Šta je novo?

Par pitanja u vezi hard diskova

Nabukodonosor

Čuven
Učlanjen(a)
10.12.2003
Poruke
5,627
Poena
815
1. Jedan od hardova u racunaru je i ovaj sa slike dole. Na njemu mi je inace backup. Plasi me ovo sto je zaokruzeno. Obicno stoji tu 1000 dana. Inace nemam problema sa njim, ali ne bih voleo da za 2-3 meseca otkaze. Zbog cega ovo pokazuje?

http://prntscr.com/6xovwf

2. SSD na kome mi je sistem mi pokazuje health 97%. Oko godinu dana ga imam. Takodje nemam problema u radu sa njim, ali mi se ne svidja ovaj pad health-a. Sta moze da bude uzrok toga? Evo slike:

http://prntscr.com/6yb1uf

3. Imam neki hard izvadjen iz laptopa, 320gb. Ovo pokazuje HD sentinel:

http://prntscr.com/6yf4iv

Koliko je pametno da ga ubacim u drugi laptop? Jel moze da se sredi ovaj jedan weak sector?



tnx
 
Ovako forumski druze
1. nemoj da te brinu dani koji stoje kao preostali, jer hdd sentinel uzima kao maksimalni radni vek 5 godina, sto ce kod tebe ko zna koliko jos potrajati dok disk krene da crkava.....sad na dalje stajace ti stalno to vise od 100 dana.

2.ssd je takodje ok, nemoj da brines zbog njega, normalan je pad za performanse na 99% ili kao kod tebe na 97%, jer verovatno je sentinel tako pokazao zbog 5.17TB write-a, sve je pod kontrolom znači.

3. taj jedan sektor popravi nekim alatom, tipa hdd regenerator, verujem da ce biti sredjen sektor i sve ce biti ok i sa tim diskom. (inace koji je ovo disk, seagate )?
 
A koji je disk sa prvog linka ?
 
Bolji ovi stari diskovi, kod novih druga priča, posebno kod seagate-a DM 1TB, 2TB ploče kao da su od kartona..
 
Sačuvaj podatke sa tog 2.5" diska pa ga jednom odradi sa programom Low Level Format Tool (obavezno preko sata na desktop ploci, ne preko stanice i sl.), on bi trebalo da sredi taj BB.
 
Evo startovao sam pre deset minuta hdd regenerator, pa cu da vidim za sat ipo sta ce da zavrsi.

A ovo iz prethodne poruke, za smart i ostalo, jel bi trebalo da se pozabavim tim ili je ok?
 
tesko da ce regenerator da zavrsi za sat i po,to pusti kad krenes na spavanjac.
 
Da ne bih otvarao novu temu imam jedno pitanje.
Svi SATA konektori na ploci (SATA 2 i 3) su mi zauzeti a dobio sam nov HDD (za storage), da li smem da ga povezem na SATA namenjen za RAID opciju? Da li ce tako raditi kako treba, tj bez problema?
Inace ploaca je Asus P8P67 ako je to relevantno.
 
mislis svi portovi na intel kontroleru su ti zauzeti,a ovi na marvel-u su slobodni?ako je tako,radice sve kako treba,samo proveri dal' je upaljen taj kontroler u bios-u i podesi na ahci.nisu oni samo za RAID,RAID mozes i na portovima na intel kontroleru,samo nemres kombinujes u RAID-u i intel i marvel kontroler.to je full kontroler,radice isto kao i intelov (doduse nesto sporije,ali to je bitno samo za ssd-ove,i vise je nego dovoljno brz za mehanicke diskove).
 
Nista nisam dirao vec je bio podesen na AHCI i sve radi kako treba.
Nego me buni sto mi diskove na SATA 3 pokazuje kao eksterne. Zna li iko zasto?
Untitled.jpg
 
U biosu stavljena podrska za hot plug za te sata portove.
 
Sto mi je najcudnije ja ne vidim SATA 3 uredjaje u BIOSu. Imam ukupno 8 SATA portova: 4 su SATA 2 (blue), 2 su SATA 3 (navy blue) i 2 su za RAID (grey). U BIOSu ne pokazuje navy blue portove uopste (kao da ne postoje konektori na ploci). Jedino kada odem da vidim boot device daje mi izmedju ostalih uredjaja i opcije: AOS1 i AOS0; gde je AOS1 SSD, a AOS0 novi WD black.

U cemu je ovde kvaka?
 
Ima za svaki port ponaosob da se namesti kako da radi, procesljaj bios dobro. Tamo gde namestas ahci.
 
zanimljivo da kod mene na 10tci i dalje nudi diskove za safe removal,iako je hot plug ugasen (ili type-external kako ga asrock zove).
 
Treba mi neki hard iskljucivo za povremeno skladistenje-PS3 naslovi
Drzao bih ga van racunara-primer kopiram oko 200 GB po potrebi

Moze li za tako nesto HDD sa losim-slabim sektorima,i koja je granica kada vise nisu za nista-nece ni da kopiraju,citaju
 
ako se ne sire,tj stabilni su,i inace hard radi,mogao bi da pokusas,mada za tu namenu treba ti integritet fajlova,u prevodu ako pobrljavi nesto moze citava igra da bude neupotrebljiva,narocito ako je imidz u pitanju.ako je disk nestabilan,nema tu srece.
 
Ima za svaki port ponaosob da se namesti kako da radi, procesljaj bios dobro. Tamo gde namestas ahci.

Gledam bas tamo gde je AHCI opcija, ali ovih portova nema. Procesljao sam ceo BIOS i nigde nema, osim oznaka u boot opcijama. Ono sto sam primetio je da tokom podizanja sistema prolaze dva ASUS logoa (sa opcijom del za ulazak u BIOS) i jedan crn ekran gde pokazuje HDD-ove. U tom crnom ekranu do sada nije pokazivao hard diskove (iako sam imao SSD u SATA 3), sada pokazuje oba tj SSD i novi HDD. Sliku ovog ekrana ne mogu uhvatiti jer jako brzo prodje, brze nego sto kamera uhvati. Slike BIOSa u prilogu:
WP_20150501_007.jpg
WP_20150501_002.jpg
WP_20150501_006.jpg
WP_20150501_008.jpg
WP_20150501_007.jpg
 
To je manje vise ovo hot plug, ali stoji ti na disabled koliko vidim...
 
Jeste, ali na ovim slikama (SATA sekcija u BIOSu) nema ovih uredjaja, tj SATA 6 (bez raida)
Ako mi neko moze pomoci oko ovoga, malo malo pa mi neko izbaci HDD na safe remove.
 
Nazad
Vrh Dno