Šta je novo?

Upgrade stare masine

Barjak95

Poštovan
Učlanjen(a)
26.04.2015
Poruke
79
Poena
59
Dakle kao sto naslov kaze,imam staru masinu,iz 2007 otprilike,sledece konfiguracije:
Maticna gigabyte P31-DS3L,procesor - intel core 2 duo e6550,ram - ddr2 2gb, grafika nvidia geforce 8600gt 512mb.Kako se ne razumem toliko u ove konfiguracije,zanima me da li vredi ovaj racunar malo nadograditi,kako bi podrzao neke novije igre,i koje su uopste mogucnosti ove maticne ako zelim da ga nadogradim?
 
Tvoja maticna podrzava gotove sve Core 2 Quad procesore. Minimum ti je neki Q6600 vidim da ima da se nadje za 4000din po oglasima. Onda za novije igre minimum ti je 6gb rama, znaci pod uslovom da imas jos jedan slobodan slot na ploci za RAM, moras da dodas jednu RAM memoriju od 4gb DDR2, to se jako tesko nalazi, ali vidim da ima po oglasima za 4000din. E sad, tvoja ploca podrzava sve novije graficke, ali tu ti vise zavisi od toga koje napajanje imas, tj koliko je jako.

Licno, ja ne bih radio upgrade tog kompa. Koliko bi ti para mogao da izdvojis, mozda je bolje da prodas to sto imas i dodas za novi komp?
 
Mozes da uradis 771 mod i nabavis Xeon, 2x2 gb ram i neku polovnu r9 270x.
To je neki max sto mozes da izvuces iz ploce, sad to bi te kostalo negde 180-200e.
Evo ja sam prodao svoj FX 6300 sa plocom da kupim i5 (nazalost stiglo poskupljenje)
 
ovako sa glave na p31 moze kseon 771 mod (imas straobalnu temu na forumu gde ces svaku zivu informaciju za ovo naci) sto ti otvara mogucnost da prilicno jeftino dodjes do masine ekvavilentne jacem kvadu (tipa q9550) za nekih najvise do 30-35e,na sta bi odlicno legla 270(x) a ako planiras gtaV bilo bi zgodna i 7950 sa oglasa,naravno sa garancijom zbog 3gb VRAM-a.

jedina zackoljica u svemu je skup ddr2 ram,i sto tebi treba obavezno jos iste,a predpostavljam da su ta 2gb 2 stapa po 1gb,sto znaci da bez prodaje svoje i kupovine nove 6gb je neki maksimum koji mozes da stavis,jer je 6gb neki minimum za danasnje igre,pozeljno je i 8gb (vise ne treba).dakle neki idealan scenarij je 30e na cpu,nesto preko stotinjak za gpu i uz malo srece 25-30e na RAM.eventualno 10-15e na kuler.sad,nisi rekao budzet,pa uklapaj sam,najbitnije je da stavis kseona i ram,koliko love preostane na gpu,a kuler ni ne moras sad,mozes posle kad bude opet para.na ovoj konfi ces moci dosta lepo da se igras.
 
Ovako,da,2x1gb je ram memorija...Budzet mi je oko 15 hiljada,toliko otprilike planiram da potrosim,jer sam skoro uzeo novi laptop. E sad,gledao sam sve core 2 quad,vidim ima tu dosta po oglasima i povoljno da se nadje,kuler ide uz njih...q9650 i tako slicni modeli,to mi je zvucalo zanimljivo,a nisu i mnogo skupi,7-8 hiljada,ima i jeftinijih varijanti,prosek 50e.Dakle zamenio bih procesor,ubacio 6gb ddr2 rama,znam da je ddr2 skup ali nije problem naci cu i to na oglasima...Zanima me koja grafika bi mogla da se uklopi u ovaj budzet,ne mora komp gta v da podrzava,ne treba mi nista toliko jako,vise u rangu CoD-a i slicnih,to ce najcesce da se igra.Zanima me da li bi tu onda trebalo menjati i hladjenje? I jos jednom hvala svima na ovako brzim odgovorima.
 
Ako das 7-8 hiljada za procesor i jedno 4000 za ram, ne ostaje ti bas puno za graficku... Ja ispod 7750 1gb ddr5 ne bih isao, ona ti je oko 60e po oglasima.
 
Umart ti je sve sjajno objasnio. I mislim da je to najbolje sto ces izvuci od te masine
 
Ja sam ubacio xenona zamenio grafu( imas u moja konfiguracija) samo nikako da skupim para za jos rama . Neigram gta samo wot i zadovoljan sam sa radom kompa. Proc sam narucio iz kine za 32e grafu uzeo za 9600 kod nas,staru 4850 prodao za 2500 ,ostavio cooler od starog cpu-a
 
da se ne ponavljam,u sustini sam sve napisao,tvoje su pare,slobodno ih ti zbog paranoje baci na q9650 i sl,kad sa kseonom mozes da dobijes isto ili vise,sa manje para,samo treba malo zivaca da se izlista ona tema.da ne podvlacim da je svaki dinar bitan da bi kupio sto bolju grafu,jer za pare koje bi ti ostale u sustini ne bi nista sad narocito pametno mogao da kupis.vec sam rekao,za prvo vreme ti ne treba hladjenje,sve to moze da se utegne i da se dobije par stotina mhz i na stock hladjenju,pa boze zdravlja,kad tad ce da izleti 15-20e za pristojno hladjenje.
 
Hvala ti jos jednom na odgovoru,super si objasnio sve :) Pokusacu to resenje sa xeonom...ne razumem se toliko u hardver kao sto sam rekao,socket ovaj socket onaj pa konvertovanja razna to je za mene svemirska nauka,izlistao sam temu na forumu,otprilike mi je jasno o cemu se radi po ovom tutorialu,ali ipak mislim da cu potraziti pomoc od nekog da mi to sklepa sve zajedno,da ne poremetim nesto.Pozdrav
 
Po mom mišljenju se ne isplati ulagati u tu starudiju.

Novu H81 ploču imaš već za 5.000 din.
Nov DDR3 RAM od 4GB imaš za 3.300 din.
Nov i3-4160 košta 14.500 din.
Nov Celeron G1820 je 4.000 din.

Sve zajedno izlazi oko 190e, odnosno 100e.

Kakav crni Q6600 i Xeon...40-50e + preskupa DDR2 memorija - bacanje para ako mene pitaš.

Grafičku moraš kako god, nju ne računam.

Prodaj to što imaš i doplati za gore navedene komponente i uživaj.
 
+1

Nikad nisam bio za budzenje necega cemu je davno istekao rok trajanja. Lepo kupis novo, imas i garanciju, i miran si naredne 3 godine.

H81 ploca + G1820 + 2x4gb DDR3 = 15500din u firmi na E****

Onda lepo prodas tvoju staru plocu, CPU, RAM i graficku, ostavis samo napajanje, kuciste i HDD (nadam se da je S-ata) i od tih para koje sakupis prodajom juris neku polovnu graficku.
 
Xeon mod je sve samo ne bacanje para. Pre neki dan sam bratu zamenio pentium e5700 sa e5440,stavio jos 2gb rama (ukupno 6gb ddr3) i 60gb ssd,sve izaslo oko 8.500din.... komp kao mleko, shije kako radi... GtaV bez problema,a ima 7750 od pre 2 god.
Plus mu ostao stari ram i proc za drugu konfu za malu sestru,nasao sam i poluispravnu ddr3 plocu za 1400din, ne rade zvucna (ima na usb drugu) i pciex (ima integrisanu,bolja ne treba).
 
Poslednja izmena:
bas zato i napomenuh da treba gledati da se sto manje da na cpu i rekoh da se ne preteruje sa RAM-om.ali posto plocu vec ima,on je tu na granici isplativosti.o 50 e na cpu niko nije ni pricao,podrazumeva se ni u ludilu ne davati tolike pare.35e je maks i to na provereno opasan komad ovde na forumu.ove seme sa kp.com necu ni da komentarisem,to nije reper nicega.
 
Nazad
Vrh Dno