Šta je novo?

SAS HDD Fujitsu

13umble13ee

Cenjen
Učlanjen(a)
18.11.2011
Poruke
476
Poena
170
Ljudi imam Fujitsu HDD MBB2073RC i nacin povezivanja je SCSI.

Ono sto me interesuje je kako da ga povezem na PC moj, i da ga testiram? Da li mi treba ona kartica koja ulazi u PCI x1, ili je dovoljan samo kabel? Ima na oglasima kartica sa kablom ali me interesuje da li je to to, i da li uopste i mogu da ga povezem tako ili moram naci laptop koji ima takvo povezivanje.

http://www.kupujemprodajem.com/scsi-kartica-i-kabal-21606017-oglas.htm?filter_id=22326074

Hvala unapred...
 
Treba ti SCSI kontroler, ukoliko ga nemas (a verovatnoca da ga nemas je > 99%).

Sto se tice laptop-a sa SCSI interfejsom - tesko da ces tako nesto pronaci.

Pozdrav
 
Nije SCSI, sada sam malo guglao...SCSI je stari kvazi. Meni treba SAS (Serial attached SCSI)...to je kao novija verzija SCSI.

Postoje na netu SAS to SATA kabel pa me interesuje da li moze samo sa tim, posto nisam primetio da ima SAS adaptera tj kontrolera.
 
ne moze taj kabl, SAS prema SCSI je otprilike kao SATA prema IDE.
postoje SAS kontroleri ali su jos uvek dosta skupi.
ja bi zamolio nekog ko ima server da ga testira.
 
ne moze taj kabl, SAS prema SCSI je otprilike kao SATA prema IDE.
postoje SAS kontroleri ali su jos uvek dosta skupi.
ja bi zamolio nekog ko ima server da ga testira.


Ali kabel nije SAS prema SCSI nego SAS prema SATA...ciitao sam da moze...cekam da mi stignu iz Kine pa ako vas interesuje javicu vam da li moze ili ne.
 
SATA hdd može da radi na SAS kontroleru, ali SAS hdd ne može nikako na SATA kontroleru. Nisam pronašao da neko kaže da je uspeo da poveže SAS hdd na SATA kontroler (i da radi).
 
http://www.tomshardware.co.uk/forum/251772-32-special-cable

Evo odgovora :)

it24fig1.jpg

Ovo sto je zaokruzeno belim je kontroler koji se nalazi na ovom HDD-u...znaci onaj siroki SAS na SATA i molex bi trebao da radi posao :) Tako su rekli i na ovom forumu....


Ja sam probao da zasecem sata kabel obican, i onaj koji ide iz maticne i onaj koji ide iz napajanja, i HDD se upali ali ga komp ne vidi jer mu je controler na onom delu koji sam zaokruzio...ali HDD se upali i radi.
 

Prilozi

  • it24fig1.jpg
    it24fig1.jpg
    24.8 KB · Pregleda: 136
Poslednja izmena:
koliko sam shvatio, to samo znaci da mozes koristiti kabl, ali i dalje ti treba SAS kontroler 'host adapter'.
 
Nemam pojma...iskreno, zato sam i pitao vas. Videcemo kada mi stignu kablovi...ali je problem kako cu znati da li mi to fali ili su samo neispravni HDD?
 
Mora da se koristi SAS kontroler za SAS hdd. U svakom slučaju, probaj kad stigne kabl, pa javljaj rezultate. Ne bi trebalo ništa loše da se desi, nego samo da ga ne prepoznaje SATA kontroler (kao što je sad situacija).
 
SATA kontroler ne prepoznaje SAS diskove, SAS kontroler prepoznaje SATA diskove.

Upotrebljivost tog diska je 0 na desktopu.
 
Ljudi meni samo treba da ih isprobam da vidim da li rade, i da ih stavim na prodaju...imam 3 ista modela. Necu da kupujem kontroler i da dam 100e samo da bi isprobao. Nazalost ja sam iz Odzaka i koda nas niko ko se bavi time nema opremu potrebnu za testiranje....

Evo sta sam nasao

BTW, there are vendors that sell adapters, like this one: http://www.amazon.com/StarTech-18-Inch-Cable-Power-SAS7... that supposedly allow you to connect a SAS HDD to a SATA port.

izvor : http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1904656/connect-sas-hard-drive-sata-interface.html


To je taj kabel koji sam ja narucio...

Znaci mene samo interesuje da li PC moze da prepozna SAS HDD bez da kupujem kontroler, tj da li mogu da ga istestiram sa samo kablom tim?
 
Poslednja izmena:
Evo donesi kod mene pa cemo probati... posto taj kabel dok stigne, kostace vise nego sto mozes da dobijes za diskove ;)
 
Rado bi dosao...a koliko bi to kostalo moram pitati :) Kablove sam vec platio 7 dolara 4 komada sa sve dostavom....tako da nije zbog para nego me samo mrzi da cekam :)
 
Ne znam koliko kosta karta od Odzaka do NS ;)

Diskovi vrede mooozda 10 eur komad, ako nekome treba bas taj 73GB disk mozes da se nadas nesto vecoj sumi. Stavi na oglas, pa vidi da li ce te neko kontaktirati uopste jer tih diskova ima koliko hoces.
 
Ja ih nisam nasao puno na oglasima....mislis 10e komad ako rade :)

Ja za vikend dolazim za NS pa bi mogao da svratim, to bi bas bilo lepo od tebe :)
 
Rado bi dosao...a koliko bi to kostalo moram pitati :) Kablove sam vec platio 7 dolara 4 komada sa sve dostavom....tako da nije zbog para nego me samo mrzi da cekam :)

drago mi je sto si ih vec narucio. molim te, obavesti nas dal' rade ti kablovi kako si zamislio.
ovi sto bacaju pare na kontrolere su verovatno @#$@$.
 
drago mi je sto si ih vec narucio. molim te, obavesti nas dal' rade ti kablovi kako si zamislio.
ovi sto bacaju pare na kontrolere su verovatno @#$@$.

Ja bi do sada dobio vec 100 opomena zbog ovakvog ponasanja... molim te mani se ove teme ako ne zelis normalno da pricas...hvala...
 
Ne verujem da ce ti ovi kablovi raditi, nekako mislim da su oni namenjeni da externi SAS konektor sa SATA backplane-a se prikaci na SATA kontroler, a ne SAS disk na SATA kontroler (imao sam takve kablove).

Ali good luck...
 
Dolazim sa devojkom za NS na vikend pa cu svejedno svratiti da odradimo to. Hvala puno na pomoci...onda cu da se cujem sa Milanom pa cu se dog.
 
Joj samo ne vikend :D

Ajd javi se pa cemo smisliti nesto... free naravno. ;)
 
Sledeci put dolazim 12. Maja, to je utorak...ako oces mozemo i tada....to je sl nedelje. :)

I hvala jos jednom :)
 
I sta je bilo na kraju, posto se u drugoj temi neko pozvao na ovu? :D
 
drago mi je sto si ih vec narucio. molim te, obavesti nas dal' rade ti kablovi kako si zamislio.

Ti kablovi nisu za regularne ploče sa SATA kontrolerima.

Služe sa ploče koje imaju SAS kontroler, ali nemaju SFF8087 ili slične konektore za SAS, već koriste point-to-point konekciju od SAS kontolera do svakog pojedinačnog diska.

Primer takve ploče je recimo:

http://b2b.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4468#ov

Na ploči ima 8 individualnih konektora (na ovoj ploči su oni koji idu paralelno sa pločom, bele boje) i oni su vezani na SAS kontroler.

Imao sam i Asus Z8NA-D6 koja je imala 8 takvih SAS/SATA portova, ali su oni bili disable-ovani ako se na ploču ne ubaci daughterboard sa Asus PIKE SAS kontrolerom.

Za obične ploče sa SATA kontrolerima takvi kablovi su neupotrebljivi za SAS diskove.
 
Sht'o je leeep Gigabite :)

Ne znam sta se desilo sa kablovima, ali diskovi su radili u IBM x3550 :)
 
Nazad
Vrh Dno