Šta je novo?

Tesla Powerwall

Joj kovacm, sve lončiće si pobrkao.

Struju ne izvozimo. Niti tarife postoje da bi se izvoz omogućio.

Smanjenje potrošnje je imperativ jer struja nije mass production roba koju možeš da praviš koliko želiš. Ona je ograničeni resurs koji mora da se troši racionalno. Nažalost, ovo je najteže objasniti trgovcima, menadžerima, ekonomistima, političarima i sličnim stručnjacima koji se kod nas sada već previše petljaju u energetiku.

100% razumem i slazem se sa tobom. Zasto samo mislis da se racionalno trosi i da "menadžerima, ekonomistima, političarima i sličnim stručnjacima" nece pasti na pamet (tj upravo sad rade) neracionalno trose resurse zarad licne koristi?



Što se jedniosmerne struje tiče, za najveće prenose najveće količine el. energije, na najveće udaljenosti, danas se koriste visokonaponski DC vodovi. Siemens-ovi sistemi od 600kV omogućavaju prenos do 6GW snage po liniji, i do 10GW na 800kV. AC na ovako visokim naponima ima ozbiljan problem sa induktivnim gubicima i koronom, te se zbog toga ide na DC. Ovo se kasnije invertorima konvertuje na AC da bi se distribuiralo u standardnu prenosnu mrežu (da, postoje invertori od nekoliko gigavata, na naponima i do osamsto hiljada volti).

Nedavno je ABB kao prvi u svetu, predstavio HVDC prekidač i konačno omogućio da se počne graditi HVDC prenosna mreža. Nemogućnost pravljenja HVDC mreže je bio glavni problem HVDC implementacije u prenosu el. energije do sada. Kako će se to razvijati u budućnosti, videćemo.
sad si me malo zbunio. Zasto kazes "konačno omogućio da se počne graditi HVDC prenosna mreža"? Zar se HVDC ne koristi vec decenijama? ...ili najverovatnije ja ne znam sta podrazumeva "prenosna mreža" (bandere od Obrenovca do moje kuce?).

Ako je tako onda znaci da HVDC ne dolazi u obrzir za licnu upotrebu? Kako onda distribuirati DC, od solarnih panela, na npr. 250-500m?

Nemojte ovo brkati sa Tesla/Edison "ratom struja" s' početka 20-og veka. HVDC je drugačija priča od bilo kakve AC/DC priče do sada. I nemojte brkati prenos električne energije na visokim naponima (>200kV), sa distribucijom na srednjem i niskom naponu (<110kV).
nisam ni mislio na HVDC vec na upravo upotrebu (pitao sam da li HDVC moze da se koristi za prenos u ulici)
ali pre svega sam mislio na 12DC iz baterija koje se pune FN panelima na 12-24V i do potrosnje te iste struje u npr. kompjuteru - u celom tom lancu nigde ti ne traba AC.

ne brkam pojmove vec pitam jednostavno pitam: kako preneti DC na 500m? (u slucaju ako bi se jedna ulica dogovorila da investira u panele i baterije...)
 
Šta je tu HVDC kod 24V?
500m je krajnji deo mreže i tu AC caruje.
 
znaci u stvari je mnogo vise suncanih sati samo ako preracnaju ispadne 4h maksimalnog inteziteta?

Pa pričamo približno isto. Sunčanih sati ima mnogo, ali većinom od njih solarni panel radi smanjenim kapaciteom.

Mi imamo termoelektrane koje placu da se zatvore, prica mi drugar .... vozac saniteta u termoelektrani .... onaj sto ceka da se ne daj boze nesto dogodi da vozi povredjene ... 130k din plata .... rad u smenama ... 2pre 2 po 2 slobodna dana .... wtf nije ni cudo sto se raspadamo

Nemoj me našto pogrešno shvatiti, ali šofer iz elektrane nije osoba od koje ćeš saznati celokupnu sliku energetike kod nas, a ni po svetu. A i to za platu vozača od 130000din, pa, ili ne govori istinu, ili stvarno radi 27h/day... :p



...Zasto samo mislis da se racionalno trosi i da "menadžerima, ekonomistima, političarima i sličnim stručnjacima" nece pasti na pamet (tj upravo sad rade) neracionalno trose resurse zarad licne koristi?

Nisi se susretao sa takvima koji su se uglavili na položaje u energetici, pa je malo teško objasniti na čega mislim. Bolje da dalje pričam samo o tehnici.


...sad si me malo zbunio. Zasto kazes "konačno omogućio da se počne graditi HVDC prenosna mreža"? Zar se HVDC ne koristi vec decenijama? ...ili najverovatnije ja ne znam sta podrazumeva "prenosna mreža" (bandere od Obrenovca do moje kuce?).

Ako je tako onda znaci da HVDC ne dolazi u obrzir za licnu upotrebu? Kako onda distribuirati DC, od solarnih panela, na npr. 250-500m?

nisam ni mislio na HVDC vec na upravo upotrebu (pitao sam da li HDVC moze da se koristi za prenos u ulici)
ali pre svega sam mislio na 12DC iz baterija koje se pune FN panelima na 12-24V i do potrosnje te iste struje u npr. kompjuteru - u celom tom lancu nigde ti ne traba AC.

ne brkam pojmove vec pitam jednostavno pitam: kako preneti DC na 500m? (u slucaju ako bi se jedna ulica dogovorila da investira u panele i baterije...)

High voltage DC se ne može korisiti na ulici. HVDC podrazumeva napone od bar 600kV (šesto hiljada volti), stibovi su visoki 50 i voše matara, a za podizanje napona na taj nivo, i spuštanje na upotrebljiv su potrebna vrlo ozbilja postrojenja, veličine manjeg sela. HVDC se koristi isključivo za prenos na veoma velike udaljenosti, a ne za distribuciju. Bandere na ulici su distribucija. Prenos je nešto drugo i u celom svetu, i kod nas, prenos i distribucija su skroz odvojene priče.

HVDC mreža do sada nije bila moguća, jer se uključivanje i isključivanje voda vršilo isključenjem ispravljača i invertora. Nije bilo moguže povezivanje više linija na sabirnice, račvanje na različite strane, potrošnja i proizvodnja sa više izvora.
 
Poslednja izmena:
Nemoj me našto pogrešno shvatiti, ali šofer iz elektrane nije osoba od koje ćeš saznati celokupnu sliku energetike kod nas, a ni po svetu. A i to za platu vozača od 130000din, pa, ili ne govori istinu, ili stvarno radi 27h/day... :p/QUOTE]

Informacija direktno od sina .... sanitet vozac (njihov u okviru TE) preko 130k din plata .... radi se smenski 2 dana pre 2 podne 2 slobodno .... sad ne znam sta da ti kazem koliko je to za verovati ali ... ovo je Srbija nista cudno ... i zato smo tu gde smo
 
Nisi se susretao sa takvima koji su se uglavili na položaje u energetici, pa je malo teško objasniti na čega mislim. Bolje da dalje pričam samo o tehnici.
Sta je normalno danas: da glavni covek zemlje smesti svog kuma tamo gde ga je smestio? Vec smo se slozili da nije normalno da neko ne stavi izolaciju i umesto toga spaljuje ugalj (kroz struju)... ali i za tako nesto u danasnjem sistemu postoji opravdanje. Ja i dalje verujem da nas ovi na polazaju lapaju kroz izvoz struje. Ne kazem da ni ja to ne bih radio da sam na njihovom mestu ali to je vec problem pravila "igre" koju smo sami napravili...

High voltage DC se ne može korisiti na ulici. HVDC podrazumeva napone od bar 600kV (šesto hiljada volti), stibovi su visoki 50 i voše matara, a za podizanje napona na taj nivo, i spuštanje na upotrebljiv su potrebna vrlo ozbilja postrojenja, veličine manjeg sela. HVDC se koristi isključivo za prenos na veoma velike udaljenosti, a ne za distribuciju. Bandere na ulici su distribucija. Prenos je nešto drugo i u celom svetu, i kod nas, prenos i distribucija su skroz odvojene priče.
ok. ajde da probam jos jednom: kako danas preneti DC od panela do komsije na kraju ulice koji je na 500m.?
 
Za veće udaljenosti, treba ti viši napon. Oli ćeš imati invertore, oli više panela koji na red vezani već daju visok napon. Izbor rešenja se radi od slučaja do slučaja. Nizak napon na veće udaljenosti se ne praktikuje. Takođe, potrošači se vrlo retko kače direkt na panele. Uvek između ima neka baterija ili pretvarač, ili invertor pa se gura u mrežu.


Sta je normalno danas: da glavni covek zemlje smesti svog kuma tamo gde ga je smestio...

Ili da na mesto ministra energetike, dakle nekog ko bi trebao da se bavi energijom, jel', postave osobu koja brka Volt i Watt. Imali smo i takve... :D :d :D
 
Poslednja izmena:
Za veće udaljenosti, treba ti viši napon. Oli ćeš imati invertore, oli više panela koji na red vezani već daju visok napon. Izbor rešenja se radi od slučaja do slučaja. Nizak napon na veće udaljenosti se ne praktikuje. Takođe, potrošači se vrlo retko kače direkt na panele. Uvek između ima neka baterija ili pretvarač, ili invertor pa se gura u mrežu.

nisam ni mislio da se potrosaci kace na panel, vec kao sto sam napisao, da svaka kuca ima svoje baterije a da paneli budu zajednicki npr. za celu ulicu... kad budem imao vremena bas cu malo vise da procitam na temu i da probam da sagledam da li moze da se isplatiti ovako nesto: organizuje se 40 kuca i investira u panele i baterije.

nacrtacu kasnije kako sam zamislio, mislim da ce biti jasnije.
 
Da ne bi bio u zabludi kada budes crtao doticnu instalaciju, evo ti u pdf (knjiga za personal use only sa edx.org online kursa), seme ti krecu od 219. slajda. Cisto informativno, izlaz iz FN panela je DC, naponi FN panela se sabiraju (redna veza), dok je jacina struje u sistemu jednaka karakteristikama FN panela. DC prenos energije treba biti sto kraci jer se gubi odredjena kolicina elektricne energije (oko 2%).

U inverteru se vrsi konverzija DC u AC, imas vise razlicitih konfiguracija FN sistema u zavisnosti od broja invertera. U svakom inverteru se nalazi MPPT (Maximum Power Tracker), cija je uloga da FN paneli uvek rade u Maximum power point tacki (da FN paneli imaju maksimalne performanse). Pozicija Maximum power point tacke je razlicita kod svakog FN panela u FN sistemu, tako da se maksimalne performanse postizu ukoliko imamo 1 inverter + MPPT po FN panelu, sto je vise FN panela povezano na jedan inverter, to su gubici veci (gubici nisu preterano veliki, ali postoje). Potrebno je uzeti u obzir da cesto ti manji inverteri imaju nesto nizi stepen iskoriscenja (npr. inverter od 500W 95-96%, dok inverter od 1.8 kW i drugi iz te familije (max 4.2 kW) imaju stepen iskoriscenja od 98.7%).

Knjiga:

https://www.dropbox.com/s/3tl0240mmjvzmot/solar_energy_v1.1 (1).pdf?dl=0

Evo ti ispod technical datasheet-ovi FN panela najvecih svetskih proizvodjaca i to u zavisnosti od FN tehnologija.

Polikristalni FN panel:

http://www.yinglisolar.com/en/products/multicrystalline/yge-60-cell-series/

Panasonic HIT najbolji monokristalni FN panel:

http://eu-solar.panasonic.net/en/products/n-240-n-245/

Klasicni monokristalni FN panel:

http://www.yinglisolar.com/en/products/monocrystalline/panda-60-cell-series/

CdTe First Solar (Series 4 bolji):

http://www.firstsolar.com/Home/Tech.../PV-Modules/First-Solar-Series-3-Black-Module
 
hvala! :wave:
 
da li postoji neki standard za uticnicu za 12V kucne aparate?
 
da li postoji neki standard za uticnicu za 12V kucne aparate?

Imaš u kolima ona utičnica što je zovu "za upaljač..."

Ako nemaš standardizovane aparate na 12V predviđene da se "bodu u zid", a nemaš ih, teško da možeš imati i utičnicu gde bi ub'o te aparate. :p
 
Imaš u kolima ona utičnica što je zovu "za upaljač..."

Ako nemaš standardizovane aparate na 12V predviđene da se "bodu u zid", a nemaš ih,
https://www.google.rs/search?client...&oe=UTF-8&gws_rd=cr&ei=U8ZsVZKYIMumsAHgyIHgBg

imas ih ali svi imaju "za upaljač..." uticnicu.


sad smo bas nesto diskutovali i na rostilju o baterijama i jednosmernoj struji i moj zakljucak je da ipak nije prakticno da se izvede ono sto sam zamislio (da cela ulica deli solarne panele a da svako ima svoje baterije).
 
Napajanje sa 12V je pogodno samo za sitnu elektroniku, ovu novu LED rasvetu, i još neke sitne potrošače. Bilo koji malo veći potrošač zahteva viši napon napajanja za iole ispltivu instalaciju.

Zamisli fen od 1200W na 12V. Trebala bi mu struja od 100A. Provodnici za napajanje bi bili teži od samog fena. Toster od 1000W, usisivač od 1500W, veš mašina, mašina za sudove, bojler.... Imali bi oko 500kg provodnika u kućnoj instalaciji. :D

Najveća prednost AC sistema je laka i jednostavna konverzija sa jednog na drugi naponski nivo, uz minimalne gubitke, cene, i maksimalnu jednostavnost. Zbog toga je AC pobedio u ratu struja, jer se lako dobijaju viši naponi. Setimo se da tada nije bilo invertora i DC/DC pretvarača. Čak i tamo gde se danas zbog specifičnih zahteva koristi DC kao osnovno napajanje, u nekim segmentima procesne industrije npr, u kontroli i upravljanju, iako je DC, ide se na više napone. Minimum koji sam video, u telefonskim centralama (koje su mali potrošači), koristi se 48VDC. 110 pa i 220VDC su sasvim normalna pojava za veće industrijske sisteme.
 
Nazad
Vrh Dno