Šta je novo?

Nemacka i madjarski pasos/drzavljanstvo (zivot i rad u Nemackoj sa EU pasosem)

Mislim ono,čitam i čudim se.....baš kako Duke kaže....kupio rumun avto da se pofali kući,isti slučaj sa stanovima 1000 evra za 70 kvadrata,alllooo pa šta će tebi samom takav dvorac??i ako nisi sam ,skupa sa curom/bratom/ženom opet ti ne treba takav dvorac
Kad budete gledali na stanove/kuće ,avte i druga nužna zla na must have,but smal....možda nešto i ostane od tih dojč evrića
Dve osobe max 50 kvadrata puna kapa,neki mali avtić,par godina star,dizelaš
Izlasci svedeni na minimum,tj izlasci po kafanama,restoranima....izađi i šetaj gradom,ima šta da se vidi(znam o čemu pričam,Miken jedan od lepših gradova)
E tada možda pod stare dane i napravite kuću u srbiji :p

Najebanije je ta vaša mentaliteta,šta će reći rodbina/komšije/prijatelji....ako dodem kući u 5 godina starom.....malom avtiću,,vidiga radio u dojč,a nema niti za pošten avto,, batalite to i živite po svojem,a ne šta će ko reći
 
Pa i zive po svom, njihove pare njihova stvar. Drugar prosle god otisao u svicu neko programiranje ludilo, zivi sam u 86 kvadrata i vozi X5 nema ni sliku na zidu kamoli devojku, zenu, decu...u stanu krevet komp skije bordovi i oprema. I totalno mu puca sta neko medj' balkanskim plemenima misli o tome.
 
Again, ja ne vozim. Imam 10 pari iste odece koje menjam dnevno zbog alergija. Sve su crne ili bele skroz :) Uopste me ne brine sta drugi misle, ja to ionako ne mogu da vidim jer NE vidim dobro :)
1000e je bio stan koji smo uzeli u Frankfurtu, jer je mala razlika bila za manje stanove, vrvt jer je ovaj mogao bez garaze.
 
Na planini polena :)
Nije fora nista drugo nego eto i ja, koji nemam potreba da idem van, ne nalazim vise razloga da ostanem.
 
Najbolje u Norveskoj, ledeno, suvo, cisto.. ni bakterija ne moze da prezivi.

Back on topic...
 
Meni stan od 90kvm sa svim troskovima i parking mestom u centru grada od 100k stanovnika 500e.
Stan sam dobio po beneficiranoj ceni od drzave,nije socijalna pomoc ili socijalni stan vec drzava smatra da mi plata nije dovoljna za normalan zivot porodice te ima sema gde je grad pomagao u izgradnji zgrade te vlasnik moze (a ne mora) da izda stan ljudima koji imaju potvrdu od grada da imaju pravo na beneficiranu cenu stanarine.
Inace pojma nisam imao o tome vec sam nesto bzvz isao u opstinu i tamo mi sluzbenica predocila i sve sredila... pisao sam vec o tome cini mi se...
Vozam Fokusa karavana starog 14 god,nish mu ne fali i ja prezadovoljan,do posla i nazad i za shoping extra a i inace sam ljubitelj starijih modela ali zena gadno stiska za Citroen Cactus...
Inace niko ne kupuje auto u kesu ili coluje u momentu vec npr Cactus kosta 14k evra,das 4 u startu i 200e svaki mesec 4 godine i dotle i traje garancija... i to samo prvi put tako.
Za sledeci dajes Cactusa umesto 4k i uzmes drugi auto tako u krug... tako da se i ja mislim sto da budem krele kad mogu bez problema da priustim nov auto... i odem kod G@w-a da se qrcim :D

Meni najvise prija ekspeditivnost institucija,u koje u pocetku cesto ides,posle pola godine retko...
Npr prva registracija auta podrazumeva nove tablice,usao u opstinu i za 15 min izasao sa novim tablicama i saobracajnom na moje ime,stavio table na auto i teraj...
Secam se da mi se lik smejao kada sam ga pitao da li ste sigurni da je to sve,niste nesto zaboravili?... bilo mi neverovatno da je tako brzo sve reseno...
 
Oni tamo napolju, ok, konkretno Francuska u mom slucaju, da ne stede toliko bukvalno svaki cent se stedi, do sada bi vec svi bilo pomrli od gladi. Od silnih nameta ( taxi), osiguranja, za vodu npr placas kad se desi nesto onda pitaju da li je kvar do slavine ili ispod slavine, ako je ispod onda ne pokriva osiguranje. Onda npr zdravstveno ne pokriva nabavku naocala, i tako jos mnogo mnogo sitnica, a sve to moras placati. Cak ako si vise od 60god, onda moras placati osiguranje za svoju smrt, da budu sigurni da ce te moci sahraniti o tvojem trosku a ne o njihovom. Mislim ima tu mnogo stvari, na koje vecina ni ne misli, a uticu mnogo na sam zivot. Ovo sve za prosecnu platu u FR od 1300evra. Ne radi svako u IT industriji gde su plate mnogo vece.
 
Bas bezveze za FR toliko cimanja... na dosta mesta od ljudi cujem kako je Francuska u sve goroj ekonomskoj situaciji, ali ta prica se vrti zadnjih 20 godina, verovatno i za 100 godina nece pasti na nas nivo. Jel ima neko s foruma ko je uzeo madjarski pasos, da podeli iskustva? Po mogucstvu da nije Madjar i da je ucio madjarski ispocetka.
 
odem kod G@w-a da se qrcim :D

Pusti ti G@W-a, gledaj da ne uhvatis klince kako se klade u marku ili evro... takodje bio je na Pinku onaj rijaliti Gavrilovici, o siromasnoj porodici sa mnogo dece. Verovatno niko sa foruma nije gledao. Ja jesam. Ima jedna epizoda kada im dodje ujak iz Njemacke. Ne mogu da pronadjem na netu, ali tu je prikazana mustra kako to ide. Ukratko ta sirotinja sve para sto je u tom momentu imala, dala za slavlje i gozbu povodom dolaska rodbine iz inostranstva (nisam siguran da li su DE, AUT ili Svica). Ujko stigao, dao malom sirotanu da "proba" auto ali da nesto ne "pokvari" ili isprlja. Jer skup je auto, jes polovan ali preso samo 200 'iljada. Limuzina razume se, metalik. Pa onda rodjaka, ujakova cera, koja je pevacki talenat sva lepa i pametna. Deca Gavrilovica se guzvaju dok se dodjosi sire i naravno sve pojedose. Stara prica, domaca klasika. Mozda se tebi to nikada ne dogodi ali poprilicno visokom procentu zavaricavaca, busaca, kopaca i ostatku njemacke radnicke klase iz uvoza se, pre ili kasnije desi bas takav jedan scenario. Valjda jer im je dosta gazda Hansa i njegovog prepotentno hladnog stava koji nikada ne popusta, pa im treba ventil u vidu "qrcenja" po domovini. Mada oni su to "qrcenje" doktorirali jer se time bave od detinjstva. "Qrcenje" u osnovnoj, "qrcenje" u srednjoj, pa onda pokusaj "qrcenja" na faksu ali ne lezi vraze to tamo ne prolazi. Rezultat, nema diplome, nema posla. Ne valja drzava. Niko oko mene ne valja. Aj u Njemacku da RADIM ko POSTEN SVET. Pa kada zaradim za zlatne lavove i kamene gargojle sto sam onomad video na katedrali u centru kada sam djecu na vasar jednom vodio, svu ustedjevinu ulupacu u selo moje. Da se digne kuca, velelepna ko u gazde Hansa. Ali sa oni gargojli i lavovi, da blista. Nema veze sto nikada vise nogom krociti tu necu jer ni asvalta nema :)

Edit: Zaboravio sam da dodam onaj deo gde sam onako rezigniran bez posla i buducnosti rekao sebi, ajde da promenim nesto! Otisao na internet, video rupu u stranom zakonu. Prijavio se lazno kao Madjar, nabubao par reci i uzeo pasos mojih pravih predaka.
 
Poslednja izmena:
Samo spominjete super zarade u Nemackoj i preko, a ne pisete o ciframa.
Dajte neke mesecne plate ili cene radnog sata za te toliko placene varioce, bravare, molere itd.
Bas me zivo interesuje.
 
Razumem tvoj revolt i u pravu si,samo nikako da shvatis da takvih ljudi ovde,bar sto su do sada pisali nema... veruj mi,sa kilometra se osete...

Cisto da te uputim,ta "rupa" u zakonu nije rupa vec redovan zakon koji postoji vec decenijama,donet na osnovu izgubljenih teritorija Madjarske,samo su ga pre 5-6 godina pojednostavili tj ubrzali proceduru,nista vise... pre 4 god si mogao sa par reci znanja jezika dobiti papire,od pre 3 mnogo mnogo teze...
Meni nije uopste prestavljalo problem,majka mi cista madjarica i pricam savrseno madjarski od rodjenja,pa kad dodas zenu cistu madjaricu,ihaj... :)
Mada se ja ne opterecujem tim glupostima,bitno mi je sto vise jezika daznam,znanje jezika je neprocenjivo znanje...

Ni sam ne znam sto sam imao to tipicno misljenje da su nemci hladni ali do sada sam naleteo na samo jednog nacistu i to neki matori kolega u firmi kojeg ni nemci ne podose... mozes misliti kakav je kada je preko 10 ljudi dalo pismeni zahtev da ne rade u njegovoj blizini i to sve nemci... inace da,imas pravo izbora sa kim ces raditi (meni jos uvek cudno)
Ako se ponasas normalno,tj ako imas osnovno vaspitanje sto se uci u svakoj normalnoj porodici sva vrata ce ti biti otvorena...
I meni sto odgovara sto se ovde rec jako ceni:nije nemac precizan sto je dogovor bio da ces se pojaviti u 3 popodne kod njega vec si ti REKAO da ces doci u 3 i ocekuje se od obe strane da odrze rec... ako ne ispostujes tj nisi opravdao-javio isostanak smatras se osobom bez karaktera...
Ne pijem alkohol a kuca mi puna istog donetih od strane stanodavca,hausmeister-a,immobilien-a,poznanika,kolega,poslodavca itd (to im inace obicaj) za svaki ispunjen dogovor ili njihovu ispunjenu molbu,pomoc i sl... ovde malo kulture i osmeha cuda cine...
Nije sad ovo nikakvo velicanje nemaca i sl,samo ti pisem kako jeste,iz licnog iskustva...

Marko: zarade kao sto je vec receno jako variraju gde,sta i KAKO radis.
Pod KAKO se podrazumeva da li si direktno zaposlen kod poslodavca ili preko popularnih zeitarbeit firmi iliti privatne agencije za zaposljavanje,koje ce ti u rekordnom roku naci posao i u slucaju gubitka im je obaveza da te i dalje placaju i obezbede drugi,ali uzimaju dobar procenat tvoje zarade.
Preko njih je plata za nekvalifikovan rad oko 1400e netto,naravno sve uredno prijavljen i osiguran.
Direktne varijante su cisto stvar dogovora i pregovaras o tvom brutto radnom satu,uglavnom se pocinje od 12e brutto pa navise...
Znam varioce poljake (poznati po ne cenjenju svog rada i znanja) koji rade za 14e a znam i varioce koji rade i za 26e na sat... jasno ti je sve...
Bogy i ja ne pisemo zarade jer smo ugovorom o radu u obavezi da cutimo i sa pravom strahujemo za isti jer ja a verujem ni on nikom nasem nista ne verujemo... ljudi su cudo... a ne pada mi na pamet ni 0,1% da rizikujem extra posao da bi marko,pera ili djura zino na moju satnicu... nista licno,naravno...
 
Poslednja izmena:
Nisam ni mislio na vaše zarade, znam kako to može da ispadne da se hvalite već primere drugih radnika tamo.

Koliko sam ja skontao ljude koji rade preko je to da su opasni poslovi nenormalno više plaćeni. Tipa neće nemac da bude zidar, tesar, limar, bravar itd.
Koje li satnice imaju ovi što vise na nekim opasnim mestima po život, električari na onim dalekovodima, ili generalno na visokogradnji.
 
Nisam za tebe ni rekao, vec za one koji nista sa Madjarskom nemaju. Jer ako imas poreklo, onda valjda znas jezik. Opravdanja tipa, moj daleki cukundeda bio Madjar nemaju smisla. Mozemo tako svi do Temudzina...

Sto se jezika tice, nemoj da se ljutis, ali madjarski mi je na poslednjem mestu liste prioriteta ucenja svetskih jezika, zajedno sa finskim.

Protiv Nemaca nemam nista sa karakterne strane, ne volim ih zbog istorijskih sukoba sa nama Slovenima. To niti zaboravljam niti oprastam. Ali sto se tice radnih navika i drzanja do dogovora tu svaka cast. Opet ne mislim da bismo mi trebali biti bas takvi, ali svakako ne bi trebali biti ni kakvi smo sada.

Sto se mog tona u obracanju tice, samo sam brutalno iskren. Bas me briga za moguce posledice, imam preca posla od internet avatara. Iz istog razloga zbog kog si ti otisao ja isticem drustvene probleme gde god mogu. Jer je dogorelo a bice jos gore. Trenutni prioriteti su mi porodica, posao i da promenim okolinu na bolje. Ne da odustanem, odem vani ili pokleknem pod konformistima svih vrsta i boja. Zato govorim neodredjeno, da se pronadju jer njima te reci smetaju. Valjda ima jos pametnih ljudi inace ce svi u izbeglistvo ko Sirijci...

Edit: Moze i ovde da bude bolje. Kompjutere smo pravili 80tih, mozemo sigurno i danas. Ko ne veruje u to i misli da je neophodna tehnologija koju mi nemamo novca da platimo, taj nije upucen. Nije to problem, vec drustvene prilike.
 
Poslednja izmena:
Srbi za poslom idu i na kraj sveta

Ako je suditi po onome što kroz doznake vrate u postojbinu, većina se nije prevarila. Istraživanje Svetske banke pokazalo je da je u Srbiju od 2000. do 2010. godine od iseljenika stiglo čak 43 milijarde dolara, najmanje dva puta više nego kroz direktne strane investicije.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?nav_id=605046

Negde sam pročitao da 80% fakultetski obrazovanih ljudi ide u Kanadu i Ameriku dok kod naše dijaspore sa srednjom stručnom spremom preovladava Nemačka i Austrija ...
Zašto li je to tako, tačnije zašto baš Kanada i Amerika ?

Srednja medicinska i lekari skoro svi Nemačka i Norveška (uglavnom starački domovi) ...
 
Poslednja izmena:
Pa dobro,to je opste poznat podatak.. Tekuci racun platnog bilansa se decenijama tako "pegla."

Zamisli sada da su svi ti ljudi ostali ovde da rade i podizu srbiju na stabilne noge,eh.. :) mada kada se pogleda iz drugog ugla mozda je i bolje ovako.. Ko ce ga znati [emoji15] [emoji52]
 
Poslednja izmena:
Koje li satnice imaju ovi što vise na nekim opasnim mestima po život, električari na onim dalekovodima, ili generalno na visokogradnji.

Nema toga tamo, mislim ima ali se postuje zakon o zastiti na radu i sva gradilista su obezbedjena po propisima. Ukoliko radnik ne radi pijan, a to se sigurno ne dogadja i ukoliko je strucan a oni ne trpe drugacije, onda su sanse za povredu na radu minimalne kao sto je uostalom u praksi po Njemackama. Drugo su poslovi tipa onog sto busi asfalt, koji ostavljaju trajne posledice po zdravlje. Ali nisu svi gradjevinski poslovi takvi. Moj ujak je radio na toj busilici i rano se penzionisao. Sada radi neki kancelarijski posao. Fino zivi njegova porodica.

Po Becu se stalno nesto renovira jer su opsednuti istorijom grada koji nije puno rusen, pa se iz petnih zila trude da odrzavaju te stare zgrade u nedogled. Zato nema ni liftova ni klima u time zgradama... kada se takva jedna zgrada renovira, to ti niti vidis niti narocito cujes. Radi se u precizirano vreme, skela je savrseno obezbedjena, sve je cisto kao da nema gradilista. Ali tacno je da uglavnom Turci rade te poslove, bar ono sto sam ja video.
 
E sad zamisli koliko para je izneo WU na račun prenosa i transakcija :)
I posle se neko pita zašto sve kasni kod nas - paypal, google play store i milion drugih sajtova ...

Samo se nadam da će konačno pustiti u rad ovaj aerodrom i da ovo nije samo još jedna predizborna patka :)

DGailWlo.jpg

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/...nom-do-evropskih-metropola-za-30-evra/gymen8c

Ne mogu više ljudi da idu za Temišvar i Skoplje (više košta i traje put KG - Skoplje ili Temišvar nego let), tako da će Wizz air & Easy jet & Ryan air biti spas za Šumadiju!
 
Poslednja izmena:
Nisam za tebe ni rekao, vec za one koji nista sa Madjarskom nemaju. Jer ako imas poreklo, onda valjda znas jezik. Opravdanja tipa, moj daleki cukundeda bio Madjar nemaju smisla. Mozemo tako svi do Temudzina...
Madjari su doneli zakon po kome daju svoje drzavljanstvo svakome ko je imao pretka (i ko moze da dokaze liniju spajanja) koji je bio drzavljanin Ugarske (cele Vojvodine, za nas bitno) pre 26.07.1921. ili Backe u periodu od 11.4.1941. do 20.1. 1945.
Nigde se ne spominje da je on morao biti "Madjar" po etnickom principu. To oni podrazumevaju da jeste, (ti ces reci da se pozivas na madjarskog pretka, jer se smatra Madjarem u smislu drzavljanstva), oni se tu vode logikom gradjanske drzave u kojoj si pripadnik one nacije cije drzavljanstvo imas, kao sto je danas slucaj u Usa i sl.
Dakle, ti nisi nikakav zakon izvrdao ili nasao rupu, vec su ljudi omogucili svima ciji je predak ziveo na toj teritoriji u to vreme, da ostvare pravo na pasos i drzavljanstvo.
Oni to rade iz svojih razloga, u sustini imaju i problem sa natalitetom (gore nego mi), pa se dovijaju na sve nacine. Cinjenica je da vecina ne planira da se zadrzava u Madjarskoj, ali verovatno ima i nekih drugih razloga koji nama nisu trenutno bitni.

Negde sam pročitao da 80% fakultetski obrazovanih ljudi ide u Kanadu i Ameriku dok kod naše dijaspore sa srednjom stručnom spremom preovladava Nemačka i Austrija ...
Zašto li je to tako, tačnije zašto baš Kanada i Amerika ?

Verovatno najvise zbog jezika. Danas je vecina u nekakvom dodiru sa engleskim pa ako ga vec neko zna solidno, najlakse ga je nadograditi i otici raditi u zemlje u kojima se isti govori.
Meni je licno najprivlacnija Evropa i nesto nisam ljubitelj drugih kontinenata (u smislu ziveljnja), ali svako ima svoje.
Tu je i Velika Britanija kao (po meni) bolja opcija.

Cesto ume da bude razlog i imigraciona politika. U Kanadi se recimo za visokoobrazovane lakse dobije radna dozvola nego za eu. Cini mi se da je to opste poznata stvar.
 
To nisu tacni podaci,rodi se oko 66 a umre 101 hiljada pa je tacno -35 a ne -29! A na to jos treba dodati 30 hiljada koji se isele. Mi nestajemo mnogo brze od Ukrajine i Spanije.
Samo spominjete super zarade u Nemackoj i preko, a ne pisete o ciframa.
Dajte neke mesecne plate ili cene radnog sata za te toliko placene varioce, bravare, molere itd.
Bas me zivo interesuje.
Varioci u Svedskoj imaju 20-100 po satu zavisno od pozicije,godina iskustva i firme u kojoj rade.
Sto se mog tona u obracanju tice, samo sam brutalno iskren. Bas me briga za moguce posledice, imam preca posla od internet avatara. Iz istog razloga zbog kog si ti otisao ja isticem drustvene probleme gde god mogu. Jer je dogorelo a bice jos gore. Trenutni prioriteti su mi porodica, posao i da promenim okolinu na bolje. Ne da odustanem, odem vani ili pokleknem pod konformistima svih vrsta i boja. Zato govorim neodredjeno, da se pronadju jer njima te reci smetaju. Valjda ima jos pametnih ljudi inace ce svi u izbeglistvo ko Sirijci...

Edit: Moze i ovde da bude bolje. Kompjutere smo pravili 80tih, mozemo sigurno i danas. Ko ne veruje u to i misli da je neophodna tehnologija koju mi nemamo novca da platimo, taj nije upucen. Nije to problem, vec drustvene prilike.
Neces ti nista da promenis na bolje,dok ti gradis njih 100 ce da razgradjuje! Zato su pametni i otisli!
 
Poslednja izmena:
Evo konkretan primer, sestra od tetke i njen dečko (sada verenik) su pre oko godinu ipo dana otišli u Nirnberg. Dečko se odmah zaposlio, znao je jezik savršeno i bio vrhunski student medicine. Sestra je oko godinu dana intenzivno učila jezik, a onda se i ona zaposlila. Ne rade po staračkim domovima kako je neko napisao, dečko se zaposlio na vrhunskoj univerzitetskoj klinici, izabrao je da bude hirurg. Sestra je čekala konkurs u jednoj od najboljih pedijatrijskih klinika u Bavarskoj i tamo se i zaposlila. Neto početna plata lekara je oko 2700-2800 evra. Međutim, dežurstva se žestoko plaćaju, naročito hirurzima. Troškovi nisu veliki, stan od oko 50 kvadrata plaćaju 450e plus 50e troškove. Hrana jeftinija i bolja, tehnika jeftinija, hemija jeftinija... Oni dobro zarađuju, sestra u poslednje vreme dolazi maltene svake druge sedmice, voz do Minhena sat i nešto, avion do Beograda sat i nešto, brže stigne ona do Beograda nego kad putuje iz Užica.

Dobar varilac i u Srbiji ima vrhunsku platu, po termoelektranama imaju i po 1500e, ali rade u nehumanim uslovima (nije to do Srbije, tako je svuda). Ulazi se u kotao na 60 stepeni, tamo provodiš više sati.
 
Ljudi, za par godina vise nikom nece trebati visoko obrazovani. Sve ce se vise traziti zidari, stolari, moleri, vodoinstalateri,jer sa tim zanatima vise niko nece da se bavi na zapadu, cak se vise ni ne moze upisati u skolu za to, jer jednostavno su izbacili te smerove iz obrazovanja. Mislim da su ovo poslovi buducnosti za obicne smrtnike, za ostalo ce bitri roboti.
 
Inace niko ne kupuje auto u kesu ili coluje u momentu vec npr Cactus kosta 14k evra,das 4 u startu i 200e svaki mesec 4 godine i dotle i traje garancija... i to samo prvi put tako.
Za sledeci dajes Cactusa umesto 4k i uzmes drugi auto tako u krug... tako da se i ja mislim sto da budem krele kad mogu bez problema da priustim nov auto... i odem kod G@w-a da se qrcim :D

I ti automobili onda završe ovde na Balkanu kod Srba, Grka i Turaka, prodavaca polovnih automobila iz Nemačke ovde u Atini na svakom koraku. Al kako Grci ne rade ništa, a da se debelo ne ugrade u cenu, polovnjaci su ovde bezobrazno skupi, već tri meseca tražim polovnjak koji vredi uzeti. Slađe bi ih oterao sve u materinu i uzeo nov auto, ali čemu to kad će vrlo brzo biti sav iskvrcan i izgreban, garaža ovde je ogroman luksuz. Za parking mesto u javnoj garaži u mom kraju su mi mrtvi ladni tražili 100€ mesečno, garsonjeru plaćam 180€ čisto da imaš orijentaciju.
 
Ljudi, za par godina vise nikom nece trebati visoko obrazovani. Sve ce se vise traziti zidari, stolari, moleri, vodoinstalateri,jer sa tim zanatima vise niko nece da se bavi na zapadu, cak se vise ni ne moze upisati u skolu za to, jer jednostavno su izbacili te smerove iz obrazovanja. Mislim da su ovo poslovi buducnosti za obicne smrtnike, za ostalo ce bitri roboti.

Mislim da nisi u pravu. Evo ja kad sam bio u Španiji svi govore kako je teško naći visokoobrazovanog radnika, jer su plate "običnih" radnika dovoljno dobre da možeš lepo da živiš od njih. Često tamo ljudi, koji bi mogli da završe fakultet to ne rade, nego se zaposle odmah posle srednje škole i rade za neku solidnu platu, umesto da se muče još godinama, za to vreme pozajmljuju pare, da bi nakon toga imali malo veću platu nego ljudi sa završenom srednjom školom. Tamo sam bio 2011. tako da je moguće da se stanje promenilo.

A ovo za robote, verovatno si se šalio :).
 
Ovde se savetuje svima da odu, ali naravno da rade kojekakve zanatske poslove u toj Nemackoj, Austriji, jer ukoliko nemaju diplome ETF-a, Masinskog, Medicinskog, Bioloskog, Hemijskog, Farmaceutskog (mada za ova tri bas i nisam 100% siguran) ne moraju ni da se trude jel tako?

Sta ce da rade diplomirani ekonomisti, menadzeri, politikolozi, arheolozi, filolozi, psiholozi i ostali koji su zavrsili neki durstveni fakultet. Izuzetno ste nerealni i snishodljivi. Eto @Duke otisao u Nemacku i radi kao KV radnik..ne znam za ivketa i mitra. I sta sad neko ko je studirao ovde da ide tamo i pere noge Nemcima i Austrijancima, jer logicno, sta ce im neki psiholog, pravnik, ekonomista...

Iskreno hvala, ali neka hvala. Ja jesam za to da treba otici u bolju sredinu ako vec ne moze ovde, ali ne i po cenu licnog karaktera, casti i dostojanstva. Ako to nemate onda vam i nece smetati da cistite kanalizacije u toj Nemackoj, jer te zemlje i stite svoje drzavljane raznim politikama zaposljavanja i sigurno nece zaposliti nekog stranca ukoliko nema vec nekog Nemca koga moze da zaposli.
 
Nazad
Vrh Dno