Šta je novo?

Tesla Powerwall

Kako vreme odmiče ovaj lik sve više podseća na tipičnog negativca iz nekog sci-fi filma u kojem na kraju mašine zavladaju svetom.
 
pred kraj je čak hteo foru sa "billion" :)

c14089bcde193d6b3df135aca176f7751.jpg
 
Kako vreme odmiče ovaj lik sve više podseća na tipičnog negativca iz nekog sci-fi filma u kojem na kraju mašine zavladaju svetom.

Fora je sto izgleda on zeli ne da prodaje vec da iznajmljuje ove baterije, sto je stvarno villain-ski.

Edit: sad odgledah video i rece covjek da kosta 3500$. Ja sam negdje bio procitao da ce da iznajmljuje.
 
Poslednja izmena:
Kad sam procitao naslov, a imajuci u obzir gomilu Tesla tableta i telefona o kojima se prica ili linkuje na ovom sajtu, ocekivao sam nesto vezano za "nase" Tesla Android proizvode :D
 
Svidja mi se ideja, mislim da zaraditi brdo para, ako ne oni, onda Solarcity, što mu dodje isto...Ipak, Tesla mora još da guli, da bi postala profitabilna...
 
Trazih nesto o tabletima i naletoh na ovo. Odlicna stvar. Za sada nazalost preskupo za nas ali za jedno 10 godina sto da ne... Jedno 2-3 komada na zidu i bye bye elektrodistribucija :)
 
Prezentacija je sjajna, medjutim ne sadrzi sve.
Da bi ove baterije bila uopste upotrebljive u bilo kom domu, potreban je invertor koji je jos min 2000$. Dalje, da bi se punili, potrebni su solarni paneli koji su jos skuplji od ovoga.

Ovo je pocetak, i Tesla je izgleda nasla efikasan nasin da se resi viska baterija narucenih od Panasonica jos pre prolongiranja Modela X.
Ako budu imali kvalitetan battery managment system ugradjen u ovo cudo, i jos ponude invertore... na duze staze mogu svasta da urade, pogotovo kad se osamostale u proizvodnji baterija. Za sada... vrebaju early adoptere.
 
Cemu baterije u kuci kada vec imam struju??? baterije jedino imaju funkciju prenosivosti, tj. kada kabel nije dovoljno dug da "dohvati" recimo auto u pokretu. Zas sve ostalo je besmisleno, kako po pitanju "zelenosti" tj. ekologije, tako i po pitanju zdrave pameti. Najbolje baterija rade sa 50% iskoriscenja, tj. odnos "izvadjene" i "ubacene" energije u njih je 1:2. Tu se sva prica zavrsava, a posebno jos kada se razmisli od cega su napravljene i sta je potroseno/uprljano/zagadjeno u njihovoj proizvodnji.
 
Cemu baterije u kuci kada vec imam struju??? baterije jedino imaju funkciju prenosivosti, tj. kada kabel nije dovoljno dug da "dohvati" recimo auto u pokretu. Zas sve ostalo je besmisleno, kako po pitanju "zelenosti" tj. ekologije, tako i po pitanju zdrave pameti. Najbolje baterija rade sa 50% iskoriscenja, tj. odnos "izvadjene" i "ubacene" energije u njih je 1:2. Tu se sva prica zavrsava, a posebno jos kada se razmisli od cega su napravljene i sta je potroseno/uprljano/zagadjeno u njihovoj proizvodnji.

Izvini ali mislim da si zaglavljen u 1960tim.... Ako mislis da baterija ima 50% iskoriscenosti... Ok nije 100% ali je vise 90 nego 50.... Takodje ovo je namenjeno ljudim sa solarnim plocama u USA .... Sto je najtuznije ovo bi bilo extra kod nas.... Punis baterije po jeftinoj struju.... Praznis po skupoj... Razlika u ceni je dupla? Svaki kilowat postaje 2 i brzo se pare vracaju. Jedini problem je sto je struja kod nad DZABE skoro ;)
Neko je pominjao trosenje baterija... Koliko znam Tesla menja baterije u 10 godina garantnom periodu na wallu... A u autu dozivotno.... Posle kapiram koriste materijale odatle za nove baterije
 
Negde videh da ove baterije imaju 500 ciklusa samo??
 
Izvini ali mislim da si zaglavljen u 1960tim.... Ako mislis da baterija ima 50% iskoriscenosti... Ok nije 100% ali je vise 90 nego 50.... Takodje ovo je namenjeno ljudim sa solarnim plocama u USA .... Sto je najtuznije ovo bi bilo extra kod nas.... Punis baterije po jeftinoj struju.... Praznis po skupoj... Razlika u ceni je dupla? Svaki kilowat postaje 2 i brzo se pare vracaju. Jedini problem je sto je struja kod nad DZABE skoro ;)
Neko je pominjao trosenje baterija... Koliko znam Tesla menja baterije u 10 godina garantnom periodu na wallu... A u autu dozivotno.... Posle kapiram koriste materijale odatle za nove baterije

Sve i da je 80-90% cemu sve to? Trebaju ti i spolarni paneli. Koliko to kosta? Ima li svuda uslova za tako nesto, pitanje je broja suncanih dana u godini. Mnogo skup "sport", a investicija ima dug period povrata. Ako baterije samo iznajmljujes da li i onda ima matematike, kad vec placas rentu na njih umesto da su tvoje, pa da ulaze u investiciono ulaganje. Ovak se cini da ovde win-win situaciju ima samo Tesla i niko vise. Ti dajes pare, velike i nisi siguran kako ce to da se isplati, a oni ti iznajme bateriju i fixno traze svoj deo, koristio ti nju ili ne, imao suncanih dana ili ne. Drugo sto i sam kazes struja je kod nas dzaba pa skoro "skroz". Mislim da je sve ovo za USA kalifornijski "nobles" koji zeli da bude "zelen", a prvo su kupili kucu od 800kvm, auto od 8000ccm, jedno 3 komada, pa sad kao da ustede na struji i da doprinesu smanjenju CO2 emisije. :D
 
Poslednja izmena:
Sve i da je 80-90% cemu sve to? Trebaju ti i spolarni paneli. Koliko to kosta? Ima li svuda uslova za tako nesto, pitanje je broja suncanih dana u godini. Mnogo skup "sport", a investicija ima dug period povrata. Ako baterije samo iznajmljujes da li i onda ima matematike, kad vec placas rentu na njih umesto da su tvoje, pa da ulaze u investiciono ulaganje. Ovak se cini da ovde win-win situaciju ima samo Tesla i niko vise. Ti dajes pare, velike i nisi siguran kako ce to da se isplati, a oni ti iznajme bateriju i fixno traze svoj deo, koristio ti nju ili ne, imao suncanih dana ili ne. Drugo sto i sam kazes struja je kod nas dzaba pa skoro "skroz". Mislim da je sve ovo za USA kalifornijski "nobles" koji zeli da bude "zelen", a prvo su kupili kucu od 800kvm, auto od 8000ccm, jedno 3 komada, pa sad kao da ustede na struji i da doprinesu smanjenju CO2 emisije. :D

Solarni paneli su dosta pojeftinili.... A i taj isti invertor sto kupujes za tesla wall prebacuje i struju sa panela ;)
Iskreno kad pricamo o ceni.... Da ovo kod nas nikako nije isplatljivo osim ako nemas visak para i hoces da budes samoodrziv.... A i onda ti ne treba tesla wall... Mozes u ostavi sam da sklepas isti sistem, veci i ruzniji ali podjednako efikasan....
Nigde nisam video da se baterije iznajmljuju.... Cemu onda inicijalna cena? Placas uredjaj i instalaciju... Mozda gresim.... Ali nigde ne videh taj podatak o iznajmljivanju.
Ovo je po meni korak u pravom smeru... krastavac morace burzuji da placaju pocetak ;)
Isto kao model S 100k $ auto... Ali da dajem 100k ne vidim drugi koj bi kupio iskreno.
 
Moram malo da se uključim :)

Tesla PowerWall je daleko od bilo kakvog idealnog uređaja .. litijumske baterije su daleko od bilo kakvog savršenstva (litijum je do zla boga prljav posao), u Srbiji (danas) nema suviše smisla (osim u nekim power-critical situacijama .. bolnice, data centri isl..) zbog malo izvrnutog sistema kod nas .. cena struje je daleko od bilo kakve tržišne cene + cena solarnih panela u odnosu na neka naša prosečna primanja .. jedino što neko reče da puniš na jeftinu struju a da trošiš na skupu .. ali mislim da je to suviše mali benefit u odnosu na inicijalno ulaganje koje treba da se napravi ...

Sad malo da izađem negde gde je koliko toliko realna situacija:

U zapadnoj evropi vlada raznoranim uredbama pokušava da privoli ljude da ulažu u "zelenu" energiju, tako da se daju fine subvencije na solarne panele
Ovde u NL ljudi stavljaju panele kojie koriste za "vraćanje" struje u sistem pa im njihov "strujni provajder" vraća pare ili izdaje manje račune za tu količinu struje koju su oni njima praktično "prodali". Par mojih sa posla ima takve panele i kažu da je računica da se isplati posle 8-10 godina. Ako se na takav sistem doda i varijanta da se baterije koriste u kombinaciji skupa/jeftina struja to već onda ima dosta smisla. Druga varijanta može da bude ako neko ima full električni auto ili neki plug in hybrid, onda može da koristi samo tu bateriju za punjenje, a sa druge strane ta baterija se poveže isključivo na solarne ploče ... Cena struje ovde nije uopšte naivna, ja i žena živimo sami, bojler i grejanje je na gas, struju koristimo za kuvanje (to je vrlo vrlo malo .. nismo neki preterani kuvari da provodimo vreme u kuhinji), imamo jedan mali frižider, tv i laptop od "stalnih" potrošača .. to je oko 35-40e mesečno ...

Čisto da se ogradim, o ceni struje može da se priča u nedogled o tome da li je "realna" ili ne ... ono što ja vidim ovde je veliki broj "dobavljača/prodavaca" struje (država ima samo mrežu u svom vlasništvu) tako da verujem da je ta cena za koju oni prodaju sigurno u neku ruku "realnija" od naše EPS-situacije ...

Što se tiče Tesla automobila:

U NL su automobili značajno skuplji nego u okolnim zemljama, i imaju dosta visok "road tax" .. ako se uporede neki mercedes C klase (ovde oko 38.000e) i Tesla (osnovni model je ovde 75.000) - to su "slični" automobili (po kategoriji, veličini a i u tome što tesla koristi dosta Mercedesovih delova). Deluje da je mercedes duplo jeftiniji, ali treba uzeti u obzir npr da je road tax za automobile koji izbacuju manje od 50g CO2 - besplatan! Ta stavka nije zanemarljiva, jer npr za taj mercedes je road tax oko 1.800 godišnje. Za teslu - dž. Imaju dosta onih Tesla SuperChargera raspoređenih po zemlji a na njima je "tankanje" tesle takođe dž. Na kraju izađe da nakon 7-8 godina mercedes izađe isto kao Tesla ...

Opet ne mislim da je Tesla auto neko ludačko savršenstvo, opet su to litijumske baterije (što reče moj kolega, ajd da vidimo nakon par godina u kakvom će stanju da budu i kako će da se zamene) ... ali je poenta u tome da ako se uključi država sa tim stvarima tipa road tax olakšice, onda nekako stvari počinju da imaju smisla ...
 
Moram malo da se uključim :)

Tesla PowerWall je daleko od bilo kakvog idealnog uređaja .. litijumske baterije su daleko od bilo kakvog savršenstva (litijum je do zla boga prljav posao), u Srbiji (danas) nema suviše smisla (osim u nekim power-critical situacijama .. bolnice, data centri isl..) zbog malo izvrnutog sistema kod nas .. cena struje je daleko od bilo kakve tržišne cene + cena solarnih panela u odnosu na neka naša prosečna primanja .. jedino što neko reče da puniš na jeftinu struju a da trošiš na skupu .. ali mislim da je to suviše mali benefit u odnosu na inicijalno ulaganje koje treba da se napravi ...

Sad malo da izađem negde gde je koliko toliko realna situacija:

U zapadnoj evropi vlada raznoranim uredbama pokušava da privoli ljude da ulažu u "zelenu" energiju, tako da se daju fine subvencije na solarne panele
Ovde u NL ljudi stavljaju panele kojie koriste za "vraćanje" struje u sistem pa im njihov "strujni provajder" vraća pare ili izdaje manje račune za tu količinu struje koju su oni njima praktično "prodali". Par mojih sa posla ima takve panele i kažu da je računica da se isplati posle 8-10 godina. Ako se na takav sistem doda i varijanta da se baterije koriste u kombinaciji skupa/jeftina struja to već onda ima dosta smisla. Druga varijanta može da bude ako neko ima full električni auto ili neki plug in hybrid, onda može da koristi samo tu bateriju za punjenje, a sa druge strane ta baterija se poveže isključivo na solarne ploče ... Cena struje ovde nije uopšte naivna, ja i žena živimo sami, bojler i grejanje je na gas, struju koristimo za kuvanje (to je vrlo vrlo malo .. nismo neki preterani kuvari da provodimo vreme u kuhinji), imamo jedan mali frižider, tv i laptop od "stalnih" potrošača .. to je oko 35-40e mesečno ...

Čisto da se ogradim, o ceni struje može da se priča u nedogled o tome da li je "realna" ili ne ... ono što ja vidim ovde je veliki broj "dobavljača/prodavaca" struje (država ima samo mrežu u svom vlasništvu) tako da verujem da je ta cena za koju oni prodaju sigurno u neku ruku "realnija" od naše EPS-situacije ...

Što se tiče Tesla automobila:

U NL su automobili značajno skuplji nego u okolnim zemljama, i imaju dosta visok "road tax" .. ako se uporede neki mercedes C klase (ovde oko 38.000e) i Tesla (osnovni model je ovde 75.000) - to su "slični" automobili (po kategoriji, veličini a i u tome što tesla koristi dosta Mercedesovih delova). Deluje da je mercedes duplo jeftiniji, ali treba uzeti u obzir npr da je road tax za automobile koji izbacuju manje od 50g CO2 - besplatan! Ta stavka nije zanemarljiva, jer npr za taj mercedes je road tax oko 1.800 godišnje. Za teslu - dž. Imaju dosta onih Tesla SuperChargera raspoređenih po zemlji a na njima je "tankanje" tesle takođe dž. Na kraju izađe da nakon 7-8 godina mercedes izađe isto kao Tesla ...

Opet ne mislim da je Tesla auto neko ludačko savršenstvo, opet su to litijumske baterije (što reče moj kolega, ajd da vidimo nakon par godina u kakvom će stanju da budu i kako će da se zamene) ... ali je poenta u tome da ako se uključi država sa tim stvarima tipa road tax olakšice, onda nekako stvari počinju da imaju smisla ...

Ok za wall se slazemo.... Ima smisla u nekim situacijama....
Model S baterije se skidaju sve na srafove, imaju i onu demonstraciju gde zamene baterije pre nego sto se benzinac natanka..... Dozivotna garancija znaci da ce ljudi lepo zameniti baterije.... Verujem da je to u ceni automobila i zaracinato ;) nece oni dozvoliti da se sve to raspadne za 7 godina, zivi bili pa videli.
 
