Šta je novo?

VCFe 16.0 ukratko

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,748
Poena
695
i ove godine sam imao prilično sreće da odem do Minhena na VCFe, šesnaesti po redu. Ono što sam najviše očekivao, se nažalost nije desilo. Grupa Čeha je trebala doći sa češkim spravama, ali se nažalost nisu pojavili. No, i pored toga, okupljanje je bilo veoma, veoma zanimljivo. Ovako je izgledao moj štand:
p1.JPGp2.JPG
Pošto sam imao ograničenja na težinu prtljaga, poneo sam samo mali LCD TV koji imam, a drugi monitor sam pozajmio. Nažalost, treći nisam dobio, pa su se ZX sa made-in-YU tastaturom i Pecom smenjivali na jednom. Galaksija je bila na LCD TV-u, pošto se ispostavilo da druge dve mašine neće da rade sa njim. Na ZX-u se vrtela igra Ali Baba, Pecom je imao Osvajače Svemira, dok je Galaksija terala Blade Alley.

Odmah sa druge strane zida je bila grupa koja je donela nekoliko Spectrum kompatibilaca:
p3.JPG
Na vrhu je istočno-nemački Spectral, koji se prodavao u kitu i išao sa uputstvom za sastavljanje. Dole levo je rumunski CIP-03, a dole desno ukrajinski Orel BK-08.

Jedna od zanimljivosti je bio i Seiko sat iz 1985 koji je imao brojne funkcije (ima sopstveni CPU i memoriju), mogao se povezati sa posebnom tastaturom, programi i igre su se mogli prebacivati na njega, a moglo se raditi i u Basic-u:
p4.JPG
(slika je malo zamrljana pošto sam je uhvatio prilikom scroll-a)

Veoma mi je bila interesantna i PC tastatura iz 1985 (video sam jednu takvu prošle godine, ali neuključenu), gde svaki taster ima svoj LCD ekran na kome se prikazuje koji se znak tu trenutno nalazi:
p5.JPG
Pritiskom na Shift, na primer, mala slova postaju velika, dok se numerički deo mogao prebaciti u režim izbora kodnih rasporeda (tastatura može istovremeno da drži više njih, pa se mogu direktno izabrati). U svoje doba je koštala tričavih 4000DM.

Pored izlaganja računara, održao sam i predavanje pod nazivom "Hobby ZR-84 - A small computer that could have been great", mahom bazirano na intervjuu sa Karlom Đemrovskim iz nekadašnjeg Microsys-a (intervju će biti objavljen u celini, nadam se ovih dana, čim dobijem odobrenje od Karla da je sve OK).

Ovo je samo deo stvari koje su se mogle videti, a više detalja će biti na www.onceuponabyte.org kada sredim tekst i slike. Doduše, to će malo sačekati, pošto sam juče saznao da je novosadski Festival nauke pomeren nedelju dana unapred i da će biti idućeg vikenda, pa Malu istoriju kućnih 8-bitnih računara moram spremati ranije nego što sam mislio...
 
i ove godine sam imao prilično sreće da odem do Minhena na VCFe, šesnaesti po redu. Ono što sam najviše očekivao, se nažalost nije desilo. Grupa Čeha je trebala doći sa češkim spravama, ali se nažalost nisu pojavili. No, i pored toga, okupljanje je bilo veoma, veoma zanimljivo. Ovako je izgledao moj štand:
Pogledajte prilog 169314Pogledajte prilog 169315
Pošto sam imao ograničenja na težinu prtljaga, poneo sam samo mali LCD TV koji imam, a drugi monitor sam pozajmio. Nažalost, treći nisam dobio, pa su se ZX sa made-in-YU tastaturom i Pecom smenjivali na jednom. Galaksija je bila na LCD TV-u, pošto se ispostavilo da druge dve mašine neće da rade sa njim. Na ZX-u se vrtela igra Ali Baba, Pecom je imao Osvajače Svemira, dok je Galaksija terala Blade Alley.

Lep je stand, dobar izbor eksponata.
U trenutku sam se upitao koji je racunar u sredini, nisam prepoznao po tastaturi.
Ako ste jos isli avionom mogu da zamislim koliko je muka sve zapakovati u 20kg...

Odmah sa druge strane zida je bila grupa koja je donela nekoliko Spectrum kompatibilaca:
Pogledajte prilog 169316
Na vrhu je istočno-nemački Spectral, koji se prodavao u kitu i išao sa uputstvom za sastavljanje. Dole levo je rumunski CIP-03, a dole desno ukrajinski Orel BK-08.

Interesantno, procitao sam o njima na Wikipediji ono sto sam nasao. Svakako inzenjerski i idejno interesantni projekti.
Sa korisnicke strane, uvek sam se pitao koliko je nivo kompatibilnosti 48k/128k softvera (igara) koje su se izvrsavale na ovim masinama.

Jedna od zanimljivosti je bio i Seiko sat iz 1985 koji je imao brojne funkcije (ima sopstveni CPU i memoriju), mogao se povezati sa posebnom tastaturom, programi i igre su se mogli prebacivati na njega, a moglo se raditi i u Basic-u:
Pogledajte prilog 169318
(slika je malo zamrljana pošto sam je uhvatio prilikom scroll-a)

Sjajno. Ima i koliko mogu da vidim i interpreter za Basic na satu, mislim da ljudi nisu ni svesni koliko je ovo bilo revolucionarno za tu deceniju.
Oni su bili bas pre svoga vremena, ovo je bilo 30 godina pre Samsung Geara i Apple Watcha...
I ovaj docking station, verovatno se i tastatura mogla koristiti za kucanje na satu, odlicno.

Veoma mi je bila interesantna i PC tastatura iz 1985 (video sam jednu takvu prošle godine, ali neuključenu), gde svaki taster ima svoj LCD ekran na kome se prikazuje koji se znak tu trenutno nalazi:
Pogledajte prilog 169319
Pritiskom na Shift, na primer, mala slova postaju velika, dok se numerički deo mogao prebaciti u režim izbora kodnih rasporeda (tastatura može istovremeno da drži više njih, pa se mogu direktno izabrati). U svoje doba je koštala tričavih 4000DM.

Verujem da je ova tastatura moglo da se koristi na svim mestima gde su to aplikacije zahtevale, mozda i u industriji gde je tastatura dobijala funkciju kontrolera?...
Verovano je bio potreban i odgovarajuci DOS drajver i TSR da bi tastatura komunicirala sa XT/AT racunarom, ne znam.

Pored izlaganja računara, održao sam i predavanje pod nazivom "Hobby ZR-84 - A small computer that could have been great", mahom bazirano na intervjuu sa Karlom Đemrovskim iz nekadašnjeg Microsys-a (intervju će biti objavljen u celini, nadam se ovih dana, čim dobijem odobrenje od Karla da je sve OK).

Ovo je samo deo stvari koje su se mogle videti, a više detalja će biti na www.onceuponabyte.org kada sredim tekst i slike. Doduše, to će malo sačekati, pošto sam juče saznao da je novosadski Festival nauke pomeren nedelju dana unapred i da će biti idućeg vikenda, pa Malu istoriju kućnih 8-bitnih računara moram spremati ranije nego što sam mislio...

Hvala unpared na tekstu i slikama.
 
Par fotografija sa Festivala nauke u Novom Sadu:
festival1.JPGfestival2.JPG
 
Shvatajuci koliko im je danas tesko odrzati paznju, drago mi je da vidim da su deca zainteresovana da se igraju kao nekada mi na istim masinama. :) Sta je povezno na CPC6128, ne mogu da razaznam?
 
Shvatajuci koliko im je danas tesko odrzati paznju, drago mi je da vidim da su deca zainteresovana da se igraju kao nekada mi na istim masinama. :)
To je bilo različito od deteta do deteta. Neki su provodili 10-tak sekundi sa računarom (otprilike do prvog izgubljenog života u igri), druge su roditelji odvlačili.
Sta je povezno na CPC6128, ne mogu da razaznam?
Homemade eksterni 3.5" floppy (u kućištu od stare HD fioke), samo što je ovaj put umesto samog floppy drajva unutra bio ubačen HxC. Već neko vreme planiram da to kućište napravim tako da unutra ostane floppy drajv, a da se HxC može spojiti odozgo, bez otvaranja kućišta, smo još nisam stigao.
 
Moram reći da sam počastvovan što sam pomenut u novom Scene World-u, u okviru izveštaja sa VCFe :)
SC25.png
 
Pošto sam ovo koristio i ranije za slične stvari, evo najave izložbe koja se otvara 18. marta u muzeju na petrovaradinskoj tvrđavi, a koja se bavi istorijatom računarstva u Novom Sadu: http://nsit.museumns.rs/

Deo izložbe će činiti i kućni računari (ovde i učestvujem), a biće i mainframe grdosija i delova iz 70-tih. Mašine neće biti uključene, nego u vitrinama (pa samim tim nema ni dežuranja pored njih). Izložba će biti otvorena negde do juna ili jula, nisam siguran.
 

pretpostavljam da je trebalo da piše "gradom": "70-их година 20. века. имао за циљ да револуционарно унапреди управљање Гадом и његовим ресурсима"


nevezano za slovo - interesantna stvar: 70tih su mislili da ce ERC (računari) pomoći u unapređivanju upravljanja gradom i njegovim resursima... i šta mi imamo nakon PEDESET godina od te ideje i akcije?


Do sada smo mogli imati sistem koji ce ti reći "gde je najjeftinije" da kupiš ono što ti treba ali ne u pukom smislu novca (tipa www.cenoteka.rs) već sistem koji ce ti reći gde je najjeftinije da kupiš u smislu kalorija i vremena koje ćeš utrošiti da odeš do prodavnice; ili u smislu zagađivanja koja ćeš napraviti odlaskom automobilom do prodavnice...

-///-
ERC u Staroj Pazovi je stvarno bio super: velika kutija koja pišti i zuji u hladnoj sobi, zelen ekran na kojem blinka crtica... kao iz stripa!! ...iz stripa koji sam prethodne noći skenirao na ST-u sa skenerom neke ~1989.
Iskreno sam mislio da su ti zeleni monitori isključivo vezani za budućnost, nešto specijalno... nešto što će nam reći šta i kako da radimo a da pri tome ne uništavamo jedni druge zarad preživljavanja što smo danas primorani da činimo svaki dan. :(

-- novac i kapitalizam je možda bio dobar "planer" naših aktivnosti pre 20 godina ali danas sigurno možemo i MORAMO mnogo bolje od: "ako sameljem crknuto meso / imaću više keša - platiću inspekciju - inspektor: uzeću kintu jer mi treba za treću ratu kredita / čak i da izgubim posao... a naredni inspektor će tražiti duplo..." i u suštine: svi znaju da rade loše ! :D ... stvarno sulud sistem koji budi najlošije u nama.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno