Šta je novo?

Ukraden HP Elitebook laptop

Srga

Čuven
Učlanjen(a)
12.04.2002
Poruke
835
Poena
620
Unapred se izvinjavam ako ovoj temi nije ovde mesto, ali razleteo sam se na sto strana pa i ovde hocu da ostavim molbu za pomoc.

Zadnjih par dana je Marfi resio na meni da pokaze svoju izvornu definiciju njegovog zakona, cisto da ne zaboravim da isti postoji (ne znam da li treba da stavim smajlija koji se smeje ili place).

Da skratim pricu, jutros su nas u kancelariji posetili lopovi koji su obili balkonska vrata, i u tipicnom hit&run maniru uzeli prvo sto im je palo pod ruku, 2 TFT monitora i moj laptop.

U pitanju je konfiguracija HP ELITEBOOK 8540P (i7-620M na 2,66Ghz, 4GB RAM, 320HDD, 15,6" mat ekran, fingerprint itd...) mislim da je godiste 2010, ali i dalje sasvim pristojan office racunar.
4c4e5890d491aa91a60791fe60a14.jpg

Treba da dostavim podatke policiji ali imam par problema, koje mi je Marfi napravio.
Treba da im dam serijski broj racunara, koji trenutno nemam. Odnosno imao sam do pre bukvalno 5 dana, kada sam bacio njegovu originalnu kutiju u smece (stojala mi je pre toga cetiri godine u ormanu), a pre samo tri dana sam sredjivao i poslovnu torbu i izbacio papir na kojem sam imao upisane serijske brojeve laptopa i foto opreme za potrebe aerodroma/carine (nasao sam serijske od DSLR aparata i objektiva - ali od laptopa i telefona naravno nema).

Eksterni disk na koji radim bekap je poceo pre dve nedelje cudno da se ponasa, pa sam obrisao sve sa njega, i snimio neku nevaznu arhivu starih dokumenata (gigabajti starih stripova) pa tako nemam ni opciju da vracam stare fajlove jer su novi upisani preko. Kupio sam u medjuvremenu pred vikend i novi eksterni disk, koji sticajem "veselih" okolnosti nije uspeo ni jedan bekap da napravi, jer eto jutros nije imao na cega da se prikljuci (hvala ti Marfi na besprekornom tajmingu).

Ostalo mi je jedino resenje da nekako nadjem MAC adresu kartice preko koje se laptop kacio na net, ali za taj podatak su me kod provajdera oladili da ne mogu da daju te podatke bez sudskog naloga itd...

Prvo, imam glupo pitanje,da li postoji nacin da dodjem do svoje stare MAC adrese u nekoj istoriji kacenja na GMAIL, facebook, mozda cak i ovaj sajt ili je jedina informacija koja ostaje IP adresa sa koje sam se zakacio?


A drugo, zamolio bih sve koji ovo procitaju da obrate paznju ako im neko u servisu ili maloprodaji ponudi ovakav laptop, ili ga slucajno vide na nekom oglasu ili pijaci (Elitebook je karakteristican po poklopcu od brusenog aluminijuma).

Sam laptop mi nije vazan koliko privatni podaci sa njega, najsrecniji bi bio kad bi se dokopao tog hard diska, ostatak laptopa moze i da ostane kod lopova :)

Ako nesto primetite slicno, kontaktirajte me na PM, necu ostati duzan, Lanister placa svoje dugove...

Hvala unapred
Srga
 
:(

Ukoliko na laptopu imas neki od standardnih mail klijenata, posalji mail u nadi da ce lopov/buduci vlasnik u znatizelji pogledati mail. Napisi da si spreman da castis za podatke, mozda i da ti ih okace negde... Smisli vec. Obavezno prati KP/LMND/KPND/HALO. Cak i ukoliko neko formatira disk(ove) pre prodaje podatke mozes da povratis ukoliko lociras laptop. Ukoliko laptop ima neko karakteristicno ostecenje, ukoliko imas neku sliku iz kancelacije na kojem se vidi... sve to moze biti znacajno za policiju a i za tebe da ga prepoznas na oglasima.
 
Poslao sam mail odmah ujutru sam sebi - namerno nisam hteo da menjam sifru bas zbog toga, da moze inbox da je pokupi.
Oticicu i na pijacu da vidim da nije mozda tamo u opticaju, jedina caka je sto ne znam da li je provala bila rano jutros ili u petak poslepodne, jer nije bilo nikoga za vikend.
Ako je u petak bila akcija, vrlo verovatno je on vec sutradan bio prodat za 1000 din i sendvic.

Momenat sa bekapom me nervira, jer su se bas fino poklopile kockice da ostanem bez vaznih podataka - kao da sam hteo sebi da napravim problem ...

I dalje se nadam za ovo pitanje oko MAC adrese, da postoji strucan odgovor - jos jedan u nizu penala je sto nemam kontrolu nad svojim ruterom jer je u pitanju SBB MikroTik varijanta koju onu kontrolisu, a vec rekoh takve podatke ne daju.
 
Zao mi je druze,ali po svemu sudeci od toga nema nista. Cak i da imas SN i ostale podatke, sumnjam da bi ga nasli. Jednostavno policiji takve pretrage nisu prioritet. Za mobilne telefone posebno,iako je za njih lociranje mnogo lakse.
 
Zao mi je druze,ali po svemu sudeci od toga nema nista. Cak i da imas SN i ostale podatke, sumnjam da bi ga nasli. Jednostavno policiji takve pretrage nisu prioritet. Za mobilne telefone posebno,iako je za njih lociranje mnogo lakse.

Zavisi ciji je telefon...
Ima slucajeva gde su neki telefoni bili expresno nadjeni.
 
Ako imas MAC adresu kartice, mogu da traze laptop po mrezi - odnosno dzabe ti veza u policiji ako nemas MAC ... Ista prica i za telefone, ako imas IMEI broj - postoje sanse da se isti nadje.

Ruter sam u medjuvremenu proverio, ne hvata u history koje su se MAC adrese kacile - mogu da se vide samo trenutne konekcije, dakle jos jedan cjorsokak.

Inace tek sad vidim koliko sam bio zavisan od tog konkretnog racunara - bukvalno sam poslovno paralisan ceo dan i ko zna koliko sledecih...
 
Ako je komp kupljen ovde, mozda da probas da se setis okvirno kada si kupio pa da kontaktiras prodavnicu. Oni sigurno inaju dokumenta koja moraju da cuvaju. Ako je islo preko firme jos je lakse.
 
Ako je komp kupljen ovde, mozda da probas da se setis okvirno kada si kupio pa da kontaktiras prodavnicu. Oni sigurno inaju dokumenta koja moraju da cuvaju. Ako je islo preko firme jos je lakse.

Koliko znam,fiskalne trake se cuvaju 3 godine, to mu je isteklo. Takodje, sumnjam da neko cuva podatke o laptopu tipa SN ili slicno. Barem ja to nisam video. Maloprodaje nemaju potrebu za tim, jer oni nisu davaoci garancije.
 
Pa prvo sam konktaktirao prodavca i on ima podatke od 2011 pa na ovamo. Laptop je po Marfijevom zakonu kupljen u decembru 2010 godine :) Kako god da sutnem na go - pogadjam stativu ;)
 
Sve zavisi gde je kupljen. Ozbiljnije firme bi trebalo da cuvaju poslovnu dokumentaciju 10 godina.

Jedino da cekas i nekoliko puta dnevno proveravas da se ne pojavi na oglasma.
 
Pozdrav druze, mozes li mi reci gde se nalazi ta firma, koju su orobili. U kom vremenskom periodu, na koji nacin su otvorili balkonska vrata.

U svakom slucaju podnesi prijavu, kakvu prijavu izdiktiras na zapisniku takva ce biti sto pre to bolje. I ako insistiraju na serijskom broju ne mora da bude u zapisniku, jer ga nemas.
 
Poslednja izmena:
Firma je na Lionu, a PVC balkonska vrata, se izgleda otvaraju sa srafcigerom bez vecih problema, cak i trag koji ostane izgleda skroz diskretno. Policija je napravila prijavu bez serijskog broja, ali mala je vajda da ce ga oni naci.

Sto je najgore, za taj hard disk bi licno dao vise para nego sto taj laptop moze realno da se proda, ali koje su sanse da lopov ovo procita i da me nazove i kaze: evo ti hard samo nemoj vise da kukas :)
 
Ostalo mi je jedino resenje da nekako nadjem MAC adresu kartice preko koje se laptop kacio na net, ali za taj podatak su me kod provajdera oladili da ne mogu da daju te podatke bez sudskog naloga itd...
Ovo bi lako mogao da dobiješ ako nađeš neku vezu u policiji/DB-u.
 
Ako ima ebanking moze i tako da pogleda datum kupovine.
 
Mrka kapa ako se ceka nalog suda za mac adresu, ako i ona moze da ti pomogne u lociranju laptopa, po meni idi u sbb sa prijavom koju si dao na zapisnik, probaj da nadjes "nekoga" ko ce ti van procedure dati informaciju, koja ce naravno koristiti samo tebi, neces je moci koristiti na sudu, ali mozda mozes nekako stupiti u kontakt sa tipom koji je u posedu laptopa i "nagovoriti" ga da ti vrati hdd.
 
Ako nemas nikoga u policiji da "gura" istragu, onda odmah odustani od trazenja serijskog broja, cisto gubljenje vremena. Pa ni ukraden auto ti ne traze ako nemas vezu, a kamoli laptop.
 
Ne mora da znaci, drugaru su (doduse posle par meseci, ali svejedno), nasli i vratili star auto koji ne vredi mnogo u parama, vise sentimentalno. Bez veze i slicno. Mozda je i bila puka sreca tj slucajnost da su ga nasli, ko ce ga znati...


Srecno sa potragom, bas ti se sve nezgodno poklopilo :/
 
Mozes gurati sta god hoces i koliko god hoces, ako nema tragova, nemas odakle da krenes, a to sa lociranjem mac adrese, bas i nije tako jednostavno, moze ali ako znas koja je.
 
Ako nemas nikoga u policiji da "gura" istragu, onda odmah odustani od trazenja serijskog broja, cisto gubljenje vremena. Pa ni ukraden auto ti ne traze ako nemas vezu, a kamoli laptop.

Nasli su meni kola i ako ih nisu ni trazili nego su neke narkomane jurili i usput nasli :smash:
 
Slazem se, moguce je da ukradenu robu nadju i slucajno, ili ako je na gomili sa drugom ukradenom robom koju su trazili.
 
Сестрићу једаред дигли телефон (не прескуп) испред локала, звао пандуре, записали све, IMEI, број, модел ... после неколико дана га звали, нашли лопова. Без икакве везе.
 
Obisao sam pijace, pricao sa lokalnim "mutnim" likovima, ali se jos nista ne pojavljuje kao info.

Dao sam i oglas da kupujem nazad svoj laptop (koliko god to naivno zvucalo) https://www.kupujemprodajem.com/Nudim-pare-za-svoj-HP-Elitebook-8540p-21800809-oglas.htm jer nemam vise vremena da ga trazim od obaveza, ako se pojavi nesto super, ako ne - sta da radim, visa sila...

Mada realno i da ga nadjem, male su sanse da nece biti reinstaliran, jer je sada zasticen sifrom. Verovatno je jednostavnije da ce da padne format C i fresh instalacija za novog kupca...

Ali nada umire poslednja...
 
Da li si se kacio, pre kradje, na WiFi router ili cist router u kancelariji? Jer postoji mogucnost da ti je tamo u log-u zapisana MAC adresa. Naravno ako ruter drzi log.
 
Sticajem okolnosti u firmi sam se kacio samo preko LAN porta, koji jelte nema istu MAC adresu kao WiFi kartica.
I ne, Mikrotik WiFi ruter nije namesten da belezi istoriju MAC adresa koje su se kacile, vide se samo aktivne konekcije....
 
I dalje se nadam za ovo pitanje oko MAC adrese, da postoji strucan odgovor - jos jedan u nizu penala je sto nemam kontrolu nad svojim ruterom jer je u pitanju SBB MikroTik varijanta koju onu kontrolisu, a vec rekoh takve podatke ne daju.
Ako si se kacio na MikroTik, MAC kartice verovatno nikad nije ni stigla do SBB-a.
 
Ako si se kacio na MikroTik, MAC kartice verovatno nikad nije ni stigla do SBB-a.

Mozda je i stiglo, jer moraju to da drze u slucaju nekih stvari da bi policija, CIA, KGB.... :) mogli da intervenisu. A policija je duzna da trazi uredjaje zbog kradje, jer je to kradja, a posebno sto je firma u pitanju iako je licni laptop (ako sam dobro shvatio). To sto policiju mrzi, u vecini slucajeva, to je njihov problem.
 
Nismo se razumeli, MikroTik ne bi trebalo da salje (dalje u mrezu) bilo koju MAC osim sopstvene.
 
krastavac, ovo je baš zaebana vest. Šanse za povratak su minimalne, ali ko zna, uvek se nadaš da će na kraju ispasti kako treba.
 
Male su sanse da cu ga ikada vise videti, a jos manje sanse da ce se vratiti zajedno sa starim podacima.

U medjuvremenu sam uzeo novi Elitebook i Kensington sajlu, pa neka rasrafljuju lopovi noge od stola ako im se bas otima ;)
 
Male su sanse da cu ga ikada vise videti, a jos manje sanse da ce se vratiti zajedno sa starim podacima.

U medjuvremenu sam uzeo novi Elitebook i Kensington sajlu, pa neka rasrafljuju lopovi noge od stola ako im se bas otima ;)

Gresis, slomice ti lap.
Bolje je da stavis alarm, kosta oko 250e sa sve spoljnom sirenom i dojavom.
 
Nazad
Vrh Dno