Sto se tice ovih chargera u NL, pre nekih desetak dana sam bio u NL (Groningen), setam ulicom i skontam, vidi Tesla auto, nikad ga nisam video, kako cool, i onda tek onda vidim da se auto upravo puni a nisam ni znao da tako nesto postoji i tek onda skontam: sunce ti gde mi zivimo :D
 
Cemu baterije u kuci kada vec imam struju??? baterije jedino imaju funkciju prenosivosti, tj. kada kabel nije dovoljno dug da "dohvati" recimo auto u pokretu. Zas sve ostalo je besmisleno, kako po pitanju "zelenosti" tj. ekologije, tako i po pitanju zdrave pameti. Najbolje baterija rade sa 50% iskoriscenja, tj. odnos "izvadjene" i "ubacene" energije u njih je 1:2. Tu se sva prica zavrsava, a posebno jos kada se razmisli od cega su napravljene i sta je potroseno/uprljano/zagadjeno u njihovoj proizvodnji.

za ljude bez solarnih panela nema puno koristi

inace moze da se koristi tako sto se baterija puni kada je struja jeftina a trosis bateriju kada je struja skupa ... kod nas zbog niske cene EE to nije bas pametno ali tamo je struja visestruko skuplja i za neke ljude ima smisla...

osim toga ovo moze da se koristi kao UPS za kucu :)

Jos samo da smislis kako ces puniti te iste baterije.

ovo naravno nije relevantno za nas

medjutim za nekoga u kaliforniji ko ima solarne panele je super stvar

Sto se tice ovih chargera u NL, pre nekih desetak dana sam bio u NL (Groningen), setam ulicom i skontam, vidi Tesla auto, nikad ga nisam video, kako cool, i onda tek onda vidim da se auto upravo puni a nisam ni znao da tako nesto postoji i tek onda skontam: sunce ti gde mi zivimo :D

lol
 
Poslednja izmena:
Jos jedna stvar koju niko ne spominje, a mogla bi da bude kriticna, pogotovo za elektrodistribucije: peak dnevne potrosnje, koji je svakodnevno u isto vreme i vremenom ce postajati sve teze da se isprati proizvodnja u tom peak-u. Ukoliko i distribucija udje u pricu i ponudi dogovor/povlastice za korisnike koji bi se obavezali da u tih par sati dok traje peak predju sa grida na sopstveni izvor (koji ce opet da pune iz grid-a tokom noci npr), dolazi se do realne upotrebljivosti i bez solarnih panela.

Ovo je za sada buducnost, ali je neizbezna u nekom momentu.
 
Ali koliko ciklusa moze ova baterija stvarno imati?
 
@alfantius ...
pitanje je dobro, ali ne znam koliko je bitno, ako oni kažu da daju garanciju 10 godina ...
tesla specs.png
 
Litijumske baterije traju do 1000-1500 max ciklusa (iznad koga gube više od 20 % svog originalnog kapaciteta). Tako da ako bi trošio svih 8-10KWh dnevno, Tesla bi morao 3 puta zameniti baterije u garantnom roku

Mada, mislim da su se ogradili, i spustili nivo ispod koga smatraju da je baterija izgubila svoja svojstva...
 
Poslednja izmena:
Ako izgube samo 20% na 1000 ciklusa, nije to mnogo.
Cak i da racunamo da je prosek 7.5kWh za ovu skuplju od 10kWh kapaciteta, na 1000 ciklusa, 7500kWh, to dodje skoro 0.5$/kWh samo trosak baterije.
To bi moralo da se smanji na max. 0.2$/kWh da bi bila isplativa realno.
 
Ako izgube samo 20% na 1000 ciklusa, nije to mnogo.
Cak i da racunamo da je prosek 7.5kWh za ovu skuplju od 10kWh kapaciteta, na 1000 ciklusa, 7500kWh, to dodje skoro 0.5$/kWh samo trosak baterije.
To bi moralo da se smanji na max. 0.2$/kWh da bi bila isplativa realno.
Na to su oni i računali, i zato dali 10god garanciju, uzevši u obzir svakodnevno trošenje 100% kapaciteta. Ipak mislim da je sve ovo daleka (10+god) budućnost za naše prostore. Za USA je to pak sadašnjost...
 
Garancija za baterije u Tesla vozilima je 7 godina. Gde iskopaste da je doživotna?!? Po isteku garantnog roka, cena zamene baterije je od 12-17000 USD. Ovo prilično obesmišljava pojam električnih vozila, čak i za zemlje kojima je sve to namenjeno. Tek uz debele subvencije države može početi da ima smisla.

Doduše, Tesla tvrdi za njihova najstarija vozilia, da 80% još uvek koristi originalnu bateriju, i da one najgore još uvek imaju više od 70% kapaciteta. Sve ovo su naravno podaci od same Tesle i njihovog marketing odeljenja te pitanje koliko su realna.

Kućna baterija što Tesla sada pompezno nudi, onako, ima smisla umereno i kako gde. Svakako nije nikakva revolucija. To je u stvari jedan veliki UPS, upakovan uz pažljivo osmišljenu priču. Stepen iskorišćenja same LiIon baterije je oko 80-90%, ali na to treba dodati gubitke ispravljača, pa posle invertora (s' tim da se neki potrošači mogu prilagoditi da rade direkt na bateriju). Recimo, ima smisla puniti je po nižoj tarifi, a trošiti po višoj tamo gde je struja generalno skupa, ili imati ugovor sa distribucijom da se u špicevima skinemo sa mreže uz dogovorene posebne pogodnosti za nas kada je mreža van špica, tamo gde postoje takve mogućnosti. Ali opet, pitanje trajnosti takve baterije je i dalje ono što može obesmisliti priču, a što ćete teško kao informaciju iskopati od same Tesle.

Problem skladištenja viška energije kada je ima u sistemu (noć) i njeno oslobađanje kada je vrh potrošnje (industrija u sred radnog vremena) je jedan od najvećih problema velike energetike. Da li zaista mislite da se neko ne bi setio baterija da to ima smisla?!?

Tema je vrlo široka, a priča Tesle je upakovana u lep šareni papir.

edit: Malo sam proverio podatke...
Garancija za bateriju u Tesla vozilima je 8 god, a ne 7.Očekivani životni vek je oko 10god.
Zamena jačeg paketa baterije po isteku garantnog roka za model S je 30000USD.
 
Poslednja izmena:
iskreno nisam bas ispratio stvari oko "Tesle" pa imam jedno pitanje ovako iz vedra neba:

:)

-- da li su Tesline baterije ikako tehnoloski naprednije od dosadasnjih baterija? (rekao bih NE na osnovu NShappyjevog posta iznad...)



cini mi se da za poslednjih 10 godina od svega sto imamo da su baterije ubedljivo najmanje napredovale... :(
solarni paneli si sve efikasniji a baterije poslednjih 10 godina same shit, another package.
 
Tesline baterije su klasične litijumske baterije. Možda najkvalitetnije što se mogu nabaviti, ali su i dalje klasični LiIon (LiPolimer il' kojih već varijanti ima). Problemčić je što oni vrlo vešto kriju svoje tehnološke podatke, i prezentuju ih samo kroz marketingški bla.bla.bla. iz kojih je vrlo teško izvući osnovne podatke. A Tesla proizvodi nisu toliko masovno rasprostranjeni da bi pojavilo mnoštvo nezavisnih ocena i objašnjenja.

A za baterije ne bi trebalo reći da sporo napreduju. Litijumske su ogroman skok u odnosu na dotadašnje NiMh, ili čak, u odnosu na ne tako davno napušteni NiCd. Seća li se neko da je pre samo 10-ak god, NiMh AA baterija od 1500mAh bila VAU novost. A pre 15-ak, NiCd od 800mAh u AA obliku je bio standard za punjivu bateriju. Danas u tolikom pakovanju imate LiIon od 2000mAh, plus što, uz 3x veći napon, LiIon ćelija ima 3x više energije uz istu miliamperažu.

E sad, što su apetiti lelektronike porasli brže nego kapaciteti hemijskih izvora, b'm li ga.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno