa kako to zapadni, progresivni Nemci da bez nadoknade ciglu po ciglu obnavljaju domove? Gde je tu interes? Na ovom forumu ima ljudi kojima je to mnogo smesno, znas. Nemcima ocigledno nije. Zamisli da su po okoncanju WW2 se digli svi zajedno i pravo Britanija, Amerika, gde god je bilo bolje nego kod njih. Da li bi ti danas mogao da odes u tu Nemacku da radis i da zivis? Bio sam ja tamo, video sve sto se da videti i primetio sve specificnosti mnogo bolje nego vecina vas jer sam bio turisticki na duzi period. Slobodan kao ptica. Sa razlogom imaju gard prema Balkancima, sve je to opravdano. Jer ono sto Balkanac uradi i time se hvali, to oni ne bi nikad. Niko normalan ne bi.
 
Poslednja izmena:
Generalizacija i racionalizacija u tvom slučaju :)

Izučava se u okviru psihologije ličnosti - vrlo čest mehanizam odbrane ...
 
Branim misljenje koje smatram za ispravno, ne sebe. Nisam napadnut, nemam potrebe da se branim. Da bi sloboda misljenja i govora cvetala, mora se pristati na kompromis da ce doci do sukoba misljenja. Ako ne dodje do sukoba misljenja, onda je jednoumlje.

Meni malo smeta sto se ova tema tretira kao vodic kako otici od zemlje i sto moderacija to zdusno podrzava. Sta to treba jednom IT forumu? Jer neki tamo Bahati tako kaze?

Mislim ono, forum je privatni pa gazda moze da sece kako njemu odgovara. Ali to ne znaci da ce svi da potisnu nagone ka pravdi i ispravnom misljenju da bi nekome ugodili.

Jedan od razloga zasto nam je kako nam je, su izvrnuti stavovi, nedostatak principijelnosti i rasprave o glupim temama. Kao ona na predhodnoj strani gde se raspravlja o devojkama i provodu. Zemlja se bukvalno raspada, a mi raspravljamo o devojkama i provodu... tako su i Nemci 1945. u porusenim gradovima raspravljali gde ce da odu, gde su bolje devojke i provod...
 
Poslednja izmena:
G@W, imas ti velik svoj problem, a moji razlozi zašto sam u de, su totalno privatni i to te se ne tiče, niti se hvalim što sam ovde niti umanjujem vrednost nekoga ko je u Srbiji. U Srbiji sam lepo živeo, ali sam ovde više zadovoljan životom i sa svim ostalim sitnicama, to ti i ne moras da razumeš, a iskreno da ti kazem, i briga me...
I jos jedan info, ja zbrisao nisam iz Srbije. A argumente da navodis kao turista, ti si sve video, pa ovo je toliko smešno da je za ne poverovati...
 
I onaj drugi forum (elitesecurity) ima ogroman vodič za emigraciju, ne vidim zašto bi to bio problem ovde...

Ja sam čak da se otvori i poseban deo ovde o emigraciji kao što ima milion drugih tema koje nisu samo IT.
 
Poslednja izmena:
G@W, imas ti velik svoj problem, a moji razlozi zašto sam u de, su totalno privatni i to te se ne tiče, niti se hvalim što sam ovde niti umanjujem vrednost nekoga ko je u Srbiji. U Srbiji sam lepo živeo, ali sam ovde više zadovoljan životom i sa svim ostalim sitnicama, to ti i ne moras da razumeš, a iskreno da ti kazem, i briga me...
I jos jedan info, ja zbrisao nisam iz Srbije. A argumente da navodis kao turista, ti si sve video, pa ovo je toliko smešno da je za ne poverovati...

Ne pricam ja o tebi vec generalno. Tvoj problem je sto sebe identifikujes u mojim porukama. Kada kazem ti to ne znaci da mislim na tebe vec nakog neodredjenog. Cesto to koristim u porukama, nazalost pisana internet komunikacija pojede finese. Samo sam jednom mislio direktno na tebe kada sam rekao ti.
 
I onaj drugi forum (elitesecurity) ima ogroman vodič za emigraciju, ne vidim zašto bi to bio problem ovde...

Ja sam čak da se otvori i poseban deo ovde o emigraciji kao što ima milion drugih tema koje nisu samo IT.

Meni predstavlja problem jer jos zivim u Srbiji. Sve dok zivim u Srbiji zelim da mi bude bolje. Da bi mi bilo bolje pametni ljudi moraju staviti one druge na njihovo mesto. Kada odu svi pametni onda to ne mozemo ocekivati i ostajemo u permanentnom blatu.
 
Meni malo smeta sto se ova tema tretira kao vodic kako otici od zemlje i sto moderacija to zdusno podrzava. Sta to treba jednom IT forumu? Jer neki tamo Bahati tako kaze?

Mislim ono, forum je privatni pa gazda moze da sece kako njemu odgovara. Ali to ne znaci da ce svi da potisnu nagone ka pravdi i ispravnom misljenju da bi nekome ugodili.

Jedan od razloga zasto nam je kako nam je, su izvrnuti stavovi, nedostatak principijelnosti i rasprave o glupim temama. Kao ona na predhodnoj strani gde se raspravlja o devojkama i provodu. Zemlja se bukvalno raspada, a mi raspravljamo o devojkama i provodu... tako su i Nemci 1945. u porusenim gradovima raspravljali gde ce da odu, gde su bolje devojke i provod...

Benchmark je suvo zlato u odnosu na ES, ono je bukvalno uputstvo kako "pobeći" iz Srbije, a i moderacija i većina je debelo antisrpska.

Ja se ne slažem sa ljudima koji seku sve veze sa Srbijom kad odu. Ja sam rekao u svoje ime, idem gde ima posla, kad dođe kinta mogu da pokrenem nešto u Srbiji. Da odem ja lično ne bih nikad otišao da se ne vratim.
 
Za početak, pre nego što kreneš sa tim ciglama, a pošto živiš u Srbiji pređi u neki drugi grad u okviru Srbije ;)

Nećeš moći ni u bioskop da odeš, a ne nešto drugo (ako izuzmemo 4-5 najvećih gradova)...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno