Šta je novo?

Kolege forumasi, ako moze kratka analiza i par saveta kako dalje...

zajebani

Slavan
Učlanjen(a)
24.01.2007
Poruke
4,259
Poena
465
Nakon svih saveta na raznim forumima resio sam da uradim kontrolni na temu portreta, da vidimo da li sam se nesto popravio :p Akcenat je na ekspoziciji, kadriranju, kompoziciji i obradi, odabrao sam 3 fotoke koje su u osnovi bile manje vise lose po svakom od ova cetri pitanja tako da sam svaku izmenio onako kako mislim da bi trebalo da izgledaju i na osnovu dobijenih saveta.

Bio bih veom zahvalan na svakom komentaru, pre svega savetu i kritici, jer ja sam samo jedan zaljubljenik u fotografiju i zelim da svoju vestinu dovedem na jedan pristoja nivo u cemu mi saveti iskusnijih od mene najvise pomazu :)

1.
H83A3301 by mesanac76, on Flickr

2.
H83A3306 by mesanac76, on Flickr

3.
H83A3320 by mesanac76, on Flickr
 
Ja bih jedino savetovao da joj spustis malo bradu na 1 i 3, ovako izgleda neprirodno a i "nadmeno" malo...
 
To je jedino sto nisam mogao u obradi da uradim :p Ako je to jedino sto bi trebalo da bude drugacije, to je onda dobro, sve ostalo je meni daleko bitnije da li je na svom mestu, pa ako jeste onda sam ja ovaj kontrolni koji sam sebi zadao prosao sa zadovoljavajucom ocenom :)
 
Mislim da je ova fotka daleko bolja od svih koje sam do sada postavio, obradjena u skladu sa savetima koje sam dobio i nekim mojim novim vidjenjem portretne fotografije :)
Predhodne tri su bile kontrolni koji nisam bas najboje uradi, to sad vidim, a ova je pismeni koji mislim da sam solidno dobro uradio :)

4.
H83A3420 by mesanac76, on Flickr
 
Da naucis gde da "seces" zenu...

croppingguide.jpg
 
Fala :) Ako zelene linije znace gde treba, ova poslednja treba da je dobra po tom pitanju...
 
Svidja mi se kako napredujes Rile...vidis i sam koliko znaci kvalitetna oprema i koliko brze napredujes sa istom!
Ja bih voleo da vidim neku sliku gde gospodja gleda u daljinu,a ne uvek u aparat ;)
Cetvrta fotka mi se posebno dopada.
 
Hvala druze :) Naravno, pa meni je i bio cilj da me oprema ne ogranicava, e sad sto se tice portreta izgleda da mi treba neko staklo za tu namenu da bi to bilo bas to, mada je meni i ovo super. Pravim neke kombinacije u glavi po tom pitanju :p
Gospodja je vise nego koperativna, samo niti je ona model niti sam ja fotograf tako da ni ovako nije rdjavo, vezba se do savrsenstva :p Cetvrta fotka je moj trenutni maksimum po pitanju portret u svakom smislu :) Maksimalno sam se angazovo ne bi li dobio zadovoljavajuci rezultat, a cetvrtom sam bas zadovoljan...

Evo za tebe dve sa pogledom u daljinu :) Ova prva slikana u studio sa dobrim osvetljenjem, predsoblje sa sijalicom od 100w hehe :p Malo vezabam obradu...
Druga je spektakl zvani iso 20.000, ali pogled je u daljinu, to jes visinu :p

5.
H83A3401-2 by mesanac76, on Flickr

6.
ISO 20.000 by mesanac76, on Flickr
 
Poslednja izmena:
Na 5. mi upada u oci sto je isecen lakat, pored toga je slika sasvim ok. :)
 
Napravljena je sam iz jednog razloga, malo da vezbam obrad na takovo fotografiji koja je napravljena u uslovima slabog sobnog osvetljenja, sto znaci blagi uzas :p Ali na kraju mi se dopala fotogrfija pa sam resio da je postavim, mozda sam trebao malo da je ohladim i dodam jos malo svetla, probao sam i tako, ali mi se ovako vise dopada :) Sto se lakta tice, pre nego sto sam je postavio pogledao sam malo na netu medju ovim boljim slikam i nasao na par primera gde je lakat isecen, hto sam sebi da potvrdim da li moze ovako da ide u narod, meni licno ne smeta.
Hvala na komentaru :)
 
Portretna ne moze sa f2.8 :)
 
Ne razumem ? :p
 
Pa moras imas 135/2 ako oces portrete :)
 
Pa dobro znam aman hehe, ali nije los ni ovaj 24-70, nista mu ne fali :) Inace ti portreti gore radjeni su sa 70-200 L4, losa ekspozicja, jako pozadinsko svetlo, al sam ih uz malo muke sredio onako kako mislim da bi trebalo... Sledeca kupovina je 85 f1.2L II, ali ne jos sem ako ne naleti neka dobra ponuda, grota bi bilo da je propustim :p za sad se borim sa f2.8 :D
 
Ne ne, ne odgovara mi zizna daljina ;) Mada kako kazete to su dva razlicita sveta, jednako dobro a ipak razlicito, tako da neka bude prvo 85, pa mozda nekad i 135...
 
To kao da kazes hocu macro ali mi ne odgovara 180 Macro :) Zna se sta je najbolje za koju vrstu fotografije i ne moze to tebi da ne odgovara nikako, mozes samo da se istripujes da ti ne odgovara pa za dve godine da provalis da je ipak tako, a ja pokusavam da ti skratim te dve godine :)

Potpuno isto kao sto si sad bacio pare na 24-70 da bi ti sluzio za portrete jer nisi hteo da slusas iskusnije :) Ja bih sve dao da mogu sa iskusnima da pricam o stvarima koje me zanimaju i da skratim put ucenja, a tebi ocigledno nije jasno koliko to vredi.
 
Poslednja izmena:
@driver
Ma narvno da sam 24-70 kupio za portrete hehe, koliko puta treba da pomenem da cu kupiti portretno staklo 85mm f1.2 L II i da sam 24-70 kupio kako bi zamenio gomilu prajmova u tom rasponu :p To sto sam ja sa 24-70 fotkao suprugu ne znaci da sam ga za to kupio, ali mi je bilo interesantno da vidm kakav je za tu namenu, a vise je nego dobar objektivcic :p Meni ni 85mm ne treba, barem ne jos uvek jer ja sem supruge namam drugih modela raspolozenih za fotkanje, uz to nema dovoljno iskustva da mogu nesto vise da napravi od portretne fotografije sem proseka, ali volim da imam dobre stvari i da radim ono sto mi najteze ide, to je izazov za mene. Daleko vise volim prirodu arhitekturu i pejzaze fotkane sirokougaonim objektiviam nego portretnu fotografiju :)
 
Pa sto onda ne kupis 14-24 :)
 
De sad nadje 14-24 hehe ne znam ni da postoji tako nesto :p 16-35 f4 L IS je najboji, mozda zato :p
 
Nije, najbolji je 11-24, ali je 3 puta skuplji od 16-35 :D

I po n-ti put. 24-70 nikako ne menja gomilu prajmova u tom rasponu, to nema veze ni sa cim
 
Eto dosli smo do necega sto ni ja ne bi kupio heheh :D
Meni menja :) Ako se prajmovi koriste na f2.8 i vecim f brojevima onda menja, zar ne ? Ili postoji neka razlika koju ja ne kapiram ? Ako 24-70 podesim na 50mm f2.8 i uzmem fiksni objektiv 50mm podesen na f2.8, koja bi bila razlika u fotografijama sa jednim i drugim objektivom, na konkretnom primeru mi navedi razliku i onda prihvatam da ne moze da zameni prajmove u tom responu...
 
Hajde da obrnemo. Podesi ti meni 24-70 na bilo kojoj ziznoj daljini na recimo 1.4 i mozemo da pricamo o poredjenju sa prajmovima.
Sto se tvog primera tice razlike ne bi bilo. Ali je ogromna razlika izmedju 1.4 i 2.8
 
To se slazem, to je nesto sto je nepobitna cinjenica... Stvar je u tome sto nisam primetio barem ne do sada da mi nesto tako treba... Volim da fotka pejzaze prirodu i arhitekturu, i to je nesto sto me trenutno najvise ispunjava, ne vidim primenu tako velikog otvora blende za tu namenu, tako da je meni 24-70 most izmedju 16-35mm i 85mm f1.2 L II koji cu u neko dogledno vreme da kupi pre svega za portrete, a za to vrem kao sto sam naveo 24-70 vise nego uspesno menaj svaki prajm u tom rasponu, a pravi i lepe portrete :) Mozda nekad u oboducnosti osetim potrebu za vecim otvorem blende u tom raspnu do 85mm, mada mislim da cu i tada mesto nekog takovog prajma koristiti 85mm...
 
zajebani, mudro zborish.
u ovom trenutku razvoja tvoje fotografske karijere, na tom rasponu, ne treba ti nista bolje.
kad pozelis plici dof i kremastiji bukeh, kupices 50mm f/1.2 i 85mm f/1.2...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno