Šta je novo?

Nemacka i madjarski pasos/drzavljanstvo (zivot i rad u Nemackoj sa EU pasosem)

Koga zanimaju gross (bez poreza i doprinosa) plate u svetu:

https://www.glassdoor.com/

@alfa

Ukoliko ti prvu godinu fakulteta upise 300 ljudi, do finalne (treca ili cetvrta) u roku stize ~50 ljudi maksimalno, ako ne i manje.

Od tih 50 ljudi koji diplomiraju imas nekoliko klasa zainteresovanosti, (ovo je moje subjektivno misljenje):

1. Reci oko 65% (30 ak ljudi) je tanko za znanjem, neki su nesto prepisali, nekome se posrecilo na ispitu, neko drugi mu je nesto uradio/pomogao itd. Ovoj grupi ti vecinom pripadaju studenti sa prosekom do ~8.
2. 25% (10 ak ljudi) - izmedju 8-9 najcesce ili neko pametan a lenj je, ili neko ko je osrednje pametan ali zato uci vise nego sto treba. Neki primaju i studentski kredit (valjda 8.4 k mesecno)
3. 5% - Ozbiljniji studenti koji su malo pametniji i uce ozbiljnije, prosek izmedju 9 i 9.5, napomena je da ovi teze da jedan deo njih tezi da ostane preko 9.00 kako bi primali bespovratnu stipendiju (8.4 k mesecno), a deo tezi da predje 9.50 kako bi dobilo Dositejevu stipendiju (30k mesecno)
4. 4% - preko 9.5, nekad ih ima, nekad ih i nema zavisi od fakulteta, ili sve uci napamet ili uci sve sa razumevanjem. Ovi sa razumevanjem su mnogo mnogo mnogo redji.
5. 1% - onaj ko zna zasto je dosao na fakultet i uci kako treba (preko 9.5), cesto je ovo imaginarna kategorija.

Od svih ovih grupa maksimum 10% apsolutno shvata vecinu bitnijih koncepata koji su mu predstavljeni u toku studija i sam moze da resi neki novi nesablonski problem. Ovih 10% je shvatilo da je bitno znanje a ne diploma, sto je danas izuzetna retkost. Ovih 10% je rasporedjeno u svih 5 grupa.

Sto se tice stranih jezika, neke osnove engleskog jezika zna maksimalno ~25%, nivo za posao, citanje knjiga i pisanje dokumenata zna manje od 10%. Drugi strani jezik pa makar samo i osnove zna manje od 5% studenata. Krsten Word dokument koji je pravilno formatiran zna da napise ~20-25% studenata. Ozbiljan seminarski rad bez copy paste-a ("ceo tekst pisan iz glave") i uz pravilno navodjenje literature i pravilno formatiranje zna samostalno da napise <10%.

Sto se tice tek svrsenih studenata tokovi karijere su najcesce sledeci:

Onaj ko vredi odlazi relativno brzo ili radi u ozbiljnoj stranoj firmi. Cesto se nazalost desi da HR omane i da na hijerarhijski gledano na istom nivou preduzeca zaposli nekog svrsenog studenta koji ima znanje, ali i nekoga ko je sve bubacio, medjutim razlika se se uoci vec u prvih mesec/dva.

Neki slabiji studenti rade kod manjih privatnika za neku sicu dok ne nauce posao, posle toga traze nesto bolje (danas u Srbiji ima brdo proizvodnih pogona vecih stranih firmi).

Deo studenata ode na doktorske studije, najcesce oni bolji koji ne mogu da nadju posao jer posla nema, ili je to jednostavno njihova zelja.

Vecina studija u RS je 4+1, a neki fakulteti jos drze 3+2 (teznja im je da predju na 4+1), ali opet uprkos cinjenici da posle 4 godine studija i diplome mozes da se zaposlis, grubo gledano oko 50% odlazi na jednogodisnji master koji je cista glupost. U Evropi i USA situacija je obrnuta, i kompanija ponekad posle 3-5 godina radnog iskustva salje radnika na izuzetno specijalizovani master program ili ponekad cak MBA. Na programu 3+2 student je primoran da ode na master ali opet taj master ne nudi neko preterano znanje (iz iskustva). Na finalnu stepenicu - doktorat se odluci opet procentualno gledano veliki broj ljudi i to gledaju kao backup dok ne nadju neki posao i taj doktorat najcesce posle godinu/dve zanemare.

@Zechs

Zanimanja kao sto su filozof, politikolog itd. izuzetno tesko "dodaju vrednost" pa je stoga njima znatno teze da nadju posao, ali pak ako se neko od njih dokaze da moze dodati vrednost i od 1 evrica napraviti 2 ili vise evrica, to je vec druga prica. Evo izuzetno lepog linka gde mozes videti gde je ko zavrsio sa istorijom:

https://www.reddit.com/r/history/comments/3pxnkr/history_majors_what_jobs_did_you_get_with_your/

A evo ti jedan lep tekst o women's studies graduate i kako joj super ide u zivotu:

http://www.nytimes.com/2010/05/29/your-money/student-loans/29money.html?_r=0

Moj stav je da studiras sta hoces i kako hoces i koliko hoces, ali posle nemoj da se pojavljujes po novinama i drugim cudima kako ne mozes da nadjes posao u nekim najnebuloznijim oblastima koje iskreno ne trebaju ama bas nikome.

I da, u ozbiljnoj stranoj firmi tehnicke struke, Middle Manager najcesce postaje dugogodisnji radnik/inzenjer, a ne svrseni student FON-a koji ne zna ni kako se zove. FON-ovac "menadzer" najcesce radi ili kao HR, ili na nekoj drugoj slicnoj funkciji (Brand trainee, sta vec sve nema).

@chupo

+1 Kod mene na Elektronskom fakultetu od nas 40-ak na smeru automatike je nas 3~4 koji cemo se posle zavrsetka baviti elektrotehnikom. Ostali su to upisali "jer se to sada trazi", mogu tek da zamislim kakva je situacija na pravnom/ekonomskom koji masa ljudi koji nisu za fakultet/nemaju neke ambicije upisuju.

+1
 
Poslednja izmena:
Dobio je fakultet kao prvo. Akademsko obrazovanje. Neki drugi fakultet ne bi ni mogao da zavrsi, da se ne ponavljam sada. Inace u svim poslovima se treba probiti.
Ja sam pitao sta ima od tog zavrsenog fakulteta i akademskog obrazovanja, a ako kazes da ima to za sta sam pitao sta od toga ima, imamo problem osnova srpskog jezika :D
 
Ima to da kuka na državu, odbija poslove ispod "časti" i sedi sa roditeljima do njihovog kraja...

Da ne bude zabune ovo sam napisao kao istoričar koji je razumeo šta upisuje i uradio to iz prostog razloga da bi par godina mogao da landara, a pri tome uči nešto što ga zanima, a posle toga profesionalnu sreću potraži negde drugde.
 
Poslednja izmena:
Ode priča mnogo na obrazovanje ...
Po meni ovo mnogo govori - http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=02&dd=07&nav_id=1094167

Kako je moguće da je litar goriva toliko jeftiniji u RS i Makedoniji nego u Srbiji ?
Znači ko natoči u npr Loznici pun rezervoar (kamion) plati više 200€ nego da ode par kilometara dalje !!!
Ko god je išao turistički sa ovim našim agencijama zna da staju uvek u Makedoniju ili Bugarsku da natoče gorivo :)

Cene astronomske, a prosečna plata najmanja u regionu ...
 
Poslednja izmena:
Ode priča mnogo na obrazovanje ...
Po meni ovo mnogo govori - http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=02&dd=07&nav_id=1094167

Kako je moguće da je litar goriva toliko jeftiniji u RS i Makedoniji nego u Srbiji ?
Znači ko natoči u npr Loznici pun rezervoar (kamion) plati više 200€ nego da ode par kilometara dalje !!!
Ko god je išao turistički sa ovim našim agencijama zna da staju uvek u Makedoniju ili Bugarsku da natoče gorivo :)

Cene astronomske, a prosečna plata najmanja u regionu ...

Nije to od juce, ja od kako sam polozio novembra 2010. gorivo tocim u Bosni. Od kako smo kupili Mazdu nijednom nisam sipao gorivo u Srbiji.
 
Sta ce da rade diplomirani ekonomisti, menadzeri, politikolozi, arheolozi, filolozi, psiholozi i ostali koji su zavrsili neki durstveni fakultet. Izuzetno ste nerealni i snishodljivi. Eto @Duke otisao u Nemacku i radi kao KV radnik..ne znam za ivketa i mitra. I sta sad neko ko je studirao ovde da ide tamo i pere noge Nemcima i Austrijancima, jer logicno, sta ce im neki psiholog, pravnik, ekonomista...
Radice ono sto moraju (a znaju) da bi preziveli. Ili ces se saviti ili ce te (zivot) slomiti! Uvek bilo! Pa mozda nekad i uspe da radi u struci a i ako ne to mu nece tesko pasti ako je zavrsio fax iz ljubavi!
Iskreno hvala, ali neka hvala. Ja jesam za to da treba otici u bolju sredinu ako vec ne moze ovde, ali ne i po cenu licnog karaktera, casti i dostojanstva. Ako to nemate onda vam i nece smetati da cistite kanalizacije u toj Nemackoj, jer te zemlje i stite svoje drzavljane raznim politikama zaposljavanja i sigurno nece zaposliti nekog stranca ukoliko nema vec nekog Nemca koga moze da zaposli.
Ciscenje kanalizacije i obezbedjivanje egzistencije sebi je daleko casnije i dostojanstvenije od filozofiranja i parazitiranja kod roditelja,cekanja nekog nasledstva ili (najgore) bavljenja politikom!
 
Poslednja izmena:
Ja mnogo razmišljam o tome. Kako su dve zemlje gubitnici Drugog svetskog rata došli do pozicije da su u top 10 najrazvijenijih privreda na svetu, i to za 20 godina od kraja rata.

Maršalov plan, otpisivanje dugova, protekcionizam, Hladni rat, Korejski rat.
 
Poslednja izmena:
Pre nego sto se sve obrise:
Duke,a verovatno ni Bogy nisu KV radnici u Nemackoj,Da bi bio KV,treba da imas nemacku diplomu.Ja mogu da je imam jer je moja struka priznata u Nemackoj,ali jednostavno nemam potrebe za njom.
U Nemackoj se smatra da ako si zavrsio neku struku u nemackoj lupam bravar,da si ti onda PRAVI bravar i da ces se baviti sa tim i bices majstor u tom poslu.Inace skolstvo je fenomenalno reseno,ali ta tema je preopsirna...
Nemcima ni jedan posao,pa ni ciscenje kanalizacije nije ispod casti,to je posao.Tacka.Cak sta vise,ovde vrlo unosan posao i vecinom ih nemci rade...

Duke voza viljuskar u dobro poznatoj svetskoj firmi.Igrom slucaja je cuo za tu poziciju,prijavio se i prvo pitanje kada su ga nazvali je bilo da li STVARNO/DOBRO znate da vozite viljuskare vece tonaze?
Na Dukov potvrdan odgovor (jer nemac nece smatrati da lazes i sl,to je onaj deo da se rec uzima ozbiljno) Duke je pozvan na probni rad i bez ikakvog razgovora,propitavanja,filozofiranja mu je pokazano sta treba i sa cim treba da radi.Poredjenja radi,treba da sa viljuskarem nosivosti 16 tona prenese jaje tesko oko 10-12 tona a da nema ni ogrebotine i jos usput odradi administracju.Vrlo zeznut i stresan posao,ali Duke voli tesku masineriju i izazov i odlicno se pokazao,za razliku od prethodna 4 kandidata na probnom radu.Inace svako ko voli masineriju i ima gram mozga moze to da radi bez problema...
Posle par nedelja pozvan kod direktora i tu je prvi put pitan za profesiju i zasto se ne bavi sa njom i ako ostane,zasto zeli da ostane itd... razgovor se zavrsio sa stalnim ugovorom o radu sa vrlo pozitivno iznenadjujucom satnicom,radnim vremenom (35 sati nedeljno),premijama,godisnjim odmorom (oko mesec i po dana godisnje),beneficijama itd... i pogotovo sefom,kojeg vidi mozda 2x nedeljno na 2 minute da se pozdrave jer Duke zna i radi svoj posao i sef mu ne treba osim ako nije neka frka i tada ga zove na mobilni.
I posle skoro 4 meseca rada Duke primeti da ga forsiraju sa ucenjem administracije i na pitanje zasto saznaje da ce uskoro biti zamenik sefa lagera jer se Duke dobro pokazao a sef lagera ne moze biti ceo dan u firmi...
A Duke jedva zna osnove nemackog,recimo da je na A2 nivou...

Tako funkcionisu stvari ovde,mozes ti imati 6 magistatura ali dzaba ako ne znas da radis posao...
Inace mi direktor obican bravar po struci a vodi vrlo uspesno komplet fabriku... toliko o tome...
 
Poslednja izmena:
Duke, pružila ti se prilika i iskoristio si je, tu je sve jasno. Vredan si i to se ceni, tu nema šta više da se priča. Šta ćemo sa ljudima kojima se uopšte ne pruži šansa zato jer imaju samo srpski pasoš?
 
Od reči do reči bas tako, kakvo filozofiranje, ko hoće da radi radiće, snaći će se...
Samo da te ispravim Duke, zaposlen sam kao KV radnik u novoj firmi, i takodje očekujem već dogovoreno unapređenje, upućen sam u sve ali malo obuke u praksi mi treba i to je to.
Ovde je diploma na kraju bitna ako ispunjavas sve uslove rada, vredan radan itd itd...
Da ne bude sad ja sam ovde pa eto meni kao lako, i kod nas sam dobro živeo, bio privatnik, iskreno skroz normalan život sam imao, ali se nisam zadovoljavao uopste sredinom i ljudima uopšte i eto izborih se i ovde za sebe, sa diplomom bravara i zivotnim iskustvom i ciljem u životu da sam svestan da u životu moras da radiš ukoliko zelis svoj zivot a ne da kukas kako je teško i čekaš da padne nešto sa neba...
 
Boravisna i radna dozvola npr kao Bogy? (pretpostavljam)
 
Poslednja izmena:
Nemamo mi problem, vec ti ne zelis da prihvatis to sto sam ti ja napisao ;) Dakle, sta on ima, kao individua koja je imala zelju i tu zelju ispunila.. Ono sto ti zelis da cujes je "on nema nista jer je nezaposlen, a ovaj sa ETF-a je zaposlen" To je ono sto ti zelis da cujes. A da li zelis da cujes i ovu formulaciju : "On sa zavrsenim FDU-om je srecan u zivotu, ovaj sa ETF-a je nesrecan i stalno masta o tome kako je oduvek samo zeleo da svira klavir."

Sad sta ima od tog ETF-a taj drugi nesrecni, ja tebe pitam?

Takvih ljudi je jako malo. Razlog je jednostavan, ako ne volis ETF nego ga upisujes zbog dobrog posla i plate neces ga zavrsiti. Upisao sam etf zato sto volim programiranje, matematiku, fiziku itd. Te oblasti su me uvek zanimale, i polagao sam samo jedan prijemni (sto je verovatno bila jako glupa odluka), tako da je bilo to ili nista. Moje misljenje je da svi treba tako da urade, ali moras biti realan!
Uvek moras da razmiljas sta posle faksa, nista ti ne znaci 4 godine srece na faksu ako ces posle toga da sedis kuci bez posla. Ako volis nesto potpuno neperspektivno, uzmi i citaj o tome u slododno vreme. Odma u prvog godini se vidi ko je na silu upisao, svi ti ljudi brzo odustanu, i ovako je previse tesko, jos ako ne volis materiju nema sanse da zavrsis.

Sto se teme tice imam dosta drugova koji rade kao programeri u Norveskoj/ Nemackoj/ Usa i imaju samo reci hvale. Dosta njih kupi jedan ili vise stanova u Bg-u, ali to je onako bezveze, niko se ne vrati ovde.
Jedan rodjak radi u BMW-u u Minhenu, radi na traci. Nije bas sjajno ali ima vise nego pristojan zivot i dvoje dece podize tamo.
Znam dosta ljudi koji su otisli, i inzenjera, lekara i ljudi bez ikakve skole, neki kazu ovo, neki ono ali kod svih je ista prica a to je da niko ni ne razmilja da se vrati.
 
Boravisna i radna dozvola npr kao Bogy? (pretpostavljam)

Ja sam već objasnio, ali da ponovim. Mogućnosti:

1. dobio su ugovor o poslu
2. upisao si studije
3. upisao si magistrarske/doktorske studije
4. oženio si se Nemicom/našom sa nemačkim papirima
5. ilegalno si došao do papira

nema više
 
Pre nego sto se sve obrise:
Duke,a verovatno ni Bogy nisu KV radnici u Nemackoj,Da bi bio KV,treba da imas nemacku diplomu.Ja mogu da je imam jer je moja struka priznata u Nemackoj,ali jednostavno nemam potrebe za njom.
U Nemackoj se smatra da ako si zavrsio neku struku u nemackoj lupam bravar,da si ti onda PRAVI bravar i da ces se baviti sa tim i bices majstor u tom poslu.Inace skolstvo je fenomenalno reseno,ali ta tema je preopsirna...
Nemcima ni jedan posao,pa ni ciscenje kanalizacije nije ispod casti,to je posao.Tacka.Cak sta vise,ovde vrlo unosan posao i vecinom ih nemci rade...

Duke voza viljuskar u dobro poznatoj svetskoj firmi.Igrom slucaja je cuo za tu poziciju,prijavio se i prvo pitanje kada su ga nazvali je bilo da li STVARNO/DOBRO znate da vozite viljuskare vece tonaze?
Na Dukov potvrdan odgovor (jer nemac nece smatrati da lazes i sl,to je onaj deo da se rec uzima ozbiljno) Duke je pozvan na probni rad i bez ikakvog razgovora,propitavanja,filozofiranja mu je pokazano sta treba i sa cim treba da radi.Poredjenja radi,treba da sa viljuskarem nosivosti 16 tona prenese jaje tesko oko 10-12 tona a da nema ni ogrebotine i jos usput odradi administracju.Vrlo zeznut i stresan posao,ali Duke voli tesku masineriju i izazov i odlicno se pokazao,za razliku od prethodna 4 kandidata na probnom radu.Inace svako ko voli masineriju i ima gram mozga moze to da radi bez problema...
Posle par nedelja pozvan kod direktora i tu je prvi put pitan za profesiju i zasto se ne bavi sa njom i ako ostane,zasto zeli da ostane itd... razgovor se zavrsio sa stalnim ugovorom o radu sa vrlo pozitivno iznenadjujucom satnicom,radnim vremenom (35 sati nedeljno),premijama,godisnjim odmorom (oko mesec i po dana godisnje),beneficijama itd... i pogotovo sefom,kojeg vidi mozda 2x nedeljno na 2 minute da se pozdrave jer Duke zna i radi svoj posao i sef mu ne treba osim ako nije neka frka i tada ga zove na mobilni.
I posle skoro 4 meseca rada Duke primeti da ga forsiraju sa ucenjem administracije i na pitanje zasto saznaje da ce uskoro biti zamenik sefa lagera jer se Duke dobro pokazao a sef lagera ne moze biti ceo dan u firmi...
A Duke jedva zna osnove nemackog,recimo da je na A2 nivou...

Tako funkcionisu stvari ovde,mozes ti imati 6 magistatura ali dzaba ako ne znas da radis posao...
Inace mi direktor obican bravar po struci a vodi vrlo uspesno komplet fabriku... toliko o tome...
Tako je bato, uhvatio si se posla, radio, a ne mlatio praznu slamu i uspeo.
Svaka čast, ti bi se snašao i u pustinji.
Čudi me da nisi ovde našao bolju šljaku, znam ljude koji uzimaju 1000,1500 evra i ovde na teškim mašinama.
Mada kontam da ti imaš bar 4x više i imaćeš i više i treba.
Samo cepaj, zaradiš milion, dođeš ovde uložiš u gradnju nekretnina i samo vrtiš lovu, budeš gospodin čovek čak i ovde.
Lepo će biti tebi i tamo, ali fali ti društvo, neki deo rodbine, znam kako to ide kod drugara koji su otišli.
 
Iskren da budem, i meni su ove price jako suplje. Moj ujak je ozenio "nasu" curu sa austrijskim papirima. Drugacije nije mogao da ostane. Sad najednom se iseljavanje u Nemacku vrsi po principu kako je islo iseljavanje u Kanadu i Australiju 90-tih godina. Mozda ima neka fora, ali je kao i madjarski pasos za Srbe neka vrsta izvrdavanja sistema.

Sto se Amerike tice, mozete tamo na divljaka (preko work&travel ili slicne varijante, pa ostati preko trajanja vize) otici i voziti kamion. Nece da vas smara imigraciono niti policija. Samo sto cete ceo zivot provesti u kamionu. Videcete Ameriku ali iz kamiona. Kad se jednom vratite u Srbiju povratak nazad u Ameriku je jako tezak. Znam nekoliko ljudi koji voze kamion tamo. Znam par njih koji su cistili ribu na Aljaskoj, bili spasioci u Majamiju, radili sve i svasta. Takvi su se uglavnom vracali pa ponovo odlazili. Ne znam da je iko dobio ikakve papire, za to treba zenidba.
 
Poslednja izmena:
"Sve je lazzzz, samo teska lazzz"...... kako idu stihovi od D. Merlina?
Ne kazem da je bolje na zapadu, bolje je ako si spreman da radis, nije bitno kakav posao, ne treba da se izmislja posao kojim se bavis, nije sramota reci. Evo ja radim sve i svasta, od kosenja trave, do secenja drva, cepanja, postavljanja laminata, krecenja,....
Vec koliko je taj rad zaista vredan? ( ne mislim na hirurge, neke jako obrazovane ljude koji su otisli odavde, i rade u kojekavim institucijama )
Da li je 1200-1400 evra zaista mnogo vise nego sto se zaradi u Srbiji? Da li ostane mnogo vise para da se ustedi? Naravno da su placena sva osiguranja koja treba da se plate, sve taxe, maximalno sve.
Ja sam dosao do zakljucka da kod nas neki radnik koji ima platu od 50-60000din isto zivi kao onaj koji ima u EU platu 1300-1400 evra. A to je ona neka srednja klasa. Opet govorim za Francusku. Minimalac je 700evra, socijalna pomoc je 800evra. Vise se ispalti biti na socijali nego raditi za minimalac.
 
Work and travel je program za studente - normalno je da će da se rade takvi poslovi ...
 
Tako je bato, uhvatio si se posla, radio, a ne mlatio praznu slamu i uspeo.
Svaka čast, ti bi se snašao i u pustinji.
Čudi me da nisi ovde našao bolju šljaku, znam ljude koji uzimaju 1000,1500 evra i ovde na teškim mašinama.
Mada kontam da ti imaš bar 4x više i imaćeš i više i treba.
Samo cepaj, zaradiš milion, dođeš ovde uložiš u gradnju nekretnina i samo vrtiš lovu, budeš gospodin čovek čak i ovde.

Arbeit, arbeit, arbeit... pa dodje prvi milion, za njim sopstvena fabrika. Dok Herr Zivota nista ne radi, mlati praznu slamu po ceo dan u svojoj majstorskoj radionici.
 
Work and travel je program za studente - normalno je da će da se rade takvi poslovi ...
Odes tamo preko njega i onda radis sta hoces,ostanes na crno.. Naravno ne daj boze da te zadesi nesto i da treba da se izlecis (lom noge itd itd) :) Znam takvih x primera.. Naravno radis poslove gde nisi prijavljen,uglavnom prodaja u radnji,pranje,konobarisanje itd itd. To jest crnacki poslovi za ljude sa belom kozom.
 
Poslednja izmena:
Kad bi se milion tako lako zaradio, svi bi ga imali :D
Znaš koliko ljudi znam koji su zaradili taj milion bez skoro ičega? Bar 15.
Samo na priču, kompenzacije, podmazivanje političara zbog dozvola.
Bave se ovde gradnjom zgrada.
Danas su gospoda, ali opet su ostali na zemlji normalno se ponašaju prema ljudima koji rade za njih, jer shvataju da im one donose lovu sad.
Treba znati kad imaš neku lovu u šta je uložiti. ;)
 
Odes tamo preko njega i onda radis sta hoces,ostanes na crno.. Naravno ne daj boze da te zadesi nesto i da treba da se izlecis (lom noge itd itd) :) Znam takvih x primera.. Naravno radis poslove gde nisi prijavljen,uglavnom prodaja u radnji,pranje,konobarisanje itd itd.
Znam ja sve to, samo kažem da su poslovi prilagođeni studentima ...
Gore pomenuta Aljaska je najplaćenija npr
Mnogo ljudi znam koji su otišli preko WT programa, ali svi su se vratili :)

Ameri to lepo osmislili - 4 meseca radiš, a peti potrošiš to što si zaradio kod njih :D
 
Poslednja izmena:
Evo jedan lik iz srednje 2god tamo na crno,vratio se sada ali je rekao da je sredio papire za stalno.cenim da ti papiri mogu ilegalno da se kupe za ~10.000$ ?
Drugi je godinu dana tamo,isto na crno
 
Znaš koliko ljudi znam koji su zaradili taj milion bez skoro ičega? Bar 15.
Samo na priču, kompenzacije, podmazivanje političara zbog dozvola.
Bave se ovde gradnjom zgrada.
Danas su gospoda, ali opet su ostali na zemlji normalno se ponašaju prema ljudima koji rade za njih, jer shvataju da im one donose lovu sad.
Treba znati kad imaš neku lovu u šta je uložiti. ;)

Podmazivanje politicara... investitori mafijasi pa jos gospoda. Ne znam koliko godina imas, ali verovatno vise od mene. Tuzno je videti ljude kojima je to prihvatljivo stanje stvari.
 
Evo jedan lik iz srednje 2god tamo na crno,vratio se sada ali je rekao da je sredio papire za stalno.cenim da ti papiri mogu ilegalno da se kupe za ~10.000$ ?
Drugi je godinu dana tamo,isto na crno

Od ovih što ja znam svi do jednog se vratili jer su morali...
Jedna drugarica tražila muža na W&T forumu zbog ostanka i papira, ali ga nije našla :D

Vratila se, radila ovde za FAS (komponentaš - Magneti Marelli) i na kraju završi u istoj firmi - samo u Italiji (više puta veća plata)...
 
Ja sam već objasnio, ali da ponovim. Mogućnosti:

1. dobio su ugovor o poslu
2. upisao si studije
3. upisao si magistrarske/doktorske studije
4. oženio si se Nemicom/našom sa nemačkim papirima
5. ilegalno si došao do papira

nema više

Mozes da trazis i azil npr politicki si gonjen i sl
 
Podmazivanje politicara... investitori mafijasi pa jos gospoda. Ne znam koliko godina imas, ali verovatno vise od mene. Tuzno je videti ljude kojima je to prihvatljivo stanje stvari.
Cekaj sto ne bi dao nekom lovu da mu zavrsi neke papire brze? Ti kao nikad nisi nikog podmicivao, makar to bio obican policajac? :D
Jel su krali, ubijali, dilovali drogu? Nisu, zaradili samo svoju lovu skoro 100% posteno u ovoj bednoj zemlji.
Placaju svoje izvodjace normalno, nisu smradovi da zakidaju svaki dinar, da se cigane itd.
Previse se vi zamlacujete IT sekotorom, ima love i u drugim granama u Srbiji ;)
 
Postenije je krasti i dilovati drogu nego podmicivati policajce,lekare i medicinske sestre, sluzbenike po drzavnim institucijama i javnim preduzecima i sve druge "bitne" koji nam kroje sudbinu! To urusava drustvo i drzavu i bar 50% ljudi je emigriralo bas zbog toga! Drugo je kad Tramp ili neki seik "podmaze" neke visoke politicare za neku dozvolu ili gledanje kroz prste,to je izuzetak ali to je kod nas metastaziralo i postalo pravilo i obicaj.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